ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

"Az eset után hónapokig pánikban éltem" – minden anyánál jelen van a bűntudat, kérdés, csak a mértéke a kérdés

Vannak szavak, amelyek akarva-akaratlanul eszünkbe jutnak, ha egy bizonyos élethelyzetre gondolunk. Az anyaságnak is vannak ilyen szavai. Például a feltétlen szeretet. Na meg a bűntudat.
R. Fonyó Barbara írása a Mom With Five blogon, Fotók: Freepik - szmo.hu
2019. június 03.


Link másolása

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Biztosan te is ismered azt a mondást, hogy a születés során nem csak egy gyerek érkezik a világra, hanem vele együtt család, édesanya és édesapa is születik. Szóval ez egy ilyen csomagos szolgáltatás. Tudod, mint az egyet fizet kettőt kap. De ha azt hiszed, hogy a gyerek mellé csak a családot, édesanyát és édesapát kapjátok grátiszba, akkor meg kell súgjam: nagyon tévedsz.

– Mindent összepakoltál?

– Igen, itt a gyerek, a csomag, a ruháid, itt vagy te és itt vagyok én is.

– Várjanak csak egy kicsit! Valami itt maradt.

– Nem hiszem, mindent összecsomagoltunk.

– Nem. Nem látják? Itt van ez a kis táska.

– Nem ismerős, biztosan nem a mienk.

– Vagy várj egy kicsit! Á, mégsem. Pedig egy pillanatra tényleg azt hittem, hogy a mienk. Valahogy olyan ismerős…, olyan déjá-vu érzés.

– De nem. Nézze, nem is a mi nevünk van rajta. Látja? Az van ideírva, hogy Bűn-tu-dat. A mi nevünk meg Rieder.

– Jaj, kérem, ez nem névre szól. Ezt mindenki megkapja, amikor gyereke születik. Fogják csak, higgyék el, ez a maguké.

– Aztán vigyázzanak rá nagyon, de tudják mit, az se baj, ha nem vigyáznak rá, mert ha kiszakad a nagy teher alatt, lesz majd belőle másik, amit újra megpakolhatnak.

* * *

Bűntudat.

A szó, amellyel a lehető legegyszerűbben taníthatjuk meg a múlt, a jelen és a jövő idő fogalmát a nyelvtankönyv felett görnyedő gyerekünknek.

Mert az anyai bűntudat volt, van, lesz.

Az anyai bűntudat egy megkerülhetetlen állapot. A gyerekkel együtt születik – sőt, igazság szerint már a terhesség kilenc hónapjában is ott bujkál, felbukkan a környéken itt-ott, próbálgatja az erejét -, vele növekszik. A jelenléte tehát nem kérdés. A nagy kérdés inkább az, hogy milyen mértékben van jelen.

Bizony. Ez a nagyon nagy kérdés, mert a tökéletes jó szülőséggel kapcsolatos dilemmáink (jól/rosszul csináljuk, amit csinálunk) egy idő után már káros hatással lehetnek a gyerekeinkre.

Annyira el akarjuk kerülni a károkozást – még gondolati szinten is -, hogy a végén pont ezzel ártunk nekik a leginkább.

A döntésképtelenségükkel, a határozatlanságunkkal, az elvtelenségükkel, mert nem bízunk önmagunkban, a gyerekeink igényeiben pedig végképp nem, de az interneten ezt olvastuk, a magazinban meg azt láttuk, a szomszéd pedig különben is azt mondta.

Mert még mindig ott tartunk, hogy ha valaki egészséges gyereket szül, akkor neki onnantól kezdve leeresztik a rózsaszín ködfátyolt, és boldogan, mosolyogva, felhőtlenül kell alázatos szolgaként nevelni a gyerekét, ha jó anyának akar látszani. (Azt azért azt tudd, hogy a tökéletességhez még ez is kevés…! Na például én ezért kerülöm még a látszatát is. Mármint a tökéletességnek. És hidd el, egész jól megy.) És ha nem így van… akkor jöhet a bűntudat.

* * *

A tökéletlenség tehát már egész jól megy De ez a bűntudat nélküliség?! Itt azért akadnak még döccenők.

– Mi az ott a szemed alatt?

– Ja ez? Elsős koromban megvert két negyedikes fiú és megmaradt a nyoma.

– És a másik oldalon?

Nagyfiú hirtelen a jobb szeme alá nyúl.

– Erre tetszik gondolni? Két éves koromban leestem a lakásunkban a lépcsőről.

– És anyád hol volt?

Hát ez az. Anyád hol volt?! Örök életemben emlékezni fogok arra a napra, órára, percre, amikor nem voltam ott, ahol kellett volna lennem, örök életemben emlékezni fogok arra a mozdulatra, amellyel hátat fordítottam Nagyfiúnak két másodpercre, ő pedig mellélépett a lépcsőnek és lezuhant rajta. És örök életemben hálás leszek a Sorsnak/Jóistennek – ki miben hisz -, hogy nem történt nagyobb baja.

Tizenhat év távlatából banális kis sérülésnek, semmiségnek, egyszerű kis bőrhibának látszik az a karcolás Nagyfiú arcán, de ez a kis semmiség örökre belém égette a bűntudatot, hogy akkor és ott rosszul döntöttem: a koszos pelenka kidobása helyett inkább őt kellett volna követnem a szememmel, és akkor nem lenne most ott az arcán az a heg.

Rossz anya vagyok.

Az eset után hónapokig pánikban éltem. Páni félelemmel követtem Nagyfiú minden mozdulatát. Kikaptam a kezéből mindent, amiről úgy gondoltam, hogy veszélyes lehet, bezártam a világát a saját félelmeim miatt. Matrica üzemmódba kapcsoltam, folyamatosan mentem utána és lestem minden mozdulatát… és nem bírtam szabadulni a gondolattól, hogy az én hibám, ha történik vele valami.

“…amikor bűntudatunk van, akkor egyfajta magatartás miatt érzett szégyent az énünk részévé teszünk. Például: „Nem szoptattam elég ideig.” – egy magatartás miatt érzett bűntudat. Az ebből következő gondolat: „Rossz anya vagyok.” – a szégyen megjelenik az érzelmek között és az énünk részévé válik. Így leszünk önmagunk legszigorúbb kritikusai és bírái.”

Brené Brown terapeuta, kutató-mesélő

Aztán… aztán várandós lettem Nagylánnyal. Orvosi utasításra feküdnöm kellett és bármennyire is szerettem volna folytatni a korábban kialakított biztonsági játékot, esélyem se volt rá. A bűntudat érzése viszont olyan erős volt, hogy egyedül nem tudtam megszabadulni tőle. Külső segítség után néztem és így végül sikerült letennem a terhet.

Lassanként megtanultam szeretni és elfogadni önmagamat. Az anyabőrömben. Úgy, ahogy vagyok, amilyen vagyok. Megtanultam belakni a saját anyaságomat.

Megtanultam nem úgy játszani az anyaszerepet, ahogy azt a külvilág elvárja, hanem ahogy én tudom, időt szánva önmagamra, a feltöltődésemre, a maga valóságában minden hibájával, tévedésével és minden, tényleg minden szépségével, szerethetőségével együtt.

Mert nekem így jó. És a gyerekeimnek is. Bűntudattalanul. Nagyrészt. A többin még dolgozom.

Ha tetszett, amit olvastál, iratkozz fel a hírlevélre, vagy csatlakozz a Facebook oldalhoz és a Mom With Five – Pont jó szülők vagyunk! csoporthoz, ahol egy szuper közösség mellett bepillantást nyerhetsz egy ötgyerekes család nem mindennapi életébe is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET: