Lemondott Keir Starmer brit miniszterelnök
Csak két évvel a 2024-es fölényes választási győzelme után, hétfőn bejelentette lemondását Keir Starmer brit miniszterelnök és a Munkáspárt vezetője, miután a pártja kihátrált mögűle. A Downing Street 10. előtt tartott nyilatkozatában közölte, hogy ügyvezető kormányfőként hivatalban marad, amíg pártja a következő hetekben megválasztja utódját – írja a BBC.
Beszédében egyértelművé tette, hogy elfogadja pártja döntését a jövőjéről.
A távozó kormányfő közölte, felkérte a Munkáspárt Országos Végrehajtó Bizottságát, hogy állítson fel egy ütemtervet a vezetőválasztásra. A tervek szerint a jelölések július 9-én nyílnak meg, és a folyamat a nyári parlamenti szünetig lezárul, így az új vezető még a törvényhozás szeptemberi visszatérése előtt hivatalba léphet. Starmer arról is beszélt, hogy még hétfő reggel telefonon tájékoztatta a királyt a döntéséről.
aki a múlt héten nyerte meg a makerfieldi időközi választást, és a tervek szerint hétfőn teszi le képviselői esküjét Westminsterben. A Munkáspárt többsége azért kezdte el inkább őt támogatni, mert Starmer népszerűtlenségét a kormányzó pártra leselkedő veszélyként értékelik. Burnham kifejezetten a populista Reform UK felé forduló tradicionális szavazóbázisát, a munkásosztályt próbálja visszacsábítani a balközép párthoz.
Starmer lemondását hónapok óta tartó belpolitikai nyomás előzte meg. A helyzetét tovább gyengítette a kormányát megrázó belső válság, amelynek során két kulcsfontosságú munkatársa is távozott a Downing Streetről.
A kormányfő a beszédében utalt a pártban végzett munkájára, kiemelve, hogy
Beszéde végén Starmer meghatódott, amikor a családjáról beszélt. Azt mondta, miután otthagyja az „ország legnagyobb állását”, a „legfontosabb feladatra”, családjára fog koncentrálni.
„És a lehető legjobb apa akarok lenni a gyönyörű gyermekeimnek, akik a büszkeségem és örömöm” – tette hozzá, majd megölelte feleségét, mielőtt visszatért a miniszterelnöki hivatalba.

