HÍREK
A Rovatból

Magyarországon volt messze a legmagasabb az infláció az EU–ban decemberben is

November után az év utolsó hónapjában is Európa-bajnok lett a magyar infláció.


Decemberben toronymagasan a magyar inflációs adat lett a legmagasabb az Európai Unióban - írja a Portfolio az Eurostat szerdán közzétett adatai alapján.

A KSH január 13-án közölte a decemberi inflációs adatot: az ő számításaik szerint a fogyasztói árak átlagosan 24,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ezen belül leginkább az élelmiszerárak nőttek, 44,8 százalékkal. Ráadásul a szegényebbek lényegesen nagyobbnak érzékelik az inflációt, mint a tehetősebbek, mert pont az alapvető termékek drágultak leginkább.

A Portfolio cikkében megjegyzi,

bár az elemzők ennél rosszabb adatot vártak, az már akkor is látszott, hogy a magyar infláció megint Európa bajnok lesz.

Szerdán megjelentek az Eurostat decemberi adatai is, így már szemmel is látható, hogy ez a várakozás beigazolódott. A harmonizált árindex (HICP) ugyanis 25 százalék volt Magyarországon, míg a második helyen szereplő Lettországban 20,7, a harmadik helyezett Litvániában pedig 20.

Az Eurostat adatai alapján ebben a tíz országban volt a legmagasabb a decemberi infláció:

  • 1. Magyarország: 25 százalék
  • 2. Lettország: 20,7 százalék
  • 3. Litvánia: 20 százalék
  • 4. Csehország: 16,8 százalék
  • 5. Lengyelország: 15,3 százalék
  • 6. Szlovákia: 15 százalék
  • 7. Bulgária: 14,3 százalék
  • 8. Románia: 14,1 százalék
  • 9. Horvátország: 12,7 százalék
  • 10. Olaszország: 12,3 százalék

    Spanyolországban volt a legalacsonyabb az infláció, 5,5 százalék, az uniós átlag 10,4, az eurózóna átlaga pedig 9,4 százalék volt.

    Ha a szűkebb környezetünket nézzük, akkor látható, hogy más régiós ország sem szerepeltek túl jól az uniós összehasonlításban decemberben. A csehek a negyedikek listán közel 17 százalékkal, és Romániában, Lengyelországban illetve Szlovákiában is 15 százalék körül alakult az infláció.

    Ha a havi változást vizsgáljuk, akkor

    Magyarországon az Eurostat szerint 1,9 százalékkal volt magasabb a decemberi inflációs adat, mint a novemberi.

    Ennél csak Svédországban volt magasabb, 2,1 százalék. Ezeken kívül még nyolc EU-s országban nőtt az inflációs adat az előző hónaphoz képest, de máshol egy már egy százalék alatt volt a növekedés. Az uniós átlag is csökkent: októberben 11,5 százalékon volt a csúcs, novemberben azonban már csak 11,1, decemberben pedig már 10 százalék körül volt.

    A Portfolio is kiemeli az elemzésében, hogy a legtöbb országban már csökkent a nyomás, de Magyarországon az üzemanyagár-sapkák december eleji kivezetése tovább fűtötte az inflációt.

    A magyar adat ráadásul nem most először lett Európa-bajnok, bár már korábban is a dobogó közelében voltunk. 2021 decemberében Magyarország produkálta a negyedik legrosszabb inflációs adatot, 7,4 százalékkal. Akkor Észtország volt az első helyen, 12 százalékkal. A 2022-es év első hónapjaiban még vissza is estünk a listán, többek között Csehországban, Hollandiában és Spanyolországban is magasabb voltak a havi adatok.

    Októberben azonban már a dobogó harmadik helyén voltunk,

    november után pedig decemberben is Magyarországon volt a legmagasabb az infláció az unióban.


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    HÍREK
    A Rovatból
    Budaházy György inzultálta a tüntető diákokat – Hadházy Ákos szerint a Fidesznek szüksége van „a végletekig hergelhető, erőszakra is hajlandó emberekre”
    A független országgyűlési képviselő szerint nem véletlen, hogy – K. Endrével együtt – Novák Katalin kegyelmet adott a terrorizmusért elítélt szélsőjobboldali figurának is.


    Kedden folytatódott a Hadházy Ákos által indított keddi tüntetéssorozat, ezúttal is a Ferenciek terén, immár ötödik alkalommal a képviselő távollétében. A demonstrálók nemcsak a „technofasiszta” törvények ellen tiltakoztak, hanem a 14 milliárd forintos augusztus 20-i állami tűzijáték megtartása ellen is – írta korábban az Index.

    A civilek által szervezett akción mintegy 100-150 ember vett részt. A szervezők kevesebb beszédet, inkább interaktív programokat – plakátkészítést, újságtépkedést – terveztek. A tiltakozók szerint miközben kórházakban és iskolákban súlyos problémák vannak, az állam milliárdokat költ egyetlen estére látványosságra.

    A menet közben a résztvevők forgalmat akadályoztak, énekeltek és skandáltak. „Az elmúlt fél év kormányzásának egyetlen eredménye az volt, hogy több százezren kimentek a Pride-ra” – fogalmazott egy tüntető.

    Útjuk során elhaladtak a Budaházy Edda-féle Szkíta kézművesbolt előtt, amelynek tulajdonosa korábban így gúnyolódott róluk, mikor azt írta: „Ezek a szerencsétlenek minden kedden itt mennek el az üzletünk előtt ordibálva: nem hagyjuk abba. Szeretnék mindenkit megnyugtatni, összesen ennyien vannak, és személyi állományukat tekintve kettes alá.”

    Ezúttal azonban testvére, Budaházy György várta a tömeget.

    Amikor a tüntetők megálltak, vitába keveredett a szervezővel, elvette az egyik „macskás fadíszt”, megpuszilta, majd a tömeg „mocskos Fidesz” skandálására így reagált: „Mocskos Tisza.” A konfliktus végül tettlegességig fajult, Budaházy lelökte az egyik szervezőt az üzlet előtti lépcsőfokról.

    Erről csütörtökön posztolt Hadházy Ákos is, aki két következtetést vont le az eseményekből.

    „1) A terrorizmusért jogerősen 6 év börtönre ítélt Budaházynak is Novák Katalin kegyelmezett meg. Ez az aktusa legalább olyan szégyenteli, mint a kegyelmi botrányban játszott szerepe.”

    2) Nem véletlenül engedte őt ki a Fidesz. Szükségük van a végletekig hergelhető, erőszakra is hajlandó emberekre a békés ellenzéki polgárok megfélemlítéséhez, különösen egy esetlegesen az eddigieknél is nyíltabban elcsalt választás esetén. Ez ellen egyetlen dolgot tehetünk: minél nagyobb létszámban folytatjuk a békés, de nagyon határozott ellenállást.”

    Egyben meghirdette a következő tüntetés időpontját is, ami szeptember 2-án lesz.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    HÍREK
    A Rovatból
    Geszti Péter Németh Balázsról: Hivatásos klubharcos, aki korábban rezzenéstelen arccal hazudott hosszú éveken át hírolvasóként a nézők arcába
    Németh statisztikákkal és vádakkal reagált, Geszti Facebook-posztban vágott vissza. A kommentekben is folytatódott a pengeváltás.


    Geszti Péter a múlt heti hódmezővásárhelyi koncertjén több poénnal is odaszúrt a MÁV-nak. A közönségnek azt mondta: külön gratulál azoknak, akik vonattal érkeztek, mert sikerült időben odaérniük. Hozzátette: „most nemrég hallottuk, hogy a MÁV bejelentette: 2026-ban embert juttatnak el a Balatonra, úgyhogy remélem, rajta leszünk a sínen mindannyian.”

    Amikor a nézők közül többen bekiabálták, hogy gyalog jöttek, Geszti annyit felelt: „gondolom nem gyalog.”

    A Fidesz-frakció szóvivője, Németh Balázs ezt nem hagyta annyiban. Facebook-oldalán így reagált: „Geszti Péternek, aki a vonattal utazókkal 'vicceskedik' a koncertjén: Németországban a távolsági vonatok pontossága: 62,5%, Magyarországon: 80%. Tudom-tudom, itthon minden sz*r!”

    A Hír TV-ben még keményebben fogalmazott: „Ha erre a Geszti Péter-idézetre visszatérhetünk, igazi suttyó, prosztó poén volt szerintem onnan a színpadról egy olyan embertől, aki valószínűleg soha nem jár vonattal, vagy nagyon régen járhatott vonattal (...). Arról van szó, hogy hergelni kell, uszítani kell, gyűlöletet kell kelteni mindenféle közszolgáltatással kapcsolatban. Azt próbálják bebizonyítani, arról próbálják meggyőzni a magyar embereket, hogy nem működik az ország. Miközben azt tapasztalhatjuk a hétköznapokban, hogy igen, persze, vannak hibák – hiszen minden területen mindig vannak hibák –, de összességében sokkal jobban működik Magyarország, mint 2010-ben.”

    Geszti nem sokkal később a Facebookon reagált: „Tisztelet a vasutasoknak! Az orvosoknak, a kórházi dolgozóknak, a tanároknak, és még sorolhatnám. Tisztelet mindazoknak, akik alkalmatlan eszközrendszerekkel kell, hogy működtessék hivatásuk feladatait! Ezt a tisztánlátás és a pontosság kedvéért írom le. Amikor ironikus megjegyzést tettem a koncertjeimen a MÁV drámai állapotára, természetesen nem az ott dolgozók kritikája vezetett, hanem egy közszolgáltatás leromlott állapota miatti hiányérzet. Amikor az ember kiszolgáltatottsága miatt lehetetlen helyzetbe kerül, jobb híján humorral igyekszik oldani a stresszhelyzetet.”

    Majd így folytatta:

    „Ezt 'suttyózta' le a minap egy hivatásos klubharcos, aki korábban rezzenéstelen arccal hazudott hosszú éveken át hírolvasóként a nézők arcába, ezzel egy másik közszolgáltatást, a hiteles újságírást amortizálva le. Szép munka. Góg és Demagóg sokadik fia a szokásos hergelés során arra is célzott, hogy én biztos nem utazok vonattal. Pedig de. Annyit biztosan, mint ő.”

    Az énekes hozzátette, hogy szokott vonattal utazni, főleg Intercityvel, mert kényelmes és pihentető, közben lehet olvasni, zenét hallgatni vagy nézelődni.

    Bejegyzését így zárta: „Mivel azonban ez a harcos kötekedés is csak egy olyan sunnyogó kommunikációs stratégia része, amely a bulváros személyeskedéssel a lényegi problémákról akarja elterelni a figyelmet, az általa hamisított statisztikákra mutogat, és ostromlott várként sajnáltatja magát, nem folytatom a gondolatmenetet. Ez nem párbeszéd. Csak pártbeszéd. Lenne. Arra pedig nincs szükségem. Ennyike.”

    Németh Balázs sem maradt csendben, kommentben így üzent vissza: „Ohh, a jól ismert liberális, gőgös, felsőbbrendű vádaskodás, fűszerezve egy csipetnyi gyávasággal és visszavonulással. Szóval érdemes vonattal utazni Magyarországon, az Intercity még kényelmes is! Jó ezt hallani egy ismert fővárosi művésztől, Gyurcsány egykori dalszövegírójától, aki most lelkes ellenzéki aktivistaként mindenáron azt akarja bizonygatni, hogy ebben az országban semmi nem működik. (…) Ami pedig a 'hiteles újságírást' illeti. Művész úrnak javaslom, hogy nézze rendszeresen a Harcosok óráját (hétfőtől – csütörtökig reggel 7:30-tól élőben), rengeteget megtudhat a hiteles liberális újságírásról.”


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    HÍREK
    A Rovatból
    Donald Trump nem érti, hogy Ukrajnát eddig miért csak védekezni engedték, támadni nem
    Az amerikai elnök a közösségi oldalán bírálta Bident, amiért nem hagyta támadni Ukrajnát. Trump azt is hozzátette, hogy az ő elnöksége alatt meg sem kezdődhetett volna a háború.


    „Nagyon nehéz, ha nem lehetetlen megnyerni egy háborút anélkül, hogy megtámadnánk a megszálló országot” – írta ki a közösségi oldalára, a Truth Socialre csütörtökön Donald Trump amerikai elnök – szúrta ki a Telex. A sport világából hozott példát: szerinte olyan ez, mintha egy csapatot csak védekezni engednének, támadni nem. Úgy látja, ez történik Ukrajna és Oroszország háborújában is.

    Trump azt írta, Joe Biden nem engedte visszatámadni az ukránokat, csak védekezhettek. Hozzátette, ha ő lett volna az elnök, akkor el sem kezdődik a háború. „Érdekes idők jönnek!!!” – zárta posztját.

    Trump július közepén arra biztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy lője az orosz hátországot, és meg is kérdezte tőle, el tudja-e találni Moszkvát – emlékeztetett a portál. Ukrajna egyébként támad orosz ipari és katonai infrastruktúrát, például olajfinomítókat, gyárakat, vasútvonalakat és hajókat.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    HÍREK
    A Rovatból
    Toroczkai László: Nem Schadl György volt a végrehajtói maffia feje, hanem egy miniszter
    A Mi Hazánk elnöke azt állítja, hogy jövő héten olyan bizonyítékot hoznak nyilvánosságra, amely „megrendíti a kormányt”.


    Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke nemrég Magyar Péter fórumán beszélt arról, hogy hamarosan nyilvánosságra hoz egy, a végrehajtó maffiával kapcsolatos bizonyítékot hoznak, amely „megrendíti a kormányt”.

    Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Toroczkai most elárult néhány részletet ezzel kapcsolatban. A politikus elmondta, hogy jövő héten a YouTube-csatornáján teszik közzé a bizonyítékokat, amelyek elmondása szerint hangfelvételek.

    Toroczkai azt állította, hogy nem a végrehajtói kar bíróság előtt álló, korábbi vezetője, Schadl György volt a végrehajtói maffia feje.

    „Nem ők voltak a csúcson. Amit mi meg fogunk mutatni, az egy miniszter, egy kormánytag”

    – fogalmazott a Mi Hazánk elnöke, de azt nem árulta el, hogy az illető jelenleg is tagja-e a kormánynak. Azt ígérte, két héten belül elmondja, kiről van szó.

    Megnevezett azonban egy személyt, aki állítása szerint kapcsolatban állt a miniszterrel: Bohács Zsoltot, aki ötszörös kenu világbajnok volt, és 2010–2014 között a Fidesz színeiben országgyűlési képviselőként dolgozott.

    Toroczkai azt mondta, állítását hangfelvétellel tudja igazolni, és feljelentést tett Bohács ellen. Azt viszont nem részletezte, pontosan milyen ügyben. Annyit mondott, hogy „ugyanúgy adták-vették 20 millió forintokért a végrehajtói helyeket”.

    Szerinte a nyomozati anyagban egyáltalán nem szerepelnek azok a szálak, amelyeket feltártak.

    A forrásaival kapcsolatban azt is elárulta, hogy végrehajtók segítik a munkájukat.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: