DUNAKANYAR

Egy nap 5+1 élmény – különleges út, fantasztikus kalandok Esztergomban

Hogyan lehet száguldva megérkezni, majd vonaton átkelni a hídon? Hol született Szent István, és hol őrzik a legtöbb magyar koronázási ereklyét?

Link másolása

Hová vidd a családod, ha szeretnétek különleges módon utazni, bepillantani a múltba, csodás műkincseket nézni, és egy remek ebédet vagy finom sütit elfogyasztani? Nos, akkor induljatok el Esztergomba, és élvezzétek ki a kiruccanás minden pillanatát – ahogy mi is azt tettük.

1. Élmény-utazás szárnyashajóval a Dunakanyarban

Száguldás a vízen… Valóban különös élmény, főleg ha mindezt az ember a Dunán teheti meg, annak is az egyik legszebb szakaszán, a Budapestről induló (Vác, Visegrád érintésével) Esztergomba érkező MAHART PassNave dunakanyari járatán. A másfél órás út alatt kényelmesen hátradőlve nézegettük a felbukkanó településeket, a part mentén kajakozókat, a homokos partokon hűsölőket, és persze a tájat, amely a vízről nézve még szebb, még izgalmasabb volt. 60 km/h sebességgel száguldani a Dunán nem mindennapi élményt nyújt a rajta utazónak. Gyorsan elrepül az idő, és Esztergomba érve már segítenek is ki minket a hajóból a partra, ahol újabb látnivalók várnak ránk.

A szárnyashajók 1963 óta szállítanak utasokat Magyarországon. A Vöcsök és a Bibic is 1000 lóerős, és a Dunán hazánkban jelenleg ezzel lehet a leggyorsabban és legkényelmesebben utazni. Mint megtudtuk, nincs fék a hajón, ha nem adnak gázt, akkor lassul le, vagy ha ellenkező irányba forgatják a hajócsavart. A szárnyashajó a nevét onnan kapta, hogy a repülőkhöz hasonló szárnyai vannak. A levegő felhajtóereje emeli meg a gépet a vízről, ezért a szárny alul van, nem oldalt, így a szárnyon siklik.

A szárnyas hajóról bővebben ITT

2. Kisvonatos városnézés, látogatás a szomszédba az Esztergomi Városnéző Kisvasúttal

A hajókikötő mellett lehet felszállni a kisvonatra, amely újdonságnak számít a városban. A színe (piros) a klasszikus gőzmozdonyokat és kocsikat idézi meg, és stílusa illeszkedik a történelmi városképhez.

A vonat áthalad a Mária-Valéria hídon, elvisz Szlovákiába, Párkányra, ahonnan áttekintve a Dunán, megkapó látványt nyújt a Bazilika és a Vár látképe.

A kis kitérő után irány vissza Esztergomba, ahol a belvároson áthaladva jutunk el a Bazilikához. Út közben folyamatosan kapjuk az információkat, hogy épp merre járunk és mit látunk, vagy mit érdemes - később egy sétával - kicsit alaposabban is szemügyre venni.

Az útvonal ITT látható

A kisvasútról bővebb információk ITT.

3. Csodálatos műkincsek és lenyűgöző panoráma a Bazilikában

A Bazilika lenyűgöző oszlopcsarnoka előtt szállunk ki a kisvonatról. Innen is már jól érzékelhető, hogy nem véletlenül lett kiemelt jelentősége ennek a helynek, hiszen csodás vidék tárul elénk, ami jól védhető, de a természeti adottságai kiválóak. Így minden megvolt ahhoz, hogy a magyar uralkodók székhelye és a magyar katolikus egyház legfőbb központja lett.

A Bazilikába ingyenes a belépés, de például a kincstárba, altemplomba vagy a toronyba már jegyet kell váltani – és érdemes is.

Az esztergomi Bazilika történetéről és érdekességeiről korábbi cikkünkben olvashatsz. Kiderül például, hogy milyen sok rekordot tart, és hogy itt őrzik a legtöbb magyar koronázási tárgyat.

Miután megcsodáltuk az épületet, a belső teret, az oltárokat és freskókat, szobrokat, megnéztük a márciusban újra megnyitott kincstár fantasztikus gyűjteményét, melyet az uralkodók is sok értékes adománnyal gyarapítottak.

Érdekessége, hogy az első rendszeres leltárt a török elől menekítéskor készítették. A tárgyak folyamatosan költöztek, míg végül megkapták végleges otthonukat. 1886-ban Simor János alakított ki a mai Kegytárgybolt helyén egy termet, egy páncélszobát a kiállításnak, ahol a liturgikus használatból kivont tárgyakat, régi műkincseket, és az időnként használt tárgyakat üvegezett tárlókban mutatták be. A mostani helyére 1987-ben került a Kincstár.

Külön érdekesség, hogy az esztergomi kincstárban találhatók a magyar királykoronázás liturgikus kellékei,

hiszen hivatalosan ahhoz, hogy valaki Magyarország királya legyen, egyik feltétel az volt, hogy az esztergomi érsek koronázza meg.

Két különleges kelyhet is őriznek itt. Az egyiket 1856. augusztus 31-én használta Scitovszky János a bazilika felszentelésénél, a másikat pedig II. János Pál pápa adományozta a Kincstárnak 1991-es látogatása alkalmával.

A kárpitok közül a legrégebbi az ún. Anjou-kárpit, melyet Lepold Antal 1941-ben adományozott a kincstárnak.

Az idei év egyik meglepetése, hogy a Mátyás-kálvária új, kiemelt helyre került, így most már teljesen körbejárható és megcsodálható ez a rendkívüli tárgy.

Ez a Kincstár legértékesebb darabja, és Magyarország legnagyobb ékszerkincse, amely tiszta aranyból készült, és szobrászzománccal díszítették.

Bővebb információk a Bazilikáról ITT.

A Kincstárat elhagyva tovább folytatjuk lépcsőmászásunkat a toronyba. A csigalépcsőt leküzdve körbesétálhatjuk a kupolát, ahonnan pazar kilátás nyílik a városra, a Dunára, a hegyekre, és a folyó túloldalán lévő Párkányra.

4. Időutazás a múltba, bepillantás egy királyi lakhelyre a Várban

A Bazilikától pár lépésre található az Esztergomi Vármúzeum. A káprázatos helyen lévő várban visszarepülhetünk az időben, hiszen a berendezett termek, a konyha, a bemutatott harci eszközök több száz éves történeteket mesélnek el. A toronyba felkapaszkodva pedig újra elmerenghetünk a vidék szépségén.

Esztergom kiemelt kereskedelmi útvonal volt már a római korban is, jelentősége pedig egyre csak nőtt az idők folyamán. Géza király is ezt a helyet választotta szálláshelyül.

Itt született István király, és ez volt egyik legfontosabb székhelye.

De a magyar egyházszervezet kialakításakor az érsek is a várat választotta székhelyéül.

A várat többször átépítették, leglátványosabban tán a XV. században, amikor a középkori várból reneszánsz palotává varázsolták. Ekkor került bele az ebédlőterem, a meleg és hideg vizes fürdő, kertek, tornácok, és a kerek torony, sőt egy kápolna is. A törökök idején erődítménnyé vált, majd meglehetősen mostoha sors jutott neki.

Végül 1934-1938 között tárták fel a királyi palota romjait.

Az esztergomi vár történetéről korábbi cikkünkben meséltünk.

Bővebb információk ITT.

5. Finom ételek, különleges borok a Prímás Pincében

Visszatérve a Bazilika előtti térre, egy lift (vagy lépcső) visz le a Prímás Pincébe, ahol a hely is egyedi hangulatú és az ételek is különlegesek. Az étterem célja, hogy a magyar borokat bemutassa, népszerűsítse a borkultúrát. Az egyházi tulajdonban lévő intézmény Barkóczy-alagútjában látható a Kárpát-medencei borvidékeket bemutató Borvidékek Alagútja című kiállítás, amelynek állományát rendszeresen frissítik, az évszakhoz igazítják. A mintegy százféle bort kóstolni is lehet, de borvacsorákon is kínálják a különlegességeket.

Az étlap is igazodik a helyhez, sikeresen ötvözi a nemzeti hagyományokat a modern gasztronómiai elemekkel, de a Kárpát-medencei magyarság ételeinek változatosságát és nemzeti jellegét is megőrzik. Az éttermen kívül kávézó, ajándékbolt és két terasz is várja a betérőket.

A pince programokat, tematikus hétvégéket, bálokat is rendeznek. A Prímás Pince szlogenje: „újrakóstolt Kárpát-medence”.

A Prímás Pince kövei is különlegesek, több a Szent István által alapított ezeréves Szent Adalbert székesegyházból származó faragott oszlopfő is látható itt.

Bővebb információk ITT.

+1 Levezető séta és panoráma

A Prímás Pincéből visszaliftezve jól esik egy kis levezető séta hazaindulás előtt. Irány tehát a Bazilika mögötti kis sétány, ahonnan újra megcsodálható a Duna. A hangulatos kávézó mellett pedig Melocco Miklós 12 méter magas, Szent István megkoronázást ábrázoló szobra áll, ami szintén sok turista kedvelt fotózkodó helye.

A pihenő után pedig vár már a kisvonat, hogy visszavigyen a kikötőbe, ahonnan a szárnyashajó repít vissza Budapestre.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


DUNAKANYAR
Videó: Ilyen csodás a Dömör-kapu a téli fagy ölelésében
A Bükkös-patak vízének zubogása a köveken lezúdulva egyszerre megnyugtató és egyszerre félelmetes is. A hideg időben jegesedő partja pedig különleges látványt nyújt.

Link másolása

A természet és a Dunakanyar szerelmese - Milotai Richárd - így látja a Dömör-kaput télen, a fagynak köszönhetően egyre jobban jégbe fagyó vízparton:

"Olyan jó nyáron a Bükkös-patak partján kalandozni. Nézni a víz csillogását, figyelni a kövek között az apró rákokat vagy hallgatni a madarak csivitelését. És mégis, így télen is olyan szép itt minden.

Csak álljatok meg egy picit a vízesés mellett és hallgassátok ahogy morajlik a lezúduló víz. Nézzétek a jégcsipkéket, ugye milyen gazdag látvánnyal halmoz el minket a természet?"

A természetnek ezt a csodáját videón is megörökítette:

A patakot 360 fokban is megnézhetitek:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

DUNAKANYAR
A Rovatból
Fotók: Ilyen csodás hangulata van a Varázskertnek a Szentendrei-szigeten
Lila virágmezők, levendulaillat a levegőben, megannyi szín és látvány, amit nem lehet megunni.

Link másolása

Újra nyitva a Varázskert a Szentendrei-szigeten. A csodás levendula-mezők látványa mellé vendégül látnak egy finom kávéra, sütire, házi szörpre vagy ha megéheznél akkor egy igazi retró melegszendvicsre vagy hotdogra.

Az idei évtől kerékpárt is tudtok kölcsönözni, amivel felfedezhetitek a környék szépségét.

Bővebb információk ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:


DUNAKANYAR
A Rovatból
Itt a tavasz: sétálójeggyel nyit újra a Szentendrei Skanzen
Idén már március első hétvégéjétől ellátogathatunk Magyarország legnagyobb szabadtéri múzeumába, ahol bebarangolhatjuk hétvégenként a 75 hektáros területet.

Link másolása

A tavaszi előszezon 2024-ben március 2-i hétvégével indul a Skanzenben, ahol

a kilenc tájegységen keresztül nemcsak a magyar nyelvterület népi építészetével, lakáskultúrájával, gazdálkodásával és életmódjával ismerkedhetnek meg az idelátogatók, hanem megtapasztalhatják a gyönyörű természeti környezet különleges varázsát is.

A Skanzen a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén, a Sztaravoda-forrás és patakvölgy szomszédságában helyezkedik el. Kiemelt természeti értéke a patakvölgy környéke, ahol az őshonos flóra még háborítatlanul él a völgy vonalát követő galériaerdőben.

A múzeum területén sétálva nemcsak hóvirágot láthatunk, hanem számos más védett növény és állat tavaszi újraébredését is megfigyelhetjük. Kicsik és nagyok egyaránt felfedezhetik a Skanzen rejtett ösvényeit és 7 km-t felölelő sétaútját, amelyek igazi természetközeli kikapcsolódást kínálnak.

Érdemes felfedezni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Intézettel közösen kialakított tanösvényt is, ahol a madarak etetésével, gondozásával, a különböző odútípusokkal, sőt még süntanyával is megismerkedhetnek a családok.

A bejárattól rövid, oda-vissza 3 km-es túrával elbarangolhatunk a Skanzen görögkatolikus templomához, az erdőkkel övezett dombtetőn álló Mándoki templomhoz, útba ejtve a Bakony, Balaton-felvidék tájegység utcasorát. A rejtett fatemplomocskától csak rövid séta a „tokaji szőlőhegy”, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik Szentendrére és a környező hegyekre.

A gyerekek nagy kedvence a patak mentén, a vízimalom mellett található Mesekert játszótér. A Kő Boldizsár által készített játékokon olyan magyar népmesék elevenednek meg, mint A kisgömböc, Az iregi kakasok, Az igazmondó Góbé vagy A kismalac és a farkasok. A mesék pedig nemcsak a játékszereken élhetők át, hanem a helyszínen olvashatóak is, így azok a szülők és gyerekek is ismerősként üdvözölhetik a színes figurákat, akik itt találkoznak először az adott népmesével.

A kerékpárral és babakocsival is bejárható, biztonságos, forgalomtól mentes sétautak kisgyerekeseknek is kiváló kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak, a séta közben megéhezőket pedig aranybarnára sült kiflivel, sajtos pogácsával, kakaós csigával, szilváspapuccsal és sok más finomsággal várja a Skanzen Pékség. A múzeum meglátogatására akár négylábú kedvencünk is velünk tarthat, amennyiben vállaljuk, hogy pórázon vezetjük őket.

Az előszezon hétvégéin a porták, enteriőrök, kiállítások nem lesznek látogathatók, a sétálójeggyel a Skanzen tájegységeit lehet megtekinteni. Az előszezon hétvégéi: március 2-3., március 9-10. és március 23-24.

Bővebb információk ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

DUNAKANYAR
Egynapos nyaralás Vácon? - kulturális, gasztronómiai és zenei programban is lehet részünk
Vác kellemes kikapcsolódást ígér, akkor is, ha csak egy napunk van rá.

Link másolása

Budapestieknek egynapos kirándulásra tökéletes helyszín lehet a Dunakanyar egyik legbájosabb települése, Vác.

Egész évben találunk itt rengeteg látnivalót, de ezen a hétvégén zenei programokból sincs hiány, hiszen július 21 és 23 között megrendezésre kerül a XXIX. Váci Világi Vigalom.

Fellép többek között a Valmar, a Budapest Bar és a Kiscsillag is, de komolyzene, utcabál és színházi előadás is lesz a különböző helyszíneken. Ráadásul a legtöbb program ingyenes!

De ha egy nyugalmasabb hétvégét választanánk, akkor is rengeteg izgalmas dolgot fedezhetünk fel egy nap alatt. Jöjjön pár tuti tipp, a tartalmas barangoláshoz.

Szárnyashajóval az utazás is élmény

A Budapest - Vác - Visegrád - Esztergom útvonalon közlekedő szárnyashajó gyors és kényelmes választás.

09:30-kor indul Budapestről, és már 10:10-re Vácon lehetünk. Visszafele 17:50-kor indul, így egy szűk napunk van felfedezni a várost.

De a MAHART oldalán más hajózási lehetőségek is a rendelkezésünkre állnak, ha a Dunakanyar valamelyik településére készülünk.

Árak és további lehetőségek: ITT

Kisvonat

Ha már az élményszámba menő utazásról van szó, Vácot a legkönnyebben egy kisvonattal fedezhetjük fel.

Az utazás mellé idegenvezetés is jár, így megismerhetjük a legfontosabb történelmi tényeket, és közben elsuhanhatunk az összes, fontos helyszínt mellett.

Menetrend és árak: ITT

Finom falatok

Ha vízparti panoráma mellet költenétek el az ebédet, a Remete Étteremben hagyományos ízek, és bőséges adagok várnak.

A gasztronómiát figyelemmel követők pedig biztosan tudják, hogy a többszörös díjnyertes, Mihályi Patisserie a környék kihagyhatatlan büszkesége.

Az itt feltálalt desszertek a szemünknek legalább olyan kedvesek, mint az ízlelőbimbóinknak.

Sajdik karikatúra gyűjtemény

2021-től a Pannónia-házban kapott helyet az állandó Sajdik Gyűjtemény. De még mielőtt belépnénk a karikatúrák elbűvölő világába, az udvarban is tegyünk egy sétát, mert itt van berendezve Vertel Andrea, gödi keramikusművész Tündérkertje.

A Ludas Matyi hetilap legendás rajzolója, Csukás István népszerű mesefiguráinak életre keltője, Pom Pom és Gombóc Artúr megformálója, a 91 éves művész, Sajdik Ferenc az ünnepélyes megnyitón úgy fogalmazott: nagyon jó érzés számára, hogy méltó környezetbe kerültek a képei.

A patinás, több mint 300 éves épületben négy teremben kapott helyet a közel 150, eredeti alkotásból álló életmű.

A Sajdik Gyűjteményhez és a Pannónia Házhoz tartozik Kolodko Mihály, Vácon élő szobrászművész közelmúltban felállított három alkotása is: Mária Terézia, Morzsa kutya és Csúzli miniszobrai, a vasútállomástól a Diadalívig tartó útvonalon.

Mária Terézia melange

Mária Terézia magyar királyné látogatásának köszönheti Vác a barokk belvárosának mai képét. Ekkor épült az ország egyetlen diadalíve is, amely alatt állítólag a fenség soha nem ment át.

Az ő tiszteletére fogott össze 14 váci vendéglátóhely és megalkottak a királyné kedvenc édessége, a mézes mandulás, fahéjas alma alapanyagainak felhasználásával egy kávékülönlegességet.

Mi az Adullám Kávézóban kóstoltuk az ízletes kreációt, ráadásul alternatív, mandulatejes verzióban is el tudták készíteni nekünk.

Memento Mori

1994-ben Vácon, amikor a Domonkos templom helyreállítási munkálatai során a templom alatti kripta több, mint 150 évvel ezelőtt elfalazott lejáratára bukkantak az építők.

A megtalált kriptában 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak.

A 2016. júniusában felújított állandó kiállítás a főtér egyik lakóházának középkori pincéjében nyert elhelyezést. A meredek lépcsőn a hűvös és mély pincébe leereszkedő látogatót a korabeli kripta képe mellett azon váci polgárok névsora fogadja, akiket koporsófeliratuk alapján sikerült beazonosítani.

A terem hátsó részében Stefanovics György szabómester, egy név szerint nem ismert középkorú polgárasszony és egy 9 éves kislány, Salamon Magdolna nyugszik, rekonstruált, az eredeti alapján készült viseletben, üvegkoporsóba zárva.

Sokkoló, de mégis kihagyhatatlan élmény!

+ 1 tipp:

Ha Vácra készülünk, a Visit Vác oldalára mindenképpen érdemes fellátogatni, mert programok széles tárháza és hasznos tudnivalók egyaránt állnak a rendelkezésünkre.

Link másolása
KÖVESS MINKET: