HÍREK
A Rovatból

Doktori végzettséggel 192 ezres fizetést kapott az ELTE egyik adjunktusa

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint egy egyetemi tanársegéd, aki doktori iskolába jár, nyelvvizsgákat kell szerezzen, publikál és oktat, 150 ezer forintnál is kevesebbet keres. A kormány ma 30 százalékos béremelést ígért az egyetemi oktatóknak.

Link másolása

Siralmas állapotok vannak, egy egyetemi tanársegéd órabére még 900 forint sincs a magyar felsőoktatásban - erről a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke beszélt az RTL Híradónak, miután az ELTE egyik adjunktusa nyilvánosságra hozta a legutóbbi fizetését.

Az egyetemi adjunktus doktori végzettséggel 192 506 forintot kapott kézhez.

Az Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke az RTL Híradónak megerősítette, hogy valóban ennyit keresnek az adjunktusok. A tanársegédek pedig még kevesebbet.

"Siralmas állapotok vannak. Egy egyetemi tanársegéd, aki doktori iskolába jár, nyelvvizsgákat kellett, hogy szerezzen, vagy tán már meg is szerezte a PhD fokozatát, 147 470 forint nettót keres. Ez nem elegendő, hogy hitelképes legyen. Ha kiszámoljuk, neki mennyi a 167 munkaórára vetítve az órabére, 883 forint"

- fogalmazott Dráviczki Sándor.

A 883 forintos órabérért cserébe doktori címért hajtanak, publikálnak, nyelvvizsgáznak, és mindenkinél több órában oktatnak a munkahelyükön.

A bértábla csak minimum béreket határoz meg, azaz az egyetemek fizethetnének többet is, de a szakszervezet szerint nem tudnak.

"Az egyetemek gazdasági helyzete nem teszi lehetővé a legtöbb helyen, hogy ezalatt emeljék a béreket. Én a Nyíregyházi Egyetemen dolgozom, itt mindenki a minimumot kapja"

- mondja a szakszervezet elnöke.

A kormány részben az egyetemek gazdasági helyzetével magyarázza, hogy miért adja sorra alapítványok fenntartásába az állami intézményeket. Szerintük az úgynevezett modellváltás után javulnak az anyagi feltételek.

Gulyás Gergely az RTL Híradó kérdésére a csütörtöki kormányinfón azt mondta, hogy az állami egyetemeken is lesz béremelés.

"Szeptember elsejével 15 százalékos, és január elsejével újabb 15 százalékos emelés lesz az állami fenntartású egyetemeken is"

- fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Az RTL Híradó számításai szerint így jövőre egy adjunktus már majdnem 250 ezer forintot is kézhez kaphat havonta.

Videó: Az RTL Híradó riportja

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
1200 körüli tanár felmondásáról és kényszermegoldásokról beszél a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke
A kormány által létrehozott szervezet első embere jóval magasabb számot mondott, mint Gulyás Gergely, de még a szakszervezetek várakozásainál is több távozó pedagógusra számít.

Link másolása

1000-1500 közötti tanár felmondásával számol a státusztörvény bevezetése miatt Horváth Péter – erről az Inforádióban beszélt a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke.

Horváth úgy fogalmazott: „Nagyjából úgy tűnik, hogy 1000-1500 közötti számú, nagyjából 1200 pedagógus élt a lehetőséggel, hogy felmentsék”. Pontos adat csak csütörtökön lesz az oktatásügyi államtitkárságtól a Klebelsberg Központ (KK) segítségével, ahová érkezniük kell a felmentésről szóló nyilatkozatoknak.

Országszerte történhettek felmondások, de Horváth Péter szerint Budapesten válthatnak a legtöbben, mert „itt több a lehetőség”. A pedagóguskar elnöke a kormány tagjaival ellentétben a tanárhiányt is elismeri, szerinte

„nem túlságosan nagy az esélye, hogy mindenki azonnal és gond nélkül pótolható”.

Szerinte lehetnek majd csoportösszevonások, szűkülnek a délutáni lehetőségek az iskolában, illetve nőhet a túlóraszám, ami nagy megterhelés lesz, az állományban gyakoribb elfáradást és több megbetegedést is okozhat. Hozzátette:

„Nagyon jó lenne az, ha lenne mégiscsak tartalék a központi költségvetésben, ami lehetővé tenne januártól egy nagyobb béremelést, a 10 százalék a diplomás átlagbérhez való felzárkózást nem tudja megindítani.”

Múlt héten a kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 700 lehetséges távozó tanárról beszélt, de még velük kapcsolatban is úgy fogalmazott, lehet, hogy néhányan más iskolába távoznak. Szerinte ez kevesebb, mint az év elején megszokott szám, ami a státusztörvény sikerességét bizonyítja.

A pedagógusok múlt péntekig, szeptember 29-éig mondhattak fel kedvező feltételekkel a sokat vitatott törvény miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Belügyminisztérium: a pedagógusok több, mint 99 százaléka elfogadta az új jogviszonyt
Ennél pontosabb számot egyelőre nem tudnak mondani, mert postán még érkezhetnek felmondások, de azt írták, az már látszik, hogy az oktatás megszervezése sehol sincs veszélyben.

Link másolása

A pedagógusoknak szeptember 29-ig, vagyis múlt péntekig kellett arról nyilatkozniuk, elfogadják-e a státusztörvény kínálta új jogállást, vagy távoznak a közoktatásból.

Megkeresésünkre a Belügyminisztérium azt közölte, mivel a nyilatkozatot 2023. szeptember 29-én éjfélig postán is feladhatták, a postai kézbesítés egy szokásos idejéig végleges adatok nem állnak a rendelkezésükre. Azonban az eddigi adataik szerint

"a pedagógusok több, mint 99 százaléka elfogadta az új jogviszonyt, ezért kijelenthető, hogy az oktatás megszervezése sehol nem veszélyeztetett."

A KSH előzetes adatai szerint a 2022/2023-as tanévben összesen 147.199-en dolgoztak főállásban a köznevelésben és az iskolarendszerű szakképzésben. Az 1 százalékuk nagyjából 1500 pedagógust jelenthet.

Ez közel áll ahhoz a számhoz, amiről a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke beszélt az Inforádióban.

Horváth Péter szerint "nagyjából úgy tűnik, hogy 1000-1500 közötti számú, nagyjából 1200 pedagógus élt a lehetőséggel, hogy felmentsék."

A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke úgy gondolja, Budapesten válthatnak a legtöbben, mert a fővárosban "több a lehetőség".

Azok, akik otthagyják a közoktatást, október 31-ig dolgoznak, november 1-től pedig a felmentési idejüket töltik majd. Munkaviszonyuk november végén szűnik meg. Vagyis az iskoláknak egy hónapjuk van, hogy pótolják a kiesőket.

A távozókról végleges adatokat korábban csütörtökre ígért a kormány.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rosszul lett a mentős, saját esetkocsiját riasztották hozzá, de nem tudták megmenteni az életét
Frigyes Gábor 23 éve szolgálta odaadóan hivatását, először a Központi, majd a Pesthidegkúti Mentőállomáson, de a Zsámbéki mentőknek is gyakran besegített.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2023. október 03.


Link másolása

45 éves korában elhunyt a mentős, aki 23 évig szolgálta odaadóan a hivatását.

Az Országos Mentőszolgálat a Facebook-oldalán közölte, hogy Frigyes Gábor még szeptember közepén lett rosszul otthonában.

A mentőshöz rögtön riasztották a saját esetkocsiját. Az életmentők kiemelt figyelemmel látták el kollégájukat, majd kritikus állapotban szállították kórházba, ahol azonnal megoperálták.

Kollégái napokig reménykedtek a gyógyulásban, de a mentőápoló életét végül sajnos nem lehetett megmenteni.

„Gábor 23 éve szolgálta odaadóan hivatását, először a Központi, majd a Pesthidegkúti Mentőállomáson, de a Zsámbéki mentőknek is gyakran besegített. Jellegzetes megjelenése, végtelen türelme és rendkívüli szakmai felkészültsége tette felejthetetlen karakterré, aki több ezer rászorulón segített. Az életmentők október 4-én, 18 órai kezdettel közös gyertyagyújtással búcsúznak bajtársuktól”

– írták a Facebookon.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Hajszálnyira leszünk a 30 foktól kedden – október első hetében is folytatódik a nyár
A maximum hőmérséklet nem lesz messze az eddigi rekordtól.
Fotó: Ilo / Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2023. október 02.


Link másolása

Tovább tart az őszi nyár október első napjaiban is.

Kedden a legmagasabb hőmérséklet 23 és 29 fok között alakul az országban

– írja az Időkép.

Az előrejelzés szerint folytatódik a napos, csapadékmentes idő. Kedd hajnalra helyenként párássá, ködössé válhat a levegő, 5 és 14 fok közé hűlhet a levegő. A déli szél feltámad, északnyugaton néhol felerősödik.

A 29 fokos csúcshőmérséklettel egyébként kedden nem sokkal maradhatunk el az október 3-i mindenkori magyarországi melegrekordtól. 2020-ban ezen a napon a Baranya megyei Kémesen 30,8 fokot mértek.

Szerdától aztán néhány fokkal visszaesik a hőmérséklet, egy hidegfront érkezik. Megnövekszik a felhőzet és elszórtan, főként a délen és délnyugaton eső, zápor, esetleg egy-egy zivatar várható. Az északnyugati szél többfelé megélénkül, helyenként megerősödik. A hőmérséklet azonban még későnyárias marad: napközben 20 és 26 fok közé melegedhet a levegő.

Link másolása
KÖVESS MINKET: