HÍREK
A Rovatból

Hábetler András: Ne a kapcsolatrendszerein múljon, hogy valaki túlél-e, vagy sem – Saját példáját mesélte el

Az orvos, operaénekes a tüntetésen azt mondta, hogy talán segítené a gondokat megoldani, ha csak egy éjszakára is, de megélnék a politikusok az egészségügyisek helyzetét.


Hábetler András orvos, operaénekes több háziorvosi rendelőben is helyettesít Budapesten, mert kevés az orvos, emellett egy hajléktalanokat ellátó intézményben is dolgozik. Korábban operaénekesként tevékenykedett, de húsz év után, a Covid-19 járvány idején visszatért az orvosi hivatáshoz.

A személyes élményei is nagy hatással voltak rá.

„A legerősebb motiváló tényező az volt, hogy volt egy veserákom, 2018-ban derült ki. Óriási szerencsém volt, mert a Covid-19 előtt két héttel az ország egyik legjobb vesespecialistája megműtött. És most itt vagyok, ez egy csoda”

– mondta.

Azt is hozzátette, hogy a gyógyulása nem kizárólag a szerencsén múlt. „Bevallottam magamnak, hogy ez nem egyszerű szerencse volt, hanem kapcsolataim voltak. Ennek a kapcsolatrendszernek volt az köszönhető, hogy megműtöttek, és most itt vagyok.” Úgy gondolja, ha nem lett volna ilyen háttérrel, sokkal nehezebben jutott volna el a műtétig, és talán nem is időben.

Szerinte nem szabadna, hogy egy beteg sorsa az ismeretségi körén múljon.

„Nekem a magam apró eszközeivel tennem kell, hogy ne a kapcsolatrendszerein múljon, hogy valaki túlél-e, vagy sem. Ez legyen alanyi jog!”

– jelentette ki.

Az egészségügyi rendszer problémáiról is határozott véleménye van. „A rendszer nem a kiszolgáltatottság ellen hat, hanem pont ellenkezőleg” – mondta. Úgy látja, a betegeknek sokszor nemcsak a betegséggel, hanem az emberi méltóságuk elvesztésével is meg kell küzdeniük a kórházakban.

A politikusokat is arra ösztönözné, hogy személyesen tapasztalják meg a helyzetet.

„Nyakon ragadnám a mi magyar politikusainkat, és behoznám őket, hogy csak egy éjszakára éljék meg ezt”

– mondta. Szerinte ha ezt átélnék, a költségvetési prioritásaik is megváltoznának. „Kit érdekel a repülőtér, a stadion? Ha ez már működik, akkor ide nekünk az oroszlánt is” – tette hozzá.

A szakdolgozók helyzetére is felhívta a figyelmet. Úgy gondolja, az orvosoknak felelősségük van velük szemben. „Ezt az adósságot pedig ki kell fizetni” – mondta az alacsony bérezésükre utalva.

Hábetler András szerint a jelenlegi helyzet harc, amelyben az orvosok folyamatosan küzdenek a betegségekkel és a halállal. „Magyarország harcban áll. Nem Magyarország, a szabadon választott kormánya” – fogalmazott. A politikusokat arra kérte, hogy ebben a harcban álljanak az orvosok mellé.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Visszatérhet a Kata, és az uniós pénzek is megérkeznek – Orbán Viktor és miniszterei nagy bejelentéseket tettek a gazdasági évnyitón
Az MKIK elnöke felvetette, hogy a katások újra számlázhassanak cégeknek, de az adót a vállalatok fizetnék. A kormány az élelmiszerárak csökkentéséről is tárgyal. A miniszterelnök közölte: az uniós pénzek meg fognak érkezni Magyarországra.


A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitót tartott szombaton a Puskás Arénában, ahol Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Nagy Elek, az MKIK elnöke is felszólalt. Az eseményen szó esett a gazdaság helyzetéről, az infláció alakulásáról, a bérek növekedéséről és az adózás lehetséges változásairól.

Nagy Elek beszédében kiemelte, hogy a kamarát egy tudásalapú szervezetté szeretné fejleszteni, amely segíti a vállalkozásokat a digitalizáció és a mesterséges intelligencia kihívásai között eligazodni. Szerinte az MI fontos szerepet játszhat a kis- és középvállalkozások működésében, ezért elengedhetetlen, hogy minél hamarabb megtanulják annak használatát.

A kataadózás kérdése is szóba került, Nagy Elek felvetette, hogy elképzelhető egy olyan változtatás, amely lehetővé tenné a katások számára, hogy újra számlázhassanak cégeknek, de az adót ebben az esetben a megrendelő fizetné meg.

Nagy Márton szerint 2024 a gazdasági fordulat éve lehet, ugyanakkor az amerikai gazdasági intézkedések hatással vannak a világgazdaságra. Megjegyezte, hogy a vámintézkedések nem az import drágítását célozzák, hanem arra ösztönzik a vállalatokat, hogy az Egyesült Államokba települjenek.

A magyar gazdaság helyzetéről szólva elmondta, hogy a vendéglátás és a repülőtéri forgalom rekordokat döntött januárban, a lakáspiac és az autópiac is élénk. Hangsúlyozta, hogy az inflációs hatások és a béremelések kiegyenlítették egymást, így három év alatt a reálbérek 8,7 százalékkal nőttek.

A kormány egyeztetéseket folytat a nagyobb élelmiszerláncokkal az árak csökkentéséről.

Nagy Márton elmondta, hogy a hat legnagyobb lánc közül ketten már tettek ígéretet az árak mérséklésére, négy azonban még nem.

Varga Mihály szerint a világ több nagy gazdasági térsége is kihívásokkal néz szembe, és az európai gazdaság az elmúlt hatvan év egyik leggyengébb eredményét mutatja. Az inflációval kapcsolatban kiemelte, hogy „a világpiaci ár drágulásakor a kereskedők gyorsan árat emelnek, visszafelé ez már nem igaz”. Példaként említette, hogy bár a cukor világpiaci ára jelentősen csökkent, ez a hazai árakban nem tükröződik.

A GDP-adatok alapján úgy látja, hogy a magyar gazdaság növekedésnek indult, és jó esély van arra, hogy visszatérjen az élénkebb gazdasági pályára.

Orbán Viktor beszédében a munkahelyteremtést nevezte az egyik legfontosabb feladatnak. Elmondta, hogy

jelenleg körülbelül 300 ezer magyar állampolgár van, aki munkába állítható, és ehhez képzésekre is szükség lesz.

A miniszterelnök Brüsszelben folytatott tárgyalásairól is beszélt. Kiemelte, hogy „jó oka volt” az Ukrajnával kapcsolatos uniós döntés megvétózására, mivel az szerinte arról szól, hogy „még több fegyvert és pénzt kell küldeni az országba”.

Megjegyezte, hogy a háború három éve alatt a magyar gazdaság 20 milliárd eurót vesztett, és Magyarország érdekelt abban, hogy a konfliktus minél előbb véget érjen.

Orbán Viktor szerint

Magyarország stratégiai szövetséget épít ki az Egyesült Államokkal, és egy gazdasági együttműködési csomag is készül, amely segítheti a magyar gazdaságot. Hozzátette, hogy szerinte a vámháború elkerülhetetlen.

A miniszterelnök szerint az Európai Unió célja Ukrajna gazdasági támogatása és gyorsított csatlakoztatása, de úgy látja, hogy ez jelentős kockázatokat hordozhat az uniós gazdaságra nézve.

Végezetül buzdította az iparkamara tagjait a véleménynyilvánító szavazáson való részvételre, és kijelentette, hogy „minden uniós pénz meg fog érkezni Magyarországra”.

VIDEÓ: Orbán Viktor beszéde

Forrás: 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
Ilyen volt a tüntetés az egészségügyért: best of fotók a Kossuth téri tömegről és felszólalókról
Rengetegen vettek részt a megmozduláson, ahol megszólalt a szakszervezet mellett Tapasztó Orsolya, Hábetler András és Gryllus Dorka, de üzent Gálvölgyi János is.


Szombat délután a Kossuth térre hívták a szervezők mindazokat, akik kiállnak a magyar egészségügyben dolgozók mellett és hallatni akarják hangjukat a jobb hazai egézségügyi ellátásért.

A demonstrációra sokan érkeztek, a tér a kezdésre megtelt. A helyszínen készült fotókból válogattunk - ilyen volt a tömeg és a hangulat a tüntetésen:

Képgaléria: A legjobb pillanatok


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Szentkirályi Alexandra brüsszelezve üzent Magyar Péternek, aki cserébe a bátor nőket köszöntette nőnap alkalmából
Nőnap alkalmából Szentkirályi Alexandra egy Facebook-videóban kritizálta Magyar Pétert, míg a Tisza Párt elnöke bejegyzésében a nőket köszöntötte és a társadalmi egyenlőség fontosságát hangsúlyozta.


Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője a Facebookra feltöltött videójában arról beszélt, hogy Magyar Péter napok óta tulipánokat osztogat a kamerák előtt, hogy ezzel is jelezze, fontos számára a nőnap. Szentkirályi szerint azonban mindez csak egy üres gesztus, mert közben „szokás szerint fenyegetéseket és sértéseket is szór”. Hozzátette, hogy

„egy szál virágtól még senki nem felejti el, hogyan bánik Brüsszel embere a nőkkel”.

A politikus azt is mondta, hogy Magyar környezetében sokan tudnának mesélni arról, milyen a nők helyzete mellette, majd úgy fogalmazott: „lelki terror, megaláztatás, lekicsinylés, esetenként fizikai bántalmazás azért, hogy a nő tudja, hol a helye”. Véleménye szerint Magyar Péter „a nőkön vezeti le a haragját”, és szerinte „jó lenne, ha megtanulna végre uralkodni magán”.

Magyar Péter is megszólalt nőnap alkalmából, azonban ő egy támogató üzenetet tett közzé a közösségi oldalán. A bejegyzésében azt írta:

„Gyertek velünk, foglalkozzunk közösen nőügyekkel! Hallassátok a hangotokat, törjük át közösen a magyar nőket ma még korlátozó üvegplafont! A magyar nők problémái minden magyar problémái, a teljes magyar társadalom problémái.”

Azt is hozzátette, hogy a női példaképek ma is inspirációt adhatnak:

„Ma is szükség van Zrínyi Ilonákra, Margit hercegnőkre, Teleki Blankákra, Hugonnai Vilmákra, bátor nőkre és csendes hősökre!”

Videón is üzent:

A kormány nőkkel kapcsolatos politikáját többször érte kritika – írja a 24.hu. A napokban Cseh Katalin momentumos képviselő bevitte a parlamentbe Mérő Vera Lúg című könyvét, amely Renner Erika történetét dolgozza fel. Nyolc fideszes képviselő – köztük Orbán Viktor és Pintér Sándor – olvasatlanul küldte vissza a könyvet a kiadónak, Illés Boglárka pedig áttette egy másik asztalra.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gryllus Dorka is felszólalt a tüntetésen: Soha nem tudhatjuk, mikor leszünk újra páciensek
A színésznő arról beszélt, miért tartja fontosnak a kiállást az egészségügyi dolgozók mellett. Tapasztó Orsolya mentálhigiénés szakember pedig azt mondta, hogy a járulékos veszteség mi vagyunk, az áldozatok pedig a gyerekek.


Gryllus Dorka szerint az orvosok és ápolók életünk legfontosabb pillanataiban is mellettünk vannak, ezért most ő is szerette volna kifejezni a háláját – számolt be róla a Telex.

„Soha nem tudhatjuk, mikor leszünk újra páciensek”

– mondta a rendezvényen.

A tüntetésen egy korábbi írásból is elhangzott egy részlet, amelyet Dobrai Sarolta jegyzett. A szöveg a János Kórház gyerektraumatológiáján szerzett tapasztalatokat idézte fel. A szerző arról is írt, mennyire nagy bizalomra van szükség ahhoz, hogy egy szülő a saját gyerekét egy ismeretlen orvosra bízza.

Tapasztó Orsolya mentálhigiénés szakember, kutatófizikus, tartalomgyártó is felszólalt. Többek között azt mondta:

"Ha egy zárt rendszer rosszul működik, és veszteségeit titkolni akarja minden áron, annak járulékos veszteségei lesznek, az egészségügy esetében a járulékos veszteség mi vagyunk, az áldozatok pedig a gyerekek"

Beszélt arról is, hogy vannak babák, akik már nem is sírnak a kórházban, mert a dolgozóknak nincs idejük arra, hogy szeretgessék őket, a civilek pedig segítenének, de erre meg nincs lehetőség. Ma Magyarországon több mint 100 ezer gyereknek nincs háziorvosa. Ma Magyarországon nem létezik egészségnevelés a gyerekeknek, az egészséges étkezés nagyon sokaknak elérhetetlen. A fiatal korosztályban az öngyilkosság a második vezető halálok - sorolta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk