HÍREK
A Rovatból

Karácsony Gergely: A holokauszt hosszú, sötét árnyéka egész civilizációnkra rávetül

„A méltó megemlékezés a holokauszt áldozataira és az embermentők tetteire nem csupán a múlt feltárása, a múltról való közös gondolkodás elvezet minket napjaink immár legfontosabb feladatához, egymás megértéséhez és megbecsüléséhez” - mondja a főpolgármester.


A holokauszt hosszú, sötét árnyéka "mindannyiunkra, sőt az egész civilizációnkra rávetül", de ennek a civilizációnak tovább kell élnie, a történtek súlyával és következményével - mondta főpolgármester az Embermentők című szobor online avatóján pénteken.

Karácsony Gergely a közösségi oldalán, egy videó-üzenetben emlékezik meg a holokauszt magyarországi áldozataira.

Mint írja:

"Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja.

Nehéz szavakat találni arra a sok borzalomra, amelyen több százezer honfitársunknak keresztül kellett mennie egy elfajzott, gyűlöletre építkező ideológia miatt. A sok szörnyűség közepette azonban meg kell emlékeznünk azokról is, akik az életüket kockáztatták, hogy megmentsék zsidó származású embertársaikat.

Eredetileg április 25-én avattuk volna fel az Élet Menete Alapítvány szervezésében Kelemen Zénó Embermentők című szobrát Újlipótvárosban. A járványhelyzet ezt nem engedte, de

virtuálisan megemlékezünk azokról a hősökről, akik igazi nagybetűs Emberként viselkedtek a bajban.

A közzétett videó az online szoboravatás része.".

VIDEÓ: Karácsony Gergely megemlékezése

A főpolgármester úgy fogalmazott, a holokauszt "végtelenül nehéz örökség, amelynek tanulmányozása során az emberi lét leginkább kiélezett élethelyzeteivel szembesülünk".

Karácsony Gergely szerint a holokauszt felfoghatatlanságának a felfogását segíti a volt csillagos házak közelében felállított, az embermentőknek emléket állító alkotás. Mint mondta, 1944-ben a nemzetközi védettség ellenére a nyilasok rendszeresen keresték fel az újlipótvárosi gettó túlzsúfolt házait, hogy a Duna-partra hajtsák és agyonlőjék az ártatlan embereket.

"A megrendítően valóságos történelmi térben áll az emlékezet és a képzelet alkotása" - jegyezte meg, kiemelve, hogy a holokauszt rémségeit bemutató elbeszélések, a kegyetlenségeket bemutató fényképek vagy a megrendítő filmrészletek "szembesítenek ugyan a múlttal, segítik feldolgozni a felfoghatatlan történelmi valóságot, de csak ritkán mutatnak reményt".

Karácsony Gergely elmondta azt is, az embermentők emlékművének egymásra épülő tömbjei egy elképzelt ház falai, amelyek körülvesznek, zugokat képeznek és megvédenek. A biztonság érzése lehet a legfőbb remény annak, aki üldöztetést érez - jegyezte meg.

Hozzátette: Kelemen Zénó alkotásában egy prizma töri meg az elképzelt házba érkező fényt, amelyre ha fény vetül, szivárványt alkot, "a szivárvány pedig maga az élet, maga a túlélés".

"A méltó megemlékezés a holokauszt áldozataira és az embermentők tetteire nem csupán a múlt feltárása, a múltról való közös gondolkodás elvezet minket napjaink immár legfontosabb feladatához, egymás megértéséhez és megbecsüléséhez"

- mondta a főpolgármester, aki köszönetet mondott az Élet Menete Alapítványnak, a szobor alkotójának, a civileknek és a XIII. kerületi önkormányzatnak, amiért "életben tartják az emlékezés lángját és hozzájárulnak ahhoz, hogy Budapest polgárai méltó módon emlékezzenek a hősökre, és erősítik ezzel a hitünket, hogy városunk most és mindörökké mindannyiunk közös otthona lehet".

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját 2001 óta minden évben április 16-án tartják, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása - írja az MTI.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor szerint kétszer annyian voltak a Békemeneten, mint Magyar Péterék menetén
A miniszterelnök által kiposztolt második képpel azonban van egy kis probléma. A két fotó ugyanis egészen más időben és helyen készült.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 23.



Orbán Viktor nem sokkal a beszéde után kiposztolt egy két képből álló montázst, amelyen az egyik kép a Békemenettel teli Margit hidat, a másik a Hősök terén gyülekező tiszásokat ábrázolta.

Orbán büszkén azt írta a képek mellé, hogy a Békemeneten kétszer annyian voltak.

A második képpel azonban van egy kis probléma. Az Orbán által közzétett fotó igencsak a rendezvény elején készült, amikor a százezres nagyságrendű tiszás tömeg épp csak elindulhatott a Deák térről, és vonult az Andrássy úton.

Másrészt kérdés, honnan készült a fotó, mert ugye a drónok számára épp Orbánék rendeltek el a Tisza rendezvényének idejére repülési tilalmat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy utas lefotózta a Ryanair gépéről, mekkora volt a tömeg a Nemzeti Meneten
A hatalmas tömegről készült felvételt Fekete-Győr András osztotta meg a Facebookon. A Momentum korábbi elnöke Orbán Viktornak is üzent a rövid posztban.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 23.



Ugyan légtérzár volt Budapest felett október 23-án délután, ám ez nem érintette a menetrendszerinti járatokat. Fekete-Győr András, a Momentum korábbi elnöke látványos fotót osztott meg arról, amit a Ryanair egyik utasa látott a repülőgépe ablakából.

A fotó alapján egybefüggő sötét csíknak látszik csak a tömeg az Andrássy úton, ami a Deák tértől egészen a Hősök teréig ért, ahol szintén rengetegen gyűltek össze.

„Azért a víz az úr” - írta a politikus a felvétel mellé egy magyar zászló kíséretében, majd egy kommentben Orbán Viktornak is üzent.

„Egy honfitársunk lőtte a Ryanair Frankfurtról Budapestre tartó járatán. Látja ezt, miniszterelnök úr? Habár fölűl a gálya, S alúl a víznek árja, Azért a víz az úr!”

A repülőgép ablakából lőtt fotót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Deák Dániel szerint nem telt meg a Hősök tere Magyar Péter beszéde alatt, fotót is mellékelt
Beindult a számháború: a politikai elemző szerint 35 ezren voltak Magyar beszéde alatt a Hősök terén. Ezt rövid posztjában háromszor is leszögezte.


„Nem telt meg a Hősök tere Magyar Péter rendezvényére. Bizonyítékként mellékelek egy fotót” - írta csütörtök esti bejegyzésében Deák Dániel.

A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint a kép 17 óra 4 perckor készült, Magyar Péter ekkor már bőven a színpadon beszélt. Deák egy szoftver segítségével azt is kiszámolta, hányan voltak Magyar Péter beszéde alatt a Hősök terén.

„Bárki könnyedén kiszámíthatja a mapchecking segítségével, hogy hányan voltak a rendezvényén. Mindössze 35 ezren. Ezért is nevetséges, amikor Magyar Péter a számokról beszél. Ez csupán 35 ezer ember. A Békemeneten ennél sokkal többen voltak! A Békemenet résztvevőinek száma sokszorosa volt a háborús menetének. Így a 35 ezres létszám egyértelműen kudarcnak számít”

- szögezte le a kormánypárti influenszer.

Deák Dániel drónfotóját itt lehet megnézni:

Fekete-Győr András a tiszás vonulás után egy repülőgép ablakából készült fotót osztott meg. Ezen az látszik, hogy a Deák tértől egészen a Hősök teréig ért a tömeg.

Nem sokkal korábban Orbán Viktor arról posztolt, hogy kétszer annyian voltak a Békemeneten, mint Magyarék rendezvényén:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Szégyelld a pofádat, te köcsög” - videón, ahogy Karácsony Gergelyt szidják a Békemeneten
A főpolgármestert fél perc alatt nevezik a köcsögön kívül szerencsétlennek, mocsadéknak és az ország szégyenének a békepárti felvonulók.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 23.



„Szégyellje magát! Tönkretette Budapestet! Hogy néz ki?” - ez volt az egyik legvisszafogottabb megnyilvánulás, amit Karácsony Gergely kapott a békemenetelektől. A főpolgármester és a tömeg találkozásáról az Euronews osztott meg egy félperces videót.

A felvétel alapján Karácsony bringás felszerelésben keveredett a kormánypárti felvonulók közé a Margit hídon. A bejegyzés szerint a rendőrök tanácsolták neki, hogy menjen arra nyugodtan.

„Minek jöttél ide? Itt a magyarok vannak, nem az árulók! Szégyelld a pofádat, te köcsög!”

- mondja neki egy zászlólengető férfi.

„Te hülye szerencsétlen!” - tromfol egy másik békepárti felvonuló.

„Te rohadt mocsadék!” - veti oda a kerékpárját a tömegben toló politikusnak valaki.

„Magyarország szégyene!” - kontrázik egy másik pillanatokkal később, miközben Karácsony próbál átvágni az embereken.

A félperces szitokomcunamiról készült videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: