SZEMPONT
A Rovatból

George Floyd volt a szikra, amely felgyújtotta a frusztrációkat – Kárpáti János külpolitikai újságíró az amerikai helyzetről

Egy halállal végződő rendőri túlkapással indult, és immár harmadik hete tartanak a tüntetések Egyesült Államok-szerte. Miért vert ekkora hullámokat George Floyd halála, hogy áll a rasszizmussal Amerika, miként hat mindez a novemberi elnökválasztásokra?

Link másolása

Ezekről beszélgettünk Kárpáti Jánossal, a 168 óra főszerkesztő-helyettesével, akit rendszeresen hallhatunk a Klubrádióban is.

Nem tagadom, közel 40 éves a közös újságírói múltunk. Egyszerre lettünk ifjú külpolitikai újságíró-gyakornokok a 80-as évek elején a Magyar Távirati Irodában a szakma akkori krémje mellett. Velem ellentétben, János azóta is kitart választott pályája mellett, több helyütt volt a hírügynökség állandó tudósítója. Washingtoni kiküldetésére esett 9/11 (amit az interjú készítője élete legfélelmetesebb hírszerkesztői élményeként élt át a Naphegy téri központban), és a 2000-es elnökválasztás, amikor hetekig vitatkoztak bizonyos floridai szavazatok érvényességén. Azóta is folyamatosan figyelemmel kíséri a tengerentúli eseményeket.

– Néhány napja a Washington Postban olvastam egy cikket, amely a mostani eseményeket párhuzamba állítja az 1968-as faji zavargásokkal, amelyek a Nobel-békedíjas polgárjogi vezető, Martin Luther King meggyilkolása után robbantak ki. Érdekes módon akkor is elnökválasztási év volt. Valóban hasonlóak a körülmények több mint 50 év különbséggel?

– Olyan értelemben mindenképpen lehet párhuzamot vonni, hogy mindkét esetben szőnyeg alá söpört problémák jöttek elő drámai hirtelenséggel. Az 1960-as években erőteljesen megindult a felszínen a rasszizmus, az előítéletek felszámolása. Akkor született meg a „politikai korrektség” fogalma, abban az értelemben, hogy már nem használjuk a „néger” szót. Holott egy Amerikában született, nálam jóval idősebb rokonom mesélte, hogy Ohióban együtt játszottak a fekete gyerekekkel, és egymás között egyáltalán nem érezték sértőnek a „negro” kifejezést. A déli államokban is kőkemény, rendőri módszerekkel védték a fekete nőt, aki egyetemre akart menni. Az állam, az igazságszolgáltatási apparátus hatalmas munkába kezdett, hogy kiirtsa a rasszista, diszkriminatív intézkedéseket. A „néger” helyett jött a „fekete”, majd az „afro-amerikai”, de ez túl hosszú, és mostanában látom az amerikai sajtó ismét visszatért a „black” szóhoz. Azt elérték, hogy jobb társaságban nem menő, nem jópofa, hanem megvetendő dolog rasszista kijelentéseket tenni.

A látens rasszizmus azonban megmaradt, az ”Uram, én nem szidom a négereket, de akarja-e, hogy néger szomszédja legyen?” és hasonló kijelentésekkel. Ezt jól ismerjük Európában is, a néger szó tetszés szerint behelyettesíthető...

– A probléma ennél sokkal mélyebb…

– Igen, a kérdés az, hogy mennyire működik a társadalmi beilleszkedés, mennyire hozzák fel a rosszabb helyzetben lévő feketéket, akik minden statisztika szerint hátrányban vannak a fehérekkel szemben, mennyire sikerül ezeket a különbözőségeket kioltani. Egy krízishelyzetben mindig előtérbe kerül ez a probléma.

Nézzük meg például, hogy a vietnami háborúban mennyivel több fekete katona halt meg, mint fehér. Tehát 1968-ban is volt okuk haragra. Nem tudom, mennyire erőltetett a párhuzam: akkor Vietnam volt, most Covid. Az egészségügyi ellátás Amerikában mindig nagy politikai téma volt. Kinek milyen egészség-biztosítás jár, mit kap, ha kórházba kerül... Elnökválasztási kampányokban is az egyik központi kérdés. Most a járvány kapcsán újra előkerült, mert óriási a betegek között a feketék halálozási aránya.

Tehát felszínre jött a szociális helyzettel való elégedetlenség, de ellentétben a 60-as évekkel, amikor az egész fehér társadalmat jelentősen átitatta a rasszista gondolkodásmód, mostanra azonban már leszűkült ez a kör, a többség megértette, hogy a rasszista attitűd nem vezet sehová. De még mindig dívik az erőszakszervezetekben.

A „néger szomszéd” kérdést már nem teszik fel, azt viszont igen, hogy „mi lenne, ha neked kellene néger bűnözőt üldöznöd?”. Sokat lehet olvasni arról, hogy a rendőrségen belül magas a látens rasszisták aránya. Ráadásul az Államokban rendkívül módon széttagolt a rendőrség kiképzése, más a szövetségieknél, az államiaknál, a városiaknál, és emiatt nagyon eltérő a kiképzés színvonala is.

Sok rendőrnek fogalma sincs a jogállamiságról, tudásuk legfeljebb a Miranda-figyelmeztetésig terjed: „Jogában áll hallgatni, minden, amit mond, felhasználható ön ellen.” Így aztán előfordulhat, hogy egy egészen sötét gondolkodású, erőszakos beállítottságú rendőr egy kritikus helyzetben a lehető legrosszabb döntést hozza, és ebből egy szikra lesz, amitől belobban az egész.

Ezek kiszámíthatatlan, megjósolhatatlan dolgok, mert sok bennük a véletlenszerű elem. Nem mondhatjuk, hogy a Covid vezetett George Floyd megöléséhez, azt azonban mutatja, hogy a mai Amerikában pokolian sok a frusztráció.

– És ebben nem kis része van Donald Trump-nak.

– Van egy elnök, aki az egyik otrombaságot a másikra halmozza. Sokan a demokratikus rendszer alapintézményeit féltik tőle. Ugyanakkor mindeddig a gazdaság nagyon szépen prosperált, és Trump ezt nagyrészt saját érdemének tulajdonította. És akkor hirtelen jött egy járvány, amely nagy gazdasági visszaesést vont maga után, amit az elnöknek kezelnie kellene. Közben ismét többször is bizonyítja alkalmatlanságát, lásd még a klórral való fertőtlenítést. Azt azonban ma még nem tudhatjuk a rengeteg áldozat ellenére sem, hogy amikor az egész járvány már nagyjából lecsengett, nem úgy vélekedik-e majd a lakosság többsége, hogy az elnök tulajdonképpen egész jól megbirkózott a feladattal.

– Az 1968-as Forró éjszakában című filmben egy déli kisvárosban nem akarják elhinni, hogy az odatévedt fekete fiatalember kiváló nyomozó. Azóta már volt először fekete ENSZ-nagykövet, vezérkari főnök, külügyminiszter, végül elnök is, Barack Obama személyében. De amikor Obamát megválasztották, voltak, akik „Antikrisztust”, „világvégét” kiáltottak.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Népirtás és lakosságcsere jöhet, ha Oroszország nyeri a háborút Kaiser Ferenc szerint
Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének az orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön. Egy orosz megszállás akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát.

Link másolása

Ha az oroszok egész Ukrajnát elfoglalják, ám ha mégis bekövetkezne, az óriási katasztrófa lenne egész Európa számára, nyilatkozta az RTL-nek Kaiser Ferenc biztonság- és védelempolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön, mivel Oroszország sokkal rosszabbul bánik a kisebbségekkel, mint az Ukrajna.

A szekértő szerint apokaliptikus lenne Ukrajna számára egy teljes orosz megszállás, ami további, akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát. Ami megmaradna Ukrajnából, azt Moszkvának pacifikálnia kellene, de ebben az esetben minden 50 emberre kellene egy rendőr, illetve katona. Brutális oroszosítás kezdődne, Putyin az ukrán identitás elpusztítására törekedne. De létezik még ennél is rosszabb forgatókönyv, ami szerint az oroszok népirtásba, etnikai tisztogatásba, vagy lakosságcserébe kezdenek.

Ukrajna teljes megszállása esetén az orosz birodalom következő célpontja Moldova lenne, az ottani Transznisztria, már most is az oroszok által támogatott szeparatisták irányítása alatt áll. Az casus belli az ottani orosz kisebbség támogatása lehetne, de ott vannak az oroszbarát gagauzok is. Utána akár egy NATO-tagállam is következhet. Azt hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt rövid idő alatt megtenné, Kaiser Ferenc nem tartja valószínűnek. Az Institute for the Study of War egy tanulmányában azonban arra figyelmeztetett nemrég, hogy

Oroszország nagyszabású katonai konfliktusra készül a NATO-val pár éven belül.

A biztonságpolitikai szekértő határozott véleménye, hogy a NATO-nak mindenképpen meg kellene védeni azt az országot, amelyet az oroszok megtámadnának, ellenkező esetben a szövetség léte válna kérdésessé. Az ötös cikkely szerint bármelyik tagállam elleni támadás az egész NATO elleni támadásnak számít. Kaiser szerint legvalószínűbb, hogy a balti államokon próbálna fogást találni Putyin rendszere.

Ukrajna teljes elfoglalása nem realitás szerencsére.

Egy ilyen forgatókönyv csak abban az esetben valósulhatna meg, ha totális katonai összeomlás következik be ukrán részről. De ha még sikerülne is az orosz áttörés, előbb utóbb át kellene kelniük a Dnyeperen, az viszont az eddig elszenvedett orosz veszteségeket figyelembe véve nehezen kivitelezhető.

Kaiser azt gondolja, hogy, mivel mindkét fél kezd kimerülni, a legvalószínűbb koreai-típusú, a panmindzsoni fegyverszünethez hasonló megoldás jöhet a jövőben, ami békeszerződés nélkül fagyasztja be a frontokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk