Hónapos kosz, szétdobált vécépapírok fogadják a gyerekeket a védőnői helyiségekben Érden – nincs elég takarító
Egy érdi Facebook-csoportban hatalmas vita alakult ki egy anyuka bejegyzése körül, aki arról számolt be, hogy elfogadhatatlan állapotok uralkodnak a helyi védőnői helyiség mosdójában. Sokan egyetértettek vele, és más szülők is panaszkodtak a körülményekre. Az önkormányzat és a kórház egymásra hárítja a felelősséget, miközben a népegészségügyi szervek nem adnak egyértelmű választ arra, hogy kinek kellene biztosítania a takarítást.
Egy édesanya az Átlátszónak számolt be róla, hogy milyen körülményekkel találkozott, amikor éves státuszvizsgálatra vitte gyermekét a védőnőhöz. Elmondása szerint a mosdó rendkívül koszos volt, a földön vécépapír hevert, és semmihez nem mertek hozzányúlni.
– mondta az édesanya. Hozzátette, hogy rákérdezett a problémára, de azt a választ kapta, hogy a helyzetet már jelezték, viszont még nem oldották meg. „Én nem gondolom, hogy a takarítás a védőnő feladata lenne” – tette hozzá.
Egy másik megkérdezett szerint „a mosdó egy jó ideje használaton kívüli állapotban van, nagyon koszos. Mi sem akartuk használni, csak elfogyott a zsebkendőm és benéztem, hátha ott van papír. Nagyon sajnálom, hogy ilyen állapotok vannak. Szerintem minden orvosi rendelőbe szükség volna takarítónőre, mert nem gondolom, hogy ez az asszisztensek és doktornők feladata lenne.”
Az Átlátszó megkereste a Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházat, hogy megtudja, kinek kellene gondoskodnia a takarításról. A kórház azt válaszolta, hogy „az ingatlanüzemeltetés és a közös használatú helyiségek takarítása a helyi önkormányzat feladata. Szakmai tekintetben a működést a kórház garantálja, ám az üzemeltetési feladatok ilyen esetekben önkormányzati hatáskörbe tartoznak.” Azt viszont nem árulták el, hogy kaptak-e panaszt akár a védőnők, akár a szülők részéről.
A kórház azonban erre a kérdésre sem válaszolt.
Az érdi önkormányzat szerint a takarítás nem az ő felelősségük. Azt közölték, hogy a kórház szerződésben vállalta ezt a feladatot, mivel megkapta a védőnői helyiségek ingyenes használati jogát. „Folyamatos szakmai egyeztetések zajlanak, mert vannak köztünk jogértelmezési, illetve szerződésértelmezési nézetkülönbségek. A takarítás kérdésében a két fél januárban abban állapodott meg, hogy első körben a Kórház próbálja meg megoldani a feladatot, de ha valamilyen oknál fogva nem engedélyezik számukra az új munkaerő felvételét, akkor az Önkormányzat keres megoldást a problémára.”
A védőnői szolgálat 2023 júliusában állami fenntartásba került, a védőnők alkalmazottai lettek a megyei irányító kórháznak, így Érden a Szent Imre Oktatókórháznak. A szakmai irányítást az Országos Kórházi Főigazgatóság, a hatósági felügyeletet pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ látja el. Az önkormányzatok továbbra is érintettek az üzemeltetésben, de hogy pontosan milyen felelősségeik vannak, az egyes településeken eltérően értelmezik.
A szerződés szerint az önkormányzat 2023 végéig vállalta a védőnői helyiségek üzemeltetését, de a költségeket a kórháznak kellett volna fedeznie. Az önkormányzat állítja, hogy a közüzemi számlákat továbbította, de a kórház eddig nem térítette meg azokat. Többször próbáltak egyeztetni, de válaszokat nem kaptak.
A Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség felmérése szerint több településen is problémát jelent a védőnői szolgálat államosítása után kialakult helyzet. Az átadott feladatokhoz kapcsolódó költségeket az önkormányzatok által fenntartott intézmények biztosítják, de az állami fenntartású egészségügyi intézmények sok helyen nem térítik meg a kiadásokat. A válaszadó intézmények szerint az átvevő intézmények átlagosan nyolc hónapja adósak a kifizetésekkel.
Az ügyben a Átlátszó az érdi népegészségügyi szerveket is megkereste kérdéseivel, de tőlük nem érkezett válasz. A Belügyminisztérium pedig csak annyit közölt, hogy a kórház már válaszolt a kérdésekre.