„Felesleges pánikkeltés folyik” – Little G Weevil a könnyűzene állami átalakítási tervéről
Június végén érkezett a hír, hogy az eddig leginkább az irodalom területén mozgó Demeter Szilárdot könnyűzenei miniszteri biztossá nevezték ki.
Nem sokkal később pedig egy ambíciózus koncepció is kiszivárgott arról, hogyan reformálná meg alapjaiban az iparágat – nem kevesebb, mint 25 milliárd forintból.
A Petőfi Irodalmi Ügynökség újonnan alakult Könnyűzenei Központjának élére Szűcs Gábor, azaz Little G Weevil került, aki másfél évvel ezelőtt költözött haza az Egyesült Államokból.
Új feladatköre kapcsán kértünk tőle ismét interjút.
– Hogy kerültél ebbe a pozícióba?
– Tavaly ősszel volt egy személyes beszélgetésem Demeter Szilárddal teljesen más témában, és ha már találkoztunk, erről a kérdéskörről is kifejtettem neki a meglátásaimat. Nem is gondoltam arra, hogy ő hamarosan döntési helyzetbe kerülhet, csak barátilag osztottam meg vele, mit gondolok. Mivel az elmúlt 15 évet külföldön töltöttem, rengeteg nemzetközi tapasztalatom van, főként ezeket vázoltam fel neki.
Leginkább azt hiányoltam, miért nem kezelik egyenrangú művészeti ágazatként a könnyűzenét. Szerintem sokkal többet érdemelne, hiszen évtizedek óta járnak magyar zenészek külföldre saját erőből, színvonalasnál színvonalasabb produkciókkal, kvázi ingyen reklámozva az országot. Mégsem kapnak vissza szinte semmit, holott a XXI. század annyi mindent elvett tőlük, a lemezeladásokkal az élen.
Úgy gondolom, hogy ha szervezett módon tudnánk segíteni a hazai szcénát, egyben nevelni az utánpótlást, az hihetetlenül nagy motivációt jelentene, szó szerint felpezsdülne tőle az élet a szakmán belül. Megtisztelő, hogy most, amikor úgy tűnik, végre tényleg történik valami ezen a területen, velem is számolt.
– Mi a feladatod pontosan?
– Még kialakulóban van, de én a nemzetközi aggyal való gondolkodást hoznám be a csapatba. Van egy kialakult képem arról, hogy lehetne segíteni magyar zenészeknek úgy, hogy nemcsak itthon, de külföldön is tudjanak érvényesülni. Ez viszont hatalmas és komplex munka, amit magánemberként, szervezeti háttér nélkül képtelen lennék véghezvinni. Ezért amikor Szilárd pár hónappal később elárulta, hogy készül egy ilyen kezdeményezés, meglepődve és nagyon boldogan kérdezgettem a részletekről.
Nagyon fontos, hogy ez egyelőre csak egy tervezet. Se döntés nincs még róla, se a pénz nem áll rendelkezésre. Volt bizonyos számú ülésünk, ahol összeraktuk, amink van: leírtuk, kiszámoltuk, melyik területhez mekkora összegre lenne szükség. Itt tartunk most. Szerintem már az is szuper, hogy egyáltalán elkészülhetett, és vannak néhányan a magyar kormányban, akik nyitottak rá, hogy legyen változás.
Közel 25 éve zenélek, és amióta az eszemet tudom, a magyar zenészek mindig panaszkodtak. Most végre született egy stratégia annak érdekében, hogy ne panaszkodjanak.
A Könnyűzenei Központ lényegi munkája viszont csak azután kezdődik majd, ha tényleg elfogadják a tervezetet.

Demeter Szilárd (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
– Mit tartasz a stratégia legfőbb erősségének?
– Sokkal szélesebb spektrumot érint, mint eddig bármi. Korábban nem létezett átfogó koncepció: az, hogy különböző jogcímeken fel lehetett venni támogatásokat, nem nevezhető szervezett együttműködésnek. Soha nem készült még ilyen volumenű tervezet a magyar zenetörténelemben. Azon, hogy egyes emberek légből kapott dolgokon vitatkoznak, csak nevetni tudok. Valószínűleg csak azért foglalkoznak vele ennyit, mert Demeter Szilárd lett a téma felelőse, bár fogalmam sincs, ez miért ad rá okot.
– Korábban azért voltak olyan lépései, főleg az irodalom területén, amelyek a zeneipar számára is indokolhatják a gyanakvást.
– Miért kéne gyanakodni? Mondj egyetlen olyan dolgot a stratégiában, amivel bárki rosszul jár.
Még a legszkeptikusabb zenészek is azt nyilatkozták, hogy kellemesen csalódtak. Akkor meg miről beszélünk? Minden feketén-fehéren le van írva, de még egyszer mondom, ez egyelőre csak tervezet. Majd ha elfogadják, és elkezdődik a végrehajtása, lehet kritizálni. Addig csak felesleges pánikkeltés folyik.
Nekem semmi közöm ahhoz, amit Szilárd az irodalom területén csinál, nem vagyok képben vele, így véleményt se tudok mondani róla. Felkértek egy feladatra, amit elvégeztem, most pedig várunk a következő lépésre. Amint lehet, dolgozunk tovább, addig pedig mindenkit arra kérek, tartsa meg magának a szkepticizmusát.
– A talán legtöbbször emlegetett „társadalmiasítás” mit jelent a te olvasatodban?