SZEMPONT
A Rovatból

„Havi egy élelmiszercsomagot kaphattunk, kockáztatnunk kellett” – Mariupolból menekültek meséltek nekünk

A fiú egy dobozon, anyja két széken aludt egy hónapig. Örökre elhagyták otthonukat. A civilek kimenekítését segítők egyike az életét kockáztatta, amikor azt mondta: „Minek jöttél az én földemre? Ölj meg akkor egy mentőst!”

Link másolása

Május elején szabadultak az utolsó civilek Mariupolból. A 400 ezres város majdnem három hónapig volt ostrom alatt, a háború egyik legkeményebben szétlőtt, szétrombolt területe lett belőle. Pár napja megadták magukat az ukrán katonák. Azt remélik, fogolycserével szabadulhatnak, de az sem kizárt, hogy évtizedekre börtönbe zárják őket az oroszok, mint terroristákat.

Mariupol nagyon fontos volt az oroszoknak, mert a városon keresztül tudnak jelentős szárazföldi utánpótlást küldeni. Félő, hogy Mariupol elesése után gyorsabban, intenzívebben támadhatják az országot.

Két helyi nő, Elena és Marina mesélte el a Szeretlek Magyarországnak, milyen volt az elmúlt bő két hónap a városban. Egy mentős, Petro pedig azt mondta el, hogyan jutottak oda és mit láttak.

A mentősök úgy indultak, hogy az Azovsztalból hozzák ki a civileket, de végül ők nem jutottak be oda, a felrobbantott hídnál meg kellett állniuk.

Olyan útvonalon mentek, amerre ijesztően hangos robbanások voltak. Novoazovszkban pedig rengeteg lövészárkot láttak, amit az oroszok csináltak. A mentős szerint ez mutatja, hogy félnek. Úgy tartják, hogy félhetnek is, mert ha az ukránok megindulnak, „repdesni fognak az égő seggek. A lövészárkokba fogjuk őket temetni” – fogalmazott a mentős ismerőse.

„Sztarobesevóban elképesztő csaták lehettek. Nagyfeszültségű vezetékek és az oszlopaik ketté voltak törve. A földön hevertek a vezetékek, amik olyan vastagságúak, mint a kezem” - mondta el a mentős.

Az első orosz ellenőrzőpontnál a katonák lehajtott fejjel engedték el a mentősöket. Nem néztek a szemükbe, olyan volt, mintha tisztelnék őket és szégyellnék magukat.

Ahogy egyre közelebb értek Mariupolhoz, egyre keményebbek lettek a katonák. Géppisztolyokat emelték rájuk és úgy csináltak viccelődve, mintha lőnének.

Mariupol látványa ledöbbentette a mentőst.

„Elsőként egy teljesen fekete emeletes házat láttam. Ablakok és minden nélkül. Kiégett, lerombolt épületek sorát néztem. Minden szétbombázva. Sok ember járkált, de mindenkinek az arcán őrület volt. Egy férfi rövid nadrágban, pólóban és papucsban volt a hidegben.”

A villamosok kábelei leszaggatva lógtak, hevertek. Kiégett buszokat is láttak, úgy tudják, ezekkel próbáltak menekülni a civilek, de az oroszok nem engedték. Az utasok épphogy ki tudtak még szállni, mielőtt szétlőtték a járműveket.

Az acélgyárat körbeaknázták az ukránok, ezért most orosz tűzszerészek mentek a mentősök előtt, hogy felszabadítsák a területet.

„Az oroszok betörtek az épületekbe, gyakorlatilag az evaukálást kihasználva néztek szét mindenütt, hogy találnak-e katonát. Mindezt az ENSZ képviselők szeme láttára.”

A mentős szerint a menekítés adott egy kis időt az ukrán katonáknak a pihenésre, 3-4 napig. A kimenekítést segítőket az oroszok folyamatosan figyelték.

„Amikor megálltunk enni, ők drónokkal szinte az arcunkba másztak.”

A hídnál várakozva telefonálni sem tudott a családjának. Egy szimpatikusabb orosz katonától próbált kölcsönkérni. Volt, aki durván visszautasította, erre ő is elvesztette minden önuralmát.

„Ide jöttetek a mi földünkre. Mi itt jobban éltünk, mint ti ott. Mire jöttetek? Ölni minket? Ölj meg akkor egy mentőst! Várnak otthon minket és titeket is.”

Ezután a többi ukrán mentős nem beszélt vele, megijedtek, amiért provokálta az oroszokat. Egyvalaki kérdezte csak meg, hogy „miért mondtad ezt? Agyonlőhettek volna!”

29 kétemeletes buszba ültették a civilek többségét. Ezekkel a mentős szerint Oroszországba vitték az embereket.

Ők azokat vitték el, akik a gyár előtt várakoztak, ők a város más pontjairól voltak. Akkor szabadultak több mint két hónap után.

A 45 éves, elvált, kétgyerekes Elena 1989 óta élt Mariupolban. Huszonéves fia a háború előtt két nappal ment Kijevbe, ezután egyedül maradt 16 éves fiával.

„Nem hittük, hogy ez a háború sokáig fog tartani. Először messziről hallottuk a robbanásokat, de egyre közeledtek. Mikor a házunk már rezgett, tudtuk, hogy költöznünk kell. Összeszedtünk egy kisebb vészhelyzet poggyászt. Amikor a robbanások már nagyon erősek voltak, akkor átmentünk egy garázsba a barátaimmal.

Ez március elején volt. Áram, víz és gáz nem volt, Elena elmondása szerint 5 napig fagyoskodtak bent, de oda is közeledtek a rakétatalálatok, így átköltözött a barátnőjéhez.

Ott már leginkább lelki segítségre volt szüksége, egyedül a fiával a váratlan szituációban nehéz volt megbirkózni az érzésekkel. Ő maga pszichológus, de itt neki volt szüksége segítségre.

Innen is menni kellett, a barátnő szüleinél voltak egy darabig.

Március 8-án nagyon intenzív bombázás kezdődött, a szomszédos házak is tönkrementek, ekkor költöztek egy pincébe. Kaptak két dobozt és két kis széket.

„Gyermekemnek megágyaztam a nagyobbik dobozon, magam pedig a két széken aludtam. Egy hónapig volt ez az otthonunk.”

Kint próbáltak főzni, a környéken bujdosókkal megosztották a feladatokat. Férfiak fáért jártak, a nők vízért egy közeli vízforráshoz.

„A kisfiamnak nőtt az önbecsülése, mert ő is járt vízért és tűzifát is gyűjtött. Hősnek érezte magát. Nem úgy élt, ahogy egy normál tinédzser. Iskola helyett reggel hétkor vízért indult vagy tüzet gyújtott.”

Az élelmiszerboltokat kirabolták, a helyiek és az oroszok egyaránt. Áttértünk egy kicsit konzervekre, de március végén adományért kellett menni.

Az oroszoknak volt egy humanitárius pontjuk.

„Ez szó szerint pokol volt. Nyolc órát álltunk a sorban, hogy kapjunk valami ennivalót és végül nem kaptunk semmit. Másnap is próbálkoztunk. Akkor filctollal a kezünkre írtak egy számot, hogy megkaptuk a csomagot, legközelebb egy hónap múlva kérhetünk megint.”

Kihangosítón hirdették, hogy aki többször kér adományt, azt megbüntetik, bár azt nem mondták, hogyan.

Elenáék éhesek voltak, így kockáztattak. Hiába tudták, hogy egy család csak egyszer mehet adományért, beállt a fia is, így lett két csomagjuk egy hónapban.

Négy csomag száraztészta, két rizs, két zabpehely, cukor, két üveg napraforgó olaj, sűrített tej, húskonzerv, hal és liszt volt, amiből meg kellett élni. Volt egy higiéniai készlet, WC papír, sampon, borotva. Igaz, megmosakodni lehetetlen volt. Minden orosz termék volt.

„A minőségről hallgatnék, békés életemben soha sem vennénk ilyet.”

Elena szerint a közeli falvakból hoztak később élelmiszert, háromszoros áron árulták azokat. Azt mondja, a legtöbb ember Ukrajna felé akart menekülni, de arra alig volt lehetőség. Oroszországba lehetett menni, de a többség nem akart ott élni.

Március elején, a kemény bombázások idején sokan elhagyták a várost, akár orosz oldalra is jó volt, csak el tudjanak menekülni. Mi áprilisig alig tudtunk kimozdulni a pincéből. Aztán láttunk poggyászokkal embereket, ők azt mondták, Zaporizzsjába mennek, végül nekik sem sikerült kijutniuk.

A barátnőjével úgy döntöttek, nekivágnak kocsival.

„Bizonytalan volt, sikerülhet-e. Sok kérdés volt akkor. Mit vigyünk magunkkal, kinek adjuk a cicát, kire hagyjuk a lakáskulcsot, mit írjunk az ajtóra. Telefonálni nem tudtunk egymásnak, így ahogy egyszer megbeszéltük, 9-kor találkoztunk a házánál. Amikor a helyiek kérdezték, hova megyek, nem mertem válaszolni.

Nem beszélhettünk arról, hogy Ukrajna felé mennénk. Sajnos sok olyan ember van most Mariupolban, aki örül annak, ami ott történik.”

Amikor Elena kiköltözött, még küzdöttek az ukránok a városért, de ő már akkor is tudta, végleg eljön onnan, ahol a lakása, kempingháza és eltemetett szülei vannak. Németországba készült. Pszichológusként úgy gondolja, nem lesz gondja a munka, mert sok kliense van online. Gyakorlatilag csak a munkájához szükséges könyveket, játékokat, kártyákat hozta el. Fia a számítógépét tartotta a legfontosabbnak.

Elena a nehézségek ellenére is optimista, hiszi, hogy újra tudja kezdeni az életét máshol, de bevallotta, hogy ehhez most neki is segítség kellett: Zaporizzsjában pszichológusként is pszichológushoz kellett fordulnia.

Barátnője történetét a cikk következő részében mutatjuk be.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Bohár Dániel szerint komoly üzenet Gulyás Gergelynek az a mondata, amit senki sem ért
A Megafon riportere külön kiemelte a Magyar Péter-ügyről szóló, meglehetősen furcsa 8 másodpercet.

Link másolása

Szürreális párbeszéddel zárolt a csütörtöki Kormányinfó. Az ATV riportere Magyar Péterről kérdezte Gulyás Gergelyt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra a kérdésre, hogy megingott-e a miniszterelnök bizalma benne a történtek után, azt felelte:

„...úgy gondolom, hogy ami most történik, ahhoz nekem nincs közöm. Ha mégis, akkor még nagyon hálásak lesznek nekem. Jól jegyezze meg mindenki”

– mondta Gulyás, majd a sajtótájékoztató hirtelen véget is ért.

A különös válasz feltűnt Bohár Dánielnek is. A Megafon riportere szerint a miniszter mondandója valójában „komoly üzenet” lehet.

A Magyar Péter-ügyről szóló 8 másodpercet külön ki is emelte a Kormányinfóból:

A hozzászólások között azonban többen is jelezték, nem értik pontosan mi az üzenet, amit megfogalmazott Gulyás Gergely.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra” - íme a Magyar Péterhez csatlakozó önkéntesek érvei
Fiatalok és idősek, fővárosiak és vidékiek, itthon és már külföldön élők egyaránt vannak azok között, akik felajánlották segítségüket Magyar Péternek. Le is írták, miért. Ezekből az indokokból válogattunk.

Link másolása

A hét elején még csak néhány száz, ma már több mint 16 ezer tagja van Magyar Péterék Discord csatornájának, ahol élénk viták folynak arról, mi mindennek is kellene megváltoznia Magyarországon, és nagyon sokan ajánlják fel a segítségüket. Meghirdettek számos önkéntes pozíciót is: Event Managert, moderátort, HR-est, digitálismédia-szakértőt, tartalomírót és szerkesztőt is kerestek az elmúlt napokban. A jelentkezés annyira transzparensen zajlik, hogy teljesen nyilvános.

A bemutatkozásokból, motivációs sorokból sok minden kiderül arról, kit mi érintett meg a Magyar Péter-jelenségből, miért szeretne aktívan is részt venni a munkában.

Vannak, akik már szereztek tapasztalatokat más politikai erőknél, például a Momentumnál, a Kétfarkúaknál vagy Puzsér Róbert kampányában, mások viszont még sohasem szavaztak, vagy épp rég kiábrándultak. Olyanok is szép számmal akadnak, akik külföldre költöztek, de most hazajönnének.

Az általuk írt mondatokat idézzük:

21 éves vagyok, jelenleg Amerikában tanulok, de Budapestre járok haza. Eddig innen, Amerikából tehetetlenül, néha könnyes szemmel néztem az otthon folyó eseményeket. Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra. Szeretném a lehető legtöbbet tenni azért, hogy legyen hová hazamenni még számtalan sorstársamnak egy szép napon.

Tenni akarok azért, hogy nekem se kelljen 2026 után azon agyalnom, melyik országban nem fogom magam idegennek érezni. Itthon ugyanis idegen és kirekesztett vagyok pusztán azért, mert értelmes, kitartó, őszinte és gyermektelen nőként élem az életem.

64 éves informatikus vagyok. 1990-ben reménykedtem egy jobb jövőben, sajnos megtapasztaltam, hogy a reményeim nem teljesültek. Azóta már a gyermekeim jövőjét is reménytelennek látom. Nagyobbik fiam Spanyolországban él, nyugodtabb körülmények között. Szeretném, ha az unokáim élete jobb lenne, ezért szeretném ezt a korrupt rendszert megszűntetni.

24 éves általános iskolai tanár vagyok. Ugyanazon okokból lettem tanár, amiért ide is szeretnék csatlakozni, és minél aktívabban tenni a közösség fejlődéséért. Segíteni akarok a környezetemen, és jobbá tenni a társadalmat.

17 éve marketinggel és rendezvényszervezéssel foglalkozom. Sok éve már, hogy kiábrándultam a politikából, szavazni sem voltam az elmúlt két alkalommal. Most végre úgy érzem, van egy kis remény arra, hogy talán engem is meghallgatnak, másoknak is elég volt már, ami itthon történik, és gyűlölködés helyett végre összefogás lehet.

Feleségemmel és lányunkkal egy kis faluban élünk már 15 éve. Azt látom, hogy most van rá lehetőség, hogy változtassunk az elmúlt 30 év politikai berendezkedésén, és én részt akarok benne venni.

Szoftvermérnökként dolgozom egy kiberbiztonsági cégnél. Az elmúlt években (évtizedekben?) még nem voltam annyira lelkes, mint mostanság.

Politikailag aktív vagyok annak ellenére, hogy külföldön élek, mivel családom nagy része (szüleim és testvéreim) még otthon élnek, és fontosnak tartom, hogy ők milyen körülmények között éljenek.

23 éves vagyok. Tegnap esti-ma hajnali beszélgetés alatt úgy tűnt, hogy itt olyan közösség épülhet ki, akiket megéri szolgálni, segíteni. Némiképp visszaadtátok a hitemet a magyarokban.

28 éves vagyok, két gyerekem van, akiknek szeretném, ha könnyebb lenne elindulniuk az élet rögös útján, mint nekem. Amióta szavazóképes korban vagyok, mindig a Fidesz nyer, én pedig minden alkalommal egy hétig sírok utána, hogy ezt az országot el kell hagyni, innen nincs menekvés. Szeretném, ha ezt soha többet nem kellene éreznem, a gyerekeimnek pedig soha nem kellene átélniük, milyen egy zsarnok, hazug párt kormányzása alatt élni.

Mindig is aktív voltam a közösségekben, ahová tartozom. Viszont ez az elmúlt 6-7 évben teljesen eltűnt, köszönhetően a jelen megosztottságnak. Belefáradtam az állandó hadakozásba, de most látom, vannak velem/velünk mások is.

57 éves vagyok, szofterfejlesztő cégnél dolgozom. Nagyon szeretném, ha megszűnne a regnáló kormány. Ellenzék nincs. A legfőbb motivációm, ha sikerülne a fenti célt elérni, az 5 éve külföldön élő és dolgozó lányom hazaköltözhetne.

20 éves jogi hallgatóként szeretnék egy olyan közösség része lenni, amivel a változást el lehet hozni.

Mivel nagyon rég nem érzem azt, hogy a politikában motivált lennék, így szavazni sem mentem szinte soha. Most azt gondolom, hogy veletek valami nagyon fontosnak és értékesnek lehetek a részese.

20 éves egyetemista vagyok. Eddig különösebben nem foglalkoztam politikával, viszont Magyar Péter többek között ezen is változtatott. Minden gondolatával tudok azonosulni, az értelmiségi baráti köröm szintén.

Én azért szeretnék tenni, hogy ne kelljen elhagynom a hazámat, mert a menyasszonyomra ráomlik a kórház, ahová dolgozni megy, és leendő gyermekeimet ne kelljen kimenekítenek majd egy dán iskolába, hogy elfogadható oktatáshoz jussanak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Alföldi Róbert félreérthetetlen üzenetet küldött a költészet napján
A Mindegy átka könnyen értelmezhető napjaink Magyarországára is.

Link másolása

Áthallásokkal teli, a mai Magyarországra is könnyen értelmezhető verset szaval a költészet napján Alföldi Róbert. A színész-rendező Ady Endre: A Mindegy átka című költeményét adja elő egy videóban, amit a közösségi oldalán tett közzé.

A vers szövege:

„Sorakoznak s elfutnak a hetek,

Mintha kórház-szagtól futnának.

Talán nem volt soha ilyen beteg

Az Élet, mely szennyesen bukdos

S nem tud eljutni tiszta kúthoz.

Máskor se volt itt élni jó dolog,

De viharok sűrübben jöttek

És többen voltak zúgó bátorok.

Most már a reménytelen Mindegy

Túlságosan meggyőzött minket.

A Mindegy, mi ma mindent összetör,

A lágy ujjakat összefonja,

Hogy nem szorul össze az ököl.

S hogy itt még valami teremjen,

Gyertek, menjünk a Mindegy ellen.

Igenis: kell a bátor lobbanás

S nem élet, hogyha nem kiáltjuk,

Hogy minden vannál mindig jobb a más.

Gyujtsuk ki jól a sziveinket:

Csak azért se győzhet a Mindegy.”

A videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Kert Attila, a Euronews hírigazgatója: sem budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet történt volna
A tulajdonosi kör és a menedzsment szét van választva, azaz lehetetlen is a tulajdonosok felől tartalmi elvárásokat tenni. A hitelesség elvesztése a cégnek súlyos károkat okozna.

Link másolása

A Direkt36 alapján mi is megírtuk, hogy az Orbán Viktorhoz személyes szálakon kötődő Pedro Vargas Santos David portugál üzletember cége vásárolta meg 2022-ben a Euronews nemzetközi televíziót. A pénz nagy részét egy magyar állami tőkealap és a kormányzati propagandagépezet egyik régi szereplője biztosította. Ráadásul az ügylet részleteit ismerő egyik forrás a Direkt36-nak azt mondta,

nyilvánvaló volt, hogy felsőbb utasításra kellett megcsinálni ezt a befektetést.

A befektetést intéző embereknek külön a lelkükre kötötték, hogy semmi nem kerülhet ki a nyilvánosságba.

Az ügylet előkészítő anyagában az szerepelt, hogy

a célok között van a „baloldali eszmék és elfogultság / egyoldalúság enyhítése”.

A színfalak mögött a befektetés állami részét intéző szereplők sem titkolták, hogy politikai okokból volt fontos ez az ügylet. A forrás szerint a befektetést intéző emberekkel közölték, hogy azért kell a Euronews, mert túl sok kritika éri Magyarországot külföldön, és ezért javítani akarják az országimázst.

„Mondták, hogy szükségünk van arra, hogy legyen egy olyan európai platform, ahol jobb színben tudjuk feltüntetni magunkat”

Megkerestük Kert Attilát, a Euronews magyar irodájának hírigazgatóját, érzékelt-e valamit mindabból, amit a Direkt36 kiderített, találkozott-e befolyásolási kísérlettel.

A hírigazgató elmondta, hogy „a cég vezérigazgatója, Guillaume Dubois, akit a Direkt36 is idézett, ma egy belső értekezleten azt mondta, hogy a Euronewsnél

a befektetői tőke és a menedzsment el van választva, és a tulajdonosnak, különösen egy kisebbségi tulajdonosnak semmilyen befolyása nincsen a cég mindennapi működésére.

Ennek, valamint a szerkesztőség függetlenségének a bizonyítéka a mindennapi működésünk”.

Kert Attila hozzátette, hogy ez a tulajdonosi szerkezet több mint két éve létezik, de „sem a budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet, vagy ennek akár csak sugalmazása történt volna ez idő alatt”.

Amikor rákérdeztünk, hogy a befektetők és a menedzsment szétválasztásának intézményi garanciái vannak, vagy csupán a szokásjog szerint működnek így, a hírigazgató annyit mondott, hogy a Euronews nem egy magyarországi cég, és a vállalati kultúra, meg a jogi környezet is más náluk.

A fentiekhez még érdemes hozzátenni, hogy a Euronews hitelessége az, ami a legnagyobb tőke. Ha egy újságíró vagy egy szakszervezet előállna azzal, hogy rá nyomást gyakoroltak, akkor könnyen elveszítheti, és

akkor nem jönnek a hirdetők, ráadásul a befektetők részvényeinek sem tenne jót.

Link másolása
KÖVESS MINKET: