HÍREK
A Rovatból

Szlovák ellenzéki vezető: Fico gondolkodás nélkül hátba szúrná Orbánt, ha az érdekei úgy kívánják

Martin Dubeci szerint a szlovák kormányfő könyörtelen pragmatista, míg Orbánnak van egy világképe. Az ellenzéki politikus szerint a Benes-dekrétumok ügye csak egy elterelő hadművelet.


Robert Fico szlovák miniszterelnök gondolkodás nélkül hátba szúrná Orbán Viktort, ha az érdekei úgy kívánják – ezt Martin Dubeci, a pozsonyi parlament magyarul is beszélő alelnöke mondta a Válasz Online-nak adott interjúban. A közvélemény-kutatásokat vezető Progresszív Szlovákia politikusa arra a helyzetre reagált, hogy a Fico-kormány újraélesítette a szlovák-magyar viszonyban régóta feszültséget okozó Benes-dekrétumok ügyét. A szlovák büntető törvénykönyv január 7. és 13. között hatályba lépett módosítása szerint akár hat hónap szabadságvesztéssel is büntethető az, „aki nyilvánosan tagadja vagy megkérdőjelezi a második világháború utáni békés rendet”.

Dubeci szerint a magyarellenesség felkorbácsolása csupán elterelés, a módosítás ugyanis egy olyan salátatörvényben bújt meg, amely szerinte a korrupciónak és a szervezett bűnözésnek ágyaz meg. Emellett bűncselekménynek minősíti a választási kampány külföldi hatalom általi akadályozását is, ami a gyakorlatban a civil szervezetek szorongatását jelenti.

A politikus attól tartott, hogy Fico kormánya az első adandó alkalommal kijátssza a magyarkártyát. „Reméltem, hogy nem lesz igazam – nem így lett” – fogalmazott. Parlamenti alelnökként szégyelli, hogy átment a törvény, mert az szerinte sérti az alapjogokat.

A Progresszív Szlovákia nemrég a dél-szlovákiai, többségében magyarok lakta területek elmaradottságát próbálta a közbeszédbe emelni, de Dubeci szerint az időbeli egybeesés a törvénymódosítással nem volt tervezett. A politikus nem a dekrétumok hatályon kívül helyezését javasolja, hanem egy cseh-német mintájú békülési folyamatot tartana ideálisnak. „Megszüntetésük olyasmiket nyitna ki, amiktől a legtöbben félnek. Amennyire érzékelem, a magyar közösség legtöbb megszólalója is érti, hogy a dekrétumok a jövőben is hatályban maradnak – hasonlóan Csehországhoz, ahol a holt joganyag részét képezik” – mondta. Két feltételt szabott: ne lehessen visszaélni a törvényekkel, és beszélni kell a kollektív bűnösség tragédiáiról.

A szlovák politikus szerint a magyar kormánynak döntenie kell. „Orbán Viktor dolga eldönteni, mi a fontosabb: a barátság Robert Ficóval vagy a kiállás a szlovákiai magyarokért” – jelentette ki. Úgy látja, a szlovákiai magyar közösség nem érzékelt semmilyen előnyt Orbán és Fico kapcsolatából, a két vezetőt kizárólag a brüsszeli pozíciójuk köti össze.

A kettejük közti különbséget így írta le: „gondoljunk bármit róla – én például nem értek vele egyet –, de Orbán Viktornak strukturált világképe van. Fico viszont könyörtelen, brutális, már-már művészi szintű pragmatista”.

A szlovákiai magyarok pártjáról, a Magyar Szövetségről szólva arról beszélt, hogy régóta nem világos, mit képviselnek. Célként jelölte meg, hogy a párbeszéd végén „a magyarok – és a pártjuk – a demokratikus tábor részei lesznek”. Pártja és a Tisza Párt viszonyáról elmondta, bár értékeik nem egyeznek a jelenlegi budapesti kormányéval, a magyaroknak kell dönteniük a vezetőikről, és nekik végül mindenkivel együtt kell működniük, akit a magyar nép megválaszt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Hang: Leépítések kezdődtek a Megafonnál és a Patriótánál
Miközben több forrás is megerősítette az elbocsátásokat, a Patrióta egyik arca, Gerhardt Máté tagadta a hírt. A műsorvezető egy szavas válasz után bontotta a vonalat a Magyar Hang újságírójával.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. április 21.



Több forrás szerint leépítések kezdődtek a Patriótánál és a Megafonnál, sőt, felmerült a két, kormányközeli tartalomgyártó esetleges megszüntetése is – tudta meg a Magyar Hang. Az értesülések szerint a leépítés minden szintet érint a szerkesztőktől a technikai munkatársakig, akiket már nem várnak vissza dolgozni.

Az elbocsátásokról szóló hírekkel ellentétben a Patrióta hétfőn délután még új videót élesített, amelyben Gerhardt Máté a „bukás okairól” kérdezte Ferencz Orsolyát.

Amikor a lap telefonon elérte Gerhardt Mátét, hogy a munkahelye megszűnéséről érdeklődjön, a műsorvezető erre nemmel válaszolt, majd bontotta a vonalat.

Bár több érintettől is ellentmondó információk érkeztek, az elbocsátások tényét több forrás is megerősítette.

A Megafon és a Patrióta az elmúlt évek online kormánypárti kommunikációjának meghatározó szereplőjévé vált, így a mostani leépítések a politikai nyilvánosság átrendeződését jelezhetik. A Megafon finanszírozásáról évek óta vita folyik, a beszámolókban jelentős ‘egyéb bevétel’ szerepel, a szervezet eközben tagadja, hogy állami pénzt kapna.

A Megafon saját magát úgy határozza meg, hogy „a jobboldali közösség hangosbeszélői vagyunk. Megtaláljuk és felerősítjük a konzervatív hangokat az online térben!”.

A Patrióta ugyanakkor „a legnagyobb jobboldali YouTube-csatornának” nevezi magát. Ezzel szemben a kritikusok szerint a két szervezet valójában a kormányzati propaganda felerősítésére jött létre.

A Megafon 2020-ban alakult, és professzionális jobboldali influenszerhálózatot, valamint képzőközpontot épített ki. Működését azóta is milliárdos nagyságrendű, de eredetét tekintve vitatott „egyéb bevételekből” finanszírozták.

A Patrióta 2021-ben indult YouTube-csatornaként, és mára több százezres feliratkozótáborral rendelkezik, rendszeresen szerepeltetve kormánypárti politikusokat és elemzőket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
BBC: Pendrive-okon adnának át iratokat a Tiszának a hivatalnokok, hogy megtartsák az állásukat
A BBC értesülései szerint több minisztériumi hivatalnok is megkereste a Tisza Pártot, hogy digitális iratokat adnának át. Cserébe azt kérik, hogy az új kormány alatt megtarthassák az állásukat vagy büntetlenséget kapjanak.


Miközben Magyar Péter arról beszél, hogy a minisztériumokban darálják az iratokat, a Tisza Párthoz olyan hivatalnokoktól érkeznek megkeresések, akik pendrive-okon adnának át digitális másolatokat, ha cserébe megtarthatják az állásukat vagy büntetlenséget kapnak – írta a BBC egy hétvégén megjelent, a magyarországi választások óta eltelt időszakot összegző cikkében. A brit közmédia két, Tisza Pártból származó forrásra hivatkozva közölte az értesülést.

Magyar Péter már a választásokat követő napon iratmegsemmisítésekről beszélt. Egy nemzetközi sajtótájékoztatón azt állította, információi szerint a Külügyminisztériumban megsemmisítések zajlanak.

„Most kaptam az információt, megosztom önökkel. Sokan azt hitték, hogy a magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter eltűnt… Ma 10 órakor megjelent a Külügyminisztériumban, és azóta a hozzá legközelebb álló munkatársaival a szankciós anyagokkal kapcsolatos dokumentumokat darálják”

– mondta akkor a Tisza Párt vezetője, hozzátéve: „Napok óta tudjuk, hogy megkezdődött a dokumentumok megsemmisítése, nemcsak a minisztériumokban, hanem az Orbán-elithez kötődő egyéb háttérintézményekben is.”

A Külgazdasági és Külügyminisztérium erre úgy reagált, hogy csak az elektronikusan már eltárolt dokumentumok feleslegessé vált, papíralapú verzióit semmisítették meg.

Az április 12-i választáson kétharmados többséget szerző Tisza Párt vezetője egy Facebook-bejegyzésben is üzent a leköszönő kormány tagjainak.

„Tudjuk, mit tettetek szeretett hazánkkal és a magyar néppel. És egy pillanatig se kételkedjetek abban, hogy ‘amit vetsz, azt aratod’.”

A választási vereséget követően Orbán Viktor miniszterelnök elismerte a vereséget, és „teljes megújulást” sürgetett a Fideszben, de nem mondott le. A párt újjászervezésén dolgozik, és egyelőre nem egyértelmű, milyen szerepet vállal a jövőben.

A BBC-nek megszólalt Szemerkényi Réka, Magyarország korábbi washingtoni nagykövete is, aki szerint a fiatalok tüntetéseken skandált jelszavai egy komplett külpolitikai programot rajzolnak ki. A „Ria-ria-Hungária” a hazaszeretetet, az „Európa” és a „Ruszkik haza!” skandálások pedig a külpolitikai irányultságot jelzik.

Via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
A lemondásra felszólított NAIH-elnök visszaszólt Magyar Péternek: Nem Orbánnal, hanem önnel pezsgőzhettem
A NAIH elnöke írásban tagadta, hogy Orbán Viktorral pezsgőzött volna a Várban. Péterfalvi Attila szerint a félreértés egy közös ismerős esküvőjéből eredhet, ahol egy asztalnál ült Magyar Péterrel.


„Miniszterelnök-jelölt úr állításaival szemben soha életemben nem találkoztam és nem pezsgőztem egy miniszterelnökkel sem, sem a Várban, sem másutt” – írta Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke.

A hatóság vezetője ugyanakkor hozzátette, arra pontosan emlékszik, hogy egy közös ismerős esküvőjét követő eseményen Magyar Péterrel egy asztalnál ült, ahol „talán még pezsgőt is fogyasztottak”.

Magyar Péter a hétfői sajtótájékoztatóján szólította fel lemondásra a NAIH elnökét, többek között arra hivatkozva, hogy Péterfalvi Orbán Viktorral pezsgőzött a Várban. Péterfalvi erre kedden azt közölte a Népszavával, hogy sem szándéka, sem oka nincs a távozásra.

Érvelése szerint a NAIH vezetőjének „teljes függetlensége” az európai uniós jogban rögzített követelmény, amely éppen azt a célt szolgálja, hogy a politikai szereplők ne gyakorolhassanak nyomást a szervezetre.

Hozzátette, tilos „tárgyalásokat” folytatnia mandátumának idő előtti befejezéséről politikai nyomás hatására.

A NAIH és a Tisza Párt viszonya nem felhőtlen.

A hatóság februárban hivatalból indított eljárást, miután több mint 700 bejelentés érkezett hozzájuk kormánypárti médiumok ellen, amelyek térképen tették közzé a Tisza Párt szimpatizánsainak adatait. Viszont a hatóság az ügyben a szerkesztőségek mellett a Tisza Pártnál is vizsgálódik.

Korábban a NAIH nem indított vizsgálatot abban az ügyben, hogy hogyan kerülhettek a gyöngyösi tüntetők különleges bűnügyi adatai a kormánypártokhoz.

Akkor azzal érveltek, hogy a demonstráción való részvétellel a tüntetők a közéleti viták alakítóivá váltak.

A kormány által közzétett, az érintett szerint államtitoknak minősülő Gundalf-videó esetében pedig Péterfalvi Attila leszögezte: a hatóság nem vizsgálódik, amíg az Gundalf személyesen nem tesz panaszt.

Ugyanakkor a hatóság nem kizárólag bejelentésre lép fel. Szintén hivatalból indított vizsgálatot a sajtóban megjelent információk alapján, hogy feltárja, a magyar titkosszolgálatok valóban használtak-e egy új, mobiltelefonos hirdetési adatokon alapuló izraeli kémprogramot.

A NAIH elnökének megbízatása 9 évre szól, a jelenlegi mandátuma 2029-ig tart.

Via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor Amerikába utazik a nyáron, de nem biztos, hogy csak a foci-vb miatt
A hivatalos indok a világbajnokság és a családlátogatás, de egyes források szerint a leköszönő kormányfő az amerikai jobboldal üzleti és tanácsadói köreivel is tárgyalna.


Orbán Viktor a nyáron az Egyesült Államokba utazhat, az útja azonban jóval többről szólhat a foci-vb-nél és a családlátogatásnál. Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró szerint a leköszönő miniszterelnök a hivatalosnak szánt program – a június 11. és július 19. közötti világbajnokság és New Yorkban élő lánya meglátogatása – mellett az amerikai jobboldal befolyásos üzleti és tanácsadói köreivel is egyeztetne - írta a hvg.hu. A találgatások odáig is elmennek, hogy Orbán Viktor akár hosszabb időt is a tengerentúlon tölthet, ha a hazai politikai helyzet úgy alakul.

Panyi a lengyel Onet.pl portálnak erről azt mondta: „Ha Orbán Viktor esetleg elmenekülne, valószínűleg az Egyesült Államokat választaná, ahol a lánya és az unokái élnek.”

Ezt a lehetőséget Simonyi András, Magyarország egykori NATO-nagykövete sem tartja kizártnak, aki szerint egy esetleges elszámoltatási folyamat komoly döntés elé állíthatja a volt kormányfőt. „Ha a bíróságok és az ügyészség arra a következtetésre jut, hogy Orbán közvetlenül vagy közvetve érintett a korrupcióban, az számára egy megalázó folyamatot indíthat el, és akkor dönthet úgy, hogy nem áll bíróság elé.” Az amerikai kormányzat egyelőre visszafogottan kommentálta az értesüléseket. A Fehér Ház J.D. Vance alelnök nyilatkozatát tartja irányadónak, aki a magyar választások után fogalmazott meg egyértelmű üzenetet.

„Szomorú vagyok, hogy veszített. Biztosan nagyon jól fogunk együttműködni Magyarország következő miniszterelnökével.”

A feltételezett amerikai út súlyát növeli a Fideszen belüli feszültség és a közigazgatásban tapasztalható bizonytalanság. A választási vereség után megindult a felelősök keresése a párton belül: Ferencz Orsolya miniszteri biztos odáig ment, hogy szerinte a vereség okozóinak [el kell tűnniük].

Bár Donald Trump korábban dicsérte Orbánt, a barátságukról mostanában inkább múlt időben beszélt. A történet több szálon futott az elmúlt időszakban. Orbán Ráhel és családja tavaly költözött New Yorkba, ami megalapozza a családlátogatás hivatalos indokát. A politikai helyzetet az április 12-i választási vereség változtatta meg gyökeresen.

Az Orbán esetleges útjáról szóló értesülések kedden kerültek nyilvánosságra. Panyi Szabolcs szerint egyre több jel utal arra, hogy a Trump-adminisztráció politikai és diplomáciai érdekei miatt nem feltétlenül fogadja majd tárt karokkal azokat, akikkel korábban szoros viszonyt ápolt. Erre figyelmeztető példa lehet Alexandre Ramagem esete: Jair Bolsonaro volt brazil elnök fontos szövetségesét és volt titkosszolgálati vezetőjét az amerikai bevándorlási és vámhatóság ügynökei Floridában őrizetbe vették, miután Brazíliában 16 évre ítélték a 2023-as puccskísérletben játszott szerepe miatt. Ramagem sorsa intő jel lehet Budapest számára.


Link másolása
KÖVESS MINKET: