HÍREK
A Rovatból

Tragédia Texasban: Legalább 51 halott van, és többek közt 27 eltűnt lányt keresnek a hirtelen áradásokban

A meteorológiai szolgálatok korábban már jelezték, hogy rendkívüli mennyiségű csapadék várható, de a gyors lefolyású, hirtelen megáradó víz sokakat váratlanul ért. A mentéshez helikoptereket, csónakokat és drónokat is bevetettek.


Legalább 51 ember életét vesztette, köztük 15 gyermek, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások után. A tragédia péntek hajnalban történt Texas déli részén, ahol a Guadalupe folyó hirtelen, háromnegyed óra alatt körülbelül 8 métert emelkedett, elöntve házakat, járműveket és egész táborokat.

A legsúlyosabban érintett terület a Kerr megyei Camp Mystic nevű keresztény nyári tábor volt, ahol a legtöbb áldozatot megtalálták. A hatóságok közlése szerint a környező megyékben is legalább nyolc ember halt meg. A nyári időszak miatt sokan érkeznek és távoznak a környékről, ezért nehéz pontosan megmondani, hány embert keresnek még.

A mentőalakulatok szombaton is átfésülték a térséget, ahol kifordult autók, kidőlt fák és sárral borított romok hevertek mindenütt. Az volt a cél, hogy túlélőket találjanak – köztük azt a 27 lányt, akiknek táborát elmosta a víz, és azóta sem tudni, mi lett velük.

A mentéshez helikoptereket, csónakokat és drónokat is bevetettek. A csapatok már több mint 850 embert juttattak biztonságba, köztük olyanokat is, akik fákon, háztetőkön vagy elzárt táborokban rekedtek. Sokan olyan helyeken voltak, ahová már nem lehetett eljutni, mert az utak járhatatlanná váltak. Közben San Antonión túl tovább zuhogott az eső, így a villámárvizek veszélye sem múlt el.

Greg Abbott texasi kormányzó szombaton azt mondta, hogy a mentőcsapatok „éjjel-nappal dolgoznak a túlélők felkutatásán”. Vasárnapra imanapot hirdetett az áldozatokért és az eltűntekért. Kristi Noem belbiztonsági miniszter is a helyszínre érkezett, és kijelentette: „az amerikai kormány teljes körű támogatást nyújt” a bajba jutott térségnek.

A pusztító víz még napkelte előtt öntötte el a környéket, és a folyó szintje 8 méterrel emelkedett meg. Az ár mindent magával sodort, ami az útjába került.

Chip Roy, a körzet kongresszusi képviselője szerint „ez egy olyan áradás volt, amilyen csak százévente fordul elő”. Hozzátette: „elkerülhetetlen”, hogy kivizsgálják, miért nem sikerült időben mindenkit kimenekíteni.

A meteorológiai szolgálatok korábban már jelezték, hogy rendkívüli mennyiségű csapadék várható, de a gyors lefolyású, hirtelen megáradó víz sokakat váratlanul ért. Volt olyan tábor, például a Mo-Ranch Camp, ahol még idejében sikerült a gyerekeket magasabb helyre vinni, máshol viszont már nem volt elég idő a menekülésre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Juhász Péter Orbán Viktornak: Ne az ártatlan gyerekeken verd le a szomorú sorsod. Menj el az apádhoz, vele beszélgess!
A kihallgatott volt politikus a mellette kiálló tüntetésen szólalt fel. Elmesélt egy történetet a Szőlő utcai igazgató egy 13 éves áldozatáról, és kérést is intézett a tömeghez.


Juhász Péter is felszólalt azon a tüntetésen, amit Puzsér Róbert és a Polgári Ellenállás szervezett a Kossuth térre vasárnap este.

Juhász utolsó felszólalóként azt mondta, nem fél, és szerinte azok sem félnek, akik kijöttek. Úgy fogalmazott: Magyarországon sokan mégis félnek, mert ha kiállnak, a hatalom lejáratja és támadja őket. Arra kérte a résztvevőket, hogy a neki szánt szolidaritást irányítsák át mindenkire, aki ki mert állni, és akire utána rászállt a hatalom.

Azt mondta, a mostani rendszer megalkotója és mindenható ura Orbán Viktor, ő adta ki az ukázt. „Nem pártpolitikáról, kormányváltásról vagy ellenzékiségről beszélek, hanem egyszerű morálról, hogy ki az, aki hajlandó ehhez a nevét adni, hogy az áldozatokat tiporja és az áldozatokat kihasználnó pedofil bűnelkövetőket védi. Mert ez ő. Ha odafordulhatnék hozzá azt mondanám neki:

Viktor, ne az ártatlan gyerekeken verd le a saját gyerekkorod, nem kell mindenkinek úgy felnőnie, hogy rúgja-vágja az apja. Ne rajtuk verd le a szomorú sorsod. Menj el az apádhoz, vele beszélgess”

– mondta. Ezután – Hatvapusztára utalva – azt is megjegyezte, hogy lenne is hol megbeszélniük a dolgaikat.

Arra kérte a konzervatív, a nemzetért aggódó szavazókat, hogy nézzenek tükörbe, és tegyék fel maguknak a kérdést: meddig lehet szemet hunyni az ilyen ügyek felett.

Kiemelte, hogy nem akart ártani senkinek. Nyilvánosságra hoztak egy hangfelvételt, amin a Zsolt név hangzik el. „Ha István hangzott volna el, akkor az lett volna a videóban.” Hozzátette, nem gondolta volna, hogy egy vadásznak tőle kell megtanulnia, mikor ugrik ki a nyúl a bokorból.

Elmondta, hogy az utóbbi napokban sok áldozat írt neki. Egyikük hosszú levélben azt állította, hogy fiatal lányként ott volt a Szőlő utcában, és „a folyóson kellett várnia 13 évesen, hogy szexuális szolgáltatást nyújtson Juhász Péter Pál igazgatónak” – mondta. Azt üzente az áldozatoknak, hogy a nyilvánosság védi meg őket.

Látó Jánosról – aki először beszélt "Zsolt bácsiról" – azt mondta, nem rágalmazott, csak elmondott egy történetet, amelyben nem nevezett meg senkit. Szerinte a gyermekvédelemben dolgozók beszámolói alapján „maga a rendszer többet bántalmazza a fiatalokat, a rájuk bízott gyerekeket, mint amit adna nekik”.

Beszéde végén világító telefonokkal emlékeztek meg a gyerekmolesztálás áldozatairól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Eltévedt a Tokaj Intercity Mezőzombornál – 80 perc késéssel ért célba
A vonatot Bodrogkeresztúrnál sikerült visszafordítani. A MÁV emberi mulasztásról beszél, a keleti vasúti forgalom egész nap akadozott.


Pénteken különös eset történt Mezőzombornál: a Tokaj Intercity nem a megszokott útvonalon haladt tovább. A szerelvény Nyíregyháza helyett Sátoraljaújhely irányába indult el.

A hibát időben észrevették, így a vonatot a következő állomáson, Bodrogkeresztúrnál sikerült visszafordítani.

A történtek miatt a vonat 80 percet késett, és a kelet-magyarországi vasúti közlekedés egész napra felborult.

A MÁV közölte, hogy „emberi mulasztás történt, a váltó rossz irányba állt”. A vasúttársaság elnézést kért az utasoktól.

Az RTL Híradó riportja

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Eltűnik a Balaton? Apad a tó, a déli parton már a mederben sétálnak
A vízgyűjtőn is kevés a csapadék, így a hűvös idő sem állította meg az apadást. Siófoknál korábban hajózható volt a Sió-csatorna, idén ez elképzelhetetlen.


Pár éve még nyár derekán is annyi víz volt a Balatonban, hogy a Siót több év szünet után újra hajózó csatornaként használták. Idén másképp alakult: száraz volt a nyár, és október elejéig az ősz is, a vízgyűjtőn sem esett elég csapadék – írja a Telex.

A vízügy honlapja szerint vasárnap reggel 7 órakor 66 centi az átlagos vízállás, ami nagyjából a maximális szabályozási szint fele.

A hűvösebb idő sem állította meg az apadást: szeptember 21-én még 71 centit mértek, október 5-re ez 66-ra csökkent.

A portál képein jól látszik, hogy a déli parton szinte száraz a meder, az emberek sétálnak benne. A vitorláskikötő a kotrásnak köszönhetően most is használható.

Nagy fordulat egyelőre nem látszik, az időjárási modellek nem számolnak nagyobb esővel. Az Időkép balatoni oldala szerint a következő egy hétben csak pár milliméter eső érkezhet, ez nem oldja meg az alacsony vízszintet.

Az eső hiánya, a természetpusztító beruházások, a nyolcvanas–kilencvenes évek elavult infrastruktúrája és a kiszámíthatatlan klímaváltozás fenyegeti a tavat, és ez nemcsak a mennyiségre, hanem a vízminőségre is hat – írja a lap.

A G7 szerint az idei szezonról ellentmondásos képet mutatnak a tapasztalatok és a statisztikák. Több vállalkozó jelentős visszaesést látott júliusban, miközben a KSH szerint a nyár egésze nagyjából hozta a tavalyit, a bevételek közel 10 százalékkal nőttek, főként a hotelek és panziók jobb teljesítménye miatt, míg a magánszállásoknál visszaesés volt.

A foglalások látványosan az utolsó pillanatra tolódtak, a legerősebb hetekben a Hunguestnél a foglalások harmada három napon belül érkezett. Az időjárás sok hétvégét elvett a strandolástól, a víz júliusban csak napokra lépte át a 23 fokot, a jegyeladások több helyen zuhantak: volt, ahol 45 százalékos esés jött, az átlagos visszaesés 27 százalék volt, Gyenesdiáson öt év átlagához képest 22 százalékkal volt kevesebb vendég.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kemény szavak, megtelt Kossuth tér, rekordszámú felszólaló – ilyen volt a Juhász Péter melletti kiállás vasárnap este
Puzsér Róbert menet közben változtatta meg tüntetése célját. Sokszor szóba kerültek a bántalmazott gyerekek, az elnyomó hatalom és Juhász Péter vegzálása is.


Rekordhosszúságúra, több mint 3 órásra kerekedett az a tüntetés, amit Puzsér Róbert és a Polgár Ellenállás szervezett vasárnap estére. A demonstráció eredetileg a Megbékélésmenet címet viselte volna, de Juhász Péter rendőrségi kihallgatása miatt a szervezők végül a volt politikus melletti kiállássá alakították.

A rendezvényen 21 felszólaló és előadó állt színpadra, többek között Puzsér Róbert, Pankotai Lili, Radics Peti, Szabó Márton Csoki és maga Juhász Péter is.

A Kossuth tér a tüntetés kezdetére nagyjából megtelt, bár az utolsó felszólalók idejére többen már hazaindultak.

A Szeretlek Magyarország fotói a helyszínről (a képre kattintva galéria nyílik):


Link másolása
KÖVESS MINKET: