Kaáli-Nagy Géza: 211 millió forint ment Balásy Gyula cégének a lombikbébi szektorból
A mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó intézetek államosítását továbbra sem tartja jó ötletnek Kaáli-Nagy Géza, az 1992-ben alapított Kaáli Intézet létrehozója, akinek klinikáját 2019-ben vették állami kézbe. A visszavonult professzor az ATV Egyenes beszéd című műsorában arról beszélt, hogy az állam nem jó gazda, és pazarlás zajlik a rendszerben, amire két konkrét példát is említett.
Kaáli-Nagy állítása szerint látott olyan tanácsadói szerződést, amely egy orvosnak 100 millió forintot biztosított egy évre. Emellett szóba hozta Balásy Gyula cégét, a New Land Mediát is, amely szerinte szerződéses kapcsolatban állt az Országos Kórházi Főigazgatóság meddőségi ellátásért felelős igazgatóságával.
A professzor a kifizetésekkel kapcsolatban vizsgálatot sürgetett, és a kommunikációs célú költéseket feleslegesnek nevezte.
A Humánreprodukciós Igazgatóság idén februárban tette közzé először a magyarországi lombikklinikák sikerességi rátáját. A hivatalos jelentés szerint 2024-ben 26,4 százalékos sikerességi rátával dolgozott a 13 hazai intézmény, ami azt jelenti, hogy az elvégzett petefészek-stimulációkból ilyen arányban született gyerek. A 2024-ben kezelt 10 397 nő esetében összesen 3 089 gyermek jött világra.
Ezzel szemben Kaáli-Nagy Géza arról beszélt, hogy az egyes központok sikerességi mutatói a nyilvánosság számára nem elég átláthatók, így lehet, hogy Budapest vagy Győr sikeres, az országos átlag szerinte mégsem olyan kedvező, mint lehetne.
A meddőségi központokat 2019 karácsonya előtt kezdték el nagy léptékben államosítani, amikor a kormány bejelentette, hogy állami kézbe vesz hat meddőségi magánklinikát, és ingyenessé teszi a szűrővizsgálatokat, a kezeléseket, illetve a hozzájuk kapcsolódó gyógyszereket. 2022. július 1-jétől pedig törvény mondja ki, hogy csak állami meddőségi centrumokban lehet mesterséges megtermékenyítést végezni Magyarországon.
Kaáli-Nagy Géza az elmúlt években többször is bírálta a rendszert. Egy korábbi nyilatkozatában azt a kérdést tette fel, hogy hová tűnt a pénz és hol vannak a pluszban ígért gyerekek, bár azóta a HRI közzétette a 2024-es adatokat, a vita a rendszer hatékonyságáról folytatódik. Egy Rétvári Bencének írt nyílt levélben pedig az „iszonyú várólistákra” hívta fel a figyelmet.