HÍREK

Bevezetnék a „Tiborcz-adót” és a „Mészáros-adót”: Karácsony mozgalma jóvátételi programot hirdetett

A főpolgármester-miniszterelnök-jelölt szerint vissza kell adni a társadalom 99 százalékának, amit kiszipolyoztak tőlük, és vissza kell állítani a köztársaság és a demokrácia intézményeit is.


Karácsony Gergely a 99 mozgalom alapítóival együtt szombat délelőtt bemutatta az úgynevezett Jóvátételi Programot, amivel céljuk, hogy jóvátételt adjanak az elmúlt évtized bűneiért és káraiért.

Az előválasztáson való indulását néhány hete bejelentő politikus a műsort felvezető Osvárt Andrea színésznőnek elmondta: „A küzdelmet egy nagyon szűk elit ellen vívjuk, ami kiszipolyozza a magyar társadalmat”.

Hozzátette azt is:

Az a célom, hogy ne lehessen azzal választást nyerni, hogy folytatjuk, de azzal sem, hogy nem folytatjuk.

Szeretne közös ügyeket találni, és a jövőről beszélni, igeneket mondani a nemek helyett. Ezért is az a filozófiája, hogy újra kell egyesíteni Magyarországot.

A Jóvátételi Programról elmondta, hogy a legfontosabb, hogyan teszik jóvá a károkat, amiket az Orbán-kormány okozott az országnak az elmúlt tíz évben. „Szemünk láttára rombolták le a köztársaság intézményét és a demokráciát”, ami Karácsony szerint azért történhetett meg, mert ez a két fogalom nem volt elég fontos sok embernek, és a rendszerváltás utáni harmadik köztársaság nem szolgálta eléggé az emberek igazságérzetét. Hozzátette:

A magyar államban semmi nem működik abból, ami igazán fontos lenne az embereknek. Nincs ott, amikor érdemi segítségre lenne szüksége az embereknek.

A többi felszólaló közül Sudár Orsolya, a Szikra Mozgalom elnökségi tagja szerint az Orbán-kormány kiszolgáltatottá tette az embereket, ezt kell orvosolni. Bod Péter Ákos, közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke a kiváltságról és arról beszélt, miért nem tartják a korrupciót a magyarok a legnagyobb problémának.

Nemény András, Szombathely polgármestere az autonómiát hiányolja. Más országokat hozott fel példának, ahol segítik az önkormányzatokat, a magyar kormány viszont éppen ellenük dolgozik.

Polyák Gábor a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője úgy látja, az autonómia önállóságot jelent, egy olyan helyzetet, ami nem függ a pénzosztó kormányzattól, ezért sem szereti a mostani kormányzat.

Karácsony Gergely ezután bemutatott kilenc pontot, amiket egy esetleges kormányváltás után azonnal végre kellene hajtani:

  • Eltörlik a rabszolgatörvényt.
  • Az oktatási rendszerből lemorzsolódott, végzettség nélküli fiataloknak megadják a második esélyt: szakmunkás-oklevél vagy az érettségi megszerzésének lehetőségét.
  • A közmunkabért felemelik a minimálbér szintjére
  • Egyeztetéseket kezdenek a CEU visszahozatalának érdekében, visszaállítják az egyetemek autonómiáját, felülvizsgálják az egyetemi modellváltást.
  • Kárpótolják az egyházi státuszukat vesztett, intézményfenntartó munkát végző valódi egyházakat.
  • Az állami iskolák támogatását felemelik az egyházi iskolák támogatásának szintjére, biztosítják a helyi közösségeknek az irányítási autonómiát a közoktatásban.
  • Felülvizsgálják az állami földprivatizáció folyamatát és eredményeit.
  • Újraszabályozzák a trafikpiacot, hogy bárki nyithasson trafikot.

    Kárpótolják a rokkantnyugdíjasokat.

Ezután bemutatta az elhibázott válságkezelés jóvátételének kilenc pontját, amire ígérete szerint forrás is lesz, a többi között az uniós helyreállítási alapból:

  • Újraindítási támogatást nyújtanak a bajba jutott kisvállalkozásoknak.
  • A bajba jutott kisvállalkozásoknak 2 év mentességet biztosítanak a szociális hozzájárulási adó fizetése alól.
  • Az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát 9 hónapra emelik, és azon munkavállalókat, akik a koronavírus-válság idején veszítették el munkájukat, és 3 hónapnál hosszabb ideig voltak munkanélküliek, visszamenőleg támogatják az álláskeresési járadék összegével.
  • A járvány során igénybe vett táppénzt utólag kiegészítik a munkavállalók számára 100%-ra.
  • Az egészségügyi dolgozókat 500 ezer forintos egyszeri támogatásban részesítik.
  • A szociális dolgozókat 500 ezer forintos egyszeri támogatásban részesítik.
  • Kárpótolják az önkormányzatokat az elvont iparűzési és gépjárműadó bevételek kieséséért.
  • Eltörlik a különleges gazdasági övezeteket.
  • Bevezetik a "Tiborcz-adót" és a "Mészáros-adót".

via hvg.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán kirúgja Polt Pétert, és Tuzson Bence lesz a legfőbb ügyész
Polt Péternek 2028-ig tart a megbízatása. A Tisza Párt vezetője korábban még arról írt, hogy Szájer József lehet a poszt várományosa.


„Orbán rövidesen kirúgja a haverját, Polt Péter legfőbb ügyészt, akinek 2028-ig tartott volna a megbízatása” - írta szombat délután Magyar Péter a Facebookon. A Tisza Párt vezetője azt is megnevezte, aki tudomása szerint Poltot követheti a posztján.

„A korábbi hírekkel ellentétben nem Szájer Józsefet, hanem Tuzson Bence jelenlegi alibi igazságügyi minisztert helyezi Orbán a számára és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere számára életbe vágó pozícióba.”

„Polt kirúgása egyrészt Pintér Sándor belügyminiszter teljes elszigetelődését mutatja, másrészt azt is, hogy a bukás előtt álló miniszterelnök már a legközelebbi erős embereitől is tart és igyekszik a választás előtt minden fontos pozícióba új, zsarolható és így irányítható szereplőket helyezni” - tette hozzá Magyar.

„Az nyilván fel sem merül, hogy Polt Péter a feleségének a Nemzeti Bank kirablásában való esetleges felelőssége miatt távozik megalázó módon, a megbízatásának lejárta lelőtt.

Tuzson Bencének és a kapkodva kinevezésre kerülő további Orbán-janicsároknak azt üzenem, hogy ne tervezzenek hosszú távra” - zárja a bejegyzést a politikus.

Magyar Péter decemberben még arról posztolt, hogy értesülései szerint Szájer József lehet a következő legfőbb ügyész:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Pogátsa Zoltán: Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne
A közgazdász szerint a magyar EU-tagság gazdasági előnyökkel jár, és a kormányfő befolyása is csökkenne, ha az ország hátat fordítana az uniónak.


Pogátsa Zoltán közgazdász a Népszavának adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor nem akarja kiléptetni Magyarországot az Európai Unióból. Úgy véli, a kormányfő számára is előnyös, ha az ország az unió tagja marad.

A közgazdász azzal indokolta ezt, hogy a kínai befektetők is azért jönnek Magyarországra, mert így elkerülhetik az európai importvámokat. Hasonló okokból jelentek meg a német autógyártók is: nemcsak az olcsó munkaerő miatt, hanem azért is, mert innen vámok és kvóták nélkül lehet árut szállítani az unió más tagállamaiba, ráadásul határellenőrzés sincs.

Pogátsa úgy fogalmazott:

„Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne.” Hozzátette: „Márpedig ki tudja ma megmondani internetes keresés nélkül, hogy ki a macedón miniszterelnök?”

A beszélgetésben szóba került Ukrajna uniós csatlakozása is. Pogátsa szerint erre belátható időn belül nincs esély, mivel senki nem gondolkodik abban, hogy egy háborús ország belépjen az EU-ba. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: ő maga a világot járva még nem találkozott „nemet váltó” óvodással sem, miközben ez a téma korábban fontos szerepet kapott a magyar közbeszédben. Úgy fogalmazott: „Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.”

A gazdasági kilátásokat is értékelte. Szerinte az egymillió új munkahely programja kifulladt. Véleménye szerint előrelépni csak intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha a magyar munkavállalók magasabb hozzáadott értékű állásokban dolgoznának. Ehhez azonban humántőke-fejlesztésre lenne szükség: jó minőségű oktatásra, egészségügyre és infrastruktúrára. Mint mondta, „valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni” ilyen fejlesztéseket.

Pogátsa azt is megemlítette, hogy a magyar gazdaság jelenleg nem éli fénykorát: az idei első negyedéves GDP-adat elmaradt a várakozásoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kezdődik a balatoni rémálom: máris lerobbant a Tópart IC, leszállították az utasokat
Szombat délelőtt már két Tópart IC is lerobbant, az utasokat Szabadbattyánnál leszállították. A MÁV szerint műszaki hiba okozza a 30–70 perces késéseket.


Szombat délelőtt több nehézség is adódott a balatoni vasúti közlekedésben. A MÁV közlése szerint

a Nagykanizsáról 9:19-kor a Déli pályaudvarra induló Tópart InterCity (IC 857) műszaki ok miatt 30–35 perces késéssel közlekedik.

Később a másik irányba tartó járatnál is probléma lépett fel.

A Déli pályaudvarról 11:35-kor Nagykanizsára induló Tópart InterCity (IC 844) Székesfehérvártól 50–70 perces késéssel közlekedik, szintén járműhiba miatt

– írta a vasúttársaság a honlapján.

A 24.hu egyik olvasója arról számolt be, hogy Szabadbattyánnál leszállították az utasokat a vonatról.

A tapolcai sebesvonat sem úszta meg a műszaki problémákat: ott mentesítő autóbuszokat kellett beállítani a járat pótlására.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Videó: ukrán drónhajó semmisített meg egy orosz vadászgépet
A támadásról készült videón jól látszik a végzetes találat pillanata. A rakétát egy titkos ukrán egység indította.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Az ukrán védelmi hírszerzés különleges egysége, a 13. csoport egy drónhajóról indított rakétával csapott le egy orosz Szu–30-as vadászgépre Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette a DIU. A támadásról videó is készült, amelyen jól látható a találat, valamint a lángba borult roncs zuhanása is.

A közlemény szerint a támadáshoz egy R–73-as légiharc-rakétával felszerelt ukrán drónhajót (USV) használtak. A rakéta eltalálta a gépet, amely a levegőben kigyulladt, majd a tengerbe zuhant.

„Történelmi csapást hajtottak végre a 13. csoport, a DIU különleges egységének katonái, egy felszíni platformról indított rakétával. Az agresszor orosz állam többcélú vadászgépe, amelynek becsült költsége mintegy 50 millió dollár, a levegőben lángba borult, és végül a tengerbe zuhant, egyenesen a kegyetlen Neptun birodalmának fenekére”

– olvasható az ukrán hírszerzés közleményében.

Az Ukrainska Pravda emlékeztetett: a DIU tavaly hivatalosan bejelentette, hogy megkezdte az infravörös irányítású, szovjet gyártmányú R–73-as rakéták integrálását a Magura típusú drónhajókra. Ez a fejlesztés már tavaly decemberben is sikeres volt, amikor két orosz Mi–8-as helikoptert semmisítettek meg vele.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET: