Így reagáltak a pártok a Magyarországot elítélő brüsszeli határozatra
Mint azt megírtuk, megszavazta Brüsszel a Magyarországot elítélő határozat keményebb változatát. Ezután elindulhat a magyar kormány szavazati jogának felfüggesztését indítványozó eljárás előkészítése.
Az 58 százalékos többséggel elfogadott eljárás olyan súlyos büntetés, amilyet még soha, egyetlen tagállam ellen sem érvényesítettek eddig. Ha a folyamat végigmegy, akkor a magyar kormány elveszti a szavazati jogát az Európai Tanácsban, vagyis a minisztereket és miniszterelnököket tömörítő szervezetben, ami az EU legerősebb intézménye.
A hírre a hazai pártok és a magyar európai parlamenti képviselők is reagáltak.

Fidesz: az uniós képviselők is "Soros György kottájából játszanak"
A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint az Európai Parlament szerdai határozata arról tanúskodik, hogy az uniós képviselők is "Soros György kottájából játszanak".
Hidvéghi Balázs kommunikációs igazgató üdvözölte, hogy a néppártiak többsége nem támogatta a jogszabálytervezetet. Annak ellenére, hogy Soros György "személyesen lobbizott Magyarország ellen", a néppártiak nagyobbik része az enyhébb határozattervezetre szavazott - mondta.
A Tavares-jelentés után itt a Soros-jelentés - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Az európai intézmények egyértelműen nem tudják elfogadni azt, hogy Magyarország kormánya minden nemzetközi nyomásgyakorlás ellenére olyan migrációs politikát folytat, amelyben kizárólag Magyarország és a magyar emberek biztonságát tartja szem előtt - mondta.
A magyar kormányzatot elmarasztaló jelentést jegyző portugál zöldpárti EP-képviselőre utalva úgy vélte, a mostani európai parlamenti szavazás "gyakorlatilag egy Tavares-jelentés helyett egy Soros-jelentésről szólt,
Szerinte teljesen mindegy, hogy "milyen nyomást akarnak ránk gyakorolni", teljesen mindegy, hogy milyen jelentéseket fogadtatnak el az EP-vel, a magyar kormány csak Magyarország és a magyar emberek biztonságát tartja szem előtt. Mindenki biztos lehet abban, hogy
- jelentette ki a külügyminiszter.
A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja felháborítónak nevezte az uniós parlament szerdai határozatát, és elutasította az újabb politikai támadást Magyarországgal szemben. A többi magyar képviselőcsoport a Jobbik kivételével támogatta a határozatot.
A Fidesz-KDNP képviselőcsoportja közleményében kijelentette, a baloldali frakciók által beterjesztett, Magyarországot elítélő határozat célja az illegális bevándorlás Magyarországra kényszerítése.
Szerintük a "valóságtól teljesen elrugaszkodott, számos torzítást tartalmazó szöveg" vizsgálatot kezdeményez, amelynek eredménye alkalmas lehet a jövő évben esedékes magyar országgyűlési választások befolyásolására, valamint a bevándorláspolitikával kapcsolatos nyomásgyakorlásra. A képviselők üdvözölték, hogy a "bevándorláspárti Soros György folyamatos nyomásgyakorlása" ellenére az Európai Parlament képviselőinek jelentős része nem támogatta a "baloldal hazug rágalmait", és csak kiegyensúlyozott vizsgálatot fogad el a vitatott kérdésekben.
A magyar kormány nyitott a vitatott jogszabályokkal kapcsolatos párbeszédre az Európai Bizottsággal. Az illegális migrációt elutasító politikát azonban nem fogja feladni, mert a jövőben is csak a magyarok dönthetik el, kikkel élnek együtt Magyarország területén - mondták.
Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő kijelentette: Európa erős szövetséges az "orbáni önkény" elleni harcban. A képviselő az "orbáni rezsim" leleplezése és európai elszigetelése szempontjából morális és politikai áttörésként értékelte az Európai Parlament állásfoglalását. Az állásfoglalás rámutat a korrupcióval való összefonódásra, sürgetve, hogy az Európai Bizottság "nézzen jobban Orbánék körmére" az uniós pénzek elköltése terén.
Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője kijelentette, az Európai Parlament négypárti határozatával Orbán Viktor és a Fidesz körül végérvényesen elfogyott a levegő Európában. "A következmények hosszú távon súlyosak is lehetnek Magyarország számára. Egy évünk van arra, hogy még mielőtt durva szankciók születnek, eltakarítsuk az Orbán-kormányt, és Magyarországot visszavezessük az európai útra" - fogalmazott a képviselő.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője azt írta: az Európai Parlament megmutatta, hogy a képviselők többsége pártállástól függetlenül látja, a magyar kormány rendszerszerűen és súlyosan sérti az Európai Unió alapértékeit, a demokráciát, az emberi jogokat, a jogállamot. "A közös értékeken alapuló Európai Unióban nem látják szívesen azt, aki a saját hatalma érdekében minden értéket semmibe vesz. A liberális demokrácia normáinak helyreállítása Magyarországon elsősorban a magyar polgárok érdeke, ezért a Demokratikus Koalíció teljes mértékben támogatja a ma elfogadott határozatot" - jelentette ki.
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció másik EP-képviselője nyilatkozatában kijelentette, "egész Európának elege van Orbánból, abból, hogy tönkre akarja tenni Magyarországot és Európát. Abból a politikából, amely csak lop, kiárusítja az országot az oroszoknak, és el akarja hagyni Európát". Véleménye szerint az unió annak az orbáni politikának akar véget vetni, amely miatt "ma több mint három millió magyar nyomorog, mindennap ötvenezer magyar gyerek éhezik". Európa védi a magyar embereket a korrupt fideszes kormánnyal szemben, akik hét éve csak saját meggazdagodásukkal foglalkoznak - jelentette ki.
Balczó Zoltán, a Jobbik EP-képviselője nyilatkozatában azt írta, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom képviselői elutasították az Európai Parlament 7. cikk elindításáról szóló állásfoglalását, amely eljárás végén Magyarországgal szemben súlyos szankciókat vezethetnek be. A Jobbik képviselői elfogadhatatlannak ítélték az Európai Néppárt által benyújtott indítványt is, amelyben a képviselőcsoport tagjai ugyancsak bírálták az eredményes határvédelem érdekében meghozott - a magyar Országgyűlésben a Jobbik által is támogatott - jogszabályokat.
DK: ha Orbán marad, az ország elbúcsúzhat az uniós tagságától
A DK az EP határozatra reagálva azt mondta, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök a jövő évi választás után is a helyén marad, akkor az ország elbúcsúzhat az uniós tagságától. Gréczy Zsolt azt mondta, hogy Orbán Viktornak mára már nem maradt támogatója Európában, hiszen a Fidesz pártcsaládjához tartozó EP-képviselők is támogatták az EP döntését.
A fideszes politikusok "azt fogják hazudni", hogy megtámadták a magyar embereket, de ez nem igaz, az EP-képviselőknek azért van elegük Orbán Viktorból, mert szeretik Magyarországot, és "már nem tudják tétlenül nézni ezt a rombolást" - mondta a szóvivő. Nem csak az uniónak, de a jóérzésű magyaroknak is elegük van abból a politikából, amelyik
- tette hozzá.
A történelem válaszút elé állította a magyarokat, vagy Orbán Viktor, vagy Európa. A DK Európát, az európai Magyarországot, az európai életet választja.
MSZP: Európának elege van abból, amit a kormány tesz
Az MSZP elnöke szerint az Európai Parlament szerdai határozat egyértelműen jelzi, hogy Európának elege van abból, amit a magyar kormány tesz. Molnár Gyula azt mondta, hogy néhány nappal az uniós csatlakozás 13 évfordulója után a magyar kormány Európa "szégyenpadjára próbálja húzni" az országot.
Az Európai Parlament magyar kormánynak szóló üzenete egyértelmű és világos, az a demokráciaellenes döntések, a civilekről szóló törvény, a szabad egyetemek elleni támadás miatt született.
A szavazás nem Magyarországról, hanem a kormányról szólt. Nem jelenti azt, hogy megszűnt volna az ország uniós tagsága, de elindult a szavazati jog felfüggesztésének folyamata, ami példátlan történelmi helyzet - mondta. A döntést nem Brüsszel, nem Soros György, hanem a jobboldali szavazatokkal is támogatott Európai Parlament hozta meg.
A határozat nem jelent semmilyen gazdasági szankciót, rövid távon semmilyen kárt nem okoz a magyar embereknek. Innentől kezdve a 2018-as választások tétje, az, hogy
Az MSZP le akarja váltani a kormányt és Európában szeretne maradni - mondta a politikus.