HÍREK
A Rovatból

Eper vagy szamóca? Még mindig hatalmas vitákat kavar a kérdés

'Na, már megint itt vannak az epernácik' - hördülnek fel azok, akiket kijavítanak, hogy a földieper 'helyes' neve szamóca. Mi az igazság? Utánajártunk.


„Hoztam egy kis földiepret!” - mondta annak idején a nagymamám, amikor elénk rakott egy hatalmas kosár epret. Bocsánat, szamócát.

Mi is epernek hívtuk, a belőle készülő ételeket is epres krémesnek, epres joghurtnak, epertortának nevezzük. És így látom leírva rengeteg helyen az üzletektől a szakácskönyvekig: eper.

Néhány évvel ezelőtt azonban egy kertész ismerősöm rám pirított azzal, hogy az nem eper, hanem szamóca.

Azt mondta: az eper az, ami a fán terem, ami azonban a kertben, a földön, kis bokrokban, az a szamóca.

Mivel május közepétől kezdődik a hagyományos eperszezon vagy szamócaszezon, érdemes foglalkozni egy kicsit a 2 gyümölcs, pontosabban a 2 külön névvel illetett gyümölcsök botanikai különbségeivel és a név eredetével.

Az eperfa vagy szederfa latin neve a Morus nigra vagy Morus alba.

(Érdekességképp, a szeder olasz neve: mora.) A termése lehet fehér vagy fekete színű; rendszerint pálinkát főznek belőle. Magyarországon sok helyen utak mentén, kertekben még látható az eperfa, de lassan kezd eltűnni. Egykor a selyem miatt ültették a fákat, mivel a hernyó a fehér eperfa friss lombjával táplálkozik. Ebből már lehet is tudni, hogy a növény Kelet-Ázsiából származik, onnan került hozzánk.

Az eperfa eltűnésének egyik oka, hogy az amerikai fehér szövőlepke hernyói is szeretik a levelét, és ha a hernyók elszaporodnak, akkor sok más gyümölcsfát vagy bokrot is lepusztítanak. Emiatt az utak mentén sok helyen kivágták az eperfákat.

Az eper, illetve földi eper, kerti eper, termesztett eper, ananászeper latin neve a Fragaria.

A kertészek által szamócának nevezett hibrid növényt az álterméséért termesztenek. Lágyszárú, évelő bokrokon terem a szamóca, amit a szakemberek szerint csak a köznyelv hív epernek.

Az etimológiával kapcsolatban volt, aki megjegyezte, hogy a földi eper kifejezésből származik, úgy, hogy a földi lekopott az idők során a név mellől. És sokan a szamóca szót csak a vadon termő vagy erdei változat megnevezésére használják. Viszont az eper szó előzménye a magyarban finnugor eredetű, és szamócát jelent. Az eper szót mi, magyarok csak később, az eperfák, vagyis a Morus albák és Morus nigrák megjelenése után kezdtük el használni a fa termésére...

Az Égig érő paszuly blog szerzője Bálint gazdát is megkérdezte az eper vagy szamóca vitáról, és ő azt írta neki: a szamóca nem eper, az előbbinek van kerti, illetve erdei változata. „Igen ám, de ezt a kifejezést a közvélemény - minden botanikai indokoltsága ellenére nem hajlandó elfogadni, és a piacon változatlanul eper néven árulják ezt a finom, ízes, illatos gyümölcsöt.”

És mit mond erről erről egy nyelvész? "Van tehát eper növenynemzetség. Ezen belül a szamóca vagy földi eper, továbbá a termesztett vagy kerti eper. Emelett vagy az eperfa növenynemzetség, amelyen belül a fekete eper és a fehér eper" - írja a szerző az MTA Helyesírás blogon.

"A probléma abból adódik, hogy párhuzamosan, de eltérő – vagy inkább fordított – folyamat zajlott le a köznyelvi elnevezés és a biológiai szaknyelv területén. Amikor nálunk még csak szamóca termett, akkor azt epernek hívtuk, mikor azonban megjelent az eperfa, azt is epernek neveztük el, ami miatt félreérthetések adódtak a szaknyelv és a köznyelv között.

Parttalan vita téhát ez. Van, aki szamócát eszik, van, aki epret. Hiába hőbölgünk a piacon, akkor is azt a gyümölcsöt fogjuk megvenni, amelyet a kofa árul, és amelyet ki így nevez, ki úgy."

A Nyelv és Tudomány pedig a következőt írja az Epernácik Magyarországon című bejegyzésben: "A magyar nyelvhasználók többségének nyelvében az eper bizony a latinul Fragaria néven nevezett növény termesztett változatát nevezi, és szamócának kizárólag a vadon növő változatokat hívja. Természetesen vannak nyelvhasználók, akik az eper szót kizárólag a faeperre (latinul Morus) értik – ezeket mások szedernek nevezik. Sőt, vannak, akik e szavakat többértelműen használják, illetve a növényeket is több néven nevezik."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Mészáros Lőrincet egy vadonatúj, 180 milliós Ferrariban fotózták le Felcsúton
A felcsúti milliárdosról Hadházy Ákos osztott meg több fotót. A politikus szerint Mészáros egy hibrid hajtású, Ferrari 296 GTS-ben libbent át Felcsúton.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 04.



Lassan több a Ferrari Felcsúton, mint Monacóban - állapította meg Hadházy Ákos vasárnap reggeli bejegyzésében a Facebookon. A független országgyűlési képviselő ezúttal egy kedves ismerősétől kapott fotókat Mészáros Lőrinc állítólagos vadonatúj luxusautójáról.

„Hopp, egy újabb Ferrari Felcsúton. Az ifjabb után most az eredeti Mészáros Lőrinc luxizós sportautójáról kaptam képeket. A Gázos feje ugyan elmosódott, de a fotó készítője kedves ismerősöm, a helyszín pedig beazonosítható ("Puskás" Sport Hotel parkolója és az odavezető út)” - olvasható Hadházy posztjában, aki ezután azt is megosztja, hogy mit kell tudni a kocsiról.

„A típus amúgy a Ferrari 296 GTS. Bagatell 140-180 millióba kerül. 663 lóerős, állítólag újdonság, hibrid hajtású (gondolom, konnektorról tölti Lőrinc). 2023 októberében helyezték forgalomba.”

A politikus azzal zárja a bejegyzést, hogy „semmi baj nem lenne, hogy gazdag, ha nem ilyen csalásokkal szerezte volna az ép ésszel fel nem fogható vagyont (Orbánnak)”.

A felcsúti milliárdosról készült fotókat a posztban lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Pogátsa Zoltán: Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne
A közgazdász szerint a magyar EU-tagság gazdasági előnyökkel jár, és a kormányfő befolyása is csökkenne, ha az ország hátat fordítana az uniónak.


Pogátsa Zoltán közgazdász a Népszavának adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor nem akarja kiléptetni Magyarországot az Európai Unióból. Úgy véli, a kormányfő számára is előnyös, ha az ország az unió tagja marad.

A közgazdász azzal indokolta ezt, hogy a kínai befektetők is azért jönnek Magyarországra, mert így elkerülhetik az európai importvámokat. Hasonló okokból jelentek meg a német autógyártók is: nemcsak az olcsó munkaerő miatt, hanem azért is, mert innen vámok és kvóták nélkül lehet árut szállítani az unió más tagállamaiba, ráadásul határellenőrzés sincs.

Pogátsa úgy fogalmazott:

„Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne.” Hozzátette: „Márpedig ki tudja ma megmondani internetes keresés nélkül, hogy ki a macedón miniszterelnök?”

A beszélgetésben szóba került Ukrajna uniós csatlakozása is. Pogátsa szerint erre belátható időn belül nincs esély, mivel senki nem gondolkodik abban, hogy egy háborús ország belépjen az EU-ba. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: ő maga a világot járva még nem találkozott „nemet váltó” óvodással sem, miközben ez a téma korábban fontos szerepet kapott a magyar közbeszédben. Úgy fogalmazott: „Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.”

A gazdasági kilátásokat is értékelte. Szerinte az egymillió új munkahely programja kifulladt. Véleménye szerint előrelépni csak intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha a magyar munkavállalók magasabb hozzáadott értékű állásokban dolgoznának. Ehhez azonban humántőke-fejlesztésre lenne szükség: jó minőségű oktatásra, egészségügyre és infrastruktúrára. Mint mondta, „valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni” ilyen fejlesztéseket.

Pogátsa azt is megemlítette, hogy a magyar gazdaság jelenleg nem éli fénykorát: az idei első negyedéves GDP-adat elmaradt a várakozásoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Warren Buffett: Nem jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy mi nyertünk
A 94 éves üzletember szerint a kereskedelem nem lehet fegyver. Szerinte a világ virágzása Amerikának is hasznot hoz.


Warren Buffett, a világ egyik leggazdagabb embere és a Berkshire Hathaway elnök-vezérigazgatója szombaton az éves részvényesi találkozón bírálta Donald Trump kereskedelmi politikáját, írja a 444. A 94 éves üzletember szerint az amerikai kormányzat hibát követ el, amikor a vámokat stratégiai fegyverként használja.

„A kiegyensúlyozott kereskedelem jót tesz a világnak”, mondta Buffett a nebraskai Omahában tartott eseményen, ahol évente körülbelül 40 ezer ember gyűlik össze. Hozzátette: „a kereskedelem nem lehet fegyver”.

Szerinte a vámok ilyen jellegű alkalmazása rontja az országok közötti kapcsolatokat, és instabilabbá teszi a globális piacokat. Úgy látja, a világ virágzása összefüggésben van az Egyesült Államok sikerével is.

„Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy ha-ha-ha, mi nyertünk”

– fogalmazott Buffett. Majd így folytatta: „Szerintem nagy hiba, ha van 7,5 milliárd ember, akik nem nagyon szeretnek, és van 300 millió, akik arról hencegnek, hogy ők milyen remekül boldogultak”.

A pénzügyi szakember szerint az lenne a cél, hogy minden ország azzal foglalkozzon, amihez a legjobban ért. „Nekünk azt kellene tennünk, amihez mi értünk a legjobban, nekik pedig azt kellene tenniük, amihez ők értenek a legjobban” – mondta.

Bár szóba került az amerikai gazdaság helyzete és jövője is, Buffett megőrizte optimizmusát. Kiemelte: „Mindig a változás folyamatában vagyunk... Én nem csüggednék... Mindannyian elég szerencsések vagyunk”.

A beszéd után bejelentette, hogy lemond a Berkshire Hathaway vezetéséről. Az utódlás kérdése már korábban eldőlt, a pozíciót az előre megnevezett utód veszi át. A több mint 200 vállalkozásból álló portfóliót kezelő cég élére Buffett 1965-ben került, amikor az még egy közepes méretű textilipari vállalat volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Telex: ChatGPT által generált álhír a 46 fokos nyárról szóló hír
A ProfitLine forrás nélkül közölt drasztikus hőségadatokat. Az Országos Meteorológiai Szolgálatra hivatkoztak, ami már nem is létezik.


Az utóbbi napokban több helyen is megjelent a hír, hogy extrém forró nyár várható, és akár 43–46 fokos hőmérsékletek is lehetnek Magyarországon. A ProfitLine cikke szerint száz éve nem tapasztalt hőség jön, amit több lap is átvett.

A Telex azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a cikk forrásmegjelölés nélkül közölte az információkat. Azt is kiemelték, hogy a szöveg az Országos Meteorológiai Szolgálatra hivatkozott a hőségriadó kapcsán, holott ez a szervezet 2023 végén megszűnt. Azóta a HungaroMet látja el a meteorológiai feladatokat.

A cikkre Tóth Tamás meteorológus Facebook-posztja irányította rá a figyelmet, aki azt írta:

Magyarországon egyetlen meteorológus sem beszélt olyan forróságról, amely abszolút melegrekordot döntene, és senki nem keltett riadalmat.

A Telex a HungaroMethez is fordult kérdéseivel. A szervezet nem kommentálta a ProfitLine cikkét, de közölték: három hónapra előre nem lehet pontosan megmondani, milyen hőmérsékletre számíthatunk, mert a meteorológiai modellek erre nem alkalmasak. A Telex szerint a HungaroMet azt is megerősítette, hogy nem terveznek bevezetni többfokozatú hőségriasztást, mert erre nincs hatáskörük.

A Telex megkereste a ProfitLine szerkesztőségét is, hogy honnan szerezték a cikkhez használt adatokat.

„A cikket a ChatGPT állította össze az elérhető publikus adatok és meteorológiai modellek alapján”

– írták a válaszukban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: