HÍREK
A Rovatból

Itt a lista, ezeket az energiaitalokat nem adhatják el 18 év alattiaknak

Egy új rendelet szabályozza, mely összetevőkkel nem árulhatnak energiaitalt fiatalkorúaknak. A boltok akár egy évre is elveszíthetik az ilyen termékek árusításának jogát.


A kormány oldalán megjelent egy rendelettervezet, amely meghatározza, milyen energiaitalokat nem lehet eladni 18 év alattiaknak. A szabály szerint azok az italok kerülnek tiltólistára, amelyek 100 milliliterenként több mint 15 milligramm koffeint tartalmaznak. Kivételt csak a tejes vagy növényi tejes italok kapnak – szúrta ki a Telex.

A tervezet szövege kimondja, hogy nem árusíthatnak vagy szolgálhatnak ki olyan energiaitalt fiatalkorúaknak, amely 15 mg/100 ml-nél több metilxantin vegyületet – például koffeint – tartalmaz, vagy ilyen összetevő mellett az alábbi anyagok valamelyikét is: ginsenget, L-arginint, inozitolt, glükuronolakton-t vagy taurint.

A parlament április végén szavazta meg azt a KDNP-s törvényjavaslatot, amely alapján tilos lesz energiaitalt eladni 18 év alattiaknak. A Fidesz–KDNP mellett a DK, az MSZP, a Momentum, a Jobbik, a Mi Hazánk, a Párbeszéd jelen lévő képviselői és a függetlenek is támogatták a javaslatot.

A kereszténydemokrata Nacsa Lőrinc szerint a törvényre azért volt szükség, mert a fiatalok energiaital-fogyasztása aggasztó méreteket öltött. Egy felmérés szerint a gyerekek 78 százaléka fogyaszt ilyen italt, és minden ötödik 10–14 éves rendszeresen energiaitallal kezdi a napot.

A kormány szerint „a gyermekek egészsége a társadalom jövőjének záloga”, ezért fontos, hogy biztosítsák számukra az egészséges fejlődés feltételeit. „Az elmúlt évek táplálkozásegészségügyi tendenciái rávilágítanak arra, hogy a fiatalok körében egyre népszerűbbé váló energiaital-fogyasztás súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz.”

„A szabályozás célja, hogy megvédjék a fiatalokat az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól. Ennek érdekében a kormányrendelet meghatározza a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető, illetve nem kiszolgálható energiaital összetételét.”

Ha egy bolt megsérti a szabályokat, a fogyasztóvédelmi hatóság akár egy évre is megtilthatja, hogy alkoholt, energiaitalt, dohányterméket vagy szexuális terméket áruljon.

A törvényt hétfőn írta alá Sulyok Tamás köztársasági elnök.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Három zsáknyi emberi hamvat sodort partra a Tisza Szolnoknál
Egy szakértő szerint hamis urnabetétek miatt nem bomlottak le a maradványok. A helyieket megrázta az eset, a vízügy korlátozza a vízi temetkezéseket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 15.



Emberi hamvakat sodort partra a Tisza Szolnoknál, tudta meg a Tények. A folyó három zsákot vetett ki magából, amelyekben emberi maradványokat találtak. Egy arra járó férfi vette észre a zsákokat, de elmondása szerint sokan nem is figyeltek fel rájuk.

A férfi azt mondta, hogy a legtöbben észre sem vették a zsákokat. Rátapostak és sétáltak rajta. Hozzátette: a látvány borzalmas, a tudat pedig, hogy ezekben emberi maradványok vannak, hátborzongató.

A helyieket nagyon megrázta az eset. A Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság közleményt adott ki, amelyben bejelentették, hogy korlátozzák a vízi temetkezést.

Egy temetkezési vállalkozó szerint ilyesminek nem szabadna megtörténnie. Elmondta, hogy ha a temetkezést intéző cég szakszerűen jár el, akkor a hamvak lebomlanak, és nem kerülhettek volna ilyen állapotban a vízbe.

A szakértő szerint a zsákok, amelyek a hamvakat tartalmazták, hamisítványok voltak. Szerinte emiatt nem kaptak elég nedvességet, hogy lebomoljanak, így kerülhettek a Tisza partjára.

A szakértő azt is elmondta, hogy az ilyen anyagok nagyon gyorsan reagálnak a nedvességre.

„Igazából gyakorlatilag néhány perc, egészen egy-két napig azt mondanám attól függően, hogy milyen típusú urna, de a tapasztalat azt mutatja, hogy már a szállítás közben is vigyázni kell arra, nehogy nedvességet kapjon, mert nagyon gyorsan reagál a nedvességre.”

A Tények a rendőrséget is kereste az ügyben, de egyelőre nem kaptak választ kérdéseikre. A hírműsor teljes riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Hadházy Ákos: Rogán-Gaál Cecília fapadossal és 4 milliós táskával utazott Görögországba
Rogán Antal korábbi felesége nem sokkal azután szállt fapados repülőre, hogy a miniszterelnök és felesége is Ryanairrel járták meg Brüsszelt. Hadházy szerint elképzelhető, hogy ez nem a véletlenül műve.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 15.



Videót küldtek Hadházy Ákosnak arról, hogy Rogán-Gaál Cecília fapadossal utazott Görögországba. A független országgyűlési képviselőnek a felvétel készítője egy levelet is küldött magyarázatképp:

„Kedves Ákos! Mellékelek egy képet és videót Rogán Cecíliáról, ahogy tegnap egy Mykonosi Ryanair (!) járatról száll le egy 10 ezer euros Chanel Medium 25 Hobo Bag Blue Caviar Antique Gold Hardware típusú táskával.”

Hadházy a keddi posztban megjegyzi, hogy a 4 milliós táskával leszálló hölgy valóban nagyon hasonlít Rogán Antal korábbi feleségére. Ha pedig tényleg ez történt, akkor szerinte három lehetőség van, figyelembe véve, hogy pénteken Orbán Viktor és felesége is Ryanairrel indult Brüsszelbe:

„1) A luxusjetek szerelői és/vagy pilótái sztrájkolnak, 2) Tiborcz megvette a Ryanair-t és kötelezően ajánlott a NER-tagoknak ezzel utazni, 3) A propagandaminiszter szerint közelezően ajánlott a fapadozás, mert így lehet elhitetni az alattvalókkal, hogy a király és a slepp közülük való” - zárja a posztot Hadházy Ákos.

A fapadosról leszálló Rogán-Gaál Cecíliáról készült videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Tölgyessy Péter: A választás után nagyobb lesz a fölfordulás, mint amit ’56 óta bárki tapasztalt
A politológus szerint olyan korszakhatárhoz érkezhetünk, ami felér a rendszerváltás előtti időszakkal. A kormányváltás azonban nem feltétlenül old meg mindent.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 15.



Tölgyessy Péter szerint 2026-ban lesz választás Magyarországon, és könnyen lehet, hogy a Fidesz elveszíti azt. Erről a múlt hét végén beszélt egy rendkívüli előadáson, amelyet a Szélsőközép szervezett az Ingában, írja a 24.hu.

A politológus hangsúlyozta: bár a kormánypárt várhatóan vereséget szenved, Orbán Viktor szerinte nem fogja feladni. Úgy látja, a jövő évi választás leginkább arról szól majd, hogy folytassa-e a miniszterelnök.

Tölgyessy hosszabb elemzést adott a jelenlegi helyzetről. Felidézte, hogy a koronavírus-járvány óta hanyatlik a rendszer, amely már 2022-ben is tartott az ellenzéki összefogástól. Akkor végül mégis a Fidesz aratta a rendszerváltás utáni időszak legnagyobb győzelmét.

Most viszont újra kétszereplős lett a politikai tér. Tölgyessy szerint azonban nem biztos, hogy az országnak feltétlenül jobb lesz, ha leváltják a Fideszt. Még akkor sem, ha a Tisza Párt ígéretei megvalósulnak, és sikerül hazahozni az uniós pénzeket.

A március 15-én Magyar Péter által bejelentett gazdasági intézkedések kapcsán Tölgyessy úgy fogalmazott, azok teljes képtelenséget jelentenek a jelenlegi költségvetési helyzetben. Hozzátette: „Az az ígéret, hogy majd felülről megold a bölcs vezető mindent. Volt már ilyen, és pontosan ez az, ami a bajokat teremtette Magyarországon.”

Beszélt arról is, hogy a Fidesz rendszere kívülről nézve nagyon erősnek tűnik, de az ilyen rendszerek, amikor összeomlanak, hirtelen tűnnek el. Példaként említette az MSZMP-t, amely 1989-ben még hatalmas szervezet volt, de hamarosan összeomlott.

„Ilyesmi előtt állunk, sőt sokkal nagyobb fölfordulás előtt állunk, mint ami ’89-ben volt. A politikában nagyobb lesz a fölfordulás, mint amit ’56 óta bárki tapasztalt”

- mondta Tölgyessy Péter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Trump megkérdezte Zelenszkijtől, hogy el tudják-e találni Moszkvát és Szentpétervárt
A Financial Times szerint az amerikaiak Rómában átadták Zelenszkijnek a fegyverlistát, ami nagy hatótávolságú rendszereket is tartalmaz. A kongresszust megkerülő megoldás is szóba került.


A Financial Times információi szerint Donald Trump arról beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy Ukrajna fokozhatná az oroszországi célpontok elleni támadásokat. A lap szerint Trump azt kérdezte Zelenszkijtől:

„Volodimir, el tudod találni Moszkvát? (…) Szentpétervárt is el tudod találni?” A források szerint Zelenszkij erre azt válaszolta: „Természetesen. Megtehetjük, ha adnak nekünk fegyvereket.”

A beszélgetés hátterében az állhat, hogy egy nappal korábban, július 3-án Trump telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyinnal is. Az orosz elnök közölte vele, hogy Oroszország nem adja fel a céljait Ukrajnában. Trump ezt követően úgy nyilatkozott, hogy „nagyon csalódott” a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetés miatt.

Zelenszkij a Telegramon csak annyit írt a megbeszélésről, hogy az ukrán légvédelem megerősítéséről tárgyaltak. A Financial Times azonban úgy tudja, hogy a háttérben már Moszkva megtámadásának lehetősége is szóba került.

A források szerint Trump támogatta azt az elképzelést, hogy nagy hatótávolságú fegyvereket küldjenek Ukrajnának. Az amerikai elnök célja ezzel az, hogy „az oroszok érezzék a fájdalmat”, és ezzel rákényszerítse a Kremlt a tárgyalásokra.

Három forrás szerint az amerikai fél a múlt héten Rómában átadta Zelenszkijnek a Kijevnek szánt fegyverek listáját. A találkozón amerikai védelmi tisztviselők és a NATO-tagállamok közvetítői is részt vettek. Az ukrán elnök ekkor kapta meg a nagy hatótávolságú rendszerek listáját is.

A Financial Times úgy tudja, hogy a megállapodás lehetővé tenné Trump számára, hogy a kongresszust megkerülve engedélyezzen fegyvereladásokat az európai szövetségeseknek. Ezek az országok ezután továbbadhatják a fegyvereket Kijevnek.

Az ukránok Tomahawk rakétákat is kértek. Washington azonban óvatos, mivel fenntartásai vannak az ukrán önmérséklettel kapcsolatban.

A Fehér Ház és az ukrán elnök hivatala nem reagált a Financial Times értesüléseire.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: