„Magyarország kormánya meg akarja roppantani a gerincünket, de mi ezt nem hagyjuk” – Fáklyás menettel vonult a Várba Karácsony Gergely
Nagyjából kétezer ember gyalogolt fel fáklyákkal, komótos tempóban a Clark Ádám tértől a Karmelita kolostorig hétfő este Karácsony Gergely főpolgármester felhívására. A menet végén a főpolgármester a kordonok között átadott egy dokumentumot egy erre a feladatra kirendelt hölgynek, majd a Sándor-palota előtt, a Kutyapárt színpadaként szolgáló szekérről tartott beszédet.
A demonstrációt a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülése előzte meg, ahol elfogadták a főpolgármester javaslatát. A határozatban ugyan nem mondták ki Budapest fizetésképtelenségét, de megerősítették az Állami Számvevőszék korábbi megállapítását, miszerint a főváros az év végére valóban fizetésképtelenné válhat.
A háttérben a főváros és a kormány elhúzódó pénzügyi konfliktusa áll. Karácsony Gergely szerint a kormány jogtalanul von el forrásokat – legutóbb 6,2 milliárd forintot vettek le a főváros számlájáról –, és ezzel a város működőképességét veszélyezteti. Ezzel szemben a kormány azzal érvel, hogy a szolidaritási hozzájárulást a jogszabályoknak megfelelően szedi be. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban jelezte: a kabinet kész segítséget nyújtani, de csak azután, hogy a Fővárosi Közgyűlés hivatalosan is kimondja a csődhelyzetet.
– fogalmazott beszédében a főpolgármester. Karácsony szerint Budapest csak azt kéri, hogy a kormány tartsa be a törvényeket és fizesse ki, amivel tartozik, „a többit mi megoldjuk”. Hozzátette: „A tét a város autonómiájának megőrzése.”
@szeretlekmagyarorszag.hu #budapest #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu
A főpolgármester akciójához azonban nem minden ellenzéki erő csatlakozott. A Fidesz-frakció bár jelen volt a közgyűlési ülésen, a vonuláson már nem, ahogy Vitézy Dávid frakciója is távol maradt. Vitézy a történteket „ócska és káros politikai színháznak” nevezte. A Tisza Párt sem az ülésen, sem a felvonuláson nem képviseltette magát, szerintük az egész eljárás „zsarolási cirkusz”.
Karácsony Gergely jelezte, ha a kormány továbbra sem változtat az álláspontján, keményebben lépnek majd fel. „A második Büszkeségmenet után lehet, hogy szükség lesz harmadikra is” – vetette fel, majd beszédét azzal zárta: „Januárban folytatjuk.”
(via 444.hu)