ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Kiderült, hol élnek a legtovább a világon – 33 év a különbség a lista első és utolsó helyezettje között

Magyarország a középmezőnyben található 74,5 éves várható élettartammal. Ennél Szlovákiában, Szlovéniában, Horvátországban és Ausztriában is tovább élnek az emberek.
Címlapkép: Pixabay - szmo.hu
2023. január 30.


Link másolása

85,9 évvel Monacóban a leghosszabb a várható élettartam a világ országai közül – írja a Daily Mail az ENSZ Népesedési Alapjának legfrissebb adatai alapján. A lista végén mind afrikai országok szerepelnek, Magyarország pedig a 101. helyen van.

A gazdagok játszóterének is nevezett 40 ezres lakosú Monaco első helyezése talán nem annyira meglepő. Az Oxfordi Egyetem és a Max Planck Intézet kutatóinak elemzése szerint azonban

2019 és 2021 között itt is némileg csökkent a várható élettartam – 86,5 évről 2021-re 85,9-re – a Covid-járvány miatt ugyanis „példátlanul növekedett a halálozások száma”.

Ez elsősorban a magas átlagéletkorral és a sok idős lakossal volt összefüggésben.

A legfrissebb listán az első tíz ország a következő:

  • Monaco: 85,9 év
  • Hong Kong: 85,5 év
  • Makaó: 85,4 év
  • Japán: 84,8 év
  • Ausztrália: 84,5 év
  • Svájc: 84 év
  • Málta: 83,8 év
  • Dél-Korea: 83,7 év
  • Liechtenstein: 83,3 év
  • Norvégia: 83,2 év

    A lista szerint összesen 43 országban volt 80 év felett a várható élettartam. Ehhez képest sokkoló, ha a lista végén lévő országokat nézzük, ahol egy átlag polgár ennél mintegy 30 évvel rövidebb életre számíthat. A lista végén a közép-afrikai Csád található, ahol mindössze 52,5 év a várható élettartam.

    Sőt, az utolsó tíz helyezett is mind afrikai ország:

  • Csád: 52,5 év
  • Nigéria: 52,7 év
  • Lesotho: 53,1 év
  • Közép-Afrikai Köztársaság: 53,9 év
  • Dél-Szudán: 55 év
  • Szomália: 55,3 év
  • Szváziföld: 57,1 év
  • Elefántcsontpart: 58,6 év
  • Mali: 58,9 év
  • Guinea: 58,9 év

    Magyarország a középmezőnyben, a 101. helyen áll a listán 74,5 évvel. A szomszédos országok közül Romániában (74,2 év), Szerbiában (74,2 év) és Ukrajnában (71,6 év) alacsonyabb a várható élettartam.

    Szlovákiában (74,9 év) csak kicsivel magasabb ez a szám, mint nálunk, Horvátországban 77,6 év, míg Ausztriában és Szlovéniában több mint 80 év a várható élettartam.

    A közép-európai régióban is jobb számokat látunk, mint Magyarországon: Lengyelországban 76,5 év, Csehországban pedig 77,7 év. A kontinens átlaga pedig 77 év.

    A DailyMail cikkében azt is kiemeli, hogy az egészségügyi ellátásban tapasztalható különbségek némileg javultak az elmúlt évtizedekben, de még mindig jelentősen hosszabb életre számíthatnak a lista elején szereplő országok lakói, mint a lista végén található országok szülöttei.

    1950-ben például Norvégiában volt a legmagasabb várható élettartam, 71,2 év, míg az afrikai Mailban mindössze 28,2 év volt. A különbség akkor még 43 év volt.

    Ez mára valóban csökkent, de látható, hogy egy monacói most is 33 évvel hosszabb életre számíthat, mint az, aki a Csádban született.

    Bár 17 országban a várható élettartam ma sem éri el a 60 évet, a fejlett országokban az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt az átlag élethossz.

    2015 óta azonban ez a növekedés lelassult, a szakértők szerint azért, mert kezdjük megközelíteni az emberi élet maximális hosszát. A szív- és érrendszeri betegségek pedig azóta is vezető halálokok között vannak ezekben az országokban.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
    Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
    Fotó: Airbnb - szmo.hu
    2024. május 02.


    Link másolása

    A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

    Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

    Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

    Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

    Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

    Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

    (via Unilad)

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    ÉLET-STÍLUS
    Ezekre a dolgokra figyelj nagyon használt autó vásárlásakor – ezt javasolja egy szakértő
    Jackson, a szerelő három tippet javasol azoknak, akik járművásárlás előtt állnak.

    Link másolása

    Manapság úgy tűnik, hogy egy új autó vásárlása nehezebb, mint valaha. A regisztrációtól a biztosításig sok mindent kell figyelembe venni, ami általában nagy fejfájást tud okozni. Sokan elkerülik a bonyodalmakat használt autó vásárlásával, ami kevesebb stresszt és pénzköltséget jelenthet, bár a karbantartás kiemelten fontos marad.

    Számos egyszerű dolgot megtehetünk, hogy pénzt takarítsunk meg a helyi szerelőnél végzett rutinvizsgálatokon, és ezek valóban sorsfordítóak lehetnek. Egy „Jackson the Mekanic” (Jackson, a szerelő) néven ismert tiktoker feltöltött egy videót, amelyben elmagyarázza, hogy néhány gyors ellenőrzés milyen nagy segítséget jelenthet, amikor használt autót vásárlunk. A videót már több mint 81 000-en látták, és sokan hálásak a tanácsokért.

    Három dolog, amit muszáj megnézni:

    1. Olajszint

    Jackson kiemeli, mennyire fontos az olajszint ellenőrzése. „Először is húzza ki a nívópálcát” – kezdi magyarázatát. Majd úgy folytatja: „Nagyon fontos, hogy először egy ronggyal törölje le, majd helyezze vissza a pálcát.” Fontos továbbá, hogy csak akkor ellenőrizzük, amikor az autó le van állítva. Videójában megmutatja, hogy az olajszint eléri-e a pálcán lévő jelzést, ami azt jelzi, hogy minden rendben van.

    2. Hűtőfolyadék szintje

    A hűtőfolyadék a motor hőmérsékletének szabályozására szolgál. Ennek ellenőrzéséhez Jackson elmagyarázza: „Kétféleképpen ellenőrizheti: közvetlenül a radiátorról, vagy a kiegyenlítő tartályról." Soha ne végezzük el ezt az ellenőrzést, ha az autó és a motor még meleg. Jackson a videóban szereplő autóról úgy találja, hogy abban túl kevés a hűtőfolyadék, ezért vizet tölt hozzá, hogy elérje a szükséges szintet.

    3. Fékfolyadék szintje

    Jackson szerint az egyik legfontosabb dolog a fékfolyadék szintjének ellenőrzése. „Amit itt figyelnünk kell, az a szín és a szint, így láthatjuk, hogy a színe szép és új, és a maximum szintig van töltve." Videója végén megmutatja a maximális folyadékszintet is, ha nem lennénk biztosak benne.

    A Daily Express egy cikkében ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy bár a Jacksonhoz hasonló tikokerek egyszerűnek tűnő autókarbantartási tippjei néha félrevihetnek: ha nem a megfelelő módon vigyázunk járművünkre, könnyen magas számlájú javításba futhatunk bele.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    ÉLET-STÍLUS
    A Fővárosi Lakásügynökség nem vállal garanciát a nem beépített bútorokért és a gépeket is a főbérlőnek kell javíttatnia
    Az ügynökség programja szerint nagyon jól járhat az, aki értékesíteni vagy kiadni szeretné lakását. Azonban számos fontos kérdés merülhet fel, amikkel érdemes tisztában lenni.

    Link másolása

    A 24.hu írta meg, hogy a Fővárosi Lakásügynökség programjával kapcsolatban egyik olvasójuk kiszúrt néhány kellemetlen problémát.

    A főváros garantálja, hogy a kiadó megkapja a bérleti díjat, és amikor visszakapja a lakást, az ugyanolyan állapotban lesz, mint amikor átadta

    – mondta ezt még március végén Karácsony Gergely főpolgármester, amikor bejelentette a Fővárosi Lakásügynökség indulását a projekt vezetőjével, Kovács Verával tartott közös sajtótájékoztatóján.

    A lap egyik olvasójának elsőre megtetszett a főváros ajánlata, sőt még azt a kockázatot is vállalta, hogy ha nem tudja eladni, akkor kiadta volna, hogy „ne legyen vele nyűg.” Sőt még azt is vállalta volna, hogy a piac ár alatt keres rajta, mert a lakással járó ügyintézés terheitől megszabadult volna. A szerződés tervezete során viszont számtalan dolog kérdésessé vált számára:

    Az általános szerződési feltételek (ÁSZF) szerint a Fővárosi Lakásügynökség kötelezettséget vállal arra, hogy a bérleményt rendeltetésszerűen és a bérleti szerződés rendelkezéseinek megfelelően használja, állagát pedig a jogviszony időtartama alatt megőrzi. Ebbe viszont nem tartozik bele a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” és a „be nem épített bútorok” sem.

    Kérdéses, vajon mit takar a rendeltetésszerű használat, de az biztos, hogy nem úgy kapná vissza a lakását, ahogy átadja.

    A lap felkereste a Fővárosi Lakásügynökséget, ahol azt a választ kapták, hogy

    a „rendeltetésszerű használat” a lakások lakás céljára történő használatot jelenti (tehát nem üzleti célra, nem irodának használják, hanem arra, hogy ott emberek lakjanak), ez tehát nem lehet eltérő értelmezés kérdése véleményük szerint a bérbeadó és a bérlő között. Hozzátették: a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” tartalma a gyakorlatban (és bírói gyakorlatban) jól meghatározható.

    "A szerződés garanciát vállal arra, hogy minden beköltözőre legalább 12 nm alapterület jut (így a bérbeadó tudja, hogy maximum hányan fogják használni a lakást), a bérbeadó meghatározhatja, hogy lehet-e dohányozni vagy állatot tartani. Ennek megfelelően a bérbeadó előre láthatja, hogy a határozott időtartam alatt meghatározott számú ember lakáscélú használata esetén milyen mértékű elhasználódásra kell számítani, ami minden bérbeadás (és saját használat) szükségszerű velejárója" – fogalmaztak.

    "Az ÁSZF jelenlegi szövege a lakástörvény szerint osztja meg a terheket a tulajdonos és a lakásügynökség között, tehát a szerződés teljes egészében a jogszabályt követi [...], a bérbeadó a lakásügynökséggel tart kapcsolatot, a munkák felmerülése és elvégzése esetén mi közvetítünk, így pont ezért, rajtunk keresztül, tud intézkedni külföldről is (erre közvetítő, magyarországi megbízott nélkül egyébként nem lenne lehetősége)"

    – írták.

    A lap szerint ugyanakkor az is felvet kérdéseket, hogy a szerződéstervezet szerint „a bérbeadó az életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű használatát akadályozó hibák esetén a hiba jellegének megfelelően késedelem nélkül köteles elhárítani, illetve kijavítani", amire a tulajdonosnak 30 nap áll rendelkezésre. Ám ennél komplikáltabb a dolog egy társasház életében, ahol adott javítási munkálatok elvégzéséhez a közgyűlés jóváhagyására is szükség van.

    A lakásügynökség erről azt írta: ha a munkák elvégzésének időtartama objektív okok miatt nem tud határidőben megvalósulni, úgy „az nyilvánvalóan nem esik a tulajdonos terhére”, ettől tehát nem kell különösebben tartania a tulajdonosoknak.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Májusban többször is leállnak az OTP szolgáltatásai – ezekre kell figyelni
    Az egyik leállás a jelenlegi hétvégét is érinti. Több online ügyintézés nem lesz elérhető.

    Link másolása

    Májusban többször is leállnak bizonyos szolgáltatások az OTP-nél – figyelmeztet a bank.

    Az első leállás 4-5-én (vagyis ezen a hétvégén), a második május 19-én lesz esedékes.

    Az OTP közlése szerint 2024. május 4-én 22:00 órától május 5-én hajnali 1:00 óráig a következő szolgáltatások nem lesznek elérhetők:

    A bank a május 19-i leállásról a következőket közölték: fejlesztési okokból 2024. május 19-én hajnali 2:00 órától 3:00 óráig a következő szolgáltatások nem lesznek elérhetőek:

    • InternetBank,
    • MobilBank online termékigénylés (folyószámla, személyi kölcsön, áruhitel, értékpapírszámla).

    Felhívták a figyelmet, hogy a tervezett fejlesztések, szolgáltatás módosítások bankszünnapnak számítanak akkor is, ha a szolgáltatások csak rövid ideig, és nem egy teljes napig szünetelnek.

    via Pénzcentrum.hu

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk