HÍREK
A Rovatból

Három hidat foglaltak el a tüntetők – a Szabadság, a Petőfi és az Erzsébet hídon is farkasszemet néznek a rendőrökkel, lehetetlen a közlekedés Buda és Pest között

Volt némi tanácstalanság a demonstrálókban, hogy merre induljanak, de végül mindhárom helyen lettek annyian, hogy megbénítsák a forgalmat.


Miután a kedd esti tüntetés beszédeit (majdnem teljesen) végighallgatták, a tüntetők elindultak a Szabadság híd irányába, ahol nem sokkal később teljesen elfoglalták a hidat. A terveik szerint egy órán át akarták blokád alatt tartani, ami nagyjából sikerült is. Sokan azonban megelégelték, hogy a rendőrök nem akarták Budán leengedni őket, így „Másik híd!” skandálással elindultak vissza, Pest felé.

Innen kezdett érdekes fordulatot venni az este, mert a tüntetők (láthatóan nem szervezett módon) kétfelé szakadt: egyesek a Petőfi hídra indultak, ahova (a budai rakptaron) a rendőrök is vonultak, míg mások az Erzsébet hídra mentek vissza.

Bár utóbbi helyen a forgalmat már fél8-kor megindították, a visszatérő néhány száz ember miatt kénytelenek voltak újra lezárni.

Eközben a Szabadáság hídon is maradt egy maroknyi ember, és mivel őket sem szorították még le, így este fél 9 körül már három híd (a Petőfi, a Szabadság és az Erzsébet) is le lett zárva.

Nehéz megmondani, hogy hol mennyien lehetnek: az biztos, hogy sehol sincs nagy tömeg, ám ahhoz mindhárom helyszínen elegen vannak, hogy megbénítsák a forgalmat. Információink szerint az Erzsébet hídon szólították fel a résztvevőket, hogy hagyják szabadon az úttestet, ők azonban a híd közepéig vonultak, majd ott békésen leültek.

A tömeg, amikor értesült arról, hogy mindhárom helyszínen sikerült a blokád, „Három híd! Három híd!” kiáltozásba kezdett.

Helyszíni tudósítóink szerint sokan panaszkodnak arra, hogy a három hídon jelenleg azokat sem engedik át, akik nem tüntetni jöttek. Azaz jelenleg gépjárművel a Rákóczi és a Margit híd között egyáltalán nem lehet közlekedni. Aki gyalogosan vagy tömegközlekedéssel szeretne átjutni a Duna felett, a város belső részen egyedül a Lánchidat tudja használni.

Este negyed 10 körül a tüntetők levonultak a Petőfi hídról Pest irányába, ahol elfoglalták a Ferenc körutat. „Aki dudál, velünk van!”, „Mocskos Fidesz!” és „A gyülekezés alapjog” – kiabálják. Ez nagyjából így nézett ki:

10 óra körül a rendőrök igazoltatni kezdték a maroknyi Erzsébet hídi tüntetőt, akik már nincsenek elegen a blokádhoz, így a második híd is „felszabadult”. A Szabadság hídon még tart a bulihangulat, ott még vannak annyian, hogy ne induljon meg a forgalom.

Negyed 11 körül a Szabadság hídról is elvonultak a tüntetők, a forgalom is hamarosan megindult.

A legtovább a nagykörútiak tartanak ki: ők végigvonultak a körúton, negyedik hídként a Margit hidat is elfoglalták, majd innen (becslések szerint még mindig mintegy ezren) a Kossuth térhez vonultak, ahol ismét a rendőrsorfallal néznek farkasszemet.

A tömegközlekedés jelenleg mindhárom helyen áll. A változásokról érdemes a BKK Infó Facebook-oldalát követni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ferenc pápa temetésének napja nemzeti gyásznap lesz Magyarországon
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, akkor az a pápa volt.


"A kormány döntést hoz arról, hogy

Ferenc pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja"

- mondta a kormány.hu-nak a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt és a nemzet gyászát - közölte.

A KDNP elnöke azt közölte, hogy megrendülten értesült a Szentatya halálhíréről. "Magyarország hálás lehet a Szentatyának, nemcsak a katolikusok, hanem minden magyar, hiszen háromszor is fölkereste a magyarságot. Nemzeti kegyhelyünkre, Csíksomlyóra jött el erdélyi látogatása során, majd Budapestre, az Eucharisztikus Kongresszusra, később pedig egy apostoli látogatásra Magyarországra" - idézte fel.

Amikor értesült a halálhírről, mind a magyar köztársasági elnök, mind a miniszterelnök kondoleáló levelet küldött a camerlengónak, Kevin Joseph Farrell bíborosnak a protokolláris hagyományoknak megfelelően.

Semjén Zsolt szerint a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, akkor az a pápa volt.

"Magyarország kormányának elkötelezettsége a béke iránt találkozott az ő béketörekvéseivel, mindenben támogatta azt, hogy végre béke legyen, és a fegyverek helyett a diplomácia vegye át az események irányítását" - mondta a miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt arról is beszélt, milyen kiváló kapcsolatot ápolt a pápa a magyarsággal. "Ferenc pápát mély kapcsolat kötötte a magyarsághoz. Argentínában magyar apácák között dolgozott, ezért amikor találkozott egy magyarral, akkor mindig magyarul mondta, hogy "Isten éltesse!" Mindig nagy szeretettel volt a magyarság iránt, ami kifejezésre jutott az apostoli látogatása során is. Ő maga mondta: nagyon mélyen megérintette az a szeretet, ahogy a nemzet fogadta" - mondta a politikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hogyan halhatott meg Ferenc pápa?
A Blikk egy vatikáni forrásból úgy tudja, hogy Ferenc pápa hétfő reggel lett rosszul otthonában, a Szent Márta házban, ezért kórházba akarták szállítani. Hivatalos információ továbbra sincs.


Ferenc pápa egészségi állapotáról tudni lehetett, hogy az elmúlt időszakban súlyos tüdőgyulladással küzdött, és öt hetet töltött a római Gemelli kórházban, ahonnan március 23-án távozhatott. Orvosi tanácsra két hónapos lábadozási és légzőterápiás időszakon ment volna keresztül. Halálának körülményei azonban egyelőre ismeretlenek.

A Blikk egy vatikáni forrásból úgy tudja, hogy Ferenc pápa ma reggel lett rosszul otthonában, a Szent Márta házban, ezért kórházba akarták szállítani. A szentatya azonban még a liftben elhunyt – közölte a hitelesnek tűnő informátor, ám ezt az információt más forrásból még nem tudtuk megerősíteni, a Vatikán pedig hivatalosan egyelőre még nem közölte a pápa halálának részleteit.

A hvg.hu az olasz Ansa hírügynökségre hivatkozva azt írja, hogy agyvérzés lehet az egyik oka Ferenc pápa reggeli váratlan halálának. Jól értesült forrásokra hivatkozva azt közölték, hogy a pápa halála nincs összefüggésben a kétoldali tüdőgyulladással.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A Vatikán hivatalos közleményt adott ki Ferenc pápa halálának okáról
A közlemény szerint a pápa halálát nem a korábban kezelt súlyos tüdőgyulladás okozta. A váratlan halálát az agyi stroke és szívelégtelenség okozta.


Ferenc pápa halála után 12 órával hivatalos közleményt adott ki a Vatikán a pápa halálának okáról - írja a Sky News.

Ferenc pápa agyvérzésben és szívelégtelenségben halt meg

- közölték.

A Vatikán által közzétett halotti anyakönyvi kivonat szerint az agyi stroke kómához és visszafordíthatatlan szívelégtelenséghez vezetett. Halálának nincs köze a korábbi tüdőgyulladásához - közölték.

Ferenc pápa krónikus tüdőbetegségben szenvedett, fiatal volt, mikor az egyik tüdejét eltávolították. Egészségügyi problémák gyötörték élete utolsó éveiben. Február 14-én a Gemelli kórházba került légúti krízis miatt, súlyos tüdőgyulladással ápolták. Emiatt 38 napig kórházban tartózkodott, de nemrég elhagyhatta az intézményt. Húsvét vasárnapján, egy nappal halála előtt azonban még megjelent, hogy ezreket áldjon meg a Szent Péter téren.

A pápa 88 éves korában bekövetkezett halála után a világ minden tájáról érkeznek a részvétnyilvánítások.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Eldőlt, mikor lehet a konklávé, ahol megválasztják majd Ferenc pápa utódját
A pápaválasztás május 5. és 10. között kezdődhet, a temetés után tűzik ki a pontos dátumot. Csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak az utód személyéről a titkos konklávén.


Megvan az új pápa megválasztásának várható időpontja.

Május 5. és 10. között tarthatják a pápaválasztó konklávét, ahol a 80 év alatti bíborosok dönthetnek Ferenc pápa utódjáról

– írja a La Repubblica. A pontos dátumot a temetés után jelölik ki, amire péntek és vasárnap között kerül sor.

A titkos szavazást a vatikáni Sixtus-kápolnában rendezik meg, ahol csak azok a bíborosok vehetnek részt, akik még nem töltötték be 80. életévüket. A több mint 250 bíboros közül körülbelül 135-en jogosultak szavazni, közülük 110-et Ferenc pápa nevezett ki az elmúlt tíz évben. Az ő személyük visszatükrözi Ferenc felfogását a nyitottabb és befogadóbb katolikus egyházról.

A La Repubblica az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis alapján következtette ki a konklávé időpontját.

A liturgikus szabályozás szerint a pápaválasztásnak a hivatalban lévő egyházfő halálát követő 15. és 20. nap között kell elindulnia. Ferenc pápa húsvéthétfőn hunyt el.

A vatikáni Szent Péter téren hatalmas tömeg gyűlt össze, hogy búcsút vegyen az elhunyt egyházfőtől. Sokan gyerekekkel érkeztek, több zászló is feltűnt a téren – köztük a palesztin és a brazil lobogó is. Zarándokcsoportok együtt imádkozták a rózsafüzért.

A közös ima végén, amit Mauro Gambetti bíboros vezetett, nagy taps tört ki a téren. A szertartáson jelen volt Raffaella Petrini nővér, a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának főtitkára és Alessandra Smerilli nővér is.

A pápa halálhírére különszámot adott ki az Osservatore Romano. Több mint ezer példányt nyomtattak, ezek pillanatok alatt elfogytak. A Szent Péter téren egy utcai lámpa köré gyűltek az emberek, ahol az ingyenes kiadványt osztották. Sokan vártak még további 200 példányra, amit fél órán belül ígértek.

A nemzetközi sajtó már találgatja, ki lehet Ferenc pápa utódja.

A lehetséges jelöltek között említik Erdő Péter budapest-esztergomi érseket is, ugyanakkor többen Luis Antonio Tagle bíboros, „az ázsiai Ferenc” megválasztását tartják valószínűbbnek.

Forrás: hvg.hu, La Repubblica


Link másolása
KÖVESS MINKET: