SZEMPONT
A Rovatból

Képtelen kórházban dolgozni az ápolónő, aki haláláig látogatta covidos anyukáját odabent

Vandára és fiára, Bencére, nehéz karácsony vár az imádott nagymama nélkül. Mindig ő főzte az ünnepi menüt, most úgy döntöttek, ugyanazt főzik, amit ő szokott.
Belicza Bea - szmo.hu
2021. december 16.



Varga Vanda gyerekkora óta tudta, hogy ápolónő akar lenni, semmi nem téríthette el ettől. Korábbi cikkünkben arról beszélt, milyen covid osztályon dolgozni, és hogyan hat rá a nap mint nap látott sok tragédia.

„Mindig meghalok egy kicsit a betegeimmel. Lehet, hogy nem jó, de nem tudok érzelem nélkül dolgozni. Nem gond, energiabomba vagyok. Mindig újratöltődöm” – mondta tavaly nyáron.

Akkor eszébe sem jutott, hogy a családjából is kerülhet valaki kórházba.

Fiával, Bencével, és édesanyjával, Zsókával élt együtt. Márciusban, amikor a fia megfertőződött, kettéválasztották a házat, és folyamatosan tesztelték édesanyját.

„Nem voltak tünetei, csak az volt furcsa, hogy hiába hoztam neki olyan ételeket, amiket szeret, nem kívánta. Elkezdett hurutosan köhögni, de még akkor is negatív volt a gyorstesztje” – idézi fel a történteket Vanda.

„Két nap múlva lett pozitív. Az volt az első kérdése: most meg fogok halni?”

Lánya nyugtatta, hogy ne is gondoljanak ilyesmire. Mindenesetre beszerzett otthonra egy oxigéngépet, vitt Favipiravirt és kétfajta antibiotikumot, valamint egy spray-t, amit covidra ajánlanak. Vanda továbbra is bejárt dolgozni, de azt kérte az anyjától, hogy három óránként hívja fel, és mondja meg, mennyi a láza és a szaturációja.

Aztán három napig otthon volt mellette. Március 18-án anyja sokkal jobban fulladt, de azért még kért egy hajfestést a lányától.

„Nagyon hiú nő volt. Igyekezett mindig szép, ápolt lenni. Már a kórházban feküdt, és rajta volt a maszk, amikor le kellett vágnom a körmét. Csak a szemével figyelmeztetett, hogy ne rövidre!”

19-én került kórházba, de nem volt könnyű meggyőzni. Reggel hatkor azt mondta, mindjárt megfullad. Akkor 75 volt a szaturációja. Vanda egész délelőtt győzködte, de nem akart menni. Délután már 55 volt a véroxigén-szintje, amikor ment érte a mentő.

Addigra Bence karanténja is lejárt, így Vandával ketten kísérték be. Amikor indultak, unokája azt mondta Zsókának, ne haragudjon, ha ő fertőzte meg. Ő azt válaszolta, dehogyis, nagyon szereti. Az asztrológus, pszichológus asszony úgy tűnt, arra készült, amire lányáék nem akartak.

„Azt mondta, nagyon örül, hogy van egy olyan párom, akivel együtt áll hat bolygó, mert az nagyon ritka. Ő fog már vigyázni rám. Utólag úgy látom, tudta, hogy nem jön többet haza” – emlékszik vissza Vanda a búcsúra.

Márciusban még csak a legidősebbeknek jutott vakcina, a 74 éves Zsóka kora miatt még nem volt beoltva. A kórházban kiderült, hogy a tüdőgyulladása nem súlyos, a probléma a cukrával és a szívével van. Először elég volt a maszkos lélegeztetés. Másnap este azonban felhívták Vandát, hogy nem viseli jól a maszkot, lélegeztetőgépre kell tenni. Kérték azt is, menjenek be és készüljenek esetleg a búcsúra is.

Vanda, mint covid-osztályon dolgozó nővér, külön engedélyt kapott, hogy minden nap bemehessen. Bő két hétig járt be, mindig munka után. 10-12 nap telt el, mire Zsókát visszafordították a hason fekvésből a hátára, és elkezdték az ébresztgetést. A folyamatot Vanda és Bence próbáltak hangfelvételekkel segíteni.

„MP3 lejátszóra beszéltünk neki, nagyon-nagyon sok mindent. Megkértük egyik barátnőjét, hogy ő is biztassa. Felvettünk itthoni zajokat, mikor Bencével veszekszünk, meg a macskanyávogást, meg kedvenc török sorozatának a zenéjét. A kórházban azt mondták, hogy amikor a fülhallgató bent volt, mosolygott.”

Zsóka a Covidot le is győzte, de a kórházi fertőzések miatt már nem tért magához.

„Három vagy négy olyan baktérium fertőzte meg, amiből akár egy is elviszi az embert. Nem hibáztatok senkit. Mindent megtettek érte, tudom, láttam. Ilyen helyzetben ez kivédhetetlen” - mondja Vanda.

Behívták őket elbúcsúzni. Élete legnehezebb egy órája volt.

„Látom, hogy szenvedsz, nyugodtan menj el!” – mondta Vanda az anyjának, és ezt a mai napig zokogva meséli.

Egy óra múlva Zsóka elment.

Fájdalmas időszak volt, Vanda rengeteg támogatást kapott előtte, akkor, és most is. „Hívtak, biztattak, próbáltak segíteni, mert tudták, hogy szoros, jó kapcsolatom volt anyuval. Nem őrlődöm azon, mi lett volna, ha. Nem tudunk változtatni azon, ami megtörtént.”

Akkoriban már mellékállásban covid-teszteket végzett, édesanyja halála után azt kérte, hadd dolgozzon ott minden nap. Munkaterápiával próbálta elviselni a fájdalmat.

A szilvesztert is próbálja úgy túlélni, hogy dolgozni fog.

„Tavaly még együtt mulattunk, táncolt, énekelt, vidám asszony volt.”

A karácsony különösen nehéz lesz. Édesapja december 26-án halt meg, még 2014-ben.

„A karácsonyt azóta nem annyira szeretem. Őt is kórházi fertőzés vitte el.”

Akkor költözött Zsókához Vanda és Bence. Szinte minden programot együtt szerveztek az elmúlt hét évben.

„Ha Balatonra mentünk, ha wellnessezni, mindenhova vittem magammal” – meséli Vanda, hogyan próbálta kárpótolni anyját imádott férje elvesztéséért. A karácsonyra is együtt készültek mostanáig. Ha elő is fordult korábban, hogy Vanda ügyelt valamelyik ünnepnap, a másik két nap együtt volt a család.

Az ünnepi menüt mindig Zsóka készítette. Most úgy döntöttek, ugyanazt főzik, amit ő szokott. Halászlé lesz, pulykamell zsemlemorzsa helyett dióban forgatva, és krumplisaláta.

„Mi díszítettük a fenyőt, a végén ő dobta fel rá a vattapamacsokat, a hóesést. Most nem akarom a hóesést, azt biztosan nem. Az csak ő volt.”

Vanda azt kérte a fiától, ne menjen dolgozni 24-én, ünnepeljen otthon a nagyi tiszteletére.

Lesznek még nehéz időszakok a közeljövőben. Zsókának januárban lesz a születésnapja. Az első. A második februárban. Ott azt ünnepelte, hogy két éve infarktust kapott, de túlélte.

„Én még a börtönben dolgoztam ápolóként. Felhívott a fiam, én meg odarohantam a bejárathoz, és mondtam, hogy mennem kell, anyu kórházban van. Mondták, hogy az nem úgy van, hogy kisétál, ez egy börtön, kérjen engedélyt a parancsnoktól” – meséli. Azért így is időben odaért, és anyukája végül abból a betegségből felépült.

„Fel kellett nőnöm, abban a pillanatban, amikor ő meghalt” – mondja most Vanda, és sorolja, mennyit dolgozott anyja.

„Amit ő csinált, azt nem tudjuk utána csinálni. Azt gondolhattuk, hogy neki semmi dolga nem volt egész nap, pedig megfőzött, takarított, végiglocsolta az összes virágot, elseperte a faleveleket. Azt mondta, ő a kukás itthon, ő sosem felejtette el, ha ki kellett vinni a szemetet. Mi rendszeresen.”

Zsóka temetésére két hónapot kellett várni. Ezt nem is bánja Vanda, volt idő felkészülni.

„A hamvasztás után hazavittem egy kisebb urnát. De mondtam neki, előtte elviszlek a kedvenc lángososodhoz” – mondja mosolyogva.

Még a járvány kezdetén, a lezárásoknál Bence videózott otthon. Vanda épp Zsóka haját festette, és kérdezték, hogyan tölti a napjait. Ő viccelődött, hogy fodrász nélkül derékig fog érni a haja. Amúgy van elég dolga, főzőcskézni és szemetet szelektálni a lánya és unokája után.

„Anyu megszólalt a temetésén. Lejátszottuk ezt a csipkelődő felvételt. Az emberek nevettek, és nekem ez olyan jó érzés volt. Sírtunk és nevettünk.”

Lejátszották kedvenc dalait is. Zsóka fiatalkorában Komár László szerelme volt, megszólalt az a dal is, amit neki énekelt.

„Jó hangulat volt, én azt akartam, hogy ilyen legyen. Ilyen volt anyu, ilyenek voltunk együtt.”

Bence azzal vigasztalta anyját, hogy sok szülőhöz évente csak egyszer-kétszer tudnak elmenni a gyerekeik, szerinte a nagymama örült, hogy ők ott voltak minden nap.

Vanda április óta nem tudott visszamenni kórházba dolgozni, teszteléseket csinál, de nagyon szereti.

„Valahol ez is harc a Covid ellen. Itt is sokaknak kell segítség. Amikor közlöd valakivel, hogy pozitív, olyan, mintha megnyílna alatta a Föld. Mi lesz vele, mi lesz a családjával, mi lesz a gyerekeivel?”

Egy háromgyermekes anyuka elvesztette a férjét. Vele sokat beszélgetett.

„Azt mondta, annyira sokat vihet haza innen, erőt adtam, és az életet egy kicsit máshogy látja. Azt javasoltam, hogy a temetésre a gyerekei írjanak egy levelet az apjuknak, amit nem mondhattak már el neki. Megölelt. Fontos volt neki, és nekem is.”

Azért nem tud kórházban dolgozni, mert az ottani hangok, az édesanyja melletti sípolás, riasztás nagyon beégett az agyába. Az, ami természetes volt sokáig, most az anyjára emlékezteti. Elvállalt egy napot a közelmúltban a kardiológián, de előző nap olyan stressz fogta el, hasgörcs, hasmenés, hogy nem tudott bemenni. Azt reméli, majd elmúlik. Kivárja.

„Nem akarom erőltetni, nem tudom azt adni a betegeknek, amit eddig adtam. Félek az elvesztésüktől. Mindig kötődtem az általam ápoltakhoz, de most ez erősebb. Sokkal érzelmesebb lettem. Sokkal nagyobb szükségem van ölelésre, szeretetre, mint eddig.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: