Teljesült az amerikai politika nagy túlélőjének álma – Joe Biden-portré
Immár negyedszer lesz olyan elnöke Amerikának, aki a vietnami háborús nemzedékhez tartozik, de egyikük sem harcolt a dzsungelben. Bill Clinton állítólag elégette a behívóját, az ifjabb George Bush és Donald Trump családjának köszönhetően úszta meg, Joe Biden viszont asztmája miatt kapott felmentést. Amikor azonban 1972-ben, alig 30 évesen Delaware állam demokrata párti szenátora lett, ő is a háború befejezésével kampányolt, többek között az egészségügyi reform és a környezetvédelem mellett.
Mindezt azért érdemes felidézni, mert az Egyesült Államok 46. megválasztott elnökének ez utóbbi témák ma is szívügyei. Biden volt a felelőse alelnökként Barack Obama egészségügyi programjának, amelyre minden eddiginél nagyobb szükség lesz a koronavírus-járvány megfékezésében. Már 1986-ban törvényjavaslatot nyújtott be a klímaváltozás ellen és egyik legfontosabb kampányígérete országa visszavezetése volt a párizsi klímaegyezménybe.
Joe Biden, aki november 30-án tölti be 78. életévét, hazája történelmének legidősebb elnöke lesz beiktatásakor, 2021. január 20-án. A pennsylvaniai Scrantonban született egy használtautó-ügynök fiaként, abban az államban, amelynek elnyerése bebiztosította a Fehér Házért folyó versenyfutást a hivatalban lévő Donald Trump ellen.
Az idősebb George Bush 1988-as győzelme óta először lesz ismét elnök egy volt alelnökből. Ez utóbbi dátum is fontos Biden pályáján, hiszen éppen abban a választási kampányban próbálkozott először a demokrata párti elnökjelöltséggel. Így aztán nem túlzás azt állítani, hogy ő az amerikai politika nagy túlélője, akinek kitartása, következetessége végül elnyerte jutalmát.
Joe Biden szívesen idézi apja mondását, mely szerint „egy férfit nem arról ítélnek meg, hogy hányszor ütik ki, hanem arról, hogy milyen gyorsan tud talpra állni.” Ugyanakkor hisz abban, hogy „a sors végül mindig kiegyenlíti az emberek szenvedéseit és szerencséjüket. Minél magasabbra jutnak, annál mélyebbre zuhannak” – mondja.
A jogi végzettségű Biden hat cikluson át volt szenátor, nyolc éven át pedig Barack Obama elnök alelnökeként szolgált. Bár kezdetben sokan kételkedtek abban, hogy eredményesen szembe tud szállni Trumppal, aki harcias retorikájával, agresszív viselkedésével az ország szándékos kettéosztására játszott, végül mégis az a politikus győzött, aki a nemzet egységét, a demokrácia védelmét, a járványkatasztrófából és a gazdasági válságból való kiutat hirdette. Több mint 74 millióan szavaztak rá, ennyit még egyetlen elnökjelölt sem kapott az Államokban. Az sem véletlen, hogy alig egy órával megválasztása után a Riporterek Határok Nélkül szervezet az elsők között köszöntötte őt, és reményüket fejezték ki az amerikai sajtószabadság mielőbbi helyreállítása iránt.
Pedig Biden országos politikai karrierje személyes tragédiával kezdődött. Alig néhány héttel azután, hogy bekerült a szenátusba, felesége és egyéves lánya szörnyethalt egy autóbalesetben. Honfitársai jól ismerik a történetet, hogy naponta három órát vonatkozott Washingtonból Delaware-be, hogy ott lehessen két kisfia, Beau és Hunter ébredésénél és elalvásánál. 1977-ben újranősült, második házasságából született lánya, Ashley aktívan részt vett apja választási kampányában. Öt évvel ezelőtt viszont elvesztette elsőszülött fiát is: Beau, aki rákban halt meg, Delaware állam főügyésze volt. Ő maga 1988-ban kilenc órás életmentő műtéten esett át többszörös verőér-tágulat miatt.
Valószínűleg ezek is erősítették benne a nehéz sorsúak iránti empátiáját, amelyet a mostani járvány során is lépten-nyomon érzékeltek az emberek.
Biden, ha hinni lehet elemi iskolai tanítónőjének, 7 éves korában leírta, hogy elnök akar lenni. Barátai szerint e szándékát tudatta annak idején első feleségével, Neiliával nem sokkal az első randevú után. Tény, hogy miután rendkívül fiatalon bekerült a Kongresszus felsőházába, már akkor emlegették őt a demokrata párton belül elnökesélyként, amikor még éppen csak betöltötte a választhatósági alsó korhatárt, a 35 évet. Pontosan 10 évvel később próbálkozott először, de megvádolták azzal, hogy kampánya során más politikusok beszédeit plagizálta. „Lesznek más elnökválasztási kampányok is, és én ott leszek” – mondta, amikor 1987. szeptemberében visszalépett.