KULT
A Rovatból

George Clooney 60 – itt vannak a kedvenc filmjeink tőle

Május 6-án ünnepli kerek születésnapját a színész, akit a Vészhelyzetben zártunk a szívünkbe, és máig az egyik legsokszínűbb hollywoodi figura.

Link másolása

Sok mindent tudunk egyik kedvenc hollywoodi színészünkről: például hogy volt egy malaca, nem zavarja, ha Mr. Amalnak hívják, mert büszke a feleségére, későn lett apa, ráadásul ikrei vannak, és évekig ő volt Hollywood ügyeletes agglegénye. Most viszont mi a szakmai oldalát nézzük, és összegyűjtöttük, mely filmjeit nézzük szívesen bármikor újra. Mert Clooney nemcsak nagy viccláda, hanem remek humorú és tehetségű színész is, legyen szó bármilyen műfajról.

10. Nespresso-reklámok

Azért van helyük a listán, mert a világon a legtöbben valószínűleg ezekben a kisfilmekben látták Clooney-t. Mindemellett megvan bennük minden, amit Clooney-ban szeretünk. A sármjával még a férfiakat is leveszi a lábáról, egyedi, önironikus humorát pedig pont úgy hagyták, hogy használja, mintha egy filmben játszana. Ikonikus darabokká váltak ezek a kisfilmek.

9. Gravitáció

Clooney maga is rendező, így remekül érez rá mindig, hogy színészként mely rendezőkkel kellene együtt dolgoznia, ha csak egy kisebb szerep erejéig is. Remek ízléssel lopja be magát kis szerepekre nagyszerű filmekbe. Jó példa erre a Gravitáció, amiben tényleg nyúlfarknyi szerep jutott neki, de annál emlékezetesebb. Ebben az is segített neki, hogy az egész filmben ketten játszanak összesen: a másik Sandra Bullock. A film 7 Oscar-díjat kapott 2014-ben. 

8. Michael Clayton

A 2007-es év egyik legjobb filmje volt ez, Oscar jelölésekkel tarkítva, Clooney is megkapta jól megérdemelt jelölését érte (Tilda Swinton a díjat is átvehette). Ez volt Tony Gilroy forgatókönyvíró rendezői debütálása (ő írta a például az összes Bourne-film forgatókönyvét). Michael Clayton egy nagy világcég jogásza, akinek az üzleti élet mocskosabb oldala és az erkölcs határain kell helytállnia.

7.Ocean's Eleven - Tripla vagy semmi

A színész Steven Soderbergh rendezővel dolgozott legtöbbet együtt pályafutása során, így bizonyára sokat is tanult tőle rendezőként is. Fontos kapcsolat az övéké, hiszen Soderbergh-gel első közös filmjük, a Mint a kámfor hozta vissza a rendezőt alkotói vergődésből több félresikerült film után,  Clooney-n pedig az ugyanebben az évben készült Az őrület határán lökött egy hatalmasat a színészi karrierjén. Ezután nem csoda, hogy Soderbergh-gel bármikor szívesen forgattak együtt. Az Oceans's Eleven filmekben volt talán Clooney életében a legkúlabb és "legclooneybb", ahogy a többi színésznek is az volt a feladata, hogy legyenek hihetetlenül menők. Jó móka volt nézni, ahogy Brad Pitt, Matt Damon és Clooney együtt menőznek és fosztanak ki kaszinókat, remek zenékre és vicces dialógusokkal.

6. Sziriána

Ez a film a politika és az olajvállalatok közötti összeesküvésekre mutat rá, krimibe és elgondolkodtató drámába csomagolva, miközben elég bonyolult puzzle. Maga a film nem is annyira marad meg az emberekben és gyakran unalmas is, de Clooney mégis ezért kapta meg a legjobb férfi mellékszereplőként az Oscar-díjat. A szokásos kötelező Oscaros elemeket jól hozta, hiszen hízott egy csomót a szerepért, undorító szakállat növesztett érte és teljesen átalakult önmagához képest. Ez az egyetlen filmje, amiben nem nézett ki jól. Persze a játéka tényleg jó volt, lecsupaszított, dokumentarista, hiteles játékot hozott. Fontos film a filmográfiájában. 

5. Kegyetlen bánásmód

Ez a film azért került fel a listára, mert Clooney ebben volt életében talán a legviccesebb. A Coen-fivérek ezekben az időkben kísérleteztek azzal, hogy a szokásos Coen-hangulatú drámák helyett populárisabb vígjátékokat forgassanak. Hatalmas sikereket nem értek el, de csináltak két jó könnyed vígjátékot (a Betörő az albérlőm a másik). A film ettől még eléggé Coen-hangulatú lett, talán a kasszáknál ezért nem lőtt annyira ki, de Clooney és Catherine Zeta-Jones párosán nagyon jól szórakoztunk és a film többször is újranézhetőnek bizonyult az évek során.

4. Az őrület határán

Terrence Malick 1998-as háborús filmje, amellett, hogy háborús, az egyik legszebb, legköltőibb óda az ember és természet, ember és ember egymást nélkülözni nem tudó kapcsolatáról. A második világháborúban játszódik, s Clooney egy kapitány mellékszerepét játszotta benne. Az egyik legcsodálatosabb film a háború értelmetlenségéről és az élet értelméről.

3. Good Night, and Good Luck

A valós események alapján készült, fekete-fehérben forgott, nagyon elegáns film a rendező George Clooney második munkája, és igazi kultikus darab. Minden időben fontosak amerikai politikai áthallásai: a híres McCarthy-érában játszódik, s főhőse a televízió amerikai hőskorának nagy alakja Edward R. Murrow, aki túllép a feladatkörén - vagy egy más értelmezésben épp azt teszi, ami egy újságíró feladata: tévés műsorvezetőként meg akarja dönteni a mccartysta rendszert. Magára is osztott benne egy kulcsszerepet.

2. Egek ura

Hat Oscarra jelölt film, köztük Clooney is majdnem díjazott lett a játékárért. A film hangulata egyszerre komor és ironikus, kicsit vicces is, de leginkább mély üzenete miatt hat az emberre. Mindenképp gondolkodásra késztet, akárhányszor is nézzük újra. Ez pedig a tipikus Clooney-esszencia is egyben: a dolgok egyszerre intellektuálisan és érzelmesen megközelítése, emiatt pedig az egyik legtipikusabb Clooney-filmnek is nevezhetjük. Akár lehetett volna ő is a rendezője. 

1. Utódok

Nem ez a legnagyobb Clooney-alakítás – bár le a kalappal ezért is –, de talán az egyik legjobb film, melyben valaha játszott. A legjobb forgatókönyv díját kapta az Oscar-díjátadón 2011-ben, és Clooneyt ezért a szerepért is jelölték legjobb férfi főszereplőnek. Egy apa a családjával utána próbál járni nemrég elhunyt feleségének titkainak, például, hogy a nő anno megcsalta-e. A történet ezúttal is egyszerre komor és vicces. Sőt, mind a két véglet jobban jelen van egyszerre, ettől pedig nagyon hatásos a film. Nem beszélve a hawaii mintás ingekről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Tényleg nem tudom, mi köze ehhez a cicimnek" – 34 éves Emma Watson
Nem Angliában született, 11 évesen lett filmsztár, de igyekszik két lábbal állni a földön, és mindig kiáll a nők jogaiért.

Link másolása

A szemünk látára nőtt fel, hiszen alig 11 évesen szállt fel a Roxfort expresszre, hogy bevonatozzon a nézők szívébe és a filmtörténelembe. Emma Watson azonban nem csupán a filmvásznon aktív, hírnevét arra használja, hogy kiálljon a nők jogaiért, szerepeit is igyekszik meggyőződésének megfelelően kiválasztani és alakítani.

Ma pedig 34 éves az egykori kislány, akitől mindenki megtanulhatta, hogy kell helyesen hangsúlyozni azt, hogy leviosa. Ebből az alkalomból összeszedtünk néhány érdekességet a még mindig nagyon fiatal színésznőről.

Emma Charlotte Duerre Watson 1990 április 15-én született Párizsban, és a francia főváros közelében cseperedett ötéves koráig. Jogász szülei ekkor úgy döntöttek, visszaköltöznek Angliába. Később el is váltak, így Watson édesanyjával Oxfordshire-be költözött.

– Bár korábban is játszott iskolai darabokban, de a Harry Potter és a bölcsek köve volt az első hivatásos színészi munkája.

– 15 évesen ő volt a legfiatalabb, aki szerepelt a Teen Vogue magazin címlapján.

– A Szépség és a szörnyeteg szerepére kimondottan őt választotta a Disney Stúdió, ami nagyon ritka. Paige O’Hara, aki az 1991-es rajzfilm változatban Belle hangja volt szintén úgy nyilatkozott, hogy ő is Emma Watsont választotta volna. Később azt nyilatkozta erről a szerepéről, hogy a filmvásznon vált nővé.

– Belle kedvéért visszautasította a Kaliforniai álomban Mia szerepét. Azt végül Emma Stone kapta, aki Oscart nyert az alakításáért. Watson viszont Stone helyett került be a Kisasszonyokba.

– 2015-ben már a Hamupipőke főszerepét is felajánlották neki, de nem vállalta el.

– Jobban szeret autogramot adni a rajongóknak, mint fotózkodni velük.

– A kedvenc színészei Johnny Depp és Russell Crowe.

– Hivatásos jóga- és meditációoktató.

– Naplót vezet, amióta csak elkezdett filmezni. Már 30 kötet körül jár.

– Egy napon született Luke Evansszel és Emma Thompsonnal.

– Felszólalt az ENSZ-ben a nők jogaiért, és rendszeresen kiáll a gender egyenjogúságért.

– Emma ADHD-s, 5 éves kora gyógyszert szed.

– Egyszer azt nyilatkozta, a legnehezebb jelenete az volt, amikor Nevill megkérdezi tőle, ad-e jóéjt puszit Trevornak, a békájának. „Mindig elnevettem magam. Csúnyán kellett volna ránéznem, de nem bírtam megállni. nyolcszor kellett újra vennünk.”

– Az utóbbi években nem készített új filmet, mert úgy érezte, kicsit beskatulyázták. Szívesen visszatér a színjátszáshoz, de várja a megfelelő lehetőséget. Az biztos, hogy anyagi gondjai nincsenek, hiszen csak A szépség és a szörnyetegen mintegy 15 millió dollárt keresett.

– Sok képmutatónak bélyegezték amikor 2017-ben a Vanity Fair fotózásán bevállalt egy olyan képet, amin kicsit látszott a melle. Akkor így reagált:

„A feminizmus nem egy bunkósbot, amivel a nőknek egymást kell ütnie, hanem a lehetőségekről, szabadságról, egyenlőségről szól… Tényleg nem tudom, mi köze ehhez a cicimnek.”

– Közismerten azok közé a Harry Potter-sztárok közé tartozik, akik kritizálták J. K. Rowlingot a transzellenesnek tartott megnyilvánulásaiért.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Michael Douglas eszik, iszik, csajozik, mégis megvan az AppleTV+ első igazi bukása?
A Franklinnel az AppleTV+ elkövette az első nagy mellélövését? Eddig elég jó szériája volt, úgyhogy talán nem csorbít az amúgy nagyon jó renoméján, de sajnos látni az elpazarolt dollármilliókat a Franklin minden másodpercén.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. április 17.


Link másolása

Timothy Van Patten neve nem ismeretlen sorozatos berkekben. Rengeteg híres klasszikuson dolgozott már, mint rendező, ráadásul nem is kis címekben.

Olyan ikonikus szériákat tudok említeni, mint a Drót, a Deadwood, a Róma, a Maffiózók, The Pacific – A hős alakulat, a Trónok harca, a Fekete tükör, a Perry Mason, A levegő urai vagy a Gengszterkorzó.

Ilyen filmográfiával nem csoda, hogy az Apple TV+ rábízta a Franklin vezénylését. Nem tudom mennyire Van Patten hibája, de a Franklin nem lett túl jó.

Benjamin Franklin amerikai polihisztor, államférfi, diplomata, író, természettudós, filozófus, nyomdász és feltaláló életének 84 éve alatt több érdekes dolog történt vele, mint tíz férfivel történhet 200 év alatt.

A szegény családból származó 13. gyermek életrajza számtalan könyvet tölthetne meg.

Jópárat meg is töltött, a Franklin is egy ilyenen, Stacy Schiff, A Great Improvisation című könyvén alapszik. Nem olvastam az eredeti művet, de amit az AppleTV+-nak sikerült előadnia, az egy rettenetesen unalmas kis szelete ennek a hihetetlen élettörténetnek.

1776-ot írunk, az Amerikai függetlenségi háború alig egy éve zajlik, de a gyarmati erők sorra szenvednek súlyosabbnál súlyosabb vereségeket. A kongresszus helyzete egyre kilátástalanabb. Franklin fia is a britek háborús túsza lett.

Ezekből a harcokból meglepően nem látunk semmit, mert ezekben a sötét időkben Benjamin Franklin (Michael Douglas) átutazta az Atlanti-óceánt, hogy segítséget kérjen a francia nemzettől.

Unokája, Temple (Noah Jupe) kíséretében érkezik Passy kis falujába, amely viszonylag közel van Párizshoz. Itt szövi fondorlatos terveit, hogyan lehetne megnyernie magának a versailles-i támogatást Amerika britek elleni harcában. Igazi kémjátszma, sok-sok unalmas párbeszéd alá rejtve.

Nagyon hiteles az Apple-féle Franklin sorozat, már-már túl hiteles. Egy képkocka háborút kapunk ízelítőnek a harmadik részben, de ez a széria nem más, mint hosszú párbeszédek, partik, előadások és bálok sora, ahol úriemberek beszélgethetnek, miközben a kémek kihallgatják őket. Nem egyértelmű, ki kivel van valójában és mindenki csak a saját hasznát keresi. Van, aki pénzt, egyesek szerelmet, mások megbecsülést várnak Franklintől.

A megvalósítás elsőrangú, a kosztümök, a helyszínek, a tájkép és a díszletek elképesztően autentikusak.

A sorozat külön büszke lehet ezekre. Érezni, amikor szinte céltalanul mutogatják ezt a mozi-mágiát. Sokszor húzza a rendező az időnket egy-egy hosszúra hagyott nagytotállal. Természetesen hatalmas érdem és pirospont jár a történelmi hűségre, és az atmoszféra is páratlan, csupán annyi ezzel a probléma, hogy a tényleges tartalom, amit látunk, nagyon kevés.

Ahhoz képest, hogy Ben Franklinnek milyen érdekes élete volt, nagyon sokáig tartott, hogy egy ilyen nagy költségvetésű sorozatot készítsenek róla. Ez a szerep Michael Douglasnek szinte jutalomjáték. Látszik, hogy a nagy öreg élvezte a forgatást, hiszen jókat ehet, ihat és jól mulathat fiatal hölgyek társaságában, miközben csak beszélgetnie és néha színészkednie kell.

Nem érzem, hogy Douglas eltűnne a szerepben, inkább önmagát hozza, kicsit rájátszva Franklin szinte rocksztár szerepére, máskor meg aggódóan tűnődve.

Az unokáját alakító színész nekem kicsit túlságosan fiatal, de lehet pont ezért őt választották ki a szerepre, ő egy kis ártatlanság a megfáradt mester mellett. A többi színésszel sincs probléma, maximum annyi, hogy a teljes stábból ha öt karaktert fel tudok sorolni, azzal lehet, hogy sokat mondtam. Igazából alig van maradandó szereplő, de erről nem a színészek tehetnek, hanem a történészek… akarom mondani forgatókönyvírók.

Alig történik itt valami! Tényleg! Az egyik legnagyobb drámai csúcspont az első három részből az, amikor Franklin visszakapja a megjavított nyomdáját, miután azt ellenséges kémek összetörték. Értem, hogy így szimbolikusan visszakapta a hangját a feltaláló zseni, de ettől ez még gyenge tartalom, még streamingre is.

Egyáltalán nem szórakoztató, és nem érzem azt a „wow” faktort, amit az Apple álltalában képvisel.

Ez egy alapos történelemlecke, amely azt feltételezi, hogy van bőséggel háttértudásunk a korszakról, mert ha nem figyelünk eléggé, akkor bizony megkavarodunk a sok-sok francia név mellett. Mostanában sokadik sorozatnál látom, amelyben előszeretettel használják az eredeti nyelvet, tehát itt a franciák franciául beszélnek, nem francia akcentusos angollal – ez is a pozitívumok közé tartozik a szememben. Van rajta kellő mennyiségű pátosz, hab és csillámpor is az átlagamerikai nézőnek. Láthatunk hitelesnek érződő kémjátszmát, és három rész alatt azért megértjük, hogyan mozgatták a szálakat a háttérből a diplomaták, de attól még rém unalmas az egész.

Amikor egy függetlenségi háborús történetre gondolok, nem az van a fejemben, hogy a győzelmekről és vereségekről csak híreket hallok, miközben semmit nem látok.

Nem véletlenül vizuális médium a televízió. Sajnos az egész túl unalmas, metodikus és nem érdekes. A Franklin megtekinthető az Apple TV+ streaming szolgáltató műsortárában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kijött Azahriah új albuma, és máris imádják a rajongók
Egy szokatlanul kemény, rockos dal is felkerült a zenész új lemezére. Az egyik videóklipben pedig percekig egy dél-amerikai szerpentinen autóznak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Éjfél után nem sokkal megjelent Azahriah legújabb albuma, vette észre az Index. A Skatulya I című lemez dalaiban hol angolul, hol magyarul, hol pedig spanyolul énekel Azahriah a tőle megszokott stílusban.

A dalokhoz videók is készültek, amiket a YouTube-on lehet megnézni. Több klipben is visszaköszön az a búváros motívum, ami a február közepén megjelent mariana.árok című dalhoz készült videóban bukkant fel először.

A kapu című dal videóklipje eltér a búváros vonaltól. Itt látszólag vágás nélkül, percekig egy dél-amerikai szerpentinen kocsikázunk:

A lesson című dalban dzsesszes elemek hallhatók, míg a viadal tele van magyar motívumokkal, a yukata pedig a latinos hangzásra épít, míg a tartarosz szokatlanul kemény, rockos lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: