HÍREK
A Rovatból

Hidegvérrel ölték meg a gyereket – sokkoló vallomások a brit elit alakulat véres külföldi akcióiról

A BBC oknyomozása szerint brit katonák civileket végezhettek ki Afganisztánban és Irakban. Több veterán is megszólalt: volt, aki szerint a gyilkolás egyeseknél függőséget okozott.


Gyerekek és felnőttek kivégzéséről, alvó emberek megöléséről és különleges alakulatok belső működéséről beszéltek egykori brit katonák a BBC Panorama című műsorában. A csatorna több éves oknyomozás során több mint harminc olyan embert szólaltatott meg, akik a brit különleges erőknél vagy azok közelében szolgáltak Afganisztánban és Irakban.

Egy SAS-veterán azt mondta, hogy az egység tagjai megbilincseltek egy fiatal fiút, majd lelőtték. A fiú még gyerek volt, nem érte el a katonakorhatárt. A katona szerint

a fogvatartottak meggyilkolása idővel rutinszerűvé vált.

Úgy fogalmazott: „Megmotoztak valakit, megbilincselték, majd lelőtték.” A testhez ezután egy fegyvert helyeztek, a jelentések pedig azt tartalmazták, hogy az áldozat rátámadt a katonákra.

A vádak először érintették a vízi bevetésekre specializálódott SBS (Special Boat Service) nevű alakulatot is. Egy itt szolgáló veterán szerint egyes katonák „csőcselékmentalitásúak” voltak, és a műveletek közben barbár módon viselkedtek. Elmondása szerint: „Láttam, hogy a legcsendesebb srácok is átváltoztak, komoly pszichopata vonásokat mutattak.”

A katonák eredeti feladata az volt, hogy elfogjanak vagy hatástalanítsanak tálib parancsnokokat és bombakészítőket.

A szabályzat szerint halálos erőt csak akkor használhattak, ha az adott személy közvetlen veszélyt jelentett. Több szemtanú szerint azonban az alakulatok tagjai önkényesen alakították a szabályokat. Egyikük arról számolt be, hogy ha egy célpont neve többször is felbukkant egy listán, akkor úgy indultak útnak, hogy meg fogják ölni, nem pedig elfogni. Azt is elmondta, hogy „gyakran az osztag csak ment és megölte az összes embert, akit ott talált”.

Egy másik veterán beszámolója szerint a katonák behatoltak épületekbe, és megölték az ott alvó embereket.

Egy SBS-es katona elmondta, hogy miután egy területet ellenőrzésük alá vontak, mindenkit lelőttek, majd átvizsgálták a testeket. Ha valaki még élt, azt is kivégezték. Egy alkalommal egy orvos egy meglőtt embert látott el, aki még lélegzett. Ezután – a beszámoló szerint – „az egyik emberünk odament hozzá. Volt egy durranás, és közvetlen közelről fejbe lőtte.”

A vallomások szerint az idősebb SAS-katonák utasították a fiatalabbakat a fogvatartottak megölésére. Egy szemtanú úgy fogalmazott, hogy a gyilkolás egyeseknél függőséget okozhatott, és voltak, akik megrészegültek ettől az érzéstől Afganisztánban.

A BBC szerint belső levelezések arra utalnak, hogy az alakulat tisztjei tudtak a történtekről, de meghamisították a jelentéseket, hogy azok ne keltsenek gyanút a katonai rendőrségnél. A csatorna szerint David Cameron korábbi brit miniszterelnököt 2010 és 2016 között többször is figyelmeztették arra, hogy a brit különleges erők civileket gyilkolhatnak.

A brit védelmi minisztérium közleményben utasította vissza a műsorban elhangzott állításokat.

A tárca azt is közölte, hogy teljes mértékben támogatja a feltételezett háborús bűnökkel kapcsolatos nyilvános vizsgálatot, és arra kér minden veteránt, hogy ha információval rendelkezik, jelentkezzen. A minisztérium nem kommentálta azokat az állításokat, amelyek a vizsgálat tárgyát képezik.

A BBC oknyomozása szerint brit katonák civileket végezhettek ki Afganisztánban. Több veterán is megszólalt: volt, aki szerint a gyilkolás egyeseknél függőséget okozott.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kiderült, mikor jöhet az év első nagy hőhulláma: 35 fokos hőmérsékletet is mérhetünk
Közel egy hétig tart majd a kánikula, a jövő hét nagy részében nagyon meleg, nyárias idő lesz, komolyabb felhő és csapadék nélkül.


Körvonalazódni látszik az első komolyabb hőhulláma, ami ráadásul tartósnak látszik, és nem csak itthon, de Európa több részén is pokoli meleget ígér.

Az Időkép előrejelzése szerint pénteken napos, csapadékmentes időben lesz részünk. Az élénk, erős északias szélben még csak 23-29 fokot mérhetünk.

Aztán hétvégén megjön az igazi nyárias idő. Országszerte sok lesz a napsütés, csak időnként lehetnek gomolyfelhők az égen. Szombaton még többfelé szeles idő várható. Csapadék továbbra sem érkezik, így tovább fokozódik az aszály. A hajnalok frissek lesznek, délután szombaton 23-29, vasárnap 26-31 fokra számíthatunk.

A valódi kánikula a jövő héttel jön el: hétfőn folytatódik a túlnyomóan napos, száraz idő. Napközben észak felől növekedhet meg helyenként a felhőzet, de legfeljebb jelentéktelen zápor alakulhat ki néhol. Az élénk déli, délnyugati szelet helyenként erős lökések kísérhetik. Fokozódik a kánikula, délután 30-35 fokot mérhetünk.

A jelenlegi előrejelzések szerint a hőség a további napokban is velünk maradhat. Keddtől péntekig folyamatosan jóval 30 fok feletti hőmérséklet várható, szinte zavartalan napsütéssel és magas UV-sugárzással. Felhők csak csütörtöktől takarhatják időnként az eget, akkor néhány fokos mérséklődéssel is számolhatunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Szívszorító videó: kötésekkel a fején vitte testvére koporsóját az Air India katasztrófájának egyetlen túlélője
A férfi teste tele volt égési sérülésekkel, mégis a bátyja után kutatott a lángoló roncsok között. A tragédia 270 életet követelt, köztük 14 helyi lakosét is.


Ahogy arról mi is beszámoltunk, súlyos repülőgép-szerencsétlenség történt Indiában múlt héten. Egy utasszállító nem sokkal felszállás után egy orvosi kollégiumra zuhant. A tragédiát – a csodával határos módon – egy ember élte túl.

A 40 éves Vishwashkumar Ramesh most testvérének temetésén vett részt a nyugat-indiai Diu városában – alig néhány nappal azután, hogy túlélte a katasztrófát. A férfi testvére, Ajay is a járaton utazott.

Ramesh karján és arcán még fehér kötések voltak, amikor vállán vitte a koporsót.

Édesanyja kék száriban gyalogolt mellette, a városból pedig sokan elkísérték Ajayt utolsó útjára.

A férfi egy nyíláson keresztül tudott kijutni a gép törzsén át. Egy videófelvételen látható volt, amint fehér ingben lép ki a roncsok közül, mögötte lángok és vastag füst gomolyog. A felvételen az is látszik, hogy Satinder Singh Sandhu, egy mentőszolgálati munkatárs, odalép hozzá és kivezeti a veszélyes területről.

Ramesh indiai DD Newsnak adott interjúban korábban úgy fogalmazott: „Egy pillanatra azt hittem, én is meg fogok halni. De amikor kinyitottam a szemem, és körbenéztem, rájöttem, hogy életben vagyok. Még most sem hiszem el, hogyan éltem túl. Egyszerűen csak kisétáltam a romok közül.”

A baleset pontos oka egyelőre nem ismert. A szakértők már megtalálták a fekete dobozt, és annak adatai alapján próbálják kideríteni, mi vezetett a tragédiához.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Putyin kész találkozni Zelenszkijjel – igaz, közben megkérdőjelezi az ukrán elnök legitimitását
Arról is beszélt, hogy a „leghihetetlenebb hazugság”, hogy Oroszország megtámadni készülne NATO-országokat.


Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy kész találkozni Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, de kételkedik Zelenszkij döntéseinek legitimitásában.

„Kész vagyok találkozni mindenkivel, beleértve Zelenszkijt is. A kérdés az, hogy ki fogja aláírni a dokumentumokat” a békéről

– mondta Putyin nemzetközi hírügynökségek vezetőivel csütörtökre virradóra Szentpéterváron tartott találkozóján.

„Az ukrán elnököt öt évre választják meg, és még hadiállapot esetén sem létezik lehetőség a mandátum meghosszabbítására. Hadiállapot esetén csak a parlament munkája hosszabbítható meg. Az elnök jogairól ebben az esetben sehol sem írnak” – állította az orosz elnök.

„Higgyék el, mi is szeretnénk ezt (a konfliktust befejezni), és minél gyorsabban, jobb, ha békés úton”

–  nyilatkozott az agresszor ország vezetője.

Putyin beszélt a NATO-ról is. Szerinte az észak-atlanti katonai szervezet nem jelent veszélyt Oroszországra nézve. Hazugságnak és téveszmének nevezte az állítást, miszerint Oroszország támadást tervez Európa és a NATO országai ellen.

„Az a legenda, miszerint Oroszország rátámadni készül Európára és a NATO-országokra, a leghihetetlenebb hazugság, amelyet a nyugat-európai országok lakosságára rá akarnak erőltetni” – mondta az államfő, felhívva a figyelmet arra, hogy a NATO katonai költségvetése a többszöröse Oroszországénak.

Azt hangoztatta, hogy a NATO-országok hadseregeinek átfegyverkezése nem jelent veszélyt Oroszországra nézve, az orosz hadsereg folyamatosan semlegesíti ezeket a fenyegetéseket. „Teljesen értelmetlennek” nevezte a NATO védelmi kiadásainak a GDP 5 százalékára történő emelését.

Az orosz-ukrán béketárgyalások legutóbb június elején futottak zátonyra Isztambulban, amikor az oroszok túl kemény feltételeket szabtak a béke feltételeként.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nem biztos, hogy a nagytakarítási törvény valaha újra a parlament elé kerül Szijjártó Péter államtitkára szerint
Magyar Levente szerint túl sok a vita a frakción belül a törvényjavaslat körül, ezért jobbnak látták egyelőre visszavonni azt.


Magyar Levente, a Külügyminisztérium államtitkára egy londoni rendezvényen arról beszélt, hogy nem tudja, újra napirendre kerül-e az a törvényjavaslat, amely a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságát szabályozná.

A Fidesz május 14-én nyújtotta be a parlamentnek az ún. „átláthatósági törvényt”, amely listára tette volna azokat a szervezeteket, amelyek külföldi forrásból jutnak támogatáshoz. A törvény lehetővé tette volna működésük korlátozását illetve elvenné az adó egy százalék felajánlásának lehetőségét.

A szavazást eredetileg június közepére tűzték ki, a tervezet végül mégsem került a képviselők elé.

Magyar Levente azt mondta a Reutersnek:

„Sok vita övezte ezt a törvényjavaslatot, belső egyeztetések, megbeszélések, nézeteltérések voltak körülötte, ezért a kezdeményezők úgy látták jónak, hogy egyelőre visszavonják.”

Később hozzátette: „Nem vagyok benne biztos, hogy valaha is [...] újra előkerül.” Szerinte legkorábban ősszel térhet vissza a javaslat a parlamentbe, de: „Nem tudok semmilyen határozott döntésről, hogy visszahoznák” – fogalmazott az államtitkár.


Link másolása
KÖVESS MINKET: