ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Hogyan tisztítsunk? A-Z takarítás-enciklopédia a profiktól

Most, hogy több időt töltünk otthon, jó alkalom nyílhat a tavaszi nagytakarításra. Íme egy A-Z útmutató, hogy idén tavasszal csillogjon-villogjon az otthonod!

Link másolása

Tavaszi nagytakarításkor tipikusan ablakot pucolunk, függönyt mosunk, port törlünk. De mi van azokkal a foltokkal, elérhetetlennek tűnő sarkokkal és ezer éves háztartási gépekkel, amelyekről már-már lemondtunk? Most, hogy több időt töltünk otthon, jó alkalom nyílhat rá, hogy végre ezek tisztítására is sor kerüljön!

Megkérdeztük a Qjob.hu szakemberkereső takarító szakembereit, hogyan állnak neki a legmakacsabb foltok, legnehezebben mosható tárgyak tisztításának. Íme egy A-Z útmutató, hogy idén tavasszal csillogjon-villogjon az otthonod!

Asztali textíliák és konyhakendők

Fontos, hogy ezeket a textíliákat gyakran mossuk, ha lehet, rögtön használat után. Meleg vízben mossuk őket, de ne forróban, mert az összehúzhatja a textíliát. Ha az anyag engedi, érdemes időre időre hipózni is őket.

Befőttesüvegek

Sokan vannak, akik kidobják a befőttesüvegeket, mert nincs kedvük bajlódni a címke leszedésével. Pedig nagy hasznukat lehet venni, miután sikerül tisztára súrolni őket. A címke eltávolításához keverjünk össze 2 egységnyi szódabikarbónát 1 egységnyi olajjal vagy kókuszzsírral, és a keverékkel alaposan dörzsöljük át az üveg oldalát, amíg teljesen le nem oldódik a címke. Ha befőttet, lekvárt szeretnénk eltenni, különösen fontos, hogy teljesen steril üvegeket használjunk. A teljes sterilizáláshoz az elöblített üvegeket még nedvesen tegyük be a mikrohullámú sütőbe a legmagasabb fokozaton, és öntsük ki belőlük a maradék vizet. Ezután vegyük ki és hagyjuk teljesen kiszáradni az üvegeket.

Csapok

Először töröljük át a csapokat szappanos vízzel. Ha még látunk rajtuk vízkövet vagy szappanmaradékot, menjünk rajta végi újra egy ecetes szivaccsal, majd öblítsük le. Addig ismételjük, amíg ragyogó fényesek lesznek.

Díszpárnák

Érdemes mosás előtt megnézni a párnák címkéjét, majd a gyártó által javasolt módon és hőmérsékleten mosni a párnákat. Ha lehetséges, tegyük be a mosógépbe egy magasabb hőfokú mosásra, hogy a kórokozók és baktériumok biztosan elpusztuljanak. Ha nem, akkor kézzel is moshatjuk őket szappanos vízzel.

Evőeszközök és kések

Míg evőeszközöket nyugodt szívvel moshatunk gépben is, a legélesebb késeket nem érdemes mosogatógépben mosni, mert a sok tisztítószer és a magas hőmérséklet kikezdheti a pengéket. Szintén nem érdemes áztatni a késeket. Ha makacs foltokat akarunk eltávolítani, érdemesebb simán mosogatószeres szivaccsal alaposan átdörzsölni a kést. Rozsdafoltokat hatásosan lehet egy hagyma segítségével eltávolítani: a hagymában található illóolajok és savak oldják a rozsdát!

Ékszerek

Az ékszereket tipikusan nem kell gyakran tisztítani. Azonban előfordulhat, hogy például a fülbevaló tű része koszos lesz - ekkor egy kis alkoholba mártott fülpiszkáló pálcikával érdemes alaposan áttörölgetni. Drágaköves gyűrűk esetében előfordulhat, hogy a fényük már nem a régi - ilyenkor áztassuk a gyűrűt 20 percre ammóniumos, meleg vízbe, ezután mossuk át mosogatószeres vízben, és keféljük át egy fogkefével, majd öblítsük le tiszta vízzel, és hagyjuk megszáradni.

Fiókok

Bár gyakran nem gondolunk erre, a fiókokban sajnos sok szennyeződés tud felhalmozódni. Épp ezért érdemes egy-két havonta áttörölni az összes fiókot. Ehhez használhatunk melegvizes kendőt vagy antibakteriális kendőket.

Gombok, fogantyúk és kilincsek

Érdemes ezeket 1-2 hetente tisztítani, a bejárati ajtóét akár minden nap. A legpraktikusabb, ha a lakásban több helyen is antibakteriális kendőket helyezünk el, és ezekkel időről időre végigmegyünk az összes fogantyún.

Hangszórók

A külsejüket nedves törlőkendővel áttöröljük. Ha a hangszórónak textil borítása van, azt pattintsuk le (ha le lehet), és öblítsük ki langyos vízben, majd hagyjuk kiszáradni. A belső részeket töröljük át mikroszálas kendővel. Semmiképp ne nedvesítsük be a kendőket, hiszen fontos, hogy ne menjen víz a hangszóró belsejébe.

Hűtő

A hűtő polcait vegyük ki és áztassuk 15 percre meleg szappanos vízbe. A belső részeket töröljük le sütőporral, majd töröljük át egy szivaccsal. Ha még marad bármilyen kellemetlen szag, alkalmazhatjuk ezt a klasszikus trükköt: töröljük végig az egészet újra tömény paradicsomlével (lehetőleg friss paradicsomból), majd mossuk le meleg vízzel, és töröljük szárazra. A paradicsomlé köztudottan jó szagtalanító.

Íróasztal

Ha sok időt töltünk az íróasztal felett görnyedve, érdemes hetente egyszer száraz ruhával letörölgetni, majd egy enyhén nedves törlőkendővel vagy méhviaszos bútorápolóval áttörölni. A szennyezettebb felületeket a langyos mosószeres vízzel tisztíthatjuk.

Jógamatrac

Vannak olyan matracok, amelyek bírják a gépi mosást is (ellenőrizzük a címkét, mielőtt kipróbálnánk), de könnyen lemoshatjuk a matracokat a zuhanyzóban is, előtte pedig érdemes áttörölni antibakteriális kendővel, vagy elkészíthetjük a saját tisztítószerünket is desztillált víz, 1 csepp levendula- és 2-3 csepp teafaolaj összekeverésével, melyet szórófejes flakonból könnyedén a matracra fújhatunk.

Konyhai robotgép

A gép egészének tisztításához cseppentsünk bele pár csepp mosogatószert, majd öntsük tele vízzel, és indítsuk el a gépet. Ezután öblítsük ki, töröljük át, és hagyjuk kiszáradni. Az eltávolítható részeket áztassuk mosogatószeres vízbe, és makacs szennyeződések esetén dörzsöljük át őket fogkefével. Alaposan mossuk le és szárítsuk meg őket, mielőtt visszatennénk a gépbe.

Lámpaburák

Ne töröljük nedves szivaccsal, mert csak beledörzsöljük a port a textil burákba. Helyette futtassunk végig rajta egy szöszeltávolító hengert kívül és belül is. Ha még porosnak érezzük, fújjunk rá hajszárítóval, így eltávolítva a cérnaszálak közé szorul porszemeket.

Légkondicionáló

A beltéri egység tisztításakor a következő lépések szerint haladjunk: pattintsuk le a beltéri egység előlapját, majd szedjük le a szivacsszerű, porszűrő filtert. Ha nem nagyon koszos, egyszerűen porszívózzuk ki. Ha komolyabb beavatkozásra van szükség, merítsük 1:1 arányban langyos víz és ecet keverékébe, hagyjuk benne 1 órát, azután vegyük ki, és hagyjuk megszáradni, mielőtt visszatennénk. A légkondicionáló belsejének kitisztítását kezdhetjük porszívózással, de óvatosan, nehogy kárt tegyünk belül valamiben. Ezután ajánlott kifújni a légkondi belsejét bármilyen, boltban beszerezhető klímatisztító spray-vel, hogy gondoskodjunk arról, hogy a baktériumok ne maradjanak életben a légkondi belsejében. Ha a belső rész megszáradt, járassuk a készüléket nyitott ablak mellett 5 percig. Ezután mindent helyezzünk vissza a helyére. A nyári időszakban, mikor használatban van a légkondi, érdemes havonta egyszer tisztítani.

Melegszendvics sütő

Ha vannak ráégett maradványok a sütőn, érdemes fogni egy fogkefét vagy evőpálcikát, lefedni konyhakendővel és azt rányomva lekapargatni a ráégett anyagokat. Ami a mindennapi használatot illeti: a melegszendvicssütő az egyetlen olyan "hely", ahol a visszamaradt olaj jó hír. Ez segít abban, hogy ne égjen hozzá a sütőhöz a szendvics / gofri. Az olajjal könnyen át tudjuk törölni, és normál esetben egy papírtörölközőnél nem kell több a sütő tisztán tartásához. A sütő külsejét pedig néha töröljük át nedves szivaccsal.

Növények

Sokszor nem is gondolnánk, mennyire fontos a növények rendszeres portalanítása. A porréteg ugyanis meggátolja a fotoszintézist. Legkönnyebb, ha a növényt a mosdókagylóba vagy a tus alá helyezzük, és nem túl hideg vízzel lefröcsköljük. Ha a növényeink szürkék a portól, mosogatószeres vízzel is érdemes letörölni. A kisebb növények nem bírják a vízsugár nyomását, ezért úgy kell megtisztítani, hogy a virágföld szintjénél megfogjuk a szárát, megfordítjuk cserepestől, és egy vödör vízbe helyezzük, úgy, hogy a levelei beleérjenek. Hogy a művelet közben ne hulljon ki a föld a cserépből, rögzíthetjük azt egy műanyag fóliával.

Öntözőkanna

Ha látjuk, hogy a kannánk vízkövesedik, érdemes kicsit áttisztítani. Ezt legkönnyebben ecetes vízzel tehetjük meg. Egy ideig hagyjuk benne az ecetes keveréket, törölgessük át a kannát kívül-belül, majd öblítsük ki.

Párnák

Évente 2-szer érdemes mosógépben kimosni a párnákat. Mossuk őket párosával, hogy egyiket se kezdhesse ki nagyon a gép. Por helyett használjunk folyékony mosószert, mert a por foltokat hagyhat, vagy benne maradhat az anyagban. Ha van, használjunk szárítógépet a szárításhoz, de magas helyett alacsony hőmérsékleten szárítsuk, hogy ne károsítsuk a töltőanyagot. Mielőtt nekiállnánk a mosásnak, ellenőrizzük a párna címkéjén, hogy mosható-e gépben illetve szárítógépben.

Reluxák és zsalugáterek

Keverjünk ki egy 1:1 arányú ecetből és meleg vízből készült mixet. Gumikesztyű helyett vegyünk fel egy pamut kesztyűt, majd mártsuk bele a kezünket a keverékbe. Futtassuk végig az ujjunkat egyenként a szalagokon, és időnként öblítsük le a tisztító keverékben a kesztyűt. Ha készen vagyunk, húzzunk végig a reluxákon egy szárítógépbe való illatosító kendőt. Az ebből hátramaradt anyag taszítja a port.

Szemetesek

Keverjünk össze három evőkanál szódabikarbónát fél liter vízzel, mártsunk bele egy szivacsot, és töröljük át vele alaposan a szemetesvödröt. Kevés vizet hozzáadva súrolópasztaként is alkalmazhatjuk a szódabikarbónát, ha makacs szennyeződésekbe ütközünk.

Tepsik

Helyezzünk a tepsibe egy szárítógépbe való illatosító kendőt, engedjünk rá meleg vizet, és hagyjuk így éjszakára. Reggel törölgessük le egy szivaccsal és hagyjuk megszáradni.

Tükrök

Ha azt akarjuk, hogy igazán csillogjanak a tükrök, mártsuk bele egy szöszmentes rongyot egy bögre erős fekete teába - a csersav csodákat tesz a tükörfelületekkel! Dörzsöljük a felületet körkörös mozdulatokkal a nedves ronggyal, majd váltsunk egy száraz rongyra, és alaposan töröljük át azzal is. Vigyázat: ha a tea ezüst felületekkel érintkezik, fekete foltokat hagyhat rajtuk!

Ventillátor

A ventillátorokat érdemes évente kétszer tisztítani. Miután leszereltük az előlapot, először tisztítókefével alaposan poroljuk le a lapátokat, majd töröljük át melegvizes kendővel.

Zuhanyfüggönyök

A párának és a vizes közegnek köszönhetően a zuhanyfüggönyön gyorsan megindulhat a penészképződés. Penész ellen nincs hatékonyabb házi módszer, mint az ecet: időnként töröljük át vagy áztassuk be ecetes vízbe a függönyt a hatékony védekezés érdekében. A háztartás másik hatékony csodaszerét, a szódabikarbónát is bevethetjük a függöny tisztítására. A legtöbb zuhanyfüggöny arra is alkalmas, hogy mosógépben mosd, így pár havonta érdemes ezt is elvégezni.

A leghatékonyabb segítség

Bár sok praktika létezik, amely könnyebbé teheti az életünket, van, hogy a leghatékonyabb, ha egyszerűen kiszervezünk egyes időigényes háztartási munkákat, mint például a takarítást. Cserébe a fennmaradó időt a szeretteinkkel vagy egyéb hasznos tevékenységekkel tudjuk tölteni.

Legyen szó heti, havi vagy egy évente ismétlődő tavaszi nagytakarításról, a Qjob.hu-n könnyedén találhatunk megbízható takarító szakembereket a feladat elvégzésére, akikkel hosszú távon együttműködhetünk. A Qjob.hu garantálja a kockázatmentes üzletet, az oldalon könnyen és biztonságosan fizethetsz online az elvégzett munkáért, és lehetőség van vélemények adására is, így mások tapasztalataiból építkezve választhatjuk ki a legrátermettebb szakembereket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk