SZEMPONT
A Rovatból

Finnország és Svédország NATO-csatlakozásával Putyin legrosszabb rémálma válik valóra

Oroszországnak több mint 1300 kilométernyi új határa lesz NATO-tagállamokkal. Az oroszok máris kijelentették, senki se gondolja, hogy ebbe egyszerűen beletörődnek.

Link másolása

Bárhogy is alakul az orosz-ukrán háború, közel három hónap után már nyilvánvaló, Vlagyimir Putyin hatalmas öngólt lőtt: agressziójának egyik fő célja a NATO európai terjeszkedésének megállítása volt, és arra számított, hogy a háború megosztja a Nyugatot, csakhogy éppen az ellenkezője történt.

Moszkva egységes választ kapott, Finnországgal és Svédországgal pedig két olyan ország jelentette be NATO-csatlakozási szándékát, amelyek a II. világháború óta őrizték semlegességüket.

A két skandináv állam szerint a Putyin jelentette fenyegetés tartós lesz, és emiatt át kellett gondolniuk sok évtizedes álláspontjukat.

„A katonai el nem kötelezettség jól szolgálta Svédországot, de arra a következtetésre jutottunk, hogy a jövőben már nem ez szolgálja az érdekeinket" - jelentette ki Magdalena Andersson, Svédország miniszterelnöke.

Gyakorlaban a két ország NATO-csatlakozásához csak kevés dologra van szükség. Az Egyesült Államok és a NATO rendszeresen tart velük közös hadgyakorlatokat, már most is együttműködnek orosz tengeralattjárók nyomonkövetésében, a tengeralatti távközlési kábelek védelmében, és a Balti-tenger feletti légi járőrözésben. Az orosz veszélyt ugyanis a skandináv országok - Lengyelországhoz hasonlóan - sohasem becsülték le.

Csak épp korábban azt tapasztalták, hogy a Nyugat többi része másképp gondolkodik. Németország és Franciaország évtizedeken át bíztak a békében, abban, hogy a konfliktusok kezelhetőek az eddigi nemzetközi rend keretei között. Még azután is így gondolták, hogy 2014-ben Putyin csapatai elfoglalták a Krímet, és háborút robbantottak ki Ukrajna keleti régiójában. Ahogy a nyugati nagyhatalmak azt is tétlenül nézték végig, hogy az oroszok háborús bűnöket követnek el Szíriában. A mostani háború azonban mindent megváltoztatott.

Drámai változást idézett elő a svéd és a finn közvéleményben is. Míg tavaly alig a lakosok negyede támogatta a NATO-csatlakozást, egy legutóbbi finnországi közvéleménykutatás szerint mára a támogatók száma elérte 76 százalékot.

Finnország és Svédország is megértette, hogy Putyint nem lehet „megbékíteni”.

2008-ban a Nyugat parkolópályára tette a grúz és az ukrán NATO-csatlakozási kérelmet, hogy ne provokálják vele Oroszországot. Ez azonban semmit semmit sem számított, Putyin egy kitalált náci fenyegetésre hivatkozva lerohanta szomszédját.

Orbán Viktor idei első sajtótájékoztatóján azt mondta, akkor, 2008-ban értette meg, hogy a Nyugat nem akar konfrontálódni az oroszokkal, és erre a felismerésre alapozta az Oroszország felé is közelítő magyar külpolitikáját, aminek szintén épp az idei háború vetett végett.

Miután ugyanis a Nyugat válaszút elé került, beleállt a konfliktusba.

Új Európa formálódik, amihez minden országnak igazodnia kell. Azoknak az államoknak, amelyeket nem véd a NATO, egy olyan aggresszív Oroszországgal kell szembenézniük, amely bebizonyította, hogy kész bármikor erőszakkal érvényesíteni akaratát, és gond nélkül felrúgja a nemzetközi szabályokat. Moldova és Grúzia például a senkiföldjén ragadtak, ahol NATO-védelem nélkül rendkívül nehéz helyzetbe kerülhetnek.

De a NATO-n kívül ragadt Ukrajna is.

Hiába módosították három éve az alkotmányt, hogy a NATO-tagság nemzeti célkitűzésként szerepelhessen benne, ennek a realitása az orosz támadással nullára csökkent. Hiszen ha Ukrajnát felvennék, a NATO-szerződés 5. cikkelye alapján valamennyi tagállamnak azonnal, közvetlenül be kellene avatkoznia, és ez világháborút robbantana ki.

Ezt mára Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is belátja, aki március végén azt mondta, megfelelő biztonsági garanciák mellett kész deklarálni Ukrajna semlegességét és atomfegyvermentességét.

Egy atomháború kockázata így sem kicsi. Putyin nemegyszer utalt Oroszország nukleáris arzenáljára, és kijelentette, hogy nem habozna bevetni atomfegyvereit, ha provokálják. Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának kockázatát most ebből a szemszögből is mérlegelik a szakértők.

A New York Times szerint kérdés, hogy a finn és svéd csatlakozással már 32 államot tömörítő NATO, amelynek ezentúl 1340 km-nyi közös határa lesz Oroszországgal, milyen reakciót válhat ki „egy elszigetelt, dühös, atomfegyverekkel felszerelt ellenfélből, amely mindig is rögeszmésen rettegett attól, hogy a Nyugat bekeríti.”

A lap szerint felmerül a kérdés, hogy a NATO újabb bővítése nem jár-e egy újabb hidegháborúval.

Felidézik, hogy hasonló vita folyt már az az 1990-es években is, amikor Magyarország, a Cseh Köztársaság és Lengyelország belépésével megkezdődött a Varsói Szerződés egykori tagállamainak integrálása a nyugati katonai szövetségbe. Akkor George F. Kennan amerikai történész-diplomata, aki a II. világháború után a Szovjetunió elszigetelését célzó stratégia egyik kidolgozója volt, a NATO keleti terjeszkedését „a hidegháború utáni korszak legfatálisabb politikai tévedésének” nevezte. Ugyanakkor ma épp ez a döntés garantálja a térség, és benne Magyarország biztonságát.

Az oroszok mindenesetre szavakban már fenyegetőznek. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes hétfőn arról beszélt,

a NATO-nak nem kellene illúziókat táplálnia azzal kapcsolatban, hogy Oroszország egyszerűen beletörődik Svédország és Finnország csatlakozásába.

Rjabkov szerint a katonai feszültség általános szintje növekedni fog, aminek messzemenő következményei lesznek.

Katonai szakértők szerint azonban kicsi az esélye valós megtorló intézkedéseknek. Egyrészt azért, mert erre jelenleg kapacitásai sincsenek az orosz hadseregnek, másrészt azért, mert Putyin eddig is nagyon igyekezett, hogy elkerülje a NATO-val való közvetlen konfliktust. Ugyanakkor az elképzelhető, hogy Moszkva például taktikai atomfegyvereket telepít az orosz-finn határ közelébe. Vagyis a feszültség mindenképp nőni fog.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Kocsis Mátéról: Nem sok időt tölt munkával, délutánonként pezsgőzik és borozik
Az országjárásra induló politikus szerint a Fidesz frakcióvezetője nem mondott igazat arról, hogy 8 millió forintos fizetése lett volna egy állami vállalatnál.

Link másolása

„Napjainak a nagy részét, főleg a délutánokat pezsgőzéssel és borozással tölti a Várban, különböző haveri cégeknél és éttermekben”

– mondta Magyar Péter a Telexnek Gyulán. A Fidesz frakcióvezetője egy nappal korábban azt mondta: szerinte Magyar Péter államközeli megbízásait a volt felesége, Varga Judit intézhette, hiszen Magyar nem a végzettségének megfelelő megbízásokat kapott a kormánytól.

Magyar szerint Kocsis nem mondott igazat azzal, hogy neki 8 millió forint lett volna a fizetése.

„Én arra emlékszem, hogy amikor a jogi egyetemre jártunk, és Gulyás Gergellyel relatíve könnyen vettük a jogi egyetemet, akkor Kocsis Mátét leginkább kocsmákban lehetett látni, valamint a MIÉP-nél, aminek az ifjúsági tagozatát vezette. És hát nagy nehezen tudta csak letenni a vizsgáit, nem is tudom, hogy van-e egyébként szakvizsgája, valószínűleg arra már nem mert elmenni” - mondta a lapnak országjárása első állomásán a Tisza Párt politikusa.

Szerinte Kocsis csak megijedhetett attól, amit mondott, vagyis hogy Magyar Pétert a felesége pozíciója miatt nevezték ki állami cégek vezetésébe, azzal hivatali visszaéléssel vádolta a kormányt és a saját kollégáit. Magyar emiatt egyébként várja is, hogy Kocsis kijelentései miatt valaki feljelentse a kormányt hivatali visszaélésért, és az ügyészség ezt kivizsgálja.

„Én ezt sose tagadtam. Nyilván Kocsis Máté letagadja, de a Fideszre nagyon is jellemző a nepotizmus, a feudalizmus, helyi szinten vagy máshol is. De ennek fogunk véget vetni.”

Magyar azt is elmondta Kocsisról, hogy a fideszes politikus nem tölt sok időt munkával, a pezsgőzések és borozások idején nem is nehéz megtalálni a Lovarda környékén vagy a Batthyány Lajos Alapítvány felújított kastélyánál. A kastély díszterme Magyar Péter szerint „úgy néz ki, mint egy angol klub. Ott szoktak az urak ingyen fogyasztani. Kocsis szerintem többet tartózkodik ott, mint az irodájában.”

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:

A Fidesz frakcióvezetője ezt a választ küldte a megjelentekre:

"Csúnya, alaptalan dolgokat állít rólam PszichoPeti, de jobban jártam, mint a felesége, mert engem csak szóban bántalmaz. Csak elő ne kerüljön a nadrágszíj"

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk