Kocsis Máté megnevezte a Magyarországról kiutasított ukrán hírszerzőket
Kocsis Máté és Barthel-Rúzsa Zsolt közös sajtótájékoztatót tartott a Nemzetbiztonsági Bizottság szerdai ülését követően. Az ülés egyik témája a magyar-ukrán kémügy volt, amelyben Ukrajna először leplezett le egy magyar katonai hírszerzéshez tartozó ügynökhálózatot. Magyarország válaszul két ukrán kémet utasított ki.
Kocsis Máté szerint a magyar szolgálatok már régóta érzékelik az ukrán szolgálatok intenzív tevékenységeit. Azt mondta:
Kocsis arról is beszélt, hogy a Tisza Párt politikusai megtámadták a honvédelmi minisztert, miután nyilvánosságra hoztak egy felvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf többek közt azt mondta: „szakítunk békementalitással, hogy átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”. Szerinte ezzel Ruszin-Szendi Romulusz (egykori vezérkari főnök) az ukránok kezére játszott, mert pár órával később az ukrán sajtó közzétette azt a felvételt, amit már egy hónappal korábban készítettek a magyar kémek elfogásáról.
Május 9-én, a videó megjelenése után a magyar titkosszolgálat összekötőjét behívták Kijevben, de Kocsis szerint nem kapott semmilyen tájékoztatást. Úgy fogalmazott, hogy ez példátlan a nemzetbiztonsági kapcsolatokban. Azt mondta: „A cél, hogy Magyarországot rossz fényben tüntessék fel a nemzetközi színtéren.”
Emellett megnevezte Szerhij Alexandronovot is. A Telex korábban írt arról, hogy egyikük célpontja az orosz Hilarion metropolita volt, aki a puytyinista és háborúpárti Kirill moszkvai pátriárka bizalmasa. Kirillt az EU szankcionálni akarta, de Orbán Viktor ezt megakadályozta a vallásszabadságra hivatkozva.
Kocsis közölte, hogy a kiutasítások után a magyar szolgálatok fokozni kezdték a felderítő tevékenységet. Szerinte a történtekkel egy befolyásolási kísérlet is összefügg.
Barthel-Rúzsa Zsolt, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) irányításáért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón elmondta, hogy elemzik Ruszin-Szendi ukrán kapcsolatrendszerét, és bekérték a NATO-tól az ülések anyagait. Ruszin-Szendi négy vezérkari főnöki ülésen képviselte Magyarországot. A vizsgálat három megállapítást tett:
(via 24.hu)