HÍREK
A Rovatból

Magyar szemtanú a kazah helyzetről: „A sétálgatás nem nagyon működik, a mesterlövészek most is ott állnak fönt”

A magyarok akár már hétfőn elhagyhatják Kazahsztánt, Szijjártó Péter azt mondta, Kirgizisztán irányából fogják kimenteni a honfitársainkat.


Akár már holnap elhagyhatják Almatit, mondta el a kazah fővárosban rekedt egyik magyar az ATV Híradójának. Sebestyén Péter arról számolt be, hogy jelenleg is mesterlövészek vannak a városban, az alapvető élelmiszerekből lassan hiány lesz viszont.

„A sétálgatás nem nagyon működik, mindenki céltudatosan megy, és a lehető legrövidebb útszakaszon és legrövidebb időtartamban az utcára. A háztetőkön itt velünk szemben egyébként, ahol volt az interjú utáni másnap este egy támadás, amiben sajnos heten is meghaltak, folyamatosan mesterlövészek most is ott állnak fönt, azt láttam,”

mondta.

A Külügyminisztérium ígérete szerint, amint lehet, megindítják a magyarok evakuálását Almatiból. Jelenleg hét magyar várja a segítséget.

„Amint a biztonsági körülmények erre adottak lesznek, akkor mi is a magyar állampolgárok evakuálását minden bizonnyal Kirgizisztán irányából fogjuk megtenni Almatiból”

– mondta Szijjártó Péter.

A kazahsztáni zavargások mögött elsősorban belső feszültségek állhatnak. A tényleges hatalomgyakorlás a tét a jelenlegi elnök, Tokajev, illetve a csaknem harminc évig uralkodó Nazarbajev között.

„Hogyha a vezető klánok között a megegyezés továbbra is meglesz, akkor nem várható háború, hogyha azonban ez a három klán, vagy törzs, ugye zsüsznek hívjuk Kazahsztánban, nem tudnak megegyezni, akkor viszont akár polgárháború is kialakulhat az országban” – magyarázta Vasa László, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója.

A két szomszédos nagyhatalom közül Kínának a stabilitás az érdeke, Oroszországnak pedig az, hogy minél közelebb tartsa az országot saját érdekszférájához.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kocsis Máté nyíltan kimondta, hogy a Telexet, a 444-et és a Partizánt érintheti az „átláthatósági” törvény
A Fidesz frakcióvezetője nemcsak az ellenzéki sajtót bírálta, de saját párttársának is ellent mondott.


Kocsis Máté szerint a Telex, a 444 és a Partizán is érintettje lehet a készülő „átláthatósági” törvénynek. Ezt még  és a jogszabály elfogadása előtt mondta a frakcióvezető. Azt is hozzátette, hogy a portál munkatársait nem hívják meg a rendezvényeikre,

és most sem szívesen látott vendégként tekintenek rájuk.

A Telex stábja ott volt a Fidesz-frakció sajtótájékoztatóján, ahol Kocsis nem volt hajlandó válaszolni Simor Dániel kérdésére. Egy videó is készült az eseményről, ebben hangzik el, hogy a frakcióvezető már megelőlegezte, kik kerülhetnek a hivatal célkeresztjébe.

A tájékoztatón Kocsis beszélt arról is, hogy Ceber Roland milyen körülmények között találkozott Magyar Leventével. Magyar Levente korábban azt nyilatkozta, hogy egy meg nem nevezett ellenzéki képviselő hozta össze a találkozót. Azt mondta, csak utólag szóltak neki a nemzetbiztonsági szolgálatok, hogy Ceber ukrán hírszerző.

Kocsis Máté viszont másként mesélte el az eseményeket. A frakcióvezető szerint Ceber kezdeményezte a találkozót Szijjártó Péterrel, aki végül Magyar Leventét küldte maga helyett. Kocsis úgy fogalmazott: ha Magyar Levente verzióját fogadjuk el, akkor a titokzatos ellenzéki képviselő nem más, mint Szijjártó Péter.

A Ceber Rolandról és Magyar Leventéről készült közös fotót korábban Magyar Péter hozta nyilvánosságra. Ezt azután tette, hogy a Magyar Nemzet egy másik, Ceberrel készült képpel próbálta azt bizonyítani, hogy Magyar Péter kapcsolatban áll az ukrán hírszerzéssel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Volodimir Klicsko: Magyarország mindig a rossz oldalt választja a történelem során
A volt nehézsúlyú bokszoló, ma KIjev polgármestere szerint Ukrajnából nézve érthetetlen, hogy Magyarország miért állt az oroszok oldalára a konfliktusban.


Volodimir Klicsko szerint Ukrajnában nem értik, miért támogatja Magyarország különböző szinteken Oroszországot, miközben a múltban maga is a Szovjetunió uralma alatt állt. Az egykori világbajnok bokszoló, aki most üzletemberként, coachként és politikai aktivistaként is aktív, a 24.hu-nak adott interjút egy Los Angeles-i világkonferencián.

Klicsko hangsúlyozta, hogy az orosz invázióra válaszul politikai szereplővé vált. A WeAreAllUkrainians és a Klitschko Foundation nevű alapítványokon keresztül Ukrajna katonai és pénzügyi támogatásáért dolgozik. A magyar politikai döntésekről azt mondta, hogy a hírek alapján úgy látják, hazánk az ő ellenségüket segíti, amit nehezen tudnak hová tenni.

„Számunkra ez teljesen érthetetlen, hiszen Magyarország is a Szovjetunió fennhatósága alatt állt a rendszerváltás előtt.” Azt is hozzátette:

„Drámaibban fogalmazva: a Szovjetunió magyarokat is ölt.”

Úgy véli, Vlagyimir Putyin célja, hogy visszaépítse a szovjet birodalmat. Klicsko szerint „a világtörténelemből tudjuk, hogy a rezsimek nem örök életűek. Sajnos azt kell mondanom, hogy Magyarország mindig a rossz oldalt választja a történelem során.”

Elmondta, nem azonosítja egy ország népét annak vezetésével, de abban bízik, hogy van különbség az állampolgárok gondolkodása és a hivatalos politikai irányvonal között. Ugyanakkor úgy látja, a demokrácia lehetőséget ad a változásra, hiszen „a vezetőket meg lehet választani, le lehet váltani, újra lehet választani. Csak a diktatúrákban nem választhatnak az emberek.”

A jövőt illetően Klicsko reméli, hogy Ukrajna és Magyarország jó szomszédok lesznek. Úgy gondolja, az Európai Uniónak és Magyarországnak is változásra van szüksége, és hisz abban, hogy ha egyszer a két ország kapcsolatai rendeződnek, már nem fog számítani, milyen nehéz út vezetett odáig.

A beszélgetés során szó esett még arról is, milyen tapasztalatokat szerzett sportolóként, hogyan hatott ezekre a politikai nézőpontja, mit tanácsol a következő generációnak az egészséges egoizmus kapcsán, és milyen kapcsolata van bátyjával, Vitalij Klicskóval, Kijev polgármesterével. Hazája jövőjéről optimistán beszélt, és arról is, hogy a Trump-adminisztrációval való megállapodások szerinte kölcsönösen előnyösek lehetnek, mivel Ukrajnának szüksége van befektetőkre és védelemre, cserébe viszont sok nyersanyagot és emberi erőforrást tudnak kínálni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lezárták a Szabadság hidat a Hadházy Ákossal tüntető tömeg előtt
Hadházy Ákos a Fővám térre hívta az embereket, de a rendőrök a Szabadság hidat lezárták előttük. A tömeg végül füstgyertyák között, kerülővel indult a Sánc utcához.


Kedd délután öt órára szervezett tüntetést Hadházy Ákos a Fővám térre, ahol a Telex helyszíni beszámolója szerint pár száz ember gyűlt össze.

A tüntetést eredetileg a Ferenciek terére tervezték, de a rendőrség nem engedélyezte azt, a könyvhét standjaira és a Türk Tanács budapesti ülésére hivatkoztak. Ezért választották a Fővám teret. Hadházy békés, de határozott demonstrációt ígért.

A tüntetésen felszólalt többek között Para-Kovács Imre író-publicista és Szalay Kriszta színész is. A felszólalók arról beszéltek, hogy Orbán Viktor „elárulta a kárpátaljai diaszpórát, az erdélyi magyarokat”, valamint a tüntetők kitartásának fontosságát hangsúlyozták.

Hadházy azt mondta, hatalmas eredménynek tartja, hogy olyan ismert emberek és celebek is „felébredtek”, akik eddig távol tartották magukat a politikától, de neveket nem említett. Kijelentette azt is: „Be akarjuk mutatni, hogy bár nem vagyunk itt több millióan, több millió ember nevében vagyunk itt.”

Ezután Hadházy a Szuverenitásvédelmi Hivatal Sánc utcai épületéhez akarta vezetni a tömeget, ahol egy flashmob alakult ki.

A Szabadság hídon szerettek volna átkelni, de a rendőrök lezárták előttük a hidat két keresztbeállított rendőrkisbusszal.

Hadházy erre azt mondta: „az elégedetlen rendőrök tiltakoznak a körülmények miatt, és lezárták a hidat, békésen megvárjuk, mit döntenek.”

A tüntetők a hídon kántálták, hogy „nem hagyjuk abba”, miközben zúgott a „mocskos Fidesz”. Hadházy végül úgy döntött, hogy megfordítja a füstgyertyázó tömeget, és kerülőúton indulnak el a Sánc utcába. Ekkor a tömeg azt skandálta: „Orbán Viktor, a kurva anyád.”

Hadházy a lezárással kapcsolatban azt mondta: „Ha elegen vagyunk, a rendőrségnek le kell zárnia a híd felé vezető utat.” Szerinte „szükség van bizonyos határok átlépésére”, és ezért kell lezárni a hidakat, nem azért, hogy az autósokkal kiszúrjanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Vitézy Dávid határozati javaslatot nyújt be az „átláthatósági” törvény ellen a Fővárosi Közgyűlésben
A Podmaniczky Mozgalom képviselője szerint a szuverenitásunk védelmének egyik legfontosabb eszköze épp a sokszínű közélet, a plurális sajtó és az erős civil szektor.


Vitézy Dávid is csatlakozott azok sorához, akik – a maguk eszközeivel – tiltakoznak az „átláthatósági” törvény ellen, ami ellehetetlenítheti a külföldi pénzzel is gazdálkodó civil szervezetek és sajtó-médiatermékek működését.

A Podmaniczky Mozgalom képviselője határozati javaslatot nyújt be a jövő heti Fővárosi Közgyűlésre. Azt szeretné, hogy a testület álljon ki a sajtó- és véleményszabadság mellett. A közösségi oldalán azt írta:

„Épp azért, mert a szuverenitásunk védelmének egyik legfontosabb eszköze a sokszínű közélet, a plurális sajtó és az erős civil szektor, hiszen a sajtó- és véleményszabadság egyben önvédelmi eszköz is”.

A határozati javaslatban szerepel, hogy minél sokszínűbb a nyilvánosság, annál jobban tud az ország védekezni a külső befolyásszerzéssel szemben. A javaslat szerint csak olyan átláthatósági szabályok elfogadhatóak, amelyek egységesen vonatkoznak minden közpénzből gazdálkodó szereplőre, és nem alkalmasak arra, hogy korlátozzák a sajtó-, szólás- vagy véleményszabadságot hatalmi vagy pártpolitikai alapon.

Vitézy szerint a szabad sajtó képes leleplezni a különböző befolyásszerzési kísérleteket, és meg tudja akadályozni, hogy bármilyen, akár külföldről befolyásolt álláspont dominánssá váljon a közéletben. Úgy véli, hogy a testület egyhangú támogatására számíthat.

A javaslat hátterében az a törvénytervezet áll, amelyet Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője május 14-én nyújtott be a parlamentnek, és aminek beterjesztéséhez azóta több mint száz kormánypárti képviselő csatlakozott. A tervezet címe „A közélet átláthatóságáról”, és beleillik Orbán Viktor korábbi tervébe, amit a miniszterelnök „húsvéti nagytakarításként” mutatott be.

Vitézy javaslata így hangzik:

„A Fővárosi Közgyűlés kiáll, amellett, hogy:

Magyarország szuverenitása olyan érték, amelyet a mindenkori Kormánynak kötelessége megvédeni, különösen az egyre inkább kaotikussá váló világrendben, amikor a befolyásszerzési kísérletek minden irányból intenzívebbé váltak.

A szuverenitás védelmének egyik legfontosabb eszköze a sokszínű közélet, a plurális sajtó és az erős civil szektor, hiszen a sajtó- és véleményszabadság egyben önvédelmi eszköz is, amely képes leleplezni a különböző befolyásszerzési kísérleteket, illetve meg tudja akadályozni, hogy bármilyen, akár külföldről befolyásolt álláspont dominánssá váljon a közéletben.

Minél inkább sokszínű a nyilvánosság, minél nagyobb esélye van a különböző véleményeknek hasonló súllyal megjelenni a közbeszédben, annál inkább képes az ország védekezni a külső befolyásszerzéssel szemben. A Fővárosi Közgyűlés ezért a leghatározottabban kiáll a sajtó- és véleményszabadság mellett, és ellenzi annak korlátozását.

A Fővárosi Közgyűlés elismeri, hogy minden közpénzből gazdálkodó szereplő – legyen az állami, önkormányzati, gazdasági vagy civil – köteles átláthatóan és elszámoltathatóan működni, ugyanakkor kinyilvánítja azt is, hogy csak olyan átláthatósági szabályok elfogadhatóak, amelyek az adott szektor minden szereplőjére egységesen vonatkoznak, és nem alkalmasak diszkriminatív, a sajtó-, a szólás- és véleményszabadság hatalmi vagy pártpolitikai szempontok szerinti korlátozására.

A Fővárosi Közgyűlés meggyőződése, hogy mind Magyarország, mind Budapest biztonsága és fejlődése szempontjából létfontosságú, hogy az ország az Európai Unió tagja maradjon, a tagságunk ne kérdőjeleződjön meg. Budapest csak az Európai Unió tagjaként képes felvenni a versenyt a régiós nagyvárosokkal, és csak az európai uniós források segítségével képes a város fejlődéséhez nélkülözhetetlen beruházások végrehajtására, igy a közösségi közlekedés fejlesztésre, a lakhatási válság megoldására, a közszolgáltatások minőségének javítására és a kulturális sokszínűség fenntartására. Ezért a Fővárosi Közgyűlés megerősíti kiállását Magyarország európai uniós tagsága mellett.

A Fővárosi Önkormányzat saját működését a nyitottság, az átláthatóság és a partnerség elvei mentén szervezi, és erőforrásaihoz mérten minden lehetséges eszközzel elősegíti a civil társadalom és a sajtó konstruktív jelenlétét a budapesti közéletben.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: