Barangolj egy hétig a magyar erdőkben: kaland, buli és kihívás vár az erdei vándortáborokban
„Sosem gondoltam volna, hogy egyszer megnyugtatóan fog hatni rám a mobilomon az a felirat, hogy nincs szolgáltatás” – ezt a kissé furcsának tűnő mondatot egy tizenéves lány írta az erdei vándortáborok szervezőinek. Furcsának tűnhet, mert a mai tizenévesek jóformán alig tudnak elszakadni a mobiltelefonjuktól, az meg végleg különös, hogy miért lenne megnyugtató egy fiatal számára, ha a telefonján nincs szolgáltatás.
Nyilván azért, mert a mobilozás helyett valami olyan élményben volt része, ami igazán meghatározó volt a számára. Ez az élmény nem más volt, mint az egyik erdei vándortábor azok közül, amelyeket az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) koordinálásával szerveznek az állami erdőgazdaságok. „
Az Erdei Vándortábor Programban idén 9 útvonalon mintegy 200, felső tagozatosokból és középiskolásokból álló csoport gyalogtúra során ismerheti meg a Bakony, a Börzsöny, a Mátra, a Mecsek, a Pilis, a Vasi-hegyhát, a Vértes, a Zemplén és a Zselic természeti, illetve kulturális értékeit” – ismertette az erdei vándortáborok lényegét Elmer Tamás, az OEE főtitkára.
Olyan táborokról van tehát szó, amelyeknek célja, hogy megszerettesse a természetjárást a gyerekekkel, megismertesse a magyar erdők értékeit, a hazai tájakat. És még valamit, ami nélkül nincs erdei vándortábor: a környezettudatos szemléletet.

Elmer Tamás hangsúlyozta: az erdők megvédésére a klímaváltozás időszakában pedig minden eddiginél nagyobb szükségünk van. Erre két fontos dologgal szeretnék felhívni a fiatalok figyelmét. Egyrészt az útvonalak, tehát a kilenc helyszín első vándortáborai faültetéssel kezdődnek. Másrészt a vándortáborokban érvényesül a mindennapos zöld szemlélet.
A hideg élelmet műanyag helyett papírzacskóba csomagolva kapják a gyerekek, műanyag palackok helyett kulacsból isszák a vizet, szelektíven gyűjtik a hulladékot, és felhívják figyelmüket a tudatos energia- és vízhasználatra. Nem véletlenül nevezik az erdei vándortáborokat az év legzöldebb hetének, amelyeknek az ökológiai lábnyoma minimális.

Idén két útvonalon, a Börzsönyben és a Vértesben nem lesz csomagszállítás, hanem a fiataloknak saját maguknak kell vinniük a hátizsákjukat, végig az egész tábor ideje alatt. De a vándortábor így is élmény meg kaland a javából, ráadásul egy csomó pozitívummal jár.
Nem autó szállítja ugyanis a csomagokat, tehát nem szennyezi a környezetet; a gyerekek rá fognak jönni, hogy a vándortáborozáshoz szükséges cuccok elférnek egy közepes hátizsákban; és aki saját maga viszi a zsákját, annak a nevében a szervezők elültetnek egy fát – tehát igazi klímaharcos válik az illetőből, aki tesz is a bolygó zöldítéséért! Erre pedig mindenkinek megvan a lehetősége, mert az erdei vándortáborok többi útvonalán is dönthetnek úgy a gyerekek, hogy nem kérnek csomagszállítást.
Az erdők sűrűjében és a hegycsúcsokon tényleg sokszor nincs térerő és szolgáltatás, ám cserébe hihetetlenül klassz dolgokat figyelhetnek meg a vándortáborozók. Például azt, hogy látni és hallani lehet az állatokat, vagy éjszaka sokkal tisztábban látni a csillagokat. Vagy mondjuk a Zemplénben ilyen csodálatos helyeken fordulhatnak meg az erdei vándorok:
„Az erdei vándortáborokat olyan pedagógusok vezetik, akik sikeresen elvégezték a gyalogos vándortábor-vezető akkreditált továbbképzést. Az elméleti és gyakorlati órákból álló kurzusokra március 7-én éjfélig lehet jelentkezni” – mondta Elmer Tamás. A kísérő tanárok e program segítségével szerezhetnek megfelelő szakmai tudást a vándortáborok szervezéséhez, vezetéséhez.