HÍREK
A Rovatból

Ez fájt legjobban Putyinnak a Nyugat válaszlépései közül a brit elhárítás szerint

Ken McCallum, az MI5 vezetője szerint az orosz elnök nem áll nyerésre. Egyúttal megnevezte azt az államot is, amelyik a leggyakrabban él terrorista módszerekkel.


A világpolitika állami szereplői közül Irán alkalmaz a leggyakrabban terrorista módszereket, és ez közvetlenül veszélyezteti olyan britek életét is, akiket a teheráni rezsim ellenségnek tart - mondta szerdán a brit elhárítás (MI5) vezetője.

Ken McCallum, aki az MI5 londoni székhelyén tartotta meg éves beszámolóját a nemzetbiztonságot fenyegető kockázatokról, kifejtette azt is, hogy

a brit titkosszolgálat értékelése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnököt meglepetésként érték az Ukrajna elleni invázióra adott egységes nyugati válaszlépések. A külföldről kiutasított, többségükben kémtevékenységet folytató orosz diplomaták hazaküldése volt az orosz hírszerzés hatékonyságára mért legnagyobb csapás az utóbbi időben.

Iránról szólva kijelentette, hogy az agresszív iráni hírszerzési szolgálatok közvetlen veszélyt jelentenek Nagy-Britanniára, és ennek egyik legélesebben látható megnyilvánulása az, hogy a teheráni rezsim brit vagy Nagy-Britanniában élő, ellenségnek vélt emberek elrablására vagy meggyilkolására törekszik.

McCallum részletek nélkül felfedte, hogy a brit elhárítás csak az idei év eleje óta legalább tíz esetben észlelt ilyen potenciális fenyegetést.

A Londonban működő ellenzéki iráni tévétársaság, az Iran International nemrégiben közölte: értesítést kapott a Scotland Yardtól arról, hogy két munkatársa és családtagjaik életét hiteles forrásokból származó értesülések szerint "azonnali és jelentős kockázatok" fenyegetik.

James Cleverly brit külügyminiszter a múlt héten bekérette Irán londoni nagykövetségének ügyvivőjét, akivel hivatalosan tudatta, hogy a brit kormány nem tűri újságírók vagy bármely más nagy-britanniai lakos bármilyen megfélemlítését vagy életének veszélyeztetését.

Teherán hivatalos reakciójában nevetségesnek minősítette ezeket a vádakat, de egy magas rangú iráni kormánytisztviselő a BBC brit közszolgálati médiatársaság beszámolója szerint terrorszervezetnek minősítette a londoni székhelyű iráni tévétársaságot.

Az ukrajnai háborúról az MI5 vezetője szerdai előadásában úgy fogalmazott: Putyin "nem áll nyerésre", mivel Ukrajna az ellentámadással fontos eredményeket ért el.

Ken McCallum szerint az orosz elnök emellett stratégiai szempontból sem áll nyerésre, hiszen akcióival a NATO meggyengítése helyett azt érte el, hogy kétszeresére növekszik az atlanti szövetséggel szomszédos orosz szárazföldi határszakaszok hossza.

Az MI5 vezérigazgatója szerint az Ukrajna elleni invázióra adott nemzetközi válaszlépéseknek mély és tartós hatásuk lesz. Az idén csak Európából hatszáznál több orosz diplomatát utasítottak ki, közülük az MI5 megítélése szerint több mint négyszázan kémtevékenységet folytattak.

Erről a Direkt36 írt korábban. Harminc százalékkal nőtt egy év alatt az orosz diplomaták száma Magyarországon: tavaly november végén még 46 orosz diplomata szolgált nálunk, idén október végére már 62-en lettek - derült ki Direkt36 újságírója, Panyi Szabolcs adatgyűjtéséből.

Ez az összehangolt fellépés a legjelentősebb stratégiai léptékű csapás az orosz hírszerzési szolgálatok működésére a közelmúlt európai történelmében - fogalmazott a brit elhárítás vezetője.

Hozzátette: a válaszlépések mértéke - a hullámokban érvénybe léptetett, összehangolt szankciókkal együtt - meglepetésként érte Putyint.

Az MI5 vezérigazgatója elmondta, hogy Nagy-Britanniából 23, hivatalosan diplomataként dolgozó orosz kémet utasítottak ki, és a brit kormány száznál több orosz diplomáciai vízumkérelmet utasított vissza nemzetbiztonsági okokból.

A terrorveszélyről általánosságban szólva Ken McCallum felfedte: az MI5 és a rendőrség 2017 eleje óta 37, a tervezés előrehaladott szakaszában járó terrortámadási tervet hiúsított meg; ezek közül nyolcat az elmúlt egy évben sikerült megakadályozni.

Hozzátette: a korábbi időszakokhoz hasonlóan az iszlamista és a szélsőséges jobboldali indíttatású terrorizmus veszélye egyszerre van jelen Nagy-Britanniában, de az iszlamista terror a nagyobb probléma: a szolgálatok munkájának kétharmadát az ilyen jellegű terrorfenyegetések elhárítása adja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Kár a gőzért” – Reagált a Fidesz arra, hogy kedden új államfőt választhat a parlament
A párt közjogilag érvénytelennek tartja a jövő hétre tervezett köztársaságielnök-választást. Álláspontjuk szerint az utolsó legitim államfő Sulyok Tamás.


„Kár a gőzért, a poszton nincs üresedés” – így reagált a Fidesz arra, hogy a Tisza-frakció kezdeményezésére a parlament jövő kedden megválaszthatja az új köztársasági elnököt. A legnagyobb ellenzéki párt álláspontja szerint a választás közjogilag érvénytelen lesz, ezért felesleges azt megtartani.

Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatójának közleménye szerint a párt nem ismeri el, hogy az államfői poszt megüresedett volna, és hangsúlyozzák:

„az utolsó, legitim módon megválasztott magyar köztársasági elnököt Sulyok Tamásnak hívják.”

Havasi jelezte, hogy a megválasztott államfő helyzete később sem maradna érinthetetlen. „Akárkit címkéz is föl most ezzel a titulussal a tiszás önkény, a demokratikus jogállam helyreállítása után egy tollvonással megszüntethető lesz a törvénytelen és alkotmányellenes kinevezés” – fogalmazott.

Sulyok Tamás volt köztársasági elnök megbízatását az Alaptörvény 17. módosításával szüntette meg a parlamenti többség júliusban. Erre válaszul a Fidesz–KDNP ötven képviselője az Alkotmánybírósághoz fordult Sulyok menesztése miatt, eljárási hibákra hivatkozva. A párt azóta is következetesen illegitimnek tartja az eljárást, és erre építi azt az érvelését, hogy az új elnök megválasztása sem lehet törvényes. A Fidesz politikusai már korábban jelezték, hogy egy új államfő döntéseit közjogilag hibásnak tekintenék.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Takács Péter: Majka áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje
A fideszes politikus odaszúrt a rappernek, aki egy fenyegető üzenet miatt lemondta egy erdélyi koncertjét. Takács arra is kitért, hogy szerinte „Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



„Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába” – ezzel a kommenttel illusztrálta Takács Péter fideszes országgyűlési képviselő egy Facebook-posztban, hogy szerinte milyen indulatokat kelt Magyar Péter kommunikációja.

A képviselő a bejegyzés végén feltette a kérdést: „Ez már Szeretetország, tessék mondani?”

A poszt elején Majka életveszélyes megfenyegetéséről ír, ami miatt a rapper lemondta egy erdélyi koncertjét.

Takács szerint szerint Majka „áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje.”

Úgy látja, ilyenkor „gyorsan el kell játszani az áldozatot és be kell mutatni, hogy bizony az őt joggal kritizálók képesek lennének akár gyilkolni is, hát ki hallgatná meg a véleményüket.”

Leszögezte, hogy „persze, fenyegetni bárkit is, az nem elfogadható dolog”, majd áttért a saját oldalán tapasztaltakra. Állítása szerint egy kommentelő „remek ötlettel” állt elő az egyik posztja alatt a Duna vízszintjének megemelésére.

A képviselő idézte is a szerinte „briliáns” megoldást: „Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába, hogy a belőlük képződött medergát emelje a vízszintet.”

Takács szerint „ez csak egyetlen példa arra, hogy Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”

Hozzátette, mások ennél tovább is mennének: „Egyesek csak sárga csillaggal jelölnék a fideszesek lakását, más nem állna meg itt.”

Majka lemondott koncertjéről itt írtunk részletesebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Német katonák maradványai is előkerültek a Dunából a második világháborús motor alól
A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy DKW NZ 350-1 típusú német motorkerékpár bukkant fel a Batthyány téri rakpartnál. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei tíz darab páncéltörő aknát is találtak a helyszínen.


A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy csaknem komplett, második világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár került elő a budapesti Batthyány téri rakpart sziklái alól. A feltárás során a motor mellett a honvedelem.hu bejegyzése szerint aknákat és német katonák maradványait is megtalálták, a lelet kiemeléséhez tűzszerészek és kutató-mentők segítségére is szükség volt.

A honvedelem.hu közlése szerint „Elképesztő történeti lelet a Dunából!” „A folyó rekordalacsony vízállása miatt egy csaknem komplett, II. világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár bukkant elő a Batthyány téri rakpart sziklái alól!” – írta a portál a Facebookon. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei a helyszínen egy egykori „háborús hulladékgödröt” is feltártak, amiből lőszerek, katonai felszerelések és civil tárgyak kerültek elő.

„A feltárás nem volt kockázatmentes: 10 darab német TMi–35 tányérakna és egyéb robbanótestek miatt a tűzszerészeknek is közbe kellett lépniük.”

A több mint 200 kilogrammos motort a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat emelte ki egy hajó segítségével.

„A DKW alól sajnos német katonák maradványai is előkerültek, melyek elszállítását a német hadisírgondozó szervezet végezte el.”

A portál szerint a jármű sorsa is biztosított: „A motorkerékpár jelenleg a HM HIM hangárjában várja a tisztítást és a restaurálást.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Bohár Dániel: Finoman szólva is érdekesnek tartom, hogy Majka ír megosztottságról
A volt megafonos influenszer videójában a rapperrel való korábbi, Campus Fesztiválon kirobbant konfliktusára is utalt. Szerinte ettől függetlenül komoly gond, ha valóban megfenyegették Majkát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



Bohár Dániel volt megafonos influenszer egy szerdai Facebook-videóban elmondta a véleményét Majka fenyegetés miatt lemondott erdélyi fellépéséről. A videót azzal kezdte, hogy sajnálja, ha ez valóban így történt.

„Sajnálom, hogyha valóban ez történt, és ez tényleg nagyon nem okés” – fogalmazott.

Bohár szerint ugyanakkor „finoman szólva is érdekes”, hogy Majka a megosztottságról ír, majd felidézte a rapper néhány héttel ezelőtti színpadi kirohanását. „Aki pár hete még ezt üvöltözte a színpadról: Szopjál le, Bohár Dani.”

Ezzel kapcsolatban feltette a kérdést: „Ez már a megbékélés?”

„Majka, én továbbra is tartom, híve vagyok annak, hogy az emberek beszélgessenek egymással. És ne a színpadról üvöltözzenek” – zárta a videót.

Július 24-én, a debreceni Campus Fesztiválon Majka a színpadról küldött trágár üzenetet a volt megafonosnak.

A rapper egy dal között a közönséghez szólva azt mondta: „Szopjál le, Bohár Dani”.

A fesztiválon elhangzott beszólást követően, július 25-én Majka egy Facebook-posztban reagált a történtekre. Ebben azt írta, sajnálja, hogy üzenetét korábban csak Bohár Dánielre szűkítette le, majd a bejegyzést azzal zárta, hogy egy tágabb körnek címezve megismételte a durva üzenetet: „Szopjatok le mind”.

Majka életveszélyes fenyegetés miatt lemondott erdélyi koncertjéről itt írtunk bővebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk