Lerángatták egy diák nyakából a magyar zászlót és felgyújtották Szabadkán
Kisebb botrányba fulladt a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola bolondballagása pénteken, miután két szerb diák letépte egy végzős magyar osztálytársuk nyakából a magyar zászlót, majd a város központjában, a Korzón felgyújtotta azt. Az iskola vezetése azonnal feljelentést tett, a rendőrség vizsgálja az ügyet, a vajdasági magyar politikai vezetők pedig a tettesek felelősségre vonását követelik.
Az érintett diák, aki nevét nem vállalva számolt be a történtekről, elmondta, hogy az iskola igazgatója egy héttel korábban külön engedélyezte, hogy a szerb mellett a magyar zászlót is ki lehessen vinni a felvonulásra. A diák ezért döntött úgy, hogy magával viszi a több éve őrzött nemzeti lobogót.
– idézte fel a diák a kezdeti fogadtatást a Szabad Magyar Szó portálnak. A helyzet akkor fordult erőszakba, amikor két, alacsonyabb évfolyamos szerb diák odalépett hozzá, lerángatták a nyakából a zászlót, majd a sétálóutcán felgyújtották.
„Ekkor a két gyerek újra odajött balhézni, de akkor már nem hagytuk magunkat, és a tanárok is közbeléptek, így visszaszereztük a maradványokat” – tette hozzá.
A diák méltatta az iskola vezetésének fellépését. „Büszke vagyok az iskolámra: a vezetőség azonnal lépett, értesítette a rendőrséget és hivatalos feljelentést tett a két diák ellen, a megégetett zászlót pedig átadtam bizonyítékként.”
Egy szerb regionális portál nem hivatalos értesülései szerint a rendőrség időközben feltételezhetően előállította az elkövetőket, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg.
Az esetre szombaton reagált a vajdasági magyar politikai vezetés is. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kijelentette: „Büszke vagyok arra a magyar fiatalemberre, aki ma Szabadkán bátran vállalta identitását.”
Hasonlóan nyilatkozott Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is, aki súlyos és elfogadhatatlan cselekedetnek nevezte a zászlóégetést, és szintén az elkövetők felelősségre vonását sürgette.
A szervezet hangsúlyozta, hogy a nemzeti jelképek meggyalázása nem tekinthető tréfának vagy meggondolatlan fiatalos tettnek, mert alkalmas arra, hogy feszültséget szítson a különböző nemzetiségek között. Közleményükben azt is kiemelték, hogy Szabadka mindig a békés együttélés városa volt, és közös felelősség megőrizni ezt az örökséget.