HÍREK

Kormányinfó: hideg élelmet is lehet venni SZÉP-kártyáról augusztustól

A munkáltatók a SZÉP-kártya-keretet további 200 ezer forinttal is megemelhetik. Három szektorban árplafont vezetnek be az áram árára.


Ideiglenesen nemcsak meleg élelemre, hanem hideg élelmiszerre is lehet költeni a SZÉP-kártyán lévő pénzeket - jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.

A gazdaságvédelmi akciótervbe illeszkedő rendelkezés augusztus 1-től december 31-ig lesz érvényben, ebben az időszakban a munkáltatók a SZÉP-kártya-keretet további 200 ezer forinttal is megemelhetik.

Arról is döntés született a múlt heti kormányülésen, hogy az extraprofitadóra kötelezett gyógyszerforgalmazók július 1-től az extraadó felét, tehát 20 százalékot leírhatnak az adójukból, ha ezt kutatás-fejlesztésre (K+F) fordítják. A gyógyszergyártók extraprofitadóját megfelezték, a mostani döntés szerint pedig ezt még egyszer meg lehet felezni, ha K+F tevékenységre költik ezt a pénzt a cégek.

A kormány egyeztetett a kamarával is, az egyik legnagyobb problémának az energiaárat látják a vállalkozásoknál, ezen belül is az áram árát.

A kormány ezért július 1-től a legmagasabb árat 200 euró per megawattban állapítja meg, ennyiért vehetik majd a vállalkozások az áramot a mostani 320 euró per megawatt helyett. A döntés 3 szektort érint: feldolgozóipar, szálláshely-szolgáltatás és raktározás-szállítás.

Ezért cserébe azt várják, hogy ezek a cégek növeljék a gyártási kapacitásukat és az év hátralévő részében ne emeljék az árakat. A miniszter szerint ezzel a döntéssel több mint 5000 vállalkozásnak segítenek, ami 40 milliárdos kiadást jelent az államnak.

A tanárok béremeléséről úgy fogalmazott Gulyás Gergely, hogy 2030-ig a pedagógusok béremelésére 7000 milliárd forintot fog költeni a kormány, amiből csak mintegy 800 milliárdot fizetne az EU, így egyszerűen nem igaz az, hogy a kormány az uniós pénzekből akarja megoldani a pedagógusok bérmemelését.

A miniszter szerint az uniós pénzek azért nem érkeztek meg még Magyarországra, mert nem elég bátor az Európai Bizottság, hogy felvállalja a konfliktust az Európai Parlamenttel.

Elmondása szerint Magyarország az utolsó mérföldkövet is teljesítette, így elvileg a Bizottságnak július elején számlákat is küldhetnek majd, amit 90 napon belül bírálnak el.

Az ukrán-orosz háborúval kapcsolatban arról beszélt a miniszter, hogy Magyarországnak továbbra is az az álláspontja, hogy azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség. Ezzel ugyanis az európai gazdaság részeként hazánk is kiszabadulna "abból a fojtogató ölelésből, amit a háború jelent", ez pedig rögtön az infláció jelentős mérsékléséhez, sőt megszűnéséhez vezetne.

Az is szóba került, hogy a 2024-es költségvetés "védelmi költségvetés" lesz, mert háborús időkben így lehet garantálni az ország biztonságát. Ennek keretében jövőre a rendszerváltás óta először Magyarország meg fog felelni a NATO-nak tett vállalásainak, miszerint a honvédelemre fordított források el fogják érni a magyar GDP két százalékát. Ehhez hozzátette, hogy ebben a helyzetben az országnak a legnagyobb segítséget az jelenti, ha valaki a megatakarításait államkötvényben vagy kincstárjegyben tartja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lejárt a munkaideje, kiszállt a mozdonyvezető Bicskénél
A kalauz is csak annyit tudott mondani, hogy „ennyi volt mára”. Az utasoknak nem volt más választásuk, leszálltak, és megvárták az egy órával későbbi járatot.
Fotó: Facebook - szmo.hu
2024. október 15.



Lejárt a mozdonyvezető munkaideje, úgyhogy félúton megállította a vonatot, és kiszállt - számolt be róla az Index. A lap egyik olvasója október 4-én, péntek este Tatáról indult volna Budapestre, de az utazás hamar megakadt Bicskénél.

A vonat ugyanis egyszer csak megállt, és nem ment tovább. Nem, nem műszaki hiba, nem is forgalmi akadály volt az oka – a mozdonyvezető egyszerűen kiszállt, mert lejárt a munkaideje.

A kalauz is csak annyit tudott mondani, hogy „ennyi volt mára”, a vonat pedig maradt Bicskén. Az utasoknak nem volt más választásuk, leszálltak, és megvárták az egy órával későbbi járatot. Így a tervezett 21:30 helyett végül 22:30-kor érték el Budapestet.

A 24.hu cikke emlékeztetett rá, hogy nem először történik ilyen. Már 2020-ban is volt egy hasonló eset: akkor a Vác és Budapest között közlekedő s70-es vonat állt meg Rákospalota-Újpesten, mert a mozdonyvezető munkaideje ott ért véget. Ő sem akart túlórázni, az utasok pedig mehettek, amerre látnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy hangfelvétel szerint Lázár János magyar menedzsmentet kért az RTL élére
Lázár János reagált a hangfelvételre, azt mondta, hogy még büszke is, ha tényleg miatta lett magyar vezetése a magyarországi RTL-nek. A konkrét esetre viszont nem emlékszik.


A Telex birtokába jutott egy vélhetően titokban rögzített, francia nyelvű beszélgetés magyar leirata, amely állítólag 2015 márciusában, Luxemburgban készült, és döntően Guillaume de Posch és Dirk Gerkens között zajlott le. Előbbi, a belga Guillaume de Posch ebben az időben a luxemburgi központú RTL Group társ-vezérigazgatója volt, Dirk Gerkens pedig a magyar RTL ekkor már elbocsátott vezérigazgatója.

Gerkens a beszélgetés közben rákérdez, hogy a magyar kormány fellépése is szerepet játszhatott-e a leváltásában, amire Guillaume de Posch jóváhagyólag válaszol

– írja a Telex. A beszélgetés alapján az akkori Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János, hazai menedzsmentet szeretett volna, és az éppen a magas reklámadóktól tartó RTL elfogadta ezt. Így idézik az erről szóló részt:

De Posch: De mivel nehéz tárgyalásaink vannak jelenleg a kormánnyal, és ezek magas, jogi szinten zajlanak, szerintem normális, és nem haragudhatsz érte, hogy ilyen körülmények között átnézettem (itt egy jogász, vagy tanácsadó neve szerepel) minden olyan megnyilvánulást, ami Orbánt, Lázárt, a bizottságot vagy téged érint egy olyan témakörben, ami ezzel kapcsolatos. Ez nem nagy újság számodra.

Gerkens: Végül is jogi keret és minden. De azért elgondolkodom azon, miként jelenít meg majd ez nálatok a megegyezésben, amikor a Lázár megkér, hogy váltsátok le a vezetőséget, és ti ezt teljesítitek. Azért ez marhára az (nevetés).

De Posch: Hívhatod ezt megegyezésnek, szerintem nem ez a megfelelő szó. Ez csak a kormánnyal való kapcsolatunk értelmezésének kérdése. Ne felejtsd el, hogy sem Kotroczót, sem a többieket nem váltjuk le.

Gerkens: De a vezérigazgatót azért mégis lecserélitek.

De Posch: Igen, az üzleti tevékenységért felelős igazgató megváltozik.

Gerkens: Az ő (mármint Lázár) kérésére.

De Posch: Igen, az ő kérése volt, hogy magyar vezetés legyen (itt a leirat szerint egy rész nem érthető). Nem fogok kitalálni egy történetet. Nem mondom azt, hogy mi kívántuk ezt a magyar menedzsment kialakítását. Nyilvánvaló, ha nem lett volna ez a reklámadó, akkor nem tartanánk most itt.

A Telex megkereste a feleket: Lázár János építési és közlekedési minisztert, a hazai és nemzetközi RTL-t, illetve Dirk Gerkenst. Lázár azt válaszolta a lapnak:

„Erre a konkrét esetre nem emlékszem, de ha így történt, akkor arra büszke vagyok, mert mindig is azt vallottam, hogy az lenne a jó, ha a hazánkban működő külföldi cégek minél inkább magyar vezetőket alkalmaznának.”

Az RTL hazai kommunikációs csapata azt írta, hogy ez a csoportszintű vállalat ügye. Az RTL Group azt válaszolta, Dirk Gerkens munkaviszonyát „megfelelő okkal” szüntették meg, amit a magyar bíróság jogszerűnek talált. Hozzáteszik: „a luxemburgi bírósági üggyel kapcsolatban, kérjük, vegye figyelembe, hogy nem kommentálunk folyamatban lévő jogi ügyeket”.

A Telex felidézi, Dirk Gerkens a felmondás jogszerűségét vitatta, és mintegy 300 millió forint elmaradt munkabért követelt az RTL-től. Az ellenperben pedig az RTL követelt mintegy 200 millió forintot. Magyarországon az eljárásokban az RTL nyert. Gerkensnek ez alapján 400 ezer dollárt kellett volna kifizetnie az RTL-nek, amit a lap információi szerint nem tett meg.

Gerkens aztán még bőven a jogi eljárások lezárulta előtt a TV2 élére került, amit három évig vezetett.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Döbbenet! Ennyivel olcsóbb a bevásárlás Romániában, mint nálunk
Az átjárás folyamatos: rengetegen ugranak át a határ túloldalára vásárolni vagy dolgozni, mert sok dolog olcsóbban beszerezhető Romániában.


Románia az utóbbi években néhány gazdasági mutatóban már lehagyta Magyarországot.

Ennek apropóján a határ innenső oldalán, Biharkeresztesen forgatott az RTL Házon kívül stábja, nem véletlenül.

Az átjárás folyamatos: rengetegen ugranak át a határ túloldalára vásárolni vagy dolgozni, mert sok dolog olcsóbban beszerezhető Romániában.

Az alábbi videóban többen is arról számoltak be, hogy egy román panellakás árából Magyarországon egy kertes házat lehetett venni, még 14 évvel ezelőtt.

Az is kiderült, hogy szinte mindenki Nagyváradon intézi a bevásárlást a határmenti településeken.

Az árak a következők Nagyváradon:

5 kg só: 650 forint

1 kg spagetti: 850 forint

Majonéz: 680 forint

Pick szalámi: 2000 forint

Tankolni is megéri odaát: 10 liternél 1 litert megspórol az ember.

Itt a teljes videó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
„Legyetek tökösek, skacok!” - Magyar Péter október 23-i rendezvényt hirdetett
Magyar Péter meghirdette a TISZA október 23-ai rendezvényét. A párt elnöke egyúttal beszólt a Fidesznek is.


Magyar Péter és a TISZA Párt október 23-i rendezvényt hirdetett Budapestre. A pártelnök ezzel osztotta meg az eseményt közösségi oldalán:

„Vajon miért nem mer/akar a Fidesz október 23-i megemlékezést tartani Budapesten? Miért nem mer az 1956-os hőseink emlékéről beszélni? Esetleg nincs megfelelő helyszín vagy szónok? Legyetek tökösek skacok és nevezzétek vissza a Széll Kálmán teret Moszkva térre és hívjátok meg Orbán Balázst!”

írja a Facebookon Magyar.

Hozzáteszi, mindenkit várnak a megemlékezésükre, ahol „kiállnak hazánk valódi függetlensége és szuverenitása mellett”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk