HÍREK
A Rovatból

Hibátlan volt a dokkolás – így lépett Kapu Tibor az ISS fedélzetére

A Dragon gyorsabban haladt a tervezettnél, így 45 perccel hamarabb odaért a Nemzetközi Űrállomáshoz. A dokkolás folyamatába és a következő órák izgalmaiba Nagy Szabolcs, a SpaceJunkie főszerkesztője avat be bennünket.


A NASA már egy reggeli közleményben jelezte, hogy a Crew Dragon gyorsabban halad a tervezettnél, és dél körülre már csak néhány kilométerre volt a Nemzetközi Űrállomástól. Nem sokkal később fizikailag is összekapcsolódtak. Azonban még jóideig eltart, mire az űrhajósok átlebeghetnek az ISS fedélzetére.

Élő közvetítés a dokkolásról

Nagy Szabolccsal, a Spacejunkie YouTube-csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk arról, mi történik pontosan az elkövetkező órákban és napokban a világűrben, mire kell felkészülnie a legénységnek, és egyáltalán: milyen körülmények között élnek, dolgoznak, pihennek az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson.

– Mi történik most pontosan?

– 28 órán keresztül „kergették” egymást, ez idő alatt a legénység is felkészült: hozzászoktak a súlytalansághoz. Ez azért fontos, mert nem mindenki ugyanúgy reagál rá. Ennek a jelenségnek az egyik neve az „űrbetegség”, angolul „space sickness”. Ilyenkor az ember dezorientált lehet, egyesek hányingerrel küzdenek, mások nehezebben szoknak hozzá. Ezért van szükség egyfajta pihenőidőszakra is, ami a Dragonnál kifejezetten előnyös. Persze közben felkészültek a dokkolásra, amelynek van egy meghatározott szekvenciája:

pontosan meg van határozva, milyen irányból kell megközelíteni az állomást, hol kell megállni közben, például 250 méternél, aztán 100 méternél, és fokozatosan közelednek a Nemzetközi Űrállomáshoz.

Ezek biztonsági protokollok, amelyeket minden emberes küldetésnél szigorúan betartanak. Ennek is köszönhető, hogy nem szokott probléma lenni a dokkolással.

– Ez automatikus folyamat, vagy manuálisan is ellenőrzik közben?

– Autonóm módon történik a dokkolás, de természetesen közben folyamatosan ellenőrzik. A Dragon magától repül, de bármikor közbe lehet avatkozni. Nincs rajta botkormány, vagy hasonló manuális irányítóeszköz, de a rendszerbe be lehet nyúlni. Szerencsére erre ritkán van szükség, mert a Dragon egy kiváló konstrukció. Mielőtt elkészült az emberes változat, a teherverzió már sokszor repült a Nemzetközi Űrállomásra, és

a SpaceX ezt a dokkolási folyamatot ezen utak során tökéletesre fejlesztette.

Nem szokott előfordulni, hogy ne tudna dokkolni, vagy hogy eltérne az előírt pályától: ez egy precíz, jól működő rendszer.

– Miután megtörténik a dokkolás, nem nyitják ki rögtön az ajtókat. Előtte még különféle ellenőrzések zajlanak. Mi történik ebben a körülbelül egy órában?

– A dokkolás után először ellenőrzik, hogy a kis karmok megfelelően tartják-e az űrhajót. Ezután az űrhajó magától közelebb húzódik az ISS-hez, egy mechanikus szerkezet segítségével. Ez a rendszer egy rugót is megfeszít, amely a leválásnál fontos: akkor csak elengedik a karmokat, és a rugó finoman eltávolítja a Dragon kapszulát. A következő lépés a szivárgásellenőrzés és a nyomáskiegyenlítés, hogy ne alakuljon ki kritikus nyomáskülönbség az űrhajó és az állomás között, azaz amikor kinyitják a zsilipajtót, ne legyen semmilyen probléma. Ezek az ellenőrzések elengedhetetlenek ahhoz, hogy minden rendben legyen, és ne legyen semmilyen anomália. Ezért tart ennyi ideig.

– Ha ez megtörtént, mi a következő lépés? Én például, ha megérkezem valahová, először beviszem a holmimat a leendő szállásomra, aztán kezdődhet a munka...

– Amikor átlebegnek a Nemzetközi Űrállomásra, az ott tartózkodó személyzet hivatalosan is üdvözli őket. Ez egy kicsit más, mint az operatív küldetéseknél, amelyek általában hat hónapig tartanak, és a NASA, a Roszkozmosz, az ESA vagy a JAXA szervezi őket, mert ez most egy privát küldetés, ami rövidebb, és más céljai vannak. Ettől függetlenül ez egy nemzetközi közösség, így természetes, hogy kicsit megölelik egymást, beszélgetnek. Aztán megkezdődik a munka: a tudományos eszközöket és anyagokat áthozzák a Dragonból az ISS-re. A Nemzetközi Űrállomás egy Föld körüli pályán keringő laboratórium, oda dolgozni mennek az emberek. Persze mindenkinek van szabadideje is, de Tibi ideje például nagyon feszített lesz.

Ő 25 kísérletet fog elvégezni a 60-ból, ami nagyon sok,

főleg, ha azt nézzük, hány a NASA-é, hány az indiai vagy a lengyel kísérlet. Szóval egy kis akklimatizálódás után kezdődik a munka.

– Nézzük meg egy kicsit azok szempontjából, akik eddig nem nagyon érdeklődtek az űrkutatás iránt, de most mégis kíváncsiak. Például: hogyan alszanak ezek az emberek az űrállomáson?

– A Nemzetközi Űrállomáson folyamatos súlytalanság van. Ott nincs olyan, hogy „lent” vagy „fent”, „padló” vagy „mennyezet”. Minden irány egyforma, és bárhova lebeghetsz. Semmi sem marad egy helyben, ha nem rögzíted. Ha például letennél valamit egy asztalra, az egyszerűen elszállna, ha nincs leszorítva.

Az alvóhelyek általában kis fülkék, olyanok, mint egy mini szekrény, vagy zuhanyzó. Az űrhajós ott magára zárja az ajtót, bent is minden tépőzárral van rögzítve, és a hálózsákban lebegve alszik. Tibi esetében ez más lesz, mert most 11-en tartózkodnak az ISS-en, ami viszonylag sok. Neki a japán laboratóriumban alakítottak ki helyet, ott fog aludni.

– Az időzónáról is sokan kérdeznek. Melyiket használják? Nyilván nem lehet, hogy mindenki a saját nemzeti ideje szerint dolgozzon, és a nap állása sem segít, mert sokszor van napfelkelte és napnyugta.

– Igen, 16 napfelkelte és napnyugta van 24 óra alatt.

– Mint a Kis hercegben... De melyik időzónát használják?

– A Greenwich-i középidőt, tehát az UTC-t, vagy más néven klinikai időzónát. Ez velünk, magyarokkal viszonylag szinkronban van.

– Tehát az amerikai irányítóközpont személyzete is eszerint dolgozik, él alszik?

– Pontosan. Sőt, a karantén alatt is ehhez az időzónához szoktatják a legénységet, hogy minél kisebb legyen a jetlag. Ez azért sem mindegy, hogy a kéthetes küldetésből mennyi idő megy el akklimatizálódásra, amit felhasználhatnák akár kísérletekre is.

– Mennyi az alvásidő az ISS-en? 7-8 óra körül?

– Pontos adatot nem tudok, de valószínűleg 6–8 óra között van. Próbálják nem túlhajtani őket. Az űrutazás hajnalán, például talán az Apollo-7 küldetés során, a személyzetet annyira leterhelték, hogy fellázadtak: azt mondták, így nem hajlandók dolgozni. Azóta figyelnek a megfelelő egyensúlyra: legyen munkaidő, de legyen pihenő is.

– Régen tubusból ettek az űrhajósok, de most már sokkal változatosabban táplálkoznak. A mostani személyzet vitt fel magával ételt, vagy az ottani menüt eszik? Van lehetőség válogatásra? Például ha valaki vegán vagy vegetáriánus?

– Igen, komoly felkészítés zajlik minden küldetés előtt. Az operatív, hat hónapos küldetéseknél külön teherszállítmány megy: visznek vizet, élelmiszert, kísérleteket. Az ételek hosszan eltartható formában vannak. Egészen változatos a kínálat: tésztás ételek, pizza,

sőt, nemrég szusit is készítettek, persze nem olyan, mint a Földön, de elég jól megoldják.

Szerintem most is vitt magával a legénység saját ellátmányt, a Dragon kapszula mérete ezt lehetővé teszi.

– Fog-e Tibor kapcsolatot tartani magyar diákokkal?

– Konkrét időpontot sajnos nem tudunk, de az biztos, hogy az oktatás központi szerepet kap. Például lesznek olyan kísérletek, amelyeket egyszerre végeznek el a Földön és az ISS-en, így szemléltetni tudják a különbséget a gravitációs és a súlytalansági környezet között.

Kár, hogy ez a tanév végére esik, de az űripar nem mindig tud igazodni az iskolai naptárhoz.

A műsorunkban is elmondtam már: ez a küldetés egy egész generációra lehet hatással. Most nő fel az a nemzedék, amelyik láthatja: egy magyar mérnök is kijuthat az űrbe. Még ha nehéz is az út, de nem lehetetlen.

– Szerinted a következő magyar űrhajósra is 45 évet kell majd várnunk? 2070-ig?

– Remélem, nem. Az űripar fejlődése most már exponenciális, főleg a magánszektor térnyerése miatt. Tíz éve elképzelhetetlen lett volna, hogy magáncégek vásárolnak rakétaindítási lehetőséget más magáncégektől. Ma a SpaceX dominál a piacon: idén eddig 130–140 rakétaindítást terveznek, és ezek többségét ők végzik. Egyre több cég fogja felismerni, hogy az alacsony Föld körüli pálya tudományos és üzleti szempontból is óriási lehetőség. Ahogy Schlégl Ádám, a HUNOR program űrhajósjelöltje is mondta: Magyarországnak nincs ásványkincse, tengerpartja, de van tudása, és az űriparban ezt kamatoztatni lehet.

– Tehát érdemes saját űrhajóst feljuttatni, hogy a saját kísérleteinket elvégezze?

– Én úgy gondolom, igen. És ez még inkább igaz lesz a jövőben, különösen a Starship megjelenésével. Ez radikálisan csökkenti majd a kilóra vetített űrbe juttatási költségeket, a mai ezres nagyságrendről akár 100–150 dollárra kilogrammonként. Ezáltal már nemcsak űrállomások, hanem holdbázisok, és még grandiózusabb tervek is megvalósulhatnak. Az alacsony Föld körüli pálya pedig virágzásnak indul, és egyre reálisabb lesz saját űrhajóst küldeni oda.

A SpaceJunkie csapata itt közvetítette élőben Kapu Tiborék dokkolását és belépést az ISS fedélzetére:

A magyar űrhajós és társai érkezéséről itt írtunk:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Ráhel és Tiborcz István 20 millió forintot ajánlott fel a Bethesda Gyermekkórháznak Görög Zita felhívására
„A BDPST Group számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás” – írták a cég közleményében.


Mint azt mi is megírtuk: Görög Zita június végén kezdett gyűjtésbe a Bethesda Gyermekkórház javára. A modell egy nem mindennapi kampánnyal hívta fel a gyűjtésre az emberek figyelmét: az intézmény lépcsőjén állva egy „Nem Birkinre gyűjtünk” feliratú táblával a kezében kérte az embereket, hogy támogassák a kezdeményezést.

Görög Zita a feleslegesen luxizóknak akart üzenni a felhívásával, posztját pedig Orbán Ráhel is lájkolta.

Most kiderült, miért is lájkolhatta a miniszterelnök felesége a luxustáskás NER-feleségeknek szóló posztot. A Blikk információi szerint ugyanis 20 millió forintos adományt ajánlott fel a Bethesda számára a BDPST Group, amely Orbán Ráhel férjének, Tiborcz Istvánnak a cégcsoportja, és ahol a miniszterelnök lánya is dolgozik.

A lap megkereste a cégcsoportot is, ahonnan megerősítették az értesülésüket.

„Megerősítjük, hogy a BDPST Group 20 millió forint felajánlásával járult hozzá a Bethesda Gyermekkórház adománygyűjtéséhez, amely mozgássérült gyermekek szállítására alkalmas kisbuszok beszerzését tűzte ki célul. Nagyra becsüljük a kórházban végzett szakmai munkát, a kampány célja pedig olyan ügy, amelyhez nem volt kérdés, hogy azonnal csatlakozunk. A BDPST Group számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás, különösen a gyermekek ellátását szolgáló intézmények – például kórházak, óvodák, anyaotthonok – rendszeres támogatása”

- írták a lapnak küldött válaszukban.

Görög Zita a kampány elindulása után azt közölte, hogy egyetlen hét alatt 33 millió forint gyűlt össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Tárkányi Zsolt, a TISZA új sajtófőnöke: Nem az RTL-t hagytam ott, hanem az újságírást
Az RTL egykori riportere a 24.hu-nak adott interjúban elárulta, ismerte-e korábban Magyar Pétert, és, hogy miért döntött úgy, hogy abbahagyja az újságírást.


„Tulajdonképpen a kereslet és a kínálat találkozott” – mondta a 24.hu-nak adott interjúban Tárkányi Zsolt, az RTL egykori riportere, aki július 1-jétől a TISZA Párt sajtófőnöke lett.

Tárkányi azt is elárulta, hogy egy közös ismerőse kötötte össze Magyar Péterrel, miután jelezte, hogy fel fog mondani a tévénél, ő hozta szóba Magyar Péternek.

„Ez az ismerős szervezte meg az első találkozót is. A távozásomnak tehát nincs köze a megbízáshoz”

- fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy mennyire ismerte korábbról Magyart, úgy válaszolt:

„Természetesen a munkámból adódóan ismertem, hosszabb-rövidebb interjúkat készítettem vele. Ez szigorúan munkakapcsolat volt”.

Tárkányi azt is elmondta, hogy áprilisban vette fel a kapcsolatot először Magyarral, de a megbeszélések után kivártak, amíg véget nem ért a riporteri munkája.

„A felmondásom és a Magyar Péterrel történő megállapodásom között hónapok teltek el. Sőt, május 2-án volt az RTL-nél az utolsó munkanapom, így igazából nem is a csatornától igazoltam át a Tiszához, ahol július 1-jén kezdtem”

- mesélte a TISZA új sajtósa, aki elárulta: már tavaly ősszel eldöntötte, hogy eljön az RTL-től, csak a megfelelő időpontra várt.

„De nem gondolkodtam abban, hogy egy párthoz csatlakozzak. Azon viszont nagyon sokat gondolkodtam, hogy akarom-e az újságírást folytatni. Miután felmondtam, több megkeresést is kaptam tévéktől, újságoktól. Nagy dilemma volt, hogy az egész karrieremet hátrahagyjam, és kezdjek bele valami újba, vagy gyűrjem ezt tovább. De nem az RTL-t hagytam ott, hanem az újságírást”

- fogalmazott Tárkányi.

Azt monda, korábban azt hitte, hogy egész életében újságíró lesz, de szerinte „az újságírói munka Magyarországon gyakorlatilag szórakoztatóipari tevékenységgé degradálódott”.

„Nagyon sok jól megírt oknyomozó cikk, riport hatástalan maradt. Az pedig egy újságírónak borzasztó frusztráló tud lenni, amikor tisztességesen tudósít, feltár egy ügyet, és azt látja, hogy ami egy normálisan működő demokráciákban hatalmas horderejű következményekkel járna, az itt szinte mínuszos hír: holnap is felkel a nap, nincs semmi látnivaló. Itt érkeztem el oda, hogy jó irányba megy-e az ország, az egész közélet. Hosszú ideig óriási dilemma volt, hogy az egyre autoriterebbé váló politikai légkörben érdemes-e még azt a fajta újságírást, televíziós riporterkedést csinálni, amit egyébként nagyon szerettem.

És aztán arra jutottam, talán több hasznot hoz, hogyha megpróbálom az ország kerekét jó irányba fordítani a saját eszközeimmel – és erre most jelenleg a Tisza kötelékében van a legnagyobb esély”

- mondta.

Később aztán hozzátette, hogy persze sok anyagnak lett súlyos következménye is, például a kegyelmi botrányt kirobbantó 444-cikknek, de szerinte „elenyésző számban van következmény”. Példának a Pegasus-ügyet hozta.

Az interjúban azt is elmondta, hogy a TISZA sajtófőnökeként egy négyfős csapatot irányít majd, és minden olyan feladat az övék, amely a sajtóval, a médiával, a nyilvánossággal, a kommunikációval kapcsolatos.

Arra a kérdésre, hogy változtat-e azon, hogy a TISZA kommunikációja meglehetősen egyszereplős, Magyar Péteren kívül ugyanis ritkán nyilatkozik más a pártból, azt felelte, hogy ebben nem ő dönt.

Az interjúban arról is beszélt, hogy úgy gondolja: a pártpolitikai szerepvállalása után neki nincs visszaút a sajtóba. Azt is elmondta, hogy „eddig is tartózkodtam tőle, és ebben a pozícióban is tartózkodni fogok attól, hogy bármelyik szerkesztőség munkájába beleszóljak, azt minősítsem, vagy politikai elvárásokat támasszak velük szemben”. Hozzátette, hogy a szakmaiatlanságot jelezni fogja, de „korrekt szakmai és emberi viszonyra” törekszik majd mindenkivel.

A közmédiával kapcsolatban úgy fogalmazott

„Ha egy szerkesztőségbe Rogán Antal bejár, akkor az onnantól nem szerkesztőség, hanem maximum munkahely. Akik ott dolgoznak, azokra pedig nem lehet újságíróként tekinteni, ebből kifolyólag nem is kell őket úgy kezelni. Legfeljebb élő adásban kell velük szóba állni, mert azt nem lehet meghamisítani. Nyilván nem véletlen, hogy ilyen felkérés nem is nagyon érkezik”.

De az interjúban a fideszes propagandalapok és az is szóba került, hogy az újságírói karrierjének csúcsának Karsai Dániel ügyét tekinti. „Az ő ügye volt a szakmám csúcsa, és egy kicsit az elvesztése is benne van abban, hogy abba akartam hagyni az újságírást. Végigtudósítottam az utóbbi évek egyik legfontosabb ügyét, amivel úgy éreztem, hogy magamban le is zártam a televíziós karrieremet” - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nyomozást indított a Pride miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda
Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a nyomozás a szervezőkre vagy velük együtt a fellépőkre, esetleg mindenkire kiterjed-e.


Már többször is kérdezték a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól (BRFK), hogy milyen vizsgálat indult a szombati Pride ügyében. Eddig azonban általában minden megkeresésre csak egyetlen mondattal válaszoltak, amelyben annyit írtak, hogy vizsgálat indult.

A 24.hu most ismét megkereste a rendőrséget, hogy megtudják szabtak-e már ki bírságot az eseménnyel kapcsolatban, és ha igen, akkor hányat és milyen összegben, hogy tervezik-e a részt vevő állampolgárokat megbüntetni, ha igen, akkor mindegyikük számíthat-e büntetésre, illetve, hogy tervezik-e a szervezőket, esetleg a színpadon fellépőket megbüntetni.

„Megkeresésére válaszolva ezúton tájékoztatjuk, hogy a szombati megtiltott gyülekezés résztvevőivel összefüggésben a rendőrség vizsgálja a történéseket. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást, amelyről az eljárás érdekeire tekintettel bővebb tájékoztatást nem áll módunkban adni”

- válaszolták.

Azt azonban nem fejtették ki, a nyomozás a szervezőkre vagy velük együtt a fellépőkre, esetleg mindenkire kiterjed-e.

Orbán Viktor múlt vasárnap a Harcosok Klubjában üzente meg: büntetésre számíthatnak azok, akik részt vettek a szombati Pride-on. Karácsony Gergely erre reagálva úgy fogalmazott: „senkit nem érhet semmiféle joghátrány azért, mert kiállt a saját és mások szabadsága mellett, ezt garantálom”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter felszólította az új legfőbb ügyészt az MNB-ügy kapcsán: Vegyék őrizetbe a gyanúsítottakat és foglalják le a lopott szajrét
„Ellenkező esetben tudni fogjuk, hogy ő is csak egy báb, aminek Orbánék szánták és hogy a maffia oldalára állt” - fogalmazott a Tisza Párt vezetője.


Csütörtökön reggel rövid videót posztolt Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője közösségi média oldalán. A bejegyzésében úgy fogalmazott a politikus: „Hallgatás és sunnyogás a Nemzeti Bankból kirámolt 650 milliárd forint ügyében.” Videójában Magyar hozzátette:

„Hónapok óta tudjuk, hogy a Magyar Nemzeti Bankban Orbánék asszisztálása mellett a világ legnagyobb bankrablása történt. Még sincs a mai napig senki őrizetben vagy előzetes letartóztatásban.”

Megjegyezte ugyanakkor azt is: „A magyar vidéken járja manapság egy mondás a hazug és tolvaj embert előbb utolérik, ha nem dolgozik Polt Péter. A korábbi legfőbb ügyész, Orbán Viktor takarítóembere, Polt »nem találok semmit« Péter június elején távozott a pozíciójából, és rögtön az Alkotmánybíróságra ejtőernyőzött.” Magyar egyben kiemelte posztjában azt is:

„Felszólítom az új legfőbb ügyészt, hogy haladéktalanul intézkedjen. Vegyék őrizetbe a gyanúsítottakat és foglalják le a lopott szajrét.”

„Ellenkező esetben tudni fogjuk, hogy ő is csak egy báb, aminek Orbánék szánták és hogy a maffia oldalára állt”

– zárta bejegyzését a Tisza Párt politikusa.


Link másolása
KÖVESS MINKET: