CNN: Irán elaknásítja a Hormuzi-szorost, ahol a világ olajellátásának ötöde halad át
Irán aknákat kezdett el telepíteni a Hormuzi-szorosban, a világ legfontosabb energetikai csomópontjában, Washington pedig azonnal példátlan katonai következményeket lengetett be. Az amerikai hírszerzésből származó információk szerint
– írta a CNN. A szorost részben ellenőrző Forradalmi Gárda akár komplett akadálypályát is képes kialakítani a szoroson az aknarakó hajókból, robbanóanyagokkal megrakott csónakokból és a partra telepített rakétákból. A szorost a háború kezdetén lezárták, és a Forradalmi Gárda már többször figyelmeztetett, hogy ha egy hajó át akar kelni, arra tüzet nyitnak.
A Truth Social nevű platformon közzétett posztjában az elnök egyértelmű üzenetet küldött Teheránnak. „Ha Irán aknákat telepített a Hormuzi-szorosba – bár nincs tudomásunk róla, hogy ezt megtették volna –, azt akarjuk, hogy AZONNAL távolítsák el őket! Ez egy hatalmas lépés lenne a jó irányba.”
Azt mondta, a művelet jobban halad a vártnál, de a háború addig nem ér véget, amíg Irán feltétel nélkül meg nem adja magát, akár kimondják ezt, akár nem. Hozzátette, „Trump fogja eldönteni, hogy Irán mikor nem jelent már fenyegetést”. A szóvivő szerint a támadás hosszabb távon alacsonyabb üzemanyagárakat eredményez majd, a mostani kiugrás csak átmeneti.
Az olaj- és gázárakat az elmúlt napokban az mozgatja, hogy mi történik Iránban, és mi lesz a szoros sorsa. A Hormuzi-szoros a világ egyik legfontosabb energetikai csomópontja, ahol a globális olajkínálat egyötöde halad át békeidőben, így a lezárása vagy az áthaladás kockázatossá válása azonnal érezteti hatását a világpiacon.