HÍREK
A Rovatból

Bezárhatnak a szociális intézmények a megemelt rezsiköltségek és az üzemanyagár miatt

A nagyobb szervezeteknél több tízmillió forintos plusz költséget jelentenek ezek az intézkedések, a költségvetési törvényben azonban nincs erre fedezet.


Már ősszel bezárhatnak szociális intézmények, mert nem tudják kifizetni a megemelt közületi rezsidíjakat és munkatársaik nem jutnak el a segítségre szorulókhoz, mert nem lesz miből teletankolni az autókat - hívta fel a figyelmet a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SzMME) és a Szociális Szakmai Szövetség (3Sz) a Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős belügyi államtitkárnak írt nyílt levelében, amit a Népszava közölt.

Ahogy kifejtik: a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazatok és intézmények finanszírozása sosem volt bőségesnek mondható, a legtöbb szolgáltató és intézmény csak szűkösen, térítési díj és ezen felül önerő bevonásával volt képes működését biztosítani.

„A kormányzat által bejelentett, rezsiköltségeket érintő intézkedések a szociális ellátórendszert - mint közületi nagyfogyasztókat – már az ősz során olyan helyzetbe hozzák, mely gyakorlatilag a működésképtelenné válást eredményezik. A július 30-án bejelentett, üzemanyag árakat érintő intézkedés hasonlóan drasztikusan érinti a rendszert, különösen azon szolgáltatásokat, melyek mindennapi működéséhez nélkülözhetetlen a gépjármű-használat” - írják.

A fenntartók, szolgáltatók és szociális szakemberek elmondása alapján

a kisebb szolgáltatásoknál több millió, nagyobb szervezeteknél pedig több tízmillió forintos nagyságrendű költségvetési hiányt generálnak ezek az intézkedések,

miközben „teljesen egyértelmű, hogy a kihirdetett 2023. évi költségvetési törvény nem nyújt ezekre a kiadásokra fedezetet”. A rezsi és benzinköltségek növekedése mellett pedig az ágazat helyzetét is nehezíti a kata-módosítás negatív hatása, a jövő évi béremelés – főként a minimálbéremelés – fedezetének előteremtése is.

A szervezetek azt is nehezményezik, hogy nem zajlottak előzetes egyeztetések, adatgyűjtések, teljesen hiányzik az ezzel kapcsolatos ágazati tájékoztatás, párbeszédre épülő kommunikáció.

Mint írják,

a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi rendszerben közel százezer ember dolgozik, és közel egymillió emberről gondoskodik különböző szolgáltatások nyújtásával. Ezzel egyike a legnagyobb közszolgálati rendszereknek, amelynek „működése most veszélybe került”.

A szervezetek ezért három kérdést tettek fel Fülöp Attilának:

  • Végez-e valamilyen adatgyűjtést, egyeztetést az Államtitkárság azzal kapcsolatban, hogy milyen módon hatnak a jelenlegi intézkedések az ellátórendszer szolgáltatóira, intézményeire? Ha igen, akkor ennek milyen eredményei születtek?
  • Várható-e bármilyen olyan intézkedés, ami az ellátottak érdekében a szolgáltatók működési biztonságát tervezhetően és érdemben javítja?
  • Amennyiben egy szolgáltató úgy dönt, hogy nem tudja továbbá biztosítani a szolgáltatást vagy éppen csődbe megy, akkor a meglévő ügyfélkört kinek tudja átadni, ki tudja a továbbiakban a szolgáltatást biztosítani részükre? Kérjük legyen szíves megküldeni részünkre az ezzel kapcsolatos ügymenetet!

    A levélírók azt kérték, hogy a teljes szociális ágazat működőképességének fenntartása érdekében mihamarabb kezdődjenek meg az egyeztetések szolgáltatói szektor képviselőivel.


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    HÍREK
    A Rovatból
    Magyar Péter előbb orvost hívott, aztán mentőt is a beszéde közben
    Egy ember rosszul lett a Nemzet Hangja eredményvárója utáni beszéd alatt. A zebrák alatti zászlóknál végül a mentők meg tudták kezdeni az ellátását.


    Vasárnap koraeste beszédet tartott a Műegyetem Rakparton felállított színpadon Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke a Nemzet Hangja „népszavazás” eredményeit és leendő kormánya intézkedéseit ismertette.

    A felszólalást ugyanakkor megszakította egy kisebb probléma. Egy ember rosszul lett a tömegben.

    „Orvos szeretnék kérni, tőlem jobbra”

    – mondta nem sokkal a beszéd vége előtt Magyar. A politikus a helyszínen tartózkodó mentőket is szólította, „a zebrák alatt a zászlóhoz” – hangzott el.

    A mentők végül perceken belül meg tudták kezdeni a rosszulléttel küzdő illető ellátását.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    HÍREK
    A Rovatból
    Kulja András: Rogán Antal feleségének 120 millió forintos Hermés táskája nem játszhat szerepet abban, hogy nem jutott pénz a kórházakra?
    Visszaszólt a Tisza Párt egészségügyi szakpolitikusa Takács Péter államtitkárnak, aki szerint az egy éve alakult Tisza Párt a felelős a kórházak szörnyű állapotáért Magyarországon.


    Ahogy arról korábban beszámoltunk, Takács Péter vasárnap Szolnokon járt, ahol felkereste a meglehetősen rossz állapotban lévő Hetényi Géza Kórházat. Az egészségügyi államtiktár szerint az intézmény (az ország több kórházával együtt, amiket szintén meg fog látogatni) azért van ilyen helyzetben, mert Kollár Kinga és a Tisza Párt az Európai Parlamentben a Magyarországnak járó uniós pénzek ellen lobbizik.

    Kulja András, a Tisza Párt egészségügyi szakértője a Facebookon ironikusan megjegyezte: „Takács Péter úgy tűnik, a TISZA-t támogatja! Valószínűleg felébredt a lelkiismerete, és most megpróbálja finoman bemutatni, milyen állapotba került az egészségügy a 15 éve tartó Fidesz-kormányzás alatt.”

    Az ellenzéki EP-képviselő azt írta: Mindenki tudja, hogy a TISZA mindössze 1 éve létezik, míg a magyar emberek 15 éve várnak a kórházak, mentőállomások korszerűsítésére és az egészségügyi ellátórendszer rendbetételére.

    Kulja több kérdést is feltett az államtitkárnak:

    • Valóban azt állítod, hogy nem a 15 éve hatalmon lévő kormány, hanem külső erők miatt omladoznak a magyar kórházak?
    • Mennyire szuverén az a kormány, amely mástól vár pénzt a kórházak felújítására?
    • Mennyire szuverén az a kormány, amely mástól vár pénzt az iskolák rendbetételére?
    • Mennyire szuverén az a kormány, amely másoknál kuncsorog hitelért a saját kampányához?

    Majd posztját úgy zárta:

    „A miniszterelnök édesapjának minimum 12 milliárdot érő hatvanpusztai birtoka, Tiborcz István 600 milliárdos irodaház bisznisze, esetleg Rogán Antal feleségének 120 millió forintos Hermés táskája nem játszhat szerepet abban, hogy nem jutott pénz a kórházakra?”


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Török Gábor szerint a Fidesz azért nyomja ilyen erővel Kollár Kinga ügyét, mert „most nincs más”
    A politológus szerint több feltétel kellene ahhoz, hogy egy ilyen megszólalás gyors és erős hatást váltson ki, ami azonban a jelen helyzetben nem áll fenn.


    Török Gábor politológus Facebook-oldalán arról írt, szerinte miért kampányol a Fidesz ilyen erőteljesen Kollár Kinga uniós pénzekkel kapcsolatos nyilatkozata miatt. Úgy látja, a kormányoldal minden eszközt megragad, hogy politikai hasznot húzzon az ügyből.

    A politikusok és közéleti szereplők egymás után reagáltak a Tisza Párt EP-képviselőjének kijelentésére. Bayer Zsolt és a CÖF szombaton kisebb tüntetést szervezett, Nagy Feró és a KSH volt szóvivője is megszólalt. Emellett petíció is indult megafonos támogatással, Kocsis Máté pedig azt mondta, azt várja, hogy a Tisza el is tűnik a közéletből.

    Török szerint a helyzet valóban kellemetlen a Tiszának, de ritkán fordul elő, hogy egy ilyen ügy rövid időn belül komoly politikai következményekkel jár. Mint fogalmazott: még az őszödi beszéd sem váltott ki azonnali hatást. Hozzátette:

    „itt bizony egyik sem áll igazán meg” azok közül a feltételek közül, amelyek egy ilyen ügyet valóban komoly politikai fordulóponttá tehetnének.

    A politológus szerint ezek a feltételek a következők: fontos vezető legyen érintett, a kijelentés vagy tett legyen nagyon kellemetlen és egyértelmű, illeszkedjen a már korábban is épített narratívába, és az érintett politikai oldal ne tudja megfelelően keretezni a támadást saját szavazótáborának.

    Török Gábor szerint a Fidesz azért viszi ilyen nagy lendülettel az ügyet, mert jelenleg nincs más, amivel a Tiszát támadhatná.

    Szerinte a kormánypárt nehéz helyzetben van, mivel a korábban bevált eszközök nem működnek a Tisza ellen. A közvélemény-kutatások (egy része) a párt erősödését mutatják, ráadásul Magyar Péter országjárása mindenhol nagy érdeklődést vált ki.

    Vasárnap írtunk arról is, hogy az ellenzék vezetője szerint a Nemzet Hangja elnevezésű, „népszavazásnak” is nevezett kérdőívet több mint 1,1 millió ember töltötte ki.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    A Tisza-kormány bevezetné a maximum nyolcéves miniszterelnöki ciklust, megfelezné a képviselői fizetéseket és visszavezetnék a katás adózást
    Magyar Péter bejelentette, hogy a Nemzet Hangja „népszavazás” válaszai alapján milyen intézkedést hoznának, ha hatalomra kerülnének, és arról is beszélt, honnan lenne pénzük ennek finanszírozására.


    Vasárnap kora este Magyar Péter is felszólalt a Tisza Párt eredményváróján, ahol bejelentették a Nemzet Hangja „népszavazás” eredményeit.

    A kérdésekre adott válaszok Magyar Péter szerint kijelölték a leendő Tisza-kormány irányát: emberséges Magyarországot kell építeni.

    Részleteiben arról beszélt: „hazánk újra büszke és megbízható szövetségese lesz a NATO-nak”, és azt is megígérte, hogy ismét teljes jogú tagjai leszünk az Európai Uniónak is. Azt is megígérte, pártja haza fogja hozni az uniós pénzeket.

    Bejelentette: megválasztásuk esetén egy miniszterelnök csak két ciklust tölthetne a hatalomban, azaz mindenki maximum nyolc évet tölthetne a hatalomban.

    A mindenkori miniszterelnök havi fizetését két és fél millió forintra fogják csökkenteni. Törvényben rögzítik ezután, hogy megtiltják, hogy a központi költségvetési forrásokat magánegészségügyre lehessen fordítani, és évente plusz forrásokat adnak az állami egészségügyre. Magyar Péter ismét megemlítette az Út a Börtönbe programot – egészségügyre és oktatásra költenék a visszaszerzett milliárdokat.

    Az ellenzéki politikus arról is beszélt, hogy a kormány által legfontosabbnak tartott kérdés Ukrajna uniós csatlakozása, ezért kérdeztek rá ők is erre. Mint mondta, ebben a kérdésben megosztó volt az emberek véleménye (58 százalék támogatná a háborús ország európai integrációjának gyorsítását), ezért a Tisza kormányra kerülésével ügydöntő, kötelező érvényű népszavazást írnának ki a kérdésben.

    Magyar Péter ezen kívül „emberséges” adózást ígért, visszavezetnék a katás adózást, 5% lenne az egészséges élelmiszerek áfája, 0%-os gyógyszeráfát vezetnének be, differenciált, de átlagosan 250 ezer forintos támogatást utalnának a nyugdíjas SZÉP-kártyára, az önkormányzatok pedig visszakapnák a mozgásterüket és az ehhez szükséges forrásokat.

    Arra, hogy mindezt miből finanszíroznák, a Tisza elnöke elmondta: a hazahozott uniós források 1 százalékkal dobnák meg a költségvetést. Ezen kívül visszavágnák a propaganda és az állami média költségvetését, a milliárdosok extraadójából pedig szintén több százmillió forintra számítanának.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: