Kátai-Németh Vilmos és Gyurkó Szilvia a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató vezetőivel egyeztetett a rendőrségi akció után
Át kell világítani a teljes gyermekvédelmi rendszert – ezt a szociális és családügyi miniszter jelentette ki Szegeden csütörtök este, miután megbeszélést folytatott a 13 vármegyében 5500 gyermekről gondoskodó Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató vezetőivel.
Az egyeztetésre azután került sor, hogy a rendőrség közölte: egy Csongrád-Csanád megyei intézményben történt szexuális visszaélések és más bűncselekmények miatt öt embert gyanúsítanak, egyiküket őrizetbe is vették.
A miniszter a téma érzékenységére is felhívta a figyelmet, és mindenkit arra kért, hogy a gyermekek érdekeit tartsa szem előtt a kommunikáció során.
Kothencz János, a gyermekvédelmi szolgáltató főigazgatója konstruktívnak és őszintének nevezte a megbeszélést, amelyen a rendőrségi nyomozás is szóba került. Hangsúlyozta, hogy a szervezet eddig is minden, gyermekbántalmazással kapcsolatos ügyet komolyan vett, és ez a jövőben sem változik.
A főigazgató szerint alapvető változásokra van szükség a belső eljárásokban, és végig kell gondolniuk a bántalmazási ügyek vizsgálati módszertanát. Úgy látja, a rendszernek érzékenyebbé kell válnia, ami szervezeti kultúra kérdése is.
A főigazgató beszélt arról is, hogy az államtól átvett feladatoknál gyakran találkoznak olyan berögződésekkel, amelyeket le kell bontani. Kijelentette, hogy el kell kerülni az áldozathibáztatást, mert a gyermekek méltósága mindennél előrébb való.
via MTI
Cikkünk megjelenése után a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz:
„A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató vezetősége Szegeden konstruktív megbeszélést folytatott dr. Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszterrel, valamint Gyurkó Szilvia gyermekjogi és gyermekvédelmi államtitkárral. A találkozó apropóját a korábbi évekből felmerült bántalmazásgyanús esetek szolgáltatták, melyekben jelenleg is nyomoz a hatóság. A megbeszélés alapján szükségesnek látjuk a gyermekbántalmazás-gyanús esetek jelzésére és kezelésére vonatkozó protokoll metodikai újragondolását annak érdekében is, hogy az esetlegesen évek óta látens esetek is feltárásra kerülhessenek. Közös álláspontunk, hogy a gyermekek méltósága felülír minden szempontot.”