ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

13 tipp, hogy az ünnepek alatt is karcsú és egészséges maradj

Nem kell bűntudattól szenvedned és rettegve ráállnod a mérlegre, vagy a tükörben látott pattanásaidon szörnyülködnöd karácsony után, ha ezekre odafigyelsz.

Link másolása

A karácsonyi időszakban könnyű elveszíteni a fonalat, felhagyni a diétával és az egészséges hétköznapokkal. Kutatások találtak már összefüggést az ünnepi habzsolás és az elhízás között, amit könnyen meg lehetne előzni, ha tudatosan étkezel és edzel. De sajnos a karácsonyi időszakban kevés idő jut erre, ezért a Huffington Post szakértők segítségével összeszedett 13 trükköt, ami segíthet megtartani az egészséges szokásaidat az ünnepek alatt is.

1. Kezdd az ünnepeket pontos tervekkel!

Állíts fel magadnak egészséges „szabályokat” mielőtt elkezdődne az ünnepi káosz. Ezek a legkülönbözőbb célok lehetnek: kevesebb koktélt fogyasztani, egyetlen desszertet enni, vagy heti háromszor sportolni. A személyi edző Lindsey Treadway szerint tudatos célok felállításával nem fogsz kisiklani, és motivált maradsz ebben a zsúfolt időszakban is.

2. Tápanyagban gazdag ételeket válassz!

Amikor megérkezel egy bulira, ne a sajttálnál kezd a vacsorát. Jennifer Glockner dietetikus azt tanácsolja, hogy a tányérod felét rostban gazdag gyümölcsökkel és zöldségekkel pakold meg, egy negyedét fehérjével, egy negyedét pedig gabonafélékkel. Miután megettél mindent, nyugodtan vegyél a kedvenc ünnepi menüdből is. Az egyensúly fontos, nem kell, hogy bűntudatod legyen miatta.

3. Igyál sok vizet!

Legyen mindig nálad egy palack, és naponta többször töltsd meg vízzel. A dietetikus szerint így nem fogsz kiszáradni, és megelőződ a habzsolást is. Ezt egy kutatás is bebizonyította: két pohár víz minden étkezés előtt segíteni fogja a teltségérzeted, és így kevesebb ételt fogsz fogyasztani.

4. Sportolj délelőtt!

A reggeli edzés jobb döntés lehet ebben az időszakban, mert még a sok teendőd előtt letudod, és nem fogsz kifogásokat találni, hogy elhanyagold. Egy jó edzés segít, hogy még több kalóriát égess el napközben, és Treadway szerint energikusabb is leszel a nap további részében.

5. Egészséges nassolnivalók

Ebben az időszakban mindenki sütiket visz az irodába, ezeknek nehéz ellenállni. Glockner szerint ezért fontos, hogy mindig legyen kéznél valami egészséges: például házilag készített diákcsemege, vagy fahéjas alma. A dietetikus szerint ha nem vagy éhes, kevésbé fognak elcsábítani az ünnepi nasik, és az egészséges rágcsálnivalód lehet, hogy ugyanolyan finom!

h

6. Gyakorold az okos étkezést!

Nemcsak az a fontos, hogy mit eszel, de az is, hogy hogyan. Ha nem figyelsz oda, majdnem biztos, hogy rosszul fogsz dönteni az étkezések során.

Elemzések szerint azok, akik például tévézés közben étkeznek, sokkal kevésbé figyelnek oda arra, hogy mit éreznek. Ezért például nem veszik észre, amikor tele vannak. A mindfulness, vagyis tudatos jelenlét segít, hogy jobban odafigyelj arra, mi történik veled az adott pillanatban. Ha így eszel, érezni fogod, hogy hogyan esik az étel, és hogy mikor vagy tele.

7. Főzz előre!

Bár nem fogsz tudni minden reggelit, ebédet és vacsorát előre megfőzni az ünnepekre, van egy pár trükk, ami segíthet. Próbálj meg előre elkészteni pár ételt, amelyek egészségesek, táplálóak. Egy zöldséges chili vagy leves hamar megvan, és napokig fogyasztható. A sok só helyet inkább fűszereket használj, így finom, de egészséges lesz az étel.

8. Sétálj egyet étkezés után!

Mielőtt elérne a kajakóma, inkább mozdulj ki! Egy étkezés utáni séta elősegíti az emésztést, a vérkeringést, és beindítja a kalóriák égetését is, ha elég tempósan haladsz.

9. Mozogj többet napközben!

Ha egész nap ülsz, sokat számíthat, ha például a lift helyett a lépcsőt választod, vagy fel-alá sétálgatsz az irodában.

10. Mielőtt még kilépnél az ajtón...

„Az éhes emberek általában rossz ételt választanak, és feldolgozott, zsíros, sós és cukros ételek mellett döntenek.” – mondja Glockner.

Az ünnepek alatt ne indulj útnak intézkedni, vagy ajándékokat venni a bevásárlóközpontba, mielőtt egészséges ételeket ettél volna otthon. Egy marék mandula vagy egy gyümölcs is elég ahhoz, hogy ne törjön rád az éhség rosszkor, rossz helyen.

11. Magas intenzitású edzések

Ha nincs sok időd, válassz magas intenzitású edzést a szokásos egy órás aerobik helyett. Egy ilyen edzés elég kemény, amivel kevesebb, mint fél óra alatt sok kalóriát égethetsz el. Mi a legjobb az egészben? Az, hogy ezt bárhol elvégezheted, és semmilyen eszköz nem kell hozzá!

12. Készítsd el a kedvenc ünnepi fogásaid egészséges változatát!

Az interneten több ezer recept vár, ami alapján új, egészséges formában főzheted meg kedvenceidet. Egyetlen hozzávaló leváltása megannyi előnnyel járhat. Például, ha a finomliszt felét teljes kiőrlésűre cseréled, tehéntej helyett mandulatejet használsz, vagy datolyával édesítesz.

13. Ne haragudj magadra!

Ha mégsem sikerülne minden célkitűzésedet megtartanod az ünnepek alatt, akkor se legyen bűntudatod. Egyetlen hiba vagy rossz nap nem fogja elrontani a sok munkát, amit belefektetsz az egészséges életmódba. Emlékezz vissza, hogy miért is kezdtél bele a változásba, és indulj neki újra a következő nap.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: