KÉK HÍREK
A Rovatból

„Oroszországon kívül akartam élni” – nyilvánosságra került Szergej Szkripal kórházban adott interjúja

Betegágyából vallott életéről Szergej Szkripal orosz kettős ügynök, akit a Novicsok néven ismert idegméreggel akartak eltenni láb alól.

Link másolása

Mark Urbannek, a neves brit újságírónak lehetősége nyílt arra, hogy a szovjet katonai hírszerzés egykori ezredesével hosszú interjút készítsen, amelyben Szkripal elmesélte életét, köztük azt is, hogy miként szervezte őt be a brit titkos szolgálat. E beszélgetés hamarosan könyv alakjában is megjelenik. Ebből közölt részleteket a Daily Mail .

Mark Urban

Szkripalt gyermekként, a szovjet hadsereg ejtőernyőseként, majd a GRU magas rangú tisztjeként ideológiailag úgy nevelték, hogy előbb a kommunista rendszer, majd „Oroszország Anyácska” kérlelhetetlen harcosa legyen a nyugati imperalizmussal szemben. Harcolt Afganisztánban is, és részt vett olyanok legyilkolásában, akiket azzal gyanúsítottak, hogy a CIA-nek dolgoznak.

Először akkor kezdett el kételkedni ügye igazában, amikor Máltára került kiküldetésben. Nemcsak a gazdaság, a helyiek életmódja, az árubőség döbbentette meg, hanem a nyugati kollégák kedvessége, baráti stílusa is.

Megismerte családjaikat is, és nem értette, hogy miért is kellene gyűlölni őket. E kételyek vezették lassan oda, hogy fellázadt és átállt a másik oldalra, pontosabban kettős ügynök lett.

Urban eredetileg egy olyan könyvre készült, amely a hidegháború utáni évek kémkedéséről szólt volna. A Szkripallal a salisbury kórházban folytatott több órás beszélgetések azonban önálló könyvvé alakultak.

Szergej Szkripal, 1951-ben született, apja a hadsereg tisztjeként harcolt a nácik ellen, így számára természetes volt, hogy ő is a katonai pályát válassza. Hadmérnökként végzett, de ő inkább egy elit légideszantos egységbe jelentkezett, közben felderítői kiképzést is kapott. Így vezényelték őt Afganisztánba. Közben felfedezte őt a katonai hírszerzés (GRU), és 1984-ben sport- és kulturális attaséként küldték őt a Szovjetunió vallettai nagykövetségére. Valójában az volt a feladata, hogy ügynököket toborozzon máltai vezetői körökből, nyugati diplomaták és katonák között. A velük való rendszeres találkozások, baráti összejövetelek kezdtek benne kétségeket ébreszteni. 1989-ben rendelték vissza Moszkvába.

Akkor még lojálisnak gondolta magát hazájához, bár nyugtalanította a Berlini Fal leomlása és a szovjet blokk összeomlása.

A Szovjetunió felbomlásával úgy érezte, az ország új demokratikus vezetői, Mihail Gorbacsov, majd Borisz Jelcin elárulták őt. 1992-ben kihallgatást kért a GRU vezérkaránál és leszerelését kérelmezte, ezt azonban elutasították, miután akkor már túl sokan hagyták ott a szolgálatot. 1993 szeptemberében Madridba küldték, ahol a nagykövetség tudományos titkára lett, valójában „alvó ügynökök” hálózatát kellett felügyelnie, akik háború esetén lépnének akcióba. Ekkor került a brit titkos szolgálat, az MI6 látókörébe, mely régóta szeretett volna már beférni a nyugati ipari kémkedést irányító GRU-ba. Végül 1996-ban, Szkripal mandátuma lejártának évében tudta őt megkörnyékezni egy fiatal brit ügynök, aki oroszországi üzleti partnereket kereső gibraltári olajvállalkozóként mutatkozott be. Kapcsolatuk hamar barátsággá változott, majd egy angliai meghívást követően a brit ügynök kiterítette kártyáit. Így lett 30 óta az első GRU-tiszt, aki az MI6 szolgálatába állt. Bevallotta barátjának, aki akkor a Richard Bagnall nevet használta, hogy jövőjét Oroszországon kívül képzeli el.

De Szkripalnak akkor még haza kellett térnie. Mivel bizalmi állása miatt turistaként nem utazhatott, feleségét küldte el 1997-ben Spanyolországba, hogy találkozzon Bagnall-lal, akinek egy orosz regényt küldött. Ebbe írta láthatatlan tintával a brit hírszerzésnek szánt információkat.

Segítette leleplezni a Nagy-Britanniában dolgozó GRU-ügynököket, akiket aztán addig vezettek tévutakra és láttak el hamis információkkal, mig haza nem hívták őket. Szkripal egyúttal tájékoztatta a brit szerveket a GRU, és a KGB-utód FSZB erősödő rivalizálásáról és az oroszországi hatalmi harcokról is.

A következő évben is hasonló küldeményt juttatott el az MI6-nak, de közben a volt KGB-tiszt Vlagyimir Putyin került hatalomra és megkezdődött a rendcsinálás, többek között a GRU-nál is. 1999. szeptemberében, 48 évesen nyugállományba küldték. Kapcsolatai azonban megmaradtak, így tovább dolgozhatott a brit titkos szolgálatnak, és a találkozók immár „családi vakációk” keretében zajlottak, Spanyolországban, Máltán, Olaszországban. 2004-ben azonban új brit kapcsolata, akivel Izmirben találkozott, figyelmeztette, hogy egyik volt kollégáját letartóztatták Moszkvában, majd egy katonai kórházba szállították, ahol váratlanul meghalt. Szkripal mégis a hazatérés mellett döntött, pedig már Törökországban is követték. Néhány nappal később Moszkvában letartóztatták.

Szergej Szkripalt hazaárulás címén 13 évi börtönre ítélték, de 2010-ben egy Bécsben lezajlott kémcsere keretében szabadon engedték. Ekkor kapott menedékjogot Nagy-Britanniában.

Mark Urban könyve, a Szkripal-dosszié (The Skripal Files) október 4-én jelenik meg a Macmillan kiadónál.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
„Egy hatalmas nagy csattanást hallottunk” – szemtanúk szerint a szállodahajó felkapcsolta a reflekorait, majd továbbment
Egy verőcei szálloda tulajdonosa az RTL Híradónak azt mondta: a vendégei este tíz körül kertből látták a nagy hajót és a motorcsónakot érkezni, majd egy hatalmas csattanást hallottak.

Link másolása

Egy hatalmas csattanást hallottak, és látták, hogy a szállodahajó felkapcsolta a reflektorait majd továbbhaladt - ezt látták a verőcei hajóbaleset szemtanúi az RTL Híradó szerint.

Szombat este a Dunán vélhetően szállodahajóval ütközött egy kis géphajó. A baleset után eddig két holttestet találtak, a motorcsónak nyolc utasa közül ötöt még keresnek. A Budapesti Rendőr-főkapitányság több ember halálát okozó víziközlekedés-veszélyeztetés gyanúja miatt indított büntetőeljárást ismeretlen tettessel szemben.

Egy verőcei szálloda tulajdonosa most az RTL Híradónak azt mondta, hogy az egyik vendége a baleset közelében volt.

„Itt ültek kint a kertben este 10 óra körül amikor láttak egy nagy hajót és egy motorcsónakot érkezni aztán hallottak egy hatalmas csattanást. A nagyobbik hajó felkapcsolat a reflektorait majd továbbhaladt és a kishajót már nem látták elhaladni”

- mondta a Híradónak.

A csattanást egy másik közelben lakó is hallotta. Fokte Ferencné a csatornának azt mondta, hogy eset 10 órakor kapcsolták ki a tévét, ekkor hallották az éles csattanást.

„Azt gondoltuk, hogy az úton történt valami, de se mentő nem jött, semmi” - mondta az asszony a Híradónak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Döbbenetes fotókon, mi maradt a szállodahajóval ütköző motorcsónakból
Kiemelték a motorcsónakot, ami szombat este egy szállodahajóval ütközött Verőcénél. Egy férfinek sikerült kijutni a partra, két embernek a holttestét találták meg, öt embert jelenleg is keresnek.

Link másolása

Megrázó képeket tett közzé a rendőrség arról a verőcei hajóbalesetről. A fotók alapján, hogy a 110 méter hosszú szállodahajó milyen pusztítást végzett a motorcsónakon.

Az eddigi adatok szerint

a szállodahajónak ütköző motorcsónakban nyolcan utaztak, közülük egy férfi kijutott a partra, két embernek a holttestét találták meg, öt embert jelenleg is nagy erőkkel keresnek.

Eközben a balesetben érintett szállodahajó Komáromnál áll, az orrán jól láthatóak a sérülések, amelyeket vélhetően az esti baleset során szerzett.

A rendőrség több ember halálát okozó víziközlekedés-veszélyeztetés gyanúja miatt indított büntetőeljárást ismeretlen tettessel szemben.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap délután közzétette az első képeket a balesetről. Ezeken látható, hogy a hatalmas szállodahajó milyen pusztítást végzett a kis motorcsónakban.

Később a rendőrök arról is megosztottak fotókat, ahogy a kishajót kiemelik a folyóból.

„Kollégáink még helyszínelnek Újpesten. A motorcsónak maradványai pont oda kerültek, ahova a szintre napra pontosan 5 éve elsüllyedt Hableány roncsa került anno. Kiemeltük a folyóból...

- írták a szomorú képgaléria mellé.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Verőcei hajóbaleset: a Duna egyik kerítéses szakaszán tudott kiúszni a partra a baleset túlélője
A férfi este 11 körül tudott kiúszni a folyóból, majd a 12-es úton egy arra járó autóstól kért segítséget.

Link másolása

A Duna egyik kerítéses szakaszán tudott kiúszni a partra a verőcei hajókatasztrófa túlélője. A férfi fej- és kulcscsontsérülést szenvedett - írja a Telex.

Szombat éjjel Verőcénél egy szállodahajó ütközött egy másik hajóval. A baleset után eddig két holttestet találtak, a kis géphajó utasai közül öt embert továbbra is keresnek.

A BRFK szóvivője, Csécsi Soma elmondta, hogy a rendőröket késő este riasztották, miután egy vérző fejű férfit találtak Verőce közelében, akiről feltételezték, hogy hajóbalesetet szenvedett. Ezután keresés kezdődött a folyó mentén, és később Verőcétől délre a Duna-parton egy férfi, majd a Megyeri hídnál egy női holttestet és egy sérült kis géphajót találtak.

A Telexnek megszólalt Grauszmann György, Verőce polgármestere, aki a hajnali órákban értesült a balesetről.

„A túlélő szombaton este 11 óra környékén a Limes őrtoronynál tudott a partra kiúszni, ugyanis az ottani Duna szakasz nagy részén kerítés van. A baleset résztvevője a 12-es úton egy arra járó autóstól tudott segítséget kérni, aki értesítette a hatóságokat.

A helyszín abból a szempontból szerencsés volt, hogy az őrtoronnyal szemben egy múzeum található, ahol van megfelelő infrastruktúra (például mosdóhelyiségek), hogy segíteni tudjunk az áldozatoknak és a mentésben, keresésben résztvevőknek. Egyelőre a helyszínelés folyik nemcsak Verőcén, de Budapesten és Komáromban is.”

A polgármester azt is hozzátette, hogy a hatóságok munkáját a helyi lakosság is segíti. A verőcei Dunai Hajózásért Egyesület az eltűntek keresésében, míg helyi vállalkozók, például a cukrászda kávéval és süteménnyel segít a hatóságoknak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Fotó: ezzel a svájci hajóval ütközhetett a kishajó Verőcénél
A Heidelberget Komáromnál állították meg, nem sokkal később valószínűleg elhagyta volna az országot.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 19.


Link másolása

Fej- és kulcscsontsérülést szenvedett az a férfi, aki kijutott a partra a Verőcénél szombat éjjel történt hajóbaleset után. A Dunán vélhetően szállodahajóval ütközött egy kis géphajó; eddig két holttestet találtak, a nyolc utas közül ötöt még keresnek.

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vasárnap az MTI megkeresésére azt közölte: a mentőket szombat este egy Verőce és Vác közötti helyszínre riasztották, ahol egy partra jutott férfit láttak el. A férfi fejsérülést, kulcscsontsérülést, sebeket, zúzódásokat szenvedett, helyszíni ellátás után sürgősségi osztályra szállították. Ezen a helyszínen egy férfi halálát is megállapították, tudatta az OMSZ.

A rendőrség tájékoztatása szerint Verőcétől délre a Duna-parton egy férfi, majd órákkal később a Megyeri hídnál egy női holttestet, továbbá egy sérült kis géphajót találtak. A rendőrök megállapították, hogy az érintett időszakban a térségben egy szállodahajó tartózkodott, amelyet Komáromnál megállítottak, és megállapították, hogy az oldala sérült. Jelenleg a rendőrség a szállodahajó és a géphajó esetén is szemlét tart.

A BRFK az ügyben a vízi közlekedés több ember halálát okozó veszélyeztetésének gyanúja miatt indított büntetőeljárást ismeretlen tettes ellen.

A kis géphajón 8 felnőtt tartózkodott, akik közül ötöt - három férfit és 2 nőt - a katasztrófavédelem tájékoztatása szerint 12 kishajóval és 3 drónnal, valamint csaknem 90 emberrel a parton, a vízen és a vízben, valamint a levegőből is keresik.

Az M1 beszámolójából kiderült, hogy a svájci illetőségű Heidelberg nevű hajóval ütközhetett a kishajó. A 110 utas befogadására alkalmas szállodahajót Komáromban állították meg, jelenleg is ott vizsgálják:


Link másolása
KÖVESS MINKET: