Új vírus terjed Kínában: az állatokról átugró Langya már 35 embert megfertőzött
Valószínűleg a cickányokról terjedhetett át az emberekre. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az emberek is képesek egymást megfertőzni az új vírussal.
Újabb vírus terjedhetett át állatokról az emberekre Kínában, írja a The Guardian.
A Langya henipavírust (LayV) már 35 embernél mutatták ki. A fertőzötteknél a betegség szinte kivétel nélkül lázat okoz, ezen felül jelentkezett még levertség, köhögés, étvágytalanság és izomfájdalom is.
Az új vírust először 2018 végén mutatták ki az ország két észak-keleti tartományában, de csak a múlt héten azonosították a tudósok. A LayV természetes hordozói a cickányok lehetnek: a vizsgált példányok több mint negyedében mutatták ki a kórokozó jelenlétét. A cickányokon kívül a házi kecskék 2, míg a kutyák 5 százalékánál észlelték a vírust.
Az még nem derült ki, hogy a Langya képes-e emberről emberre is terjedni.
A 35 ismert fertőzött többsége mezőgazdaságban dolgozott, néhányan pedig gyárakban. Közülük kilencnél vizsgálták a 15 legközelebbi kapcsolatot, de egyik esetben sem találtak bizonyítékot a vírus átadására. Ettől függetlenül a tudósok megjegyzik, hogy
a minta túl kicsi, ezért nem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy az emberek között nem tud terjedni a LayV.
Az új vírust a zoonózisos, vagy állatról emberre átugró RNS-vírusok közé sorolták. A henipavírusok közé tartozik a Hendra- és Nipah-vírust is, melyeket az Egyesült Államok agrárminisztériuma és egészségügyi minisztériuma (USDA és HHS) egyaránt C-kategóriába sorolt. Ez azt jelenti, hogy a kórokozók alkalmasak bioterrorizmusra illetve terjedésük folyamatban van.
Az újonnan felfedezett LayV a tudósok szerint legközelebbi rokonságban a Dél-Kínában felfedezett Mojiang-vírussal áll. A MojV 2012-ben került a figyelem középpontjába, amikor három kínai bányásznak súlyos, halállal végződő tüdőgyulladása lett munka közben. A kutatók fél évvel később azonosították a barlangban élő patkányokban a vírust, amit megtalálási helye után neveztek el.
hirdetés
Az újonnan felfedezett LayV esetében a tudósok hangsúlyozzák, hogy nincs ok pánikra. Az eddig ismert eseteknél ugyanis nem fordult elő halál és még igazán súlyos lefolyása sem volt a betegségnek. Ettől függetlenül az egészségügyi hatóságok figyelemmel kísérik a Layv terjedését.