„Berepül a szemembe, a számba” - tízezer tonnányi árvaszúnyog árasztotta el a Balatont, 30 éve nem volt ekkora rajzás
Harminc éve nem látott árvaszúnyog-rajzás zajlik a Balatonnál, különösen Siófok környékén. A jelenség sok kellemetlenséget okoz a helyieknek és a turistáknak is, főként az esti órákban.
A rovarok nem csípnek, de jelenlétük zavaró, különösen a vendéglátóhelyeken. A siófoki Petőfi sétányon működő egyik bárban már képtelenség rendet tartani. Pörnye Attiláné az RTL Híradónak azt mondta:
Azt is megemlítette, hogy a mosdók takarítása is szinte lehetetlen: „Este kinyitjuk a vécét, a vécében is így tódul minden, szóval nem tudunk takarítani, nem tudunk tisztán tartani semmit.”
Nemcsak ez az egy vendéglátóhely küzd a problémával. Egy másik étterem ügyvezetője, Varga Attila így fogalmazott: „Beleesik a pohárba, belemegy a kajába, s a vendégek csapkodnak össze-vissza, mint hogy ha rendes csípős szúnyogok lennének. Nem tudják, hogy mi ez. Nem tudják kezelni. Ez probléma, le kell oltanunk a lámpákat.”
Az árvaszúnyogok a turisták által kevésbé látogatott helyeken is megjelentek. Egy nézői felvételen például egy helyi benzinkúton látható a rajzás. A környéken élők és nyaralók próbálnak alkalmazkodni. Vincze Tünde azt mondta: „Nagyon sok van belőlük. Nem szabad felkapcsolni a villanyt, használni kell szúnyoghálót, és akkor semmi probléma nincs.” Egy másik megszólaló pedig így panaszkodott:
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet főigazgatója szerint a mostani rajzás nem meglepő. „30 éve ilyen mértékű rajzás nem volt, ezt láttuk előre” – mondta az RTL Híradónak. Vasas Gábor hozzátette: „A nyarunk száraz, hidegfrontos időszakokkal volt szabdalva, és ennek következtében nem néhány héten belül, hanem elhúzódva indult meg a rajzás. És ennek következtében lehet azt tapasztalni, hogy leginkább a Balaton keleti medencében, és a keleti medence nagyobb városai környékén tapasztalatú, naplemente környékén, esti órákban az erőteljes rajzás.”
A kutató szerint az idei rajzás mértéke elérheti a tízezer tonnát is. Bár a rovarok bosszúságot okoznak, csípni nem tudnak, és az emberre nem jelentenek veszélyt. Irtani sem lehet őket, mivel fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában: segítik a Balaton öntisztulását, és táplálékot nyújtanak a halaknak és a madaraknak.