KULT
A Rovatból

Bazi nagy utazás helyett könnyed kis túra egy görög lagzira

Megnéztük mit tud még nekünk adni a 2002-es, már-már klasszikusnak mondható Bazi nagy görög lagzi harmadik része. A nyár zárásaként elérkezett a hazai mozikba egy aranyos limonádé mediterrán módra.

Link másolása

Történetünk kezdetén rögtön az alkotók korábbi filmekből sorakoztatnak fel képeket, ezzel kicsit felvezetve a nosztalgikus hangulatot, mely több mint 20 éve indult el. Ezt követően ismét belecsöppenünk a Portokalos-család életébe, melyet nem is oly rég egy komoly veszteség ért, a családfő eltávozott. A Gus Portokalost játszó Michael Constantine 2021-ben elhunyt, így a harmadik film leginkább egy neki szóló tisztelgés. Ezzel kezdetét is veszi a görög család kalandja: Toula (Nia Vardalos) megígérte édesapjának, hogy felkeresi azt a kis görög falut, ahol felnőtt, és elviszi a naplóját gyermekkori barátainak.

Természetesen, mint azt már megszokhattuk ebben a famíliában, senki sincs egyedül,

így a család apraja-nagyja is felkerekedik, hogy elkísérjék és segítsék a küldetésében. Bár nem mindenki tud részt venni az utazásban, azért belecsempészik ezeket a karaktereket is a filmbe, nem kell aggódni. Miután a család megérkezik az anyaföldre, máris több a kalamajka, többé-kevésbé váratlan csavarokba és egy-egy új rokonba botlanak. Persze nem maradhatnak el a családi titkolózások, melyek jelentősége inkább megmosolyogtató, mint véresen komoly probléma, és sejthetjük, hogy varázsütésre minden megoldódik.

A történetről nem szeretnék többet spoilerezni, hiszen többnyire kitalálható rutinosabb filmrajongók számára, hogy mikor-mire számíthatnak, így sem lesz semmi nagy meglepetés, hát még ha lelövöm azt a néhány poént.

Az eddig leírtak alapján nem egyértelmű még, hogy a film jó volt-e vagy sem. Nem lett filmtörténeti klasszikus és ne is várjuk az első rész varázsát sem. A filmnek sok, kisebb-nagyobb hibája van, amit egy rajongó akár el is tud nézni, hiszen felül a nosztalgiavonatra és csak élvezi az utazást. Én azért soknak éreztem. A rendező és író, aki jelen esetben ugyanaz, mint főszereplőnk,

Nia Vardalos túlzottan beletolja a néző arcába minden lehetséges módon magát a görögséget.

Arra az eshetőségre, ha el is felejtenénk a család származását, valamint, hogy melyik országban járunk, minden pillanatban emlékeztetnek rá. Görög zászlós bőrönd, metaxás üvegek, minden második ruha görög mintás, és még számos esetet lehetne sorolni. Természetesen azt sem feledhetjük el, hogy a világon minden szó görög eredetű. Nem szeretem a szóismétléseket, de miután a film címe is és minden második mondatában benne van ez a kis öt betűs szó, így jobban átadható a filmmel kapcsolatos fő problémám: a szájbarágás. Ahogy a Mamma mia! című film elején Julie Walters szájából is elhangzott a mondat „ez nagyon görög”. A negatívumok között ki kell emelnem még a forgatókönyvet is.

Előre kitalálható, semmiből beledobált új karakterek, és egy olyan lagzi, ami a semmiből érkezik.

És semmit nem tesz hozzá a cselekményhez. Egyes karakterek pedig valósággal irritálóan viselkedtek. Azért van szívmelengető rész is benne, amikor például édesapjuk végakaratáról vagy emlékéről van szó, el tudtak vonatkoztatni a kliséktől, az erőltetett poénoktól, és sikerült méltó búcsút venni.

A film hangulatával alapvetően nincs gond, kiszakadunk a koszos nagyvárosból és végül elutazunk egy csodaszép görög falucskába. A táj gyönyörű, a díszlet autentikus, minden színes és kedves. a zene nem maradandó,

de a nemzetiségre jellemző dallamok folyamatosan hallhatóak, sikerült túllépni a zorba árnyékán.

Nem éreztem a dialógusokban a jól megírt sziporkázást, humor terén kimondottan gyenge a film. Egy-egy momentum megmosolyogtatott ugyan, de nem mondanám arczsibbasztó nevetések tengerének, mint aminek az alkotók szánták. Egy bárány egyszer ellopta a show-t, de részemről ennyi volt a nevetgélésből, inkább maradt az enyhe vigyorgás.

A színészeket nem igazán kell bemutatni, akik látták a korábbi filmeket, a tősgyökeres szereplőket ismerik. Nia Vardalos már nem csak főszereplőként és íróként vett részt a filmben, mint említettem, ő is rendezte a filmet. John Corbett, Louis Mandylor, Elena Kampouris hozták a korábbi filmekből a kötelezőt, a nagynénik Andrea Martin és Maria Vacratsis szintén. Megismerünk új karaktereket is, Melina Kotselou az idegesítő Victory, Anthi Andreopoulou a helyi kissé ijesztő, de alapvetően rendes hölgy, valamint Alexis Georgoulist egy marcona görög karakterként.

Ezekből a nevekből is látszik, hogy azért nem beszélünk illusztris színésztársulatról, de a munkájukat jól elvégzik.

Összességében jól érezhetjük magunkat a film alatt, de úgy gondolom nem szabad sokat várni a franchise harmadik részétől. Érhetett volna pozitív csalódás, mint anno a Könyvklub folytatásánál, ott sem voltak nagy elvárásaim, de mégis tudott kellően humoros lenni.

Ez inkább csak egy könnyed de hígabb limonádé.

Vasárnapi csajos délutánra tökéletes, de semmi több.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk