prcikk: „Ki vagyunk rekesztve” – Drámai helyzetbe kerültek az izlandi magyar szavazók | szmo.hu
HÍREK
A Rovatból

„Ki vagyunk rekesztve” – Drámai helyzetbe kerültek az izlandi magyar szavazók

Az Izlandon élő magyar állampolgárok egy része még nem kapta meg a levélszavazási csomagját. A postai késések miatt veszélybe került, hogy voksaik a törvényi határidőre beérkezzenek a Nemzeti Választási Irodához.


Több Izlandon élő magyar sem kapta még meg a levélszavazási csomagját, hiába regisztráltak időben, még februárban az áprilisi választásra. Mivel Izlandon nincs magyar külképviselet, a magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgároknak ez az egyetlen módja a szavazásnak – írta a Telex. A húsvéti ünnepek miatti postaszünet után a csomagok legkorábban kedden érkezhetnek meg, így szinte lehetetlen, hogy a válaszborítékok a törvényi határidőig, április 12-én este 7 óráig visszaérjenek a Nemzeti Választási Irodához.

Az Izlandra költözött magyarok azonban szervezkedni kezdtek: az Izlandi Magyarok nevű Facebook-csoportban megtervezték, hogy összegyűjtik a beérkező borítékokat, és egyikük hazarepül az összes levélszavazattal.

Ehhez az kell, hogy a szavazási csomagok legkésőbb április 10-ig megérkezzenek hozzájuk. A helyzetet nehezíti, hogy a helyi tiszteletbeli konzul április 16-ig nem elérhető, a norvégiai magyar külképviselet pedig már nem tudja pótolni a hiányzó csomagokat.

Egy Izlandon élő, a neve elhallgatását kérő olvasó a kialakult helyzetről azt mondta: „

Az a véleményem, hogy ki vagyunk rekesztve a szavazati jogunk gyakorlásából, illetve függünk a rendszer bürokráciájától.

Ugyanolyan jogunk kellene hogy legyen a szavazatok időben való leadásához, mint az összes többi állampolgárnak”.

Mindeközben országszerte rekordokat dönt a külföldön leadott szavazatok száma. A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint több mint 90 ezren regisztráltak a külképviseleti szavazásra, a levélszavazásra jogosultak száma pedig meghaladja a 471 ezret.

Az első levélszavazatok március végén már be is érkeztek Budapestre.

A Nemzeti Választási Iroda szerint a rendszer felkészült a lebonyolításra, és nem számítanak fennakadásra. A hivatalos tájékoztatás szerint a levélszavazatokat postán, bármely magyar külképviseleten a megadott időszakban, illetve Magyarországon a szavazás napján este 7 óráig lehet leadni. Civil jogvédők és politikai elemzők ugyanakkor korábban többször felhívták a figyelmet a levélszavazás rendszerének igazságtalanságaira, például arra, hogy a magyarországi lakcímmel rendelkező, de külföldön tartózkodó állampolgárok nem élhetnek ezzel a lehetőséggel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Amikor már azt gondoljuk, nem lehet mélyebbre süllyedni, akkor megtörténik a felfoghatatlan
A politikus azt ígéri, hogy a leendő Tisza-kormány azonnal leállítja majd a magyar katonákat érintő külföldi missziók tervezését. Magyar Péter úgy látja, Orbán Viktor újabb hazugsága lepleződött le.
F. O. / Fotó: - szmo.hu
2026. április 04.



Magyar Péter nagypéntek este a Facebook-oldalán tett közzé egy videót, amelyben egy általa döbbenetesnek nevezett ügyről szólt, ami szerinte minden magyar emberre tartozik, és amiben nincs jobb vagy baloldal. Állítása szerint egy nappal korábban Pálinkás Szilveszter százados interjújából olyan dolog derült ki, amire senki sem mert volna gondolni.

Magyar Péter azt mondta, Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár katonai akciót tervez Csádba, amelynek keretében magyar katonákat vetnének be.

"Ebben a katonai akcióban a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár saját számításai szerint a Magyar Honvédek fele meghallhat. Igen, kedves honfitársaim, olyan katonai akciót szerveznek, ahol előre tudják, a magyar katonák meghallhatnak. Orbán Gáspár látomásokra és isteni hívása alapozva küldene halálba magyar honvédeket. Mert, és itt őt idézem, tapasztalatot csak vérrel lehet szerezni. Orbán Gáspár szerint magyar emberek vérével" - fogalmazott a Tisza Párt elnöke.

A politikus szerint amikor az ember azt gondolja, hogy nem lehet mélyebbre süllyedni, akkor megtörténik a felfoghatatlan, mert a miniszterelnök fia halálba akarja küldeni a magyar honvédeket.

"Ezt a magyar nemzet nem hagyhatja tovább szó nélkül.

Ígérem, hogy a Tisza-kormány azonnal átfogó és mindenre kiterjedő vizsgálatot indít a csádi halálmisszió kivizsgálására, és azonnal leállítja a magyar katonákat érintő külföldi missziók tervezését.

És mindenkit, ismétlen

mindenkit, aki ebben a példátlan akcióban részt vesz, vagy részt vett, felelősségre fogunk vonni.

De addig is, a kormány és a rendszerváltásig is követelem a csádi misszió azonnali leállítását. Egy magyar katona sem mehet csádba. Egy magyarnak sem eshet bántódása a miniszterelnök fiának isteni sugarlata miatt.

Magyar Péter úgy látja, Orbán Viktor újabb hazugsága lepleződött le, mert míg itthon békéről beszél, addig a fia háborúba küldené a magyar katonákat.

Bejegyzését azzal zárta, hogy „kilenc nap van hátra. Készüljetek!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Irán lelőtt egy amerikai vadászgépet, az egyik pilótát még keresik
Az Egyesült Államok megerősítette egyik vadászgépének elvesztését Irán felett. A mostani az első megerősített eset a közel öt hete tartó konfliktus során, hogy amerikai vadászgépet ellenséges tűzzel lőjenek le.


Irán ma lelőtt egy amerikai vadászgépet az ország légtere felett, az esetet nem sokkal később az Egyesült Államok is megerősítette. A kétfős legénység egyik tagját amerikai különleges erőknek már sikerült kimenekíteniük, a másik pilóta után tovább folyik a kutatás.

Az iráni állami média roncsfotókat is közzétett, de a vita azonnal megindult a gép típusáról: Teherán szerint egy F-35-öst találtak el, míg független elemzők a képek alapján egy F-15E vadászbombázót azonosítottak.

Az incidens pontos helyszíne egyelőre nem ismert, de a beszámolók alapján Délnyugat-Irán, Behbahán és a Kohgiluyeh és Boyer-Ahmad tartomány térsége lehet az érintett terület.

Az iráni állami média arról számolt be, hogy az Iszlám Forradalmi Gárda egy új, fejlett légvédelmi rendszerrel semmisítette meg az amerikai gépet, sőt, a Tasnim hírügynökség később egy második F-35-ös lelövéséről is hírt adott.

Ezzel szemben a nyugati források és repülési szakértők a közzétett roncsfotók alapján szinte biztosra veszik, hogy a gép egy F-15E Strike Eagle, amely az amerikai légierő Egyesült Királyságban, a RAF Lakenheath bázison állomásozó 494. századához tartozik. Az F-35-ösre vonatkozó iráni állítást egyelőre semmilyen független forrás nem erősítette meg.

Az amerikai mentőakció nagy erőkkel folyik, a hírek szerint a különleges egységek munkáját izraeli hírszerzési információk is segítik. Ezzel párhuzamosan az iráni hatóságok a helyi lakosságot is a pilóta felkutatására ösztönzik. A Fehér Ház közölte, hogy Donald Trump elnököt tájékoztatták az eseményekről.

Az Associated Press hírügynökség szerint a mostani az első megerősített eset a közel öt hete tartó konfliktus során, hogy amerikai vadászgépet ellenséges tűzzel lőjenek le. Március elején Kuvait felett már megsemmisült több amerikai F-15E, de akkor baráti tűz végzett a gépekkel.

Via The Guardian


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Küldöm a heti MP-s információkat” – Kiszivárgott, hogyan figyelték a Tisza-közeli üzletembert
Az Alkotmányvédelmi Hivatal munkatársai belső levelezésükben utaltak egy üzletember lehallgatására. A Tisza Párt megerősítette, hogy az illető korábban szervezett nekik találkozókat.


„Küldöm a heti MP-s információkat” – ezzel a megjegyzéssel továbbították egymásnak egy magyar üzletember lehallgatásáról szóló anyagokat az Alkotmányvédelmi Hivatal munkatársai, derül ki a 444-hez eljutott titkos dokumentumokból.

A hivatal 2024 vége és 2025 eleje között figyelte meg az üzletembert, aki rendszeres kapcsolatot ápolt ellenzéki körökkel, köztük a Tisza Párt környezetével, és találkozókat szervezett a politikai és gazdasági élet szereplői között.

A Tisza Párt megerősítette, hogy az üzletember korábban valóban szervezett találkozókat egyes politikusaik számára, de a kapcsolatot azóta megszakították vele. Az eset a Tisza Párt környezetében zajló titkosszolgálati műveletek sorába illeszkedik, amelynek részletei az elmúlt napokban kerültek nyilvánosságra: a kormány március 28-án egy, az Alkotmányvédelmi Hivatalban készült meghallgatási videót tett közzé, majd Hrabóczki Dániel, azaz „Gundalf” informatikus adott interjút, csütörtökön pedig egy magát titkosszolgának kiadó „Theo” nevű személy üzenetei láttak napvilágot.

A lehallgatások tényét két dokumentum is alátámasztja, köztük egy olyan e-mail, amely az üzletember telefonhívásainak és sms-váltásainak kivonatát tartalmazza.

Maga az Alkotmányvédelmi Hivatal is elismerte a cikk szerzőinek, hogy az üzletembert korábban megfigyelték, miután egy ügy kapcsán a látókörükbe került, de ezt a hivatal jogszerűnek tartja.

A jelentésekben következetesen használt MP rövidítés körül éles vita alakult ki. A hivatal szerint a betűszó nem Magyar Péter nevére utal, hanem a Magyar Proliferáció rövidítése.

A proliferáció a tömegpusztító fegyverek és a kettős-felhasználhatóságú termékek, valamint az előállításukhoz szükséges eszközök nem kívánatos továbbadását jelenti, ugyanakkor a lap szerint több körülmény miatt is valószínűtlen, hogy erről lenne szó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Néhány óra alatt több mint 1 millióan látták A tavaszi szelet
Szombat reggel átlépte az álomhatárt a dokumentumfilm nézettsége. A filmesek szerint a „rendkívüli helyzet rendkívüli megoldásokat szül”.
F. O. / Fotó: - szmo.hu
2026. április 04.



Ahogy már hírt adtunk róla, a filmet alkotó és forgalmazó Juno11 elérhetővé tette a Tavaszi Szél - Az ébredés című dokumentumfilmet, vagyis a Magyar Péter-filmet a YouTube-csatornájukon. Az alkotók videóüzenetben jelentették be, hogy

az elmúlt hetek eseményeire és a nézői visszajelzésekre reagálva egy szokatlan döntést hoztak a film forgalmazásával kapcsolatban.

Elmondásuk szerint úgy érzik, hogy a bevett, üzletileg logikus stratégiát felülírja egy társadalmi igény, nevezetesen az, hogy a film az ország minden pontjára eljusson.

A filmesek szerint a „rendkívüli helyzet rendkívüli megoldásokat szül”. Kijelentették, hogy

a saját szakmai szempontjaiknál fontosabbnak tartják a közös jövő formálásához való hozzájárulást.

Mint mondták, ezzel a lépéssel lemondanak olyan további szakmai és anyagi előnyökről, lehetőségekről és elismerésekről, amelyeket egy hagyományos forgalmazási út mellett elérhetne a film.

Bejelentették:

„a csapatunkkal közösen azt a döntést hoztuk, hogy a húsvéti hétvége apropóján ma este 19 órától vasárnap éjfélig ingyenesen elérhetővé tesszük a filmet az eletedmozia.hu platformunkon”.

A film nézettsége szombaton, a reggeli órákban átlépte az 1 milliót, és percről percre folyamatosan nő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk