HÍREK
A Rovatból

Kelet-Közép-Európai koronavírus-körkép: Lengyelországban már tömegessé fog válni a járvány

Szlovéniában a járvány elleni védekezés jegyében több mint kétszáz elítéltnek nem kell visszatérnie a börtönökbe.


Újabb 22 személynél diagnosztizálták a Covid-19 fertőzést Szlovákiában, és így 336-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma hétfő délig - jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség az egészségügyi minisztérium adataira hivatkozva.

Az utóbbi napokban az újonnan regisztrált fertőzöttek száma átlagban húsz körül alakult Szlovákiában: vasárnap 22, szombaton 23 volt. Hétfő délig mintegy 7500 vírustesztet végeztek el, ezek közül 7197 bizonyult negatívnak. Eddig már az ország minden területén regisztráltak fertőzötteket, többségük 30 év körüli, a legfiatalabb 2 éves, a legidősebbek pedig 70 év körüliek.

Lengyelországban ezentúl tömegessé fog válni a járvány - jelezte hétfői sajtóértekezletén Lukasz Szumowski egészségügyi miniszter. Elmondta: míg hétfő délutánra a fertőzés 1984 igazolt esetét regisztrálták, a hét végéig ez a szám több ezerre fog emelkedni.

Közölte: a koronavírust az utóbbi időben már nem csak a karanténba helyezetteknél mutatták ki, a járvány már nem csak a gócpontokon belül, hanem minden irányban terjed. Elmondta: a megbetegedések aránya még mindig nem olyan, hogy a védőmaszk általános - vagyis minden, otthonán kívül tartózkodó személyre vonatkozó - használatát el kellene rendelni. Hétfőn a hatóságok úgy döntöttek, hogy már nemcsak a koronavírus elleni harc frontvonalában álló járványkórházakat látják el védőeszközökkel. Rajtuk kívül más egészségügyi intézményeknek, a mentőknek, valamint a rendőrségnek és a határőrségnek most az állami készletekből több mint 5,2 millió védőmaszkot, közel 119 ezer maszkot, közel 32 ezer védőruhát és egyéb, nagy mennyiségű eszközt szállítanak - közölte Szumowski. Elmondta: eddig összesen 46 és fél ezer genetikai vírustesztet végeztek. Az e heti kapacitás napi 5 ezer teszt lesz, ezek kiértékeléséhez országszerte 46 laboratórium áll rendelkezésre, emellett több tízezer, kevésbé megbízható gyorstesztet is végezhetnek. A szakkórházak jelenlegi befogadóképessége 10 ezer fekvőhely, mintegy 1200 lélegeztetőgép, ebből most 1300 ágyat és 50 darab lélegeztetőgépet használnak fel - mondta el a miniszter.

Szlovéniában a járvány elleni védekezés jegyében több mint kétszáz elítéltnek nem kell visszatérnie a börtönökbe - közölte a helyi sajtó hétfőn.

Lilijana Kozlovic igazságügyi miniszter elmondta: mindenkit, aki ideiglenesen elhagyhatta a büntetés- végrehajtási intézetet, biztonsági ellenőrzésnek vetettek alá, és nem áll fenn annak a veszélye, hogy ismét bűncselekményt követnének el. Ideiglenesen 68 fogvatartott kapott eltávozási engedélyt, 15-en pedig idő előtt szabadulhattak. Közel 130 elítéltet - akik a börtönvezetés engedélyével már korábban eltávozáson voltak - két héttel ezelőtt értesítettek arról, hogy addig nem kell visszatérniük a börtönbe, míg a járvány el nem csendesedik. Olyan elítéltekről van szó, akik nem veszélyesek a környezetükre, és főleg gazdasági bűncselekményeket követtek el, amelyeket be is ismertek - írták a lapok.

Grúziában március 31-től helyi idő szerint este kilenc órától reggel hat óráig kijárási tilalmat vezetnek be - jelentette be Giorgi Gaharia miniszterelnök hétfőn.

A dél-kaukázusi országban emellett leállítják a belföldi közlekedést és a városi közösségi közlekedést, beleértve a metróhálózatot is, és megtiltják, hogy három embernél többen gyülekezzenek. Ez utóbbi szabály alól kivételt egyedül az élelmiszerboltok és gyógyszertárak képeznek, persze ott is be kell tartani a távolságtartásra vonatkozó előírásokat. A városok és települések közötti közlekedést felfüggesztik. A járványügyi intézkedések kedden reggel nyolc órától lépnek életbe. Tbilisziben és más nagyvárosokban a hadsereg és a belügyminisztérium erői ellenőrző pontokat állítanak fel a karantén-előírások betartatására. A kormányfő tájékoztatása szerint ezeken a pontokon hőkamerákkal fogják ellenőrizni az emberek testhőmérsékletét. A 3,7 millió lakosú Grúziából eddig száz fertőzöttet jelentettek. A betegségnek eddig nem voltak halálos áldozatai, tizennyolcan pedig meggyógyultak.

Moldovában hétfő délutánra 35-tel, 298-ra emelkedett a fertőzöttek száma. Ketten elhunytak, tizenhárman pedig meggyógyultak - közölte Viorica Dumbraveanu egészségügyi miniszter sajtótájékoztatóján.

Mint mondta, a kór belföldi terjedésének legfőbb oka, hogy egyesek nem tartják be az orvosoknak és az egészségügyi hatóságoknak a karanténra vonatkozó javaslatait.

Moldovában március 17-én vezették be a járványügyi veszélyhelyzetet, egyelőre május 15-i határidővel.

Azerbajdzsánban az újabb szigorítás értelmében keddtől már csak a legszükségesebb esetekben szabad elhagyniuk az embereknek otthonaikat - közölte hétfőn a bakui vezetés műveleti stábja.

A lakhelyelhagyást csakis sürgős egészségügyi ellátás, létszükségleti cikkek vásárlása, élet- és testi épséggel szembeni veszély, háztartási szemét kivitele, illetve a veszélyhelyzetben működő szervezeteknél dolgozók esetében a munkába járás indokolhatja. A most kiterjesztetett kijárási tilalom eddig csak a 65 év felettiekre vonatkozott.

Azerbajdzsánban 64-gyel, 273-ra emelkedett a fertőzöttek száma az utóbbi 24 órában. Eddig 26 ember meggyógyult, négyen elhunytak, az ország különböző karanténövezeteiben 4085 embert tartanak elkülönítve.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Kár a gőzért” – Reagált a Fidesz arra, hogy kedden új államfőt választhat a parlament
A párt közjogilag érvénytelennek tartja a jövő hétre tervezett köztársaságielnök-választást. Álláspontjuk szerint az utolsó legitim államfő Sulyok Tamás.


„Kár a gőzért, a poszton nincs üresedés” – így reagált a Fidesz arra, hogy a Tisza-frakció kezdeményezésére a parlament jövő kedden megválaszthatja az új köztársasági elnököt. A legnagyobb ellenzéki párt álláspontja szerint a választás közjogilag érvénytelen lesz, ezért felesleges azt megtartani.

Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatójának közleménye szerint a párt nem ismeri el, hogy az államfői poszt megüresedett volna, és hangsúlyozzák:

„az utolsó, legitim módon megválasztott magyar köztársasági elnököt Sulyok Tamásnak hívják.”

Havasi jelezte, hogy a megválasztott államfő helyzete később sem maradna érinthetetlen. „Akárkit címkéz is föl most ezzel a titulussal a tiszás önkény, a demokratikus jogállam helyreállítása után egy tollvonással megszüntethető lesz a törvénytelen és alkotmányellenes kinevezés” – fogalmazott.

Sulyok Tamás volt köztársasági elnök megbízatását az Alaptörvény 17. módosításával szüntette meg a parlamenti többség júliusban. Erre válaszul a Fidesz–KDNP ötven képviselője az Alkotmánybírósághoz fordult Sulyok menesztése miatt, eljárási hibákra hivatkozva. A párt azóta is következetesen illegitimnek tartja az eljárást, és erre építi azt az érvelését, hogy az új elnök megválasztása sem lehet törvényes. A Fidesz politikusai már korábban jelezték, hogy egy új államfő döntéseit közjogilag hibásnak tekintenék.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Takács Péter: Majka áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje
A fideszes politikus odaszúrt a rappernek, aki egy fenyegető üzenet miatt lemondta egy erdélyi koncertjét. Takács arra is kitért, hogy szerinte „Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



„Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába” – ezzel a kommenttel illusztrálta Takács Péter fideszes országgyűlési képviselő egy Facebook-posztban, hogy szerinte milyen indulatokat kelt Magyar Péter kommunikációja.

A képviselő a bejegyzés végén feltette a kérdést: „Ez már Szeretetország, tessék mondani?”

A poszt elején Majka életveszélyes megfenyegetéséről ír, ami miatt a rapper lemondta egy erdélyi koncertjét.

Takács szerint szerint Majka „áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje.”

Úgy látja, ilyenkor „gyorsan el kell játszani az áldozatot és be kell mutatni, hogy bizony az őt joggal kritizálók képesek lennének akár gyilkolni is, hát ki hallgatná meg a véleményüket.”

Leszögezte, hogy „persze, fenyegetni bárkit is, az nem elfogadható dolog”, majd áttért a saját oldalán tapasztaltakra. Állítása szerint egy kommentelő „remek ötlettel” állt elő az egyik posztja alatt a Duna vízszintjének megemelésére.

A képviselő idézte is a szerinte „briliáns” megoldást: „Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába, hogy a belőlük képződött medergát emelje a vízszintet.”

Takács szerint „ez csak egyetlen példa arra, hogy Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”

Hozzátette, mások ennél tovább is mennének: „Egyesek csak sárga csillaggal jelölnék a fideszesek lakását, más nem állna meg itt.”

Majka lemondott koncertjéről itt írtunk részletesebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Német katonák maradványai is előkerültek a Dunából a második világháborús motor alól
A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy DKW NZ 350-1 típusú német motorkerékpár bukkant fel a Batthyány téri rakpartnál. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei tíz darab páncéltörő aknát is találtak a helyszínen.


A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy csaknem komplett, második világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár került elő a budapesti Batthyány téri rakpart sziklái alól. A feltárás során a motor mellett a honvedelem.hu bejegyzése szerint aknákat és német katonák maradványait is megtalálták, a lelet kiemeléséhez tűzszerészek és kutató-mentők segítségére is szükség volt.

A honvedelem.hu közlése szerint „Elképesztő történeti lelet a Dunából!” „A folyó rekordalacsony vízállása miatt egy csaknem komplett, II. világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár bukkant elő a Batthyány téri rakpart sziklái alól!” – írta a portál a Facebookon. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei a helyszínen egy egykori „háborús hulladékgödröt” is feltártak, amiből lőszerek, katonai felszerelések és civil tárgyak kerültek elő.

„A feltárás nem volt kockázatmentes: 10 darab német TMi–35 tányérakna és egyéb robbanótestek miatt a tűzszerészeknek is közbe kellett lépniük.”

A több mint 200 kilogrammos motort a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat emelte ki egy hajó segítségével.

„A DKW alól sajnos német katonák maradványai is előkerültek, melyek elszállítását a német hadisírgondozó szervezet végezte el.”

A portál szerint a jármű sorsa is biztosított: „A motorkerékpár jelenleg a HM HIM hangárjában várja a tisztítást és a restaurálást.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Bohár Dániel: Finoman szólva is érdekesnek tartom, hogy Majka ír megosztottságról
A volt megafonos influenszer videójában a rapperrel való korábbi, Campus Fesztiválon kirobbant konfliktusára is utalt. Szerinte ettől függetlenül komoly gond, ha valóban megfenyegették Majkát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



Bohár Dániel volt megafonos influenszer egy szerdai Facebook-videóban elmondta a véleményét Majka fenyegetés miatt lemondott erdélyi fellépéséről. A videót azzal kezdte, hogy sajnálja, ha ez valóban így történt.

„Sajnálom, hogyha valóban ez történt, és ez tényleg nagyon nem okés” – fogalmazott.

Bohár szerint ugyanakkor „finoman szólva is érdekes”, hogy Majka a megosztottságról ír, majd felidézte a rapper néhány héttel ezelőtti színpadi kirohanását. „Aki pár hete még ezt üvöltözte a színpadról: Szopjál le, Bohár Dani.”

Ezzel kapcsolatban feltette a kérdést: „Ez már a megbékélés?”

„Majka, én továbbra is tartom, híve vagyok annak, hogy az emberek beszélgessenek egymással. És ne a színpadról üvöltözzenek” – zárta a videót.

Július 24-én, a debreceni Campus Fesztiválon Majka a színpadról küldött trágár üzenetet a volt megafonosnak.

A rapper egy dal között a közönséghez szólva azt mondta: „Szopjál le, Bohár Dani”.

A fesztiválon elhangzott beszólást követően, július 25-én Majka egy Facebook-posztban reagált a történtekre. Ebben azt írta, sajnálja, hogy üzenetét korábban csak Bohár Dánielre szűkítette le, majd a bejegyzést azzal zárta, hogy egy tágabb körnek címezve megismételte a durva üzenetet: „Szopjatok le mind”.

Majka életveszélyes fenyegetés miatt lemondott erdélyi koncertjéről itt írtunk bővebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk