SZEMPONT
A Rovatból

Hollandiába ment egyetemre, a második évben már saját céget alapított egy magyar diák

Dani a mesterkurzust is befejezi hamarosan, miközben több helyi egyetem is érdeklődik az általa működtetett speciális szoftver iránt.

Link másolása

Dani a budapesti egyetemet cserélte fel egy hollandra. Bár a testvére sok mindenben segítette, azért a kezdeti nehézségek őt is próbára tették. De gyorsan beilleszkedett, iskola mellett munkába állt, és a második évtől már saját vállalkozása volt, amiben azóta is dolgozik, és új ügyfélkörrel tárgyal.

Jelenleg a mesterképzést végzi. Bár elég sűrűn hazajár, sokkal több minden köti már Hollandiához.

A sikereknek azonban ára van, meg kell dolgozni érte. Dani azt is elmesélte, hogy mire jó felkészülnie annak, aki most tervezi, hogy itt szeretne tanulni, vagy dolgozni a jövőben.

Scheveningen

A budapesti egyetem helyett Hollandia

2014 augusztusában költöztem ki Hollandiába. Odahaza a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karára jártam három évig, és nekem nagyon nem jött be, ezért más iskola után néztem. Mivel a holland egyetemi tandíj összemérhető a magyarral, így eldöntöttem, hogy külföldön tanulok tovább. Ráadásnak így nyelvet is tanulok.

A testvérem már tíz éve él Hollandiában, itt is tanult, és azóta letelepedett. Csak pozitív dolgokat hallottam tőle, ezért gondoltam, hogy én is megpróbálom itt.

Erasmus ktr

Erasmus egyetem könyvtára

Felvételi az egyetem

A felvételihez az érettségi bizonyítványom és pár gimnáziumi tantárgy kellett, mellette egy akkreditált nyelvvizsgát csináltam otthon. Elvileg egy külön matek-teszt is lett volna, de mivel a BME-en jó pár emeltszintű matematika tantárgyam volt, azt elfogadták. Kértek még egy motivációs levelet, és ezek összesített eredmény volt a felvételi.

Az iskola kezdetben jóval leterhelőbb volt, mint számítottam rá, főleg úgy, hogy gyakorlatilag az elejétől fogva dolgoztam.

Szerencsére mindenki kedves és barátságos, segítőkész volt, mindig volt, aki segítsen.

Duindorp

Duindorp - Hága másik tengerpartja, főleg a helyiek járnak ide

Az egyetemi évek

Az első egy év minden féle tekintetben sokszor sokkoló volt. A nyelvismeretem - bár azt hittem, hogy bőven elég lesz - nem volt megfelelő, főleg az iskolában. Rajtam kívül mindenki más tökéletesen beszélt legalább 3 nyelvet, és legalább 2-3-4 országban éltek már a diáktársaim. (Az iskolatársak nagy többsége gazdag diplomata családok sarjai, és költöztek országról országra egész életükben.)

Az Erasmus egyetemen csináltam az alapdiplomámat, és most a mestert is itt fogom befejezni rövidesen. Kiváló iskola, az Európai Unióban a 9. legjobb a business szakon. Az elején igen nehéz volt, de idővel belejön az ember.

Nagyon modern az oktatás, sok vendég előadó jön

(Heineken marketing igazgatója pl.), akikre én mindig felnéztem, és jobban elhittem dolgokat, mint egy - csak odaállított - tanártól, hiszen már az életben is bebizonyították, hogy van tudásuk.

Nekem már a második évtől nem nagyon voltak kötelező óráim, így nem nagyon jártam be, főleg azért, mert az iskolám Rotterdamban van, ami kb. 1,5 óra utazás Hágából, ahol élek.

A csalást itt nem tolerálják, a vizsgatermeket bekamerázzák, a telefon-frekvencia spektrumokkal együtt, és az első puskázós kísérletnél kiraknak az iskolából.

Ez egy általános holland hozzáállás, ami nekem nagyon fura volt, mivel a BME-n simán lehetett puskázni. Emiatt is úgy gondolom, hogy aki itt végez, az sokszor több, és valós tudással végez.

Az oktatás fizetős, 2000 Euro körül van egy év. A tanuláshoz egy állami támogatást vettem igénybe, ennek feltétele volt, hogy havi minimum 56 órát dolgozzak. Cserébe ingyen közlekedést adtak az egész országban, és havi kb. 500 eurót. Ezt azóta már megváltoztatták, a pénzt kölcsönként adják, minimális kamattal, úgyhogy sok holland kapásból felveszi, és berakja a bankba, mert a banki kamat több mint a kölcsön kamatja.

Delft

Delft – egy nagyon picike és régi város

Munka az első perctől kezdve

Anyagilag - munka nélkül – nagyon megterhelő volt az eleje, talán jobban is, mint gondoltam. A legalapvetőbb dolgok (szolgáltatások, élelmiszer) iszonyú drágák a magyar viszonyokhoz képest. Mivel én 22 évesen költöztem ki, és odahaza már dolgoztam előtte, itt is azonnal dolgozni kezdtem.

A második év óta már a magánvállalkozásomból élek, egy mini IT tanácsadó céget vezetek.

Az egyetemek minőségmanagement szoftverének használatát segítem, tanítom, coacholom. Így a holland fizetéssel viszont már nem megterhelő az itteni élet.

Nagyon kedvesek a helyiek

Az első évben a testvérem segített a legtöbbet, főleg adminisztrációs, berendezkedős dolgokban, hiszen ő már tapasztalt volt, lejárta ezeket a köröket. Egy idő után sikerült nekem is teljesen átlátnom a dolgokat, azóta nem nagyon van szükségem semmiféle segítségre senkitől.

A kezdetektől fogva el vagyok ragadtatva a hollandoktól. A hely, ahol élünk bizonyára nem reprezentatív, és nem általánosítható, de itt nagyon kedvesek. Az összes barátom holland, velük járunk már a Szigetre is harmadik éve, velük bandázunk, holland lakótárssal élek.

Nagyon közvetlenek, segítőkészek, és mivel a holland társadalom rendkívül kevert, ezért nem nagyon számít, hogy ki honnan való.

Hága még itteni viszonylatokban is nagyon nemzetközi, így nem tudom, hogy egy kisebb városban mennyire hasonlóak a tapasztalatok.

A szabadidőmben tanulok, mindennap sportolok. A magyarok közül csak a testvéremmel és a barátnőmmel vagyok kapcsolatban, az összes többi barátom és ismerősöm vagy nemzetközi, vagy holland.

Erasmus

A híres Erasmus-híd Rotterdamban

A beilleszkedéshez kell a holland nyelv is

Az otthon tanult angolról azt hittem, hogy megfelelő. De sajnos a magyar köztudatban lévő JÓ angol, akár egy felsőfokú nyelvvizsgával is, itt egy gyenge közepes szintet jelent, amivel nehéz tanulni, élni. A hollandot nem kell megtanulni, mert még a hivatalos dolgokat is lehet angolul intézni. De ha hosszabb távon akar valaki itt maradni, attól elvárják egy idő után a hollandot is, ennyivel megtisztelve őket.

Azt tapasztalom, hogy a hollandok az átlagosnál nyitottabbak, közvetlenebbek, de csak egy bizonyos pontig. Azon a ponton továbbjutni,

a bizalmukat elnyerni nem annyira könnyű. A kultúrájukba való beilleszkedés nélkül pedig sokszor nehéz.

Ilyen például a nyelv kérdése. Bár mindenki nagyon jól beszél angolul, de elvárják, hogy legalább alap szinten próbáld megtanulni a nyelvüket.

Más az élet

Nagyon más. A holland életszínvonal nagyságrendekkel jobb, mint az otthoni. Tiszta minden város, gyönyörűen karbantartott házakkal, nagyon jó a tömegközlekedés, és az emberek boldogok, gondtalanok, nincs stressz, nincs a holnappal való küszködés.

A kedvenc helyek, programok

Hágában a tengerparton élünk, és ez a környék a kedvencem. Főleg jó időben, olyankor sokat vagyunk a beach-bárokban. Rotterdamban is sok szép park van, ahova nagyon sokan kiülnek, ha kisüt a nap. Hollandoknál „extrém durván” megy a fesztiválozás (Amszterdamban a nyári 2 hónap alatt több mint 300 fesztivál van). Ezek mind elektronikus zenei fesztiválok, mivel

az ország a világ DJ-inek a 90 százalékát termeli ki, ezért mindenhol nagyon jó és híres emberek lépnek fel.

Ha tehetjük, sokat fesztiválozunk a nyár folyamán.

Mysteryland

Mysteryland - egyik legnagyobb fesztivál Amszterdamban

Saját lábon

A diákok általában éttermekben, vagy bárokban tudnak dolgozni (a munkához általában kérik a holland nyelvet).

Én az IT hátterem miatt, és régebbi munkatapasztalataim alapján kezdtem el dolgozni.

Jelenleg magánvállalkozó vagyok, és egyetemeknek adok tanácsot egy specifikus szoftverhez,

amit a kurzus kiértékelésekhez és professzor kiértékelésekhez használnak. A szüleim is ezzel foglalkoznak otthon, ezért már gyerekkorom óta ismerem és foglalkoztam vele. Először az egyetemen dolgoztam ezzel, mint diák, ami tökéletes volt a flexibilis munkaidő miatt. Idővel én lettem az egyetemen a rendszergazda, sokat tréningeltem az egyetemi felhasználókat, és minden ezzel járó problémát nekem kellett megoldanom. Aztán folytattam, mint külsős tanácsadó. Idén pedig már más egyetemekkel is kapcsolatba kerültem, és elkezdtünk a közös munkáról tárgyalni, most úgy néz ki, hogy másik két egyetemnek is fogok dolgozni.

Piecepalace

Piecepalace – a hágai nemzetközi bíróság

A tapasztalat fontos

A munkáltatók leginkább a tapasztalatot várják el. Ez a legfontosabb. Sajnos, ha valaki egyetem alatt nem kezd el dolgozni, és nem szerez tapasztalatot bármiben, akkor egy diploma miatt senki nem fog kapkodni utána. Ezért szerintem nagyon fontos, hogy az iskola közben is dolgozzanak a diákok, akár csak heti egy napban.

Alapvetően nem számít az, hogy ki honnan érkezett, csak a tudás a fontos.

Ugyanakkor szinte mindenhova kérik a holland nyelvtudást is, ez alól csak pár szakma, például az informatika, vagy a kifejezetten nemzetközi bárok a kivételek. Kedvesek és nyitottak a külföldiekkel, hiszen sokan települtek Hollandiába, és van, akinek már egy-két generációra visszamenően itt él a családja, és persze vannak más nemzetiségű hollandok is.

A tervek

Mikor kijöttem, az eredeti célom az iskola elvégzése volt. Most rövidtávon nem gondolkozom a hazaköltözésben, és már hosszútávon is inkább maradni szeretnék. Több mint négy éve élek Hollandiában, berendezkedtem és élvezem itt az életet.

Amszterdami

Amszterdam - Nagy, kiülős park, a Concert Hallal szemben

Kapcsolat az otthoniakkal

Régi gimnáziumi baráti társaságomon kívül (6 ember összesen) nem nagyon tartom szorosan már a kapcsolatot, nehéz a távolság miatt. Az nagyon változó, hogy milyen gyakran tudok hazamenni, a suli és a munka függvénye. Van, hogy egy-két hónap, de van, hogy akár fél év is eltelik két hazamenetel között

Nem olyan könnyű egy másik országban élni

Ami szerintem fontos: ezek alapján úgy tűnhet, hogy Hollandia a legjobb hely, és egyből ide kell költözni. Bár ez alapvetően, ha nem is teljesen, de igaz – de biztos rengeteg másik gyönyörű ország is van. A külföldön élés azonban nehéz, megterhelő, és bizony azt látom, hogy több embernek törik bele a bicskája, mint amennyinek nem. Visszahúzódó, félénk személyiséggel nem nagyon van értelme nekivágni, mert nagyon nyitottnak és elfogadónak kell lenni, főleg az elején. A másik országot nagyon tiszteletben kell tartani, mert különben nem fogadnak be soha, az pedig, hogy a családtól, és régi barátoktól messze él az ember, nehéz. Főleg az elején, aztán idővel talál mindenki itt is, ott is barátokat. Ráadásul nekem szerencsém volt, mert a testvérem már itt élt. Rengeteget tudott az elején segíteni, akár csak abban is, hogy tartsa bennem a lelket. Nem vagyok benne biztos, hogy nélküle, egyedül is sikerült volna átvészelnem a nehéz időszakokat.

hollandtulipan
Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
A lombkorona-sétányos, a négygyerekes család házát megszerző és az orvosi lakásba beköltöző polgármester is újraindul
Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz színeiben nyert, ezúttal már függetlenként száll harcba, már nyilvántartásba is vették. Ahogy Szarvas Róbertet is, és összejött a szükséges számú aláírás Béb polgármesterének és Simonka Györgynek is.
Kiss András - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Újra harcba száll a polgármesteri székért Nyírmártonfalva polgármestere. Filemon Mihály ezúttal már függetlenként áll rajthoz, a valasztas.hu adatai szerint április 27-én vették nyilvántartásba.

A Hajdú-Bihar megyei település a lombkorona nélküli lombkorona sétányáról lett ismert. Erre 60 millió forintos uniós támogatást vett fel Filemon, csakhogy az erdőt közben tarra vágta. A polgármester ezután azzal került be a hírekbe, hogy személyesen vont felelősségre egy nőt, aki nevetős szmájlival reagált az egyik képre, ami a szürreális „látványosságot” ábrázolta. Később Filemon azt állította, nem ezért, hanem amiatt hívatta be a szociális gondozót, hogy panaszt tettek rá, emiatt belső vizsgálat is indult. Csakhogy a panaszlevél írója szerint őt félrevezették, egy üres papírt írt alá. Hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt a rendőrség tavaly augusztusban nyomozást indított az ügyben.

Érdeklődésünkre most a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóirodája azt irta: az ügyben a Debreceni Rendőrkapitányság az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – 2023. október 5-én megszüntette.

Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz-KDNP színeiben lett polgármester, most már azonban függetlenként áll rajthoz.

A településen összesen hat polgármester-jelölt van, mindannyian függetlenek. Debreceni Zsoltot Filemonhoz hasonlóan április 27-én vették nyilvántartásba, Gajdos Istvánt két nappal később.

Egyelőre úgy tűnik, hogy könnyebb dolga lesz Brunner Imrének a Veszprém megyei Bében. Ő azzal került be a hírekbe 2022-ben, hogy kilakoltatott egy helyi négygyerekes családot, majd megvette a házukat. Lugosi Györgyék házát a végrehajtó 3 millió forintos kikiáltási áron hirdette meg, Brunner Imre pedig az utolsó pillanatban egyedüliként tett egy ennek megfelelő ajánlatot.

Ezután mindenféle haladék nélkül kipaterolta az ingatlanban élő családot, pedig ők vissza is bérelték volna a házat tőle.

A 24.hu tavaly októberben járt Lugosiék egykori otthonánál, ami akkor méteres gazban pusztult.

A valasztas.hu szerint

Brunnert április 26-án jelentették be, vagyis ekkor adta le a jelöléshez szükséges számú aláirást. Az eddig egyetlen kihívója, a szintén független Váradi Zoltán még gyűjti az ajánlásokat.

Bácsszőlősön viszont már nyilvántartásba is vették Szarvas Róbertet.

A Bács-Kiskun megyei település vezetője ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt rendeltek el nyomozást, miután egyszerűen beköltözött az EU-s pénzből felújított orvosi szolgálati lakásba.

Amikor Hadházy emiatt kérdőre vonta, egy felvételen a polgármester úgy fogalmazott:

„Baszd meg, valahol laknom kell!”, majd letagadta, hogy ő lenne a település vezetője.

A valasztas.hu szerint Szarvas Róbertet hétfőn vették nyilvántartásba. A településen még egy független jelölt, Mózer Andrea indul, ő még gyűjti az ajánlásokat.

Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesz nehéz dolga Simonka Györgynek sem, a Békés megyei Pusztaottlakán. A polgármesteri címért harcba szálló volt fideszes politikust egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolják. Az RTL-nek nemrég arról beszélt: minden azért történik, hogy levadásszák, mert sokaknak lépett a tyúkszemére, miközben az őt megválasztó dél-békésiek érdekeiért harcolt.

Azt eddig is tudtuk, hogy Simonka idén elindul a polgármesteri címért, de azóta már az is kiderült, hogy lesz kihívója is.

Magyar Péter Mezőhegyesen tartott fórumán beszélt arról egy nő, bejelentkezett polgármester-jelöltnek Pusztaottlakán, annyira felháborította, hogy a településen egyedüli jelöltként indulna Simonka György - ezúttal függetlenként.

A nő akkor úgy fogalmazott, hogy reggel bementek három képviselőjelölt-társával a hivatalba, és bejelentkeztek a választásra.

Ahogy most már a valasztas.hu oldalon látható, ez valóban így is történt: Kocsis Violetta hétfőn adta le a szükséges aláírásokat, ahogy Simonka is. A településen még egy független jelölt, Szabó Miklós is indul, őt hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Azt is már egy jó ideje lehetett tudni, hogy Győrben újra elindul a polgármesteri székért a szexvideós botrányba belebukott Borkai Zsolt.

Az exfideszes expolgármester ezúttal a találó nevű Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület színeiben indul, hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Ahogy a jelenlegi fideszes polgármestert, Dézsi Csabát is. Kovács Lászlót, a Civilek Győrért jelöltjét pedig még április 27-én. Győrben összesen tízen indulnak el a polgármesteri címért: a DK és a Jobbik közös jelöltje, Glázer Tímeát kedden adta le az ajánlóíveket, Pintér Bence, az LMP és a Momentum által is támogatott jelölt pedig április 26-án. A többiek még gyűjtik az ajánlásokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Magyar Péter változtatott az eddigi stratégiáján, és nagyon komoly kockázatot vállalt
Szerinte az EP-választással nem vállalt olyan sokat a Tisza Párt politikusa, de abban, hogy önkormányzati helyekért indulnak, sokféle csapdahelyzetbe kerülhetnek.

Link másolása

Somogyi Zoltán politikai elemző szerint Magyar Péter taktikát váltott azzal, hogy a kampány közepén döntött úgy: részt vesz az önkormányzati választásokon is. Szerinte olyan hangulat állt elő, ami elragadta magával a politikust és a Tisza Pártot – fejtette ki a Népszavának.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter első három polgármester-jelöltjét olyan kerületekben (a VII.-ben, a XI.-ben és a XVIII.-ban) mutatta be, ahol jelenleg ellenzéki (DK-s) városvezetők irányítanak, ami miatt vitába került Dobrev Klárával, a párt vezető politikusával is.

Pénteken aztán bejelentette, hogy azonos számű jelöltet indítanak ellenzéki és fideszes vezetésű kerületekben is, igaz, mindeközben a Színes Erzsébetváros jelöltje, Lajos Béla közölte: mégsem a Tisza Párt színeiben indul a VII. kerületben.

Somogyi Zoltán szerint egyelőre csak annyit lehet biztosan állítani, hogy Magyar Péter eltér attól a stratégiától, amit eddig követett, és ami láthatóan jól működött. A NER-ből év elején kiszálló politikus eddig egyenlő távolságot igyekezett tartani Orbán Viktortól és Gyurcsány Ferenctől is, akikhez képest alternatívát igyekezett nyújtani. Azokat a választókat szólította meg, akiknek elegük van nemcsak a Fideszből, hanem abból az ellenzékből is, amely – a közvélemény egy része szerint – alkalmazkodott a kormányzati kívánalmakhoz.

Somogyi szerint ehhez a taktikához ideális volt az EP-választás, amivel egy „bent is vagyok, kint is vagyok” állapottal tudott belépni a politikai színtérre.

„Azzal, hogy elindul az önkormányzati választásokon, Magyar Péter feladja az eddig követett stratégiát”

– jelentette ki a politikai elemző.

Ezzel már nem tudja fenntartani azt a látszatot, hogy a jelenlegi pártstruktúra felett áll. „Ha túlságosan elmérgesedik a viszony a DK-val, akkor az szavazatveszteséget is okozhat Magyar Péter pártjának” – tette hozzá Somogyi. Szerinte az önkormányzatokban viszont napi szinten kell döntéseket hozni, a Tisza Párt politikusai nem kerülhetik el, hogy egy-egy adott ügyben együttműködjenek akár a Fidesszel, akár az ellenzéki pártokkal.

Hozzátette: Magyar Péternek felelősséget kell majd vállalnia azokért a politikusokért is, akik a Tisza Párt színeiben kerülnek be adott esetben önkormányzati testületekbe. A politikai elemző nem állítja, hogy az önkormányzati indulás feltétlenül rossz ötlet volt a pártvezető részéről, „de azt igen, hogy nagyon komoly kockázatokkal jár számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
A vidékiek járhatnak rosszul: ahol 40-50 km-re nincs másik benzinkút, nem követik majd a MOL árcsökkentését
Az, hogy a MOL a saját kútjain 10 Ft-tal csökkentette az árakat, lépéskényszerbe hozta a többi városi benzinkutat. Ha nem akarják, hogy a MOL-nál tankoljanak az autósok, nekik is olcsóbban kell adni a benzint. De ahol kevés a töltőállomás, más a helyzet.

Link másolása

Azonnali hatállyal 10 forinttal csökkentette hétfő délután a MOL az összes töltőállomásán az üzemanyagok literenkénti árát. Mindez négy nappal azután történt, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter két hetet adott a Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak arra, hogy önkéntesen csökkentsék az áraikat a régiós átlag szintjére.

Mivel a piaci árak nem változtak, és a MOL nem a nagykereskedelmi árakhoz nyúlt hozzá, ezért valójában a saját kiskereskedelmi árrését vágta meg.

A döntés után a benzin átlagára a kútjain 637 forint, a dízelé pedig 623 forint lehet.

„Úgy tűnik, megértette mindenki, mit szeretne a kormány, ennek nagyon örülök, hogy a kooperációt választották az ellenállás helyett. Ez egy nagyon nagy, a jó irányba tett lépés, az, hogy elegendő-e vagy sem, a kormány a jövő héten tudja értékelni. De a szomszédos árak is felfelé mozognak” – mondta Nagy Márton kedden az ATV kérdésére.

A miniszter szerint ezzel a lépéssel a magyar üzemanyagár szintje közel került a referenciaértékhez, vagyis a régiós átlaghoz.

Ugyanakkor a lap kérdésére Nagy Márton még mindig nem zárta ki a benzinárstop lehetőségét. De ez szerinte attól is függ, hogy a MOL hétfői lépése hogyan befolyásolja a teljes piac árképzését, vagyis hogyan reagál a többi benzinkút.

Kétezernél is több töltőállomás működik ma az országban, melyek közül nagyjából minden ötödik a MOL érdekeltségébe tartozik. Ezzel a magyar olajvállalat megkerülhetetlen szereplője a kiskereskedelmi hálózatnak, így a hétfői bejelentésük óhatatlanul is hatással lesz a versenytársak árazására is, tudtuk meg Grád Ottótól.

„10 forint már olyan szint, ami hatással van arra, hogy ki hol áll meg tankolni. A többi töltőállomás pedig eldöntheti, hogy milyen mértékben követi, ha egyáltalán követi a MOL lépését” – tette hozzá a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára

Hasonló véleményen van Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője is, aki szerint

a magyar olajvállalat döntését a konkurencia kénytelen lesz követni, csakúgy, mint az év elején, amikor a MOL két lépésben érvényesítette a jövedékiadó-emelést.

Ha a piac többi szereplője nem ezt tenné, az a szakember szerint azonnal nagyon komoly versenyhátrányt jelentene számukra. Az olcsóbb benzin ugyanis pszichésen hat, az emberek akár már néhány forintos eltérésért is hajlandók egy távolabbi benzinkútig autózni.

„Sokan nem is számolják ki, hogy egy 2 forintos áreltérésnél néhány kilométer autózással valójában nem feltétlenül spórolnak, hanem akár még több üzemanyagot is használnak” – tudtuk meg Bujdos Esztertől. A 10 forintos árkülönbség  pedig már egy akkora különbség a MOL és a többiek között, ami miatt még többen döntenének úgy, hogy az olcsóbb helyre mennek tankolni. Ráadásul a piaci szereplők közül senki sem szeretne újra ársapkát, ami még a mostani önkéntes árcsökkentésnél is rosszabb lenne.

„A két rossz közül talán még ez a kevésbé rossz verzió, amit a kormányzati nyomás hatására kénytelenek meglépni a piaci szereplők”

– értékelte az önkéntes árcsökkentést a portál ügyvezetője.

Bujdos Eszter szerint a MOL a 2021 novemberében bevezetett és 13 hónapig fenn is tartott benzinárstop esetében veszteséggel is tudott üzemelni szerteágazó tevékenységének köszönhetően. Azonban egy családi vállalkozásban működő benzinkútnak erre nincs lehetősége. Márpedig a mostani 10 forintos csökkentést egyértelműen a kiskereskedelmi árrésből csíphető csak le. De nem lesz más választásuk, mint beadni a derekukat a kormányzati nyomás hatására, mert az ársapka még ennél is rosszabb lenne.

Ugyanezt gondolja Grád Ottó is.

„A korábbi hatósági üzemanyagár-szabályozás évekre vetette vissza az üzemanyag-kiskereskedelmet, mint a gazdaság egyik fontos szektorát” – hangsúlyozta a szakember, aki biztos abban, hogy Magyarországon még a legnagyobb piaci szereplők vonatkozásában sem lehet extraprofitról beszélni.

A MÁSZ főtitkára szerint a benzinkutak esetében a nyereség is egyre jobban szűkül a piacra nehezedő nyomás miatt. Ráadásul egzakt számot sem lehet mondani a kutak nyereségének mértékéről, hiszen mindegyik töltőállomás esetében más és más körülmények határozzák meg a profit nagyságát.

Grád Ottó biztos abban, hogy a MOL hétfői döntésére a benzinkutak sem egységesen reagálnak majd.

Példaként hozta fel azokat a vidéki töltőállomásokat, melyektől 40-50 kilométerre van a legközelebbi MOL-kút. Ekkora távolságot ugyanis nagy valószínűséggel senki nem fog megtenni csak azért, hogy literenként 10 forinttal olcsóbban tankoljon. A városi kutaknak azonban nem lesz választásuk, ha az út szemközti oldalán található töltőállomás egyik napról a másikra leviszi az árait.

Bujdos Eszter úgy látja, hogy a hazai üzemanyagárak esetében a lélektani határ a 600 forint volt. Jelentős visszaesést látnak a portálnál a tankolt mennyiségben január óta, amikor a kormány érvényesítette a 41 forintos jövedékiadó-emelést.

„Attól, hogy most 10 forinttal kevesebbért tankoljuk az üzemanyagot, nem fognak kígyózó sorok állni a benzinkutak előtt. Itt legalább egy 100 forintos csökkentésnek kellene történnie ahhoz, hogy ez a forgalom tekintetében is pozitívan megjelenjen”

– mondta a szakember, aki szerint a mostani 10 forintos csökkentés csupán csak a választások előtti hírverés része.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk