HÍREK
A Rovatból

Légi felvételeken a Pride: ilyen volt madártávlatból a hatalmas tömeg

A szervezők becslése szerint körülbelül 200 ezren vonultak utcára. Az Erzsébet hídon brutális látvány volt a tömeg.


Az elmúlt időszak egyik legnagyobb tömegdemonstrációja lett a szombati Budapest Pride. A szervezők becslése szerint körülbelül 200 ezren vonultak utcára a betiltás miatt végül a fővárosi önkormányzat által megrendezett eseményen.

A résztvevők délután két órától gyülekeztek a Városháza parknál. Már ekkor is látszott, hogy elképesztő tömeg lesz a rendezvényen, a felvonulók megtöltötték a Károly körutat és a Deák Ferenc teret is.

A menet három órakor indult el. Eredetileg a Szabadság hídon mentek volna át, de azt a Mi Hazánk lezárta, ezért az Erzsébet híd felé vetté az irányt. A cél a Műegyetem rakpart volt, ahol felállították a színpadot. Amikor a menet eleje ideért, akkor a vége még mindig a Deák téren volt.

Most légi fotókon mutatjuk meg, milyen elképesztően nézett ki a tömeg madártávlatból:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Ennél nagyobb politikai bukás kevés volt Orbán Viktor pályafutásában, mintha már nem lenne ura az államnak
A miniszterelnök szándékosan akart egy olyan szituációt előidézni, amelyben a népakarat ellenében az ő akarata érvényesül, erre válaszoltak a tömegek - mondja a politikai elemző. Óriási a bizalomvesztés a hatalommal szemben.


A szervezők szerint 200 ezer ember is lehetett a betiltott Pride-on. Bár nehéz megbecsülni, igazuk van-e, de az biztos, hogy nemcsak minden idők legnagyobb Pride-ja volt szombaton Budapesten, de az utóbbi évek egyik legnagyobb politikai demonstrációja is. Karácsony Gergely szerint a résztvevők „egy jó nagy fityiszt mutattok a pöffeszkedő és gyűlölködő hatalomnak.”

A hatalom által betiltott, de a budapesti önkormányzat által mégis megszervezett vonuláson ott voltak európai polgármesterek, képviselők, sőt, a spanyol miniszterelnök-helyettes is. A tiltó határozatot meghozó rendőrség pedig biztosította a rendezvényt, és megakadályozta, hogy bármi bajt okozzon a maroknyi szélsőjobboldali ellentüntető. Ezután a Mi Hazánk feljelentette a rendőrséget, mert szerintük nem tartották be a törvényeket. Somogyi Zoltán szociológussal beszélgettünk a nap tanulságairól.

– Orbán Viktor az évértékelőjének egyik leghangsúlyosabb üzenete volt, hogy szerinte idén nem kell bajlódni a Pride megszervezésével, majd az alaptörvényt és a kétharmados gyülekezési törvényt megváltoztatva el is érték, hogy a rendőrség betiltsa a demonstrációt. Idézek egy klasszikust: „de sikerült?”

– Nem sikerült. Nagyon nehéz szavakat találni arra, ami történt, mert ennél nyilvánvalóbb kudarc kevés volt Orbán Viktor számára. Az elmúlt hónapokban voltak más olyan ígéretei, amelyeket nem tudott betartani, de ez, hogy miniszterelnökként kijelenti, kétharmados többség birtokában, rendeleti kormányzás mellett, hogy senki ne készüljön a Pride-ra, mert az be lesz tiltva, és ehhez meg is teszik a megfelelő lépéseket, betiltják, majd mégis létrejön Magyarország történetének talán legnagyobb tüntetése, vagy vonulása, ahol emberek azért mennek el, hogy világossá tegyék: a miniszterelnök nem mondhatja meg nekik, mit tehetnek és mit nem. Ez a tömeg azt bizonyította, hogy a miniszterelnök szava már nem bír akkora súllyal, hogy amit kijelent, azt valóban végre is tudja hajtani.

Ennél nagyobb politikai bukás kevés volt Orbán Viktor pályafutásában.

– Mi történik akkor, amikor egy rezsim eljut oda, hogy az akaratát semmibe veszik a polgárok?

– Felmerül a kérdés: milyen hatalmi viszonyok között élünk, ha a rendőrség egy betiltott tüntetést professzionálisan, dicséretre méltó módon, felelősségteljesen úgy vezényel le, hogy közben hivatalosan azt kommunikálja: a tüntetés illegális, be lett tiltva. A rend fenntartói tudatában vannak annak, hogy hiába a politikai akarat, mely szerint a tüntetésnek nem lenne szabad létrejönnie, százezer feletti embertömeg biztonságát szavatolniuk kell, ez a feladatuk, ezért tartjuk fenn az adóinkból. És

a rendőrség kiváló munkát is végzett, miközben Orbán Viktor rákényszerítette őket, hogy hivatalos közleményeikben hazudozzanak, az állam békés polgáraival szemben fenyegetőleg lépjenek fel.

Ez a kettősség a politikai akarat és az államigazgatási gyakorlat között nagyon beszédes, rámutat az állami irányítás viszonylagos szétesésére. Ma már nem csak az állami szolgáltatás minősége okoz problémát az embereknek, hanem az a látvány is, hogy

mintha a megválasztott vezetőjük, a kormányfő nem lenne ura annak az államnak,

amelyet elméletileg nap mint nap kezelnie kellene.

– Mennyi szerepe lehetett ebben annak, hogy sok európai polgármester, EP-képviselő, sőt még egy miniszterelnök-helyettes is ott volt? Így azért nagyobb tétje lett volna a rendőri fellépésnek...

– Nyilván volt szerepe. Bár felvetem: Orbán Viktort ez mikor érdekelte? De azt is gondolom, hogy a jelen lévő diplomaták nélkül is egy ország rendőrségének így kellene működnie. Nem tudom a pontos számot, hányan voltak a tüntetésen. De sokan. Ha százezer ember együtt mozog a fővárosban, egységes akarattal, teljes nyugalomban, és kiáll valamiért, akkor a diplomaták jelenléte nélkül is csak egy megoldás marad a rend fenntartására: az, amit a rendőrség most is tett. Nem volt igazoltatás, végigvitték a rendezvényt,

felismerték, hogy létezik a népszuverenitás, tehát hogy a nép dönteni akar a saját sorsáról, ezt pedig ki is fejezik.

És ha a nép így döntött, akkor a rendőrség dolga, hogy biztosítsa a rendet. Ez is történt. Csakhogy a rend biztosítása most szembement a politikai akarattal és a politikusok által megteremtett törvényi, jogszabályi háttérrel. Ez a feszültség eddig nem volt része a demokráciánknak. Ez szerintem független volt a diplomaták jelenlététől. Ki kell mondani: Orbán Viktor felelőssége, hogy előállt ez a helyzet.Mert nem lehe t mást feltételezni, mint hogy

a miniszterelnök szándékosan akart egy olyan szituációt előidézni, amelyben a népakarat ellenében az ő akarata érvényesül,

vagyis hogy betiltja a Pride-ot, mert neki ez politikailag így tetszik. Erre válaszoltak a tömegek: vállalták a fenyegetéseket, az esetleges bírságokat, amelyek nem lesznek.

– Nekem végig volt egy „light-os 56-os" érzésem: október 23-án délelőtt is ment a huzavona, hogy be van-e tiltva a délutáni felvonulás vagy sem. Aztán szerencsére az analógia itt véget is ért, mert nyugodtan zajlott le minden.

– Nekem inkább az 1988-as Bős–Nagymaros párhuzam jutott eszembe. Ott is volt egy ügy, amiről azt gondolta a hatalom, hogy senkit nem fog érdekelni, mégis egyre nagyobb tüntetések lettek belőle, amelyek elindították a rendszerváltást. Most is valami hasonló történik:

óriási a bizalomvesztés a hatalommal szemben. Az emberek nem hisznek a miniszterelnöknek és a kormányának. Azt mondják: ha te, Orbán Viktor azt mondod, hogy nem tehetek meg valamit, akkor én csakis ezért már meg fogom tenni.

A kérdés az, hogy ez az attitűd milyen más területekre fog még kihatni. Ez a tegnapi esemény ugyanis nem pusztán csak egy Pride volt. A kormány részéről a következő hetekben nyilván megpróbálják elérni, hogy mindez csak egy Pride-ként maradjon meg az emlékezetben. De ez nem csak az volt. Ott volt természetesen a hagyományos Pride-közönség is, de mellettük megjelent a magyar polgárság tízszeres erővel, sokan közülük életükben először. Nem azért jöttek, mert Pride-on akartak részt venni, hanem mert úgy gondolták: ha valaki Pride-ot akar szervezni, akkor azt nyugodtan megtehesse az Európai Unió egyik fővárosában.

Megvédeni jöttek a Pride-osokat, és ezt igen felemelő volt látni.

Miközben ez a jelenség messze nem független attól, hogy ők Orbán Viktort hibáztatják ezen helyzet fennállásáért, és persze számos más dologért is, amelyet ezzel a tüntetéssel, mert ez az volt, ki tudtak békésen és vidáman fejezni.

– Állított-e ez elő olyan kollektív társadalmi tapasztalatot, ami meggyorsíthat bizonyos folyamatokat? Az emberek e Pride után felvérteződtek a tapasztalással, hogy igenis meg tudjuk csinálni azt, amit akarunk, és ez talán a még apátiában lévőket is felrázhatja?

– Ami biztosan kijelenthető, hogy Budapest hosszú távra elveszett a Fidesz számára. Az viszont továbbra sem látható, hogy mi történik Budapesten kívül. Egyelőre nem lehet ebből a nagy Pride-eseményből országos következtetéseket levonni. Az látszik, hogy országos szinten a Fidesz már elveszítette a többségét. A Medián és az Závecz kutatásai számomra többet jelentenek, mint a Nézőpont Intézeté, amely túlságosan sok kormányzati megrendelést kap, nem is létezne ezek nélkül. Korábban is voltak jelek arra, hogy Budapesten elindult Hankiss Elemér szavaival, egy második polgárosodás, vagy második társadalom kialakulása.

A NER alatt is épül egy tudatos polgárság, amely képes ilyen tettekre, mint amit tegnap láttunk. Azt azonban ettől még nem tudjuk pontosan, mi van a vidéki Magyarországon.

A kutatások azt mutatják, mintha a városok szintjén is elindult volna az átbillenés, a Fidesz elvesztette a bizalmat ezeken a helyeken is. Ha ez igaz, akkor nagyon nehéz lesz megnyernie a következő választást.

– Sokan mondják, hogy a Fidesznek még van egy nagy eszköz a tarsolyában: a választási törvény módosítása. Nem nőtt meg ennek a kockázata Orbán Viktor számára a mai tömeget látva?

– A választási törvényt még lehet módosítani, és én is számítok rá, hogy lesz ilyen próbálkozás. Az a változtatás meg fogja mutatni, hogy Orbán Viktor hogyan is gondolkodik, a 2026-os választásokról, illetve hogy milyen politikai berendezkedésre készül. De ezzel még várnunk kell. Ne felejtsük el azonban azt, hogy

ma újra megerősödött egy politikus: Karácsony Gergely. Ráadásul érdekes módon Karácsony és Magyar Péter most egymást akaratlanul is erősítették.

Magyar Péternek jó volt, hogy nem neki kellett felvállalni ezt a tematikát, hanem megtette helyette egy másik politikus, Karácsony Gergely, ő áll ugyanis Pride-ügyben vitában a kormánnyal. A kormány pedig így nem tudott közvetlenül Magyar Péterrel konfrontálódni Pride-ügyben, pedig ez lett volna az eredeti szándéka. Karácsony nagyon jó pozícióba került azzal, hogy kockáztatott és élére állt ennek az eseménynek. Karácsony győzött. Ez nagy politikai siker neki. Így most az ellenzéki oldalon Magyar Péter mögött már van minimum egy olyan szereplő, aki adott esetben a helyébe tud lépni, ha valami miatt Magyar meggyengülne. Ha az ellenzéki tábor egyben tud maradni, mert felismeri, hogy Orbán Viktort csak egységben lehet legyőzni, akkor mindig lesz olyan politikai vezető, aki képes lesz vezetni ezt a tábort a Fidesszel szemben.

– Még mindig elképzelhető, hogy megpróbálják levenni a tábláról Magyar Pétert?

– Ebben az országban, ismerve a történelmét akár több száz évre visszamenőleg is, sok mindent elképzelhetőnek tartok. Jelenleg csak abból tudunk kiindulni, amit látunk:

Magyar Péter jól csinálja, Karácsony Gergely jól csinálta, és Orbán Viktor pedig egy újabb politikai kudarcot könyvelhet el. 2025 nem az ő éve eddig. ahogy 2024 sem volt az. Az a fajta tévedhetetlenség, ami eddig körüllengte őt, megszűnt.

Szerintem már a saját táborán belül is érzik, hogy a főnök mintha stratégiai homályba került volna.

– Kíváncsiak lehetünk, mit mutatnak majd a következő mérések a Pride után?

– Persze, nagyon is kíváncsiak vagyunk rá, mit fogunk látni. És nem csak arra, hogy a számok mit mutatnak, hanem hogy ez az esemény a lelkekben milyen folyamatokat indít el. Ha csak a közösségi médiát nézzük: már a tüntetés előtt is az emberek az arcukkal vállalták, hogy részt vesznek rajta. A tüntetés alatt is, és utána is kommunikálták, hogy ott voltak. Minimum százezer ember, nyilván családtagjaik, barátaik is vannak, közöttük a politika beszédtéma. Ez óriási erő, főleg úgy, hogy közben

ott volt a fenyegetettség, hogy akár több százezer forintra is megbüntethetik a résztvevőket. És ez sem érdekelte őket.

Orbán Viktornak keresnie kellene, hogyan tudná megfordítani ezeket a rá nézve negatív folyamatokat. Ő ugyanis súlyos stratégiai hibát követett el: kivezényelte magát a politikai centrumból. Végigsétáltam a tüntetésen, és azt láttam, hogy kulturált, középosztálybeli emberek vonulnak, miközben a másik oldalon, elkülönítve, ott állt 15 ember fekete ruhában, akik a Pride ellen tüntettek, olyan üzenetekkel például, hogy „mi vagyunk Spárta, nem Athén”, meg hasonlók. Szomorú volt látni, hogy Orbán Viktor most ezeknek az embereknek az oldalán áll. Velük szemben, vele szemben pedig ott álltak a tömegek.

– Az korábbi Pride-okon alig volt kevesebb ellentüntető, mint most, miközben most erős bátorítást kaptak a kormányzattól.

– Ráadásul hatalmas kampány előzte meg az egészet. Én is azt gondoltam, hogy erős ellentüntető mag lesz. De nem volt. Semmi nem volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A betiltott Pride: itt vannak a legjobb fotók az utóbbi idők legnagyobb tömegdemonstrációjáról
Amikor a tömeg eleje elért a Műegyetem rakpartra, akkor a menet vége még a Deák Ferenc téren volt. Fotókon mutatjuk a 30. Budapest Pride legjobb pillanatait.


Az elmúlt időszak egyik legnagyobb tömegdemonstrációja lett a szombati Budapest Pride. A rendőrség megtiltotta a harmincadik alkalommal meghirdetett gyűlést, de mégsem állítottak meg senkit.

A résztvevők délután két órától a Városháza parknál gyülekeztek. Már itt is látszott, hogy elképesztő tömeg lesz a rendezvényen,

a felvonulók megtöltötték a Károly körutat és a Deák ferenc teret is.

A menet három órakkor indult el, sokáig azonban nem jutottak, mert az Astorián meg is kellett állniuk egy időre. Itt a menet aztán az Erzsébet híd felé vette az irány, mert a Mi Hazánk lezárta a Szabadság hidat, ahol eredetileg szerettek volna átkelni. A cél a Műegyetem rakpart volt, ahol felállították a színpadot. Amikor a menet eleje ideért, akkor a vége még mindig a Deák téren volt.

A rakparton felállított színpadon többen felszólaltak, köztük Karácsony Gergely főpolgármester, Nicolae Stefanuta az Európai Parlament alelnöke, Kovács Patrícia, Hernádi Judit és Rainer-Micsinyei Nóra színésznők. Pogány Judit József Attila Hazám című versét szavalta el, miközben mögötte felsorakozott az Örkény Színház társulata.

A műsort végül a Carson Coma koncertje zárta, majd Karácsony Gergely bejelentette a rendezvény végét.

Fotós kollégánk az egész napot végigkövette, a legjobb képeiből válogattunk:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Till Attila a Pride-ról: Szolidaritást vállalok a szervezőkkel, és maximálisan támogatom őket
Tilla a közösségi oldalán biztosította támogatásáról a szombati Budapesti Büszkeség felvonulás szervezőit. A népszerű televíziós műsorvezető aggódva figyeli a Pride körüli eseményeket.
F. O. - szmo.hu
2025. június 28.



„Pride lesz Budapesten, és látva, hogy a Mi Hazánk is ugyanazokat a helyszíneket választotta demonstrálni, mint a felvonulók, azt kívánom, hogy szervezett atrocitás nélkül sikerüljön az ünneplés! A PRIDE résztvevőivel pedig szolidaritást vállalok és maximálisan támogatom őket” – kezdte a posztjában a tévés.

Tilla nem lát semmi kivetnivalót abban, hogy emberek évente egyszer – vagy felőle akár többször is – karnevált, parádét, felvonulást tartsanak egy város közepén. Ő eddig is úgy látta, hogy ez a tömeg nem valakik ellen, hanem saját magukért tartja ezt az ünnepet.

„Nem zavar, ha valaki meleg, transz vagy számomra akár nem ismert fogalmak közé sorolja magát, mert meggyőződésem, hogy semmilyen formában nem árt ezzel a társadalmunknak, és személy szerint nekem sem. És a gyerekeimnek sem!”

– írta, emlékezve arra, hogy ezt körülbelül 20 évvel ezelőtt Albert Györgyinek a Sziget Magic Mirror sátrának egy beszélgetésén ugyanígy elmondta, és azóta sem változott semmi – illetve annyi igen, hogy szerinte rosszabb lett az erről való közbeszéd.

„Támogatom a felvonulókat abban, hogy nem kell elbújniuk és joguk van, mint mindenkinek használni a köztereket. Kifejezetten károsnak tartom a közbeszéd szempontjából, hogy erről vitatkozni kell, hogy még mindig itt tartunk!

Nem arról kéne beszélni, hogy tilos vagy nem tilos a PRIDE, hanem mindenkit érintő problémákról. Ez az, ami talán a legkárosabb, leginkább szabadság-ellenes, demokrácia-ellenes, hogy kénytelenek vagyunk olyan dolgokról beszélni, aminek régóta evidenciának kéne lennie” – magyarázta a bejegyzésében, rámutatva: „Úristen, az emberek nem egyformák??? Nem, és ez mindig is így volt. Nem lehet megtiltani mások boldogságát!

Tilla értetlenül áll az előtt, hogy miért lenne az elfogadás és a megértés alacsonyabb rendű vagy akár érzelmileg nehezebben megélhető emberi reakció, mint az elutasítás.

Azt írja, ugyan Budapesten még nem volt Pride-on, viszont turistaként New Yorkban már látott a miénknél sokkal nagyobb felvonulást. Kiemelte: ott nem voltak ellentüntetők, érdeklődött is erről a helyiektől, akik nem is értették ezt a kérdést – az ő környezetében legalábbis ez így történt.

„A menet elején mentek a meleg rendőrök, katonák, tűzoltók tömegével egyenruhában! A hivatalos intézmények képviselői! Hires könyvtárak és egyéb közintézmények mind jelen voltak. Több tízezer ember ünnepelt, táncolt, vonult. Ott ez a hagyomány. Amikor láttam őket, nem jutott eszembe, hogy a boldogságukat, a mosolyt az arcukról le kéne mosni, sokkal inkább magával ragadott a forgatag, az ezer színű karnevál. Ki vagyok én, vagy ki vagy te, hogy megtiltsd embereknek a boldogságukat, a büszkeségüket?”, és hozzátette: nem akarja, hogy a nem heteroszexuális emberek rosszabbul éljenek ma Magyarországon, mint a heteroszexuálisak.

„Károsnak tartok minden olyan törvényt, megszorítást és kommunikációt (különösen azt, amikor egyenlőségjelet tesznek a melegség és a pedofília közé), ami hátrányba hozza a nem heteroszexuálisokat”

– szögezte le a műsorvezető, hozzátéve:

Azt kívánom, olyan legyen ez a Pride, ahogy a szervezők ezt eredetileg eltervezték!

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Lengyel Tamás a Pride-ról: Zászló, zászló, szív - Ezt még Kapu Tibor is látja
A színész posztja alapján szintén ott sétált a 200 ezresre becsült tömegben. A rövid bejegyzésben kétszer is odaszúrt Orbán Viktornak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. június 28.



Szombat délutáni bejegyzése alapján Lengyel Tamás is a 200 ezresre becsült tömegben sétált a Pride-on. A színész fotója alapján akkor járhatott a Ferenciek tere magasságában, amikor az emberek már teljesen megtöltötték az Erzsébet hidat.

Lengyel két szivárványos zászló mellé egy piros szívet tett a poszt elején, utalva az Orbán Viktor által életre hívott Harcosok Klubja elhíresült sorvezetőjére.

Ezután ugyancsak a miniszterelnök egyik korábbi, választási győzelem után elmondott győzelmi beszédéhez hasonlóan írta le a tömeg méretét:

„Ezt még Kapu Tibor is látja”

- olvasható a színész bejegyzésében, aki a héten a Nemzetközi Űrállomásra első magyarként eljutó árhajósra célzott.

Lengyel Tamás ezzel Orbán 2022 áprilisában mondott beszédére utalt. Akkor a miniszterelnök a negyedik kétharmados választási győzelem után úgy fogalmazott: „Akkora győzelmet arattunk, hogy még a Holdról is látszik, de Brüsszelből egészen biztosan”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: