HÍREK
A Rovatból

Átlátszó: 30 ezer beteg van a várólistákon, egyes műtétekre közel két évet kell várni

Több mint 30 ezer beteg sorakozik a műtéti várólistákon: a betegek száma a koronavírus-járvány óta nem állt vissza a pandémia előtti állapotra. Annak ellenére sem, hogy a kormány évente több milliárd forintot költ a várakozás csökkentésére.


Tavaly egy cikksorozatban mutatta be az Átlátszó, hogy milyen problémákkal szembesülnek azok a betegek, akik az állami egészségügyben várnak operációra. A lap most annak járt utána, hogyan változtak azóta a kórházi várólisták számai. Egyes beavatkozásokra nem ritkán több mint 200 napot kell várni, de a régiók között is jelentős eltérések lehetnek abban, hogy mikor kerül sorra a páciens, derül ki a cikkből.

Az egészségügyi intézmények által vezetett várólistáknak két típusa létezik. A kötelező várólisták vezetését a törvény valamennyi szolgáltató számára előírja. A kapacitáshiány miatt vezetendő várólisták ezzel szemben nem kötelező érvényűek, csak azokban az intézményekben kell vezetni, ahol a várakozási idő az adott pillanatban meghaladja a 60 napot.

A lap tavaly áprilisi cikkében olvasható adatok szerint akkor negyvenezer beteg volt a várólistákon. A betegek száma 103 százalékkal volt magasabb, mint a pandémia előtt. Egyes műtéteknél pedig nem ritka az sem, hogy a betegeknek több mint fél évet kell várniuk, mire sor kerül a beavatkozásra valamelyik állami kórházban.

Műtétfajtától függően jelentős különbségek lehetnek abban, hogy mikor kerül sorra egy beteg. Akkor a leghosszabb, átlagos várakozási idő a térdprotézis (230 nap), csípőprotézis (130 nap), valamint gerincműtétek (223 nap) esetében volt.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) friss, 2024. augusztus 9-i adatai szerint jelenleg összesen 30 416-an várnak valamilyen műtéti beavatkozásra, ebből 27 ezren a kötelezően vezetett várólistákon voltak. A betegek közel fele térdprotézis-műtétre vár, őket követik a csípőprotézis-műtétre várakozók. Erre a két műtétre összesen a betegek 60 százaléka vár.

Az elmúlt félévben közel 25 ezer beavatkozást végeztek el állami intézményekben, ebből majdnem 10 ezer szürke hályog műtét volt. Csípőprotézis-műtétből nagyjából 5 ezret, térdprotézisből pedig kevesebb mint 4 ezret végeztek, ami jóval kisebb szám, mint ahányan jelenleg sorban állnak a beavatkozásra várva.

Nemcsak a várakozók száma releváns, ha a kórházi várólistákról van szó. Az is árulkodó, hogyan alakul az átlagos várakozási idő, azaz mennyi idővel érdemes kalkulálnia a betegeknek, hogy sorra kerülhessenek.

2022 februárjától a várható várakozási időre vonatkozó adatok (minimum, illetve maximum, valamint átlagos tervezett várakozási idő) lekerültek a NEAK honlapjáról. Jelenleg csak az látható, hogy az elmúlt fél évben mennyi volt a medián és az átlagos várakozási idő.

A most elérhető adatok alapján elmondható, hogy műtétfajtától függően jelentős különbségek vannak abban, hogy mikor kerül sorra egy beteg. A leghosszabb idővel a térdprotézis műtétnél kell számolni, az elmúlt fél évben az átlagos tényleges várakozási idő a NEAK adatai szerint 324 nap volt, azaz majdnem egy teljes év. Több mint félév várakozással kell számolnia azoknak is, akik jelentős kiterjesztett gerincműtétre, vagy szaruhártya-műtétekre várakoznak.

Tavaly áprilisban a féléves átlag alapján a lista tetején a térdprotézis-műtét volt 230 nappal, mögötte a jelentős kiterjesztett gerincműtét állt 223 nappal, majd a csípőprotézis-műtétek következtek 130 nappal. Vagyis azóta a térdprotézis-operációra 94 nappal (bő 3 hónap), kiterjesztett gerincműtétre 55 nappal (majdnem 2 hónap) többet kell várni, mint tavaly. A csípőprotézis-műtét most ugyan „csak” a lista ötödik helyén áll 159 napos várakozási idővel, de ez is 29 napos (majdnem egy hónapos) növekedést jelent 2023-hoz képest.

Térdprotézis-műtétnél két vidéki kórházban, Kiskunhalason és Kaposváron is 600 nap feletti volt az elmúlt 6 hónapban az átlagos várakozási idő. Ez azt jelenti, hogy jellemzően több mint másfél év alatt kerültek sorra a betegek. Ezzel szemben ugyanezt a műtétet a fővárosban, az Uzsoki utcai kórházban általában 154 napos várakozási idő után végezték el.

Szürkehályog-műtétre legtöbbet, 166 napot a kisvárdai kórházban kellett várni, ezzel szemben a Békés Vármegyei Központi Kórházban 15 nappal a várólistára kerülés után el is végezték a műtétet.

Tavaly tavasszal a lap azt is megnézte, hogy az európai országokban mennyire jellemző a hosszú várakozási idő, és mennyire volt sikeres a járvány után a várólisták rövidítése. 2023. májusi cikkük alapján más európai országokkal összevetve nem olyan tragikus a helyzet nálunk. Ugyanakkor vannak olyan beavatkozások, ahol hazánk a sereghajtók között szerepel a hosszú várakozási idővel – különösen a koronavírus-járvány óta.

A lap megjegyzi, hogy a betegek egy része hónapokig várakozhat titkos nyilvántartásokban, mielőtt felkerülnének a hivatalos kórházi várólistára. Sokan ráadásul nem is tudnak arról, hogy nem a hivatalos listán várakoznak. A nem hivatalos listákról több, az ország különböző pontjain élő beteg számolt be az Átlátszónak, és egy egészségügyi területen dolgozó szakember is megerősítette a létezésüket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Nincs vége: figyelmeztetést adtak ki négy megyére, szélviharok és jégeső is jöhet
Hoz némi felüdülést a kedd, de sok helyen marad még a cudar idő. Figyelmeztető előrejelzés is érvényben van észak-keleten.
FM. Kép: Unsplash - szmo.hu
2024. szeptember 17.



Hoz némi felüdülést a napok óta tartó késő őszi zimankó után a keddi időjárás, de észak-keleten még nincs minek örülni:

Négy megyére adtak ki zivatarok miatt figyelmeztetést a meteorológusok.

Borsodban, Hevesben, Nógrádban és Szabolcsban is tartani lehet a szakadó eső mellett villámcsapásoktól, szélvihartól és jégesőtől is a met.hu szerint.

Az ország többi részéről azt írják, szakadozik a felhőzet a nyugati, délnyugati tájakon és a főváros környékén, még ha nem is süt ki mindenhol a nap. Néhol szitáló eső, zápor is lehet.

A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 23 fok között valószínű, a legtovább felhős nyugati részeken számíthatunk az alacsonyabb értékekre. Késő estére általában 9 és 16 fok közé hűl le a levegő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Miért hazudozott Dömötör Csaba államtitkár vasárnap este 17 ezer katona mozgósításáról?
A Tisza Párt elnöke feltette a kérdést, hogy az egyik legsúlyosabb árvízi veszélyhelyzetben miért nincs már napok óta a gátakon minden hadra fogható szerződéses katona és tartalékos .
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. szeptember 17.



A Tisza Párt politikusa már napok óta kint van a gátakon: a kórházak és a vasút után most az árvízi védekezésben mutatja meg magát.

A Facebook-oldalán rengeteg erről szóló fotó és videó látható, kedd reggel pedig egy olyan posztot tett közzé, amiben több kérdést is címzett Orbán Viktornak.

„Miniszterelnök úr,

miközben több tízezer civil pakolja a homokzsákokat (köztük iskolából kirendelt sok száz gyerek), aközben a kormány 5 nappal az első bejelentése után, a tetőzés közeledtével 1400 katonát tud/akar az árvízi védekezésbe bevonni az egyik legsúlyosabb dunai árvíz idején.

Miért hazudozott Dömötör Csaba államtitkár vasárnap este 17 ezer katona mozgósításáról? Egyáltalán pontosan hány vezényelhető katonája van a magyar honvédségnek? 3 ezer? Vagy 4 ezer? Igaz, hogy jelenleg a védelmi munkálatok helyett a Bakonyban gyakorlatozik a honvédség jelentős része?”

– írta Magyar Péter a posztjában.

A politikus megkérdezte azt is, hogy igaz az, hogy miközben gyerekek is részt vesznek az árvízi védekezésben, aközben az adófizetők által minden hónapban fizetett tartalékosok eldönthetik, hogy akarnak-e homokzsákokat pakolni?

„Mi az, hogy felmerült annak lehetősége, hogy katonák kerüljenek bevonásra? Ez mit jelent a katonai szakzsargonban? Miért akkorra próbálják behívni a tartalékosokat, amikor a Duna egyes szakaszain már túl leszünk az ár tetőzésén?”

– áll a bejegyzésben.

Magyar megkérdezte azt is, hogy hányan vannak kivezényelve a gátakra a katasztrófavédelemtől.

„Az egyik legsúlyosabb árvízi veszélyhelyzetben miért nincs már napok óta a gátakon/miért nem dolgozik a védelmi feladatokon minden hadra fogható szerződéses katona és tartalékos?”

– zárta sorait Magyar Péter.

A teljes bejegyzést itt lehet elolvasni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Szerencsére itt nálunk minden rendben!” – állapította meg Pócs János a Jászságban, ahol nincs is árvíz
El is indul a kazánba zárásról ismert politikus a Dunántúlra, hogy ott segítsen a védekezésben.


Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a vezető politikusok (és Gyurcsány Ferenc is) legyártották már a magunk árvízi kontentjüket a közösségi médiában – Magyar Péter például két napja lényegében mást sem csinál, amivel ki is vívta Török Gábor dicséretét.

Egyes politikusok olyan szintre emelik az árvízi videózás műfaját, hogy akkor is tartalmat gyártanak, ha nincs is a közelükben az árhullám. Ennek lett most aranyfokozatú nagymestere Pócs János, Jász-Nagykun-Szolnok megyei képviselő, aki egy néhány méteres vízfolyás mellett mutatta be, hogy minden rendben van.

Bár mondanivalója lényege, hogy egy csapat emberrel a Dunántúl felé veszik az irányt, hogy segítsenek a védekezésben, videója első részében választókörzete polgármestereivel együtt mérték fel, hogy közel s távol nincsen árvíz a környéken.

„Szerencsére itt nálunk minden rendben!”

– adja meg a megnyugtató következtetést a képviselő, olyan hangon, mintha ő térítette volna el a Dunát a megyéből.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Homokzsákokkal megpakolt vasúti kocsik, folyamatosan dolgozó helyiek – a helyszínen néztük meg az árvízi védekezést a Duna mellett
A Duna magyarországi felső szakaszán már teljes a készültség, mobilgátak, homokzsákok és áradó Duna mindenhol.


Hatalmas a készültség a Duna teljes magyarországi szakaszán. Ausztriában már vasárnap óriási károkat okozott az áradó folyó, és az árhullám hétfőn elérte hazánkat is. Szentendrén például elkezdték már felhúzni a városi mobilgátat.

A Szeretlek Magyarország a Duna magyarországi nyugati és északi szakaszán nézte meg, hogy állnak a védekezéssel a helyiek.

Győrben hatalmas munkával szintén a helyi árvízvédelmi rendszert igyekeztek megerősíteni:

Komáromban még nem üzemelték be a helyi mobilgátat, de a kikötő hajóin és a vízszinten jól látszik, hogy hamarosan erre a lépésre is szükség lesz. Kollégánk videója a helyszínről:

@szeretlekmagyarorszag.hu #árvíz #komárom #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Dunaalmáson a helyi civilek gőzerővel dolgoznak a gátrendszer megerősítésén. A helyi vasúti vágányokon menetrendszerinti vonat nem, de homokzsákot szállító vasúti szerelvény még közlekedett. A környéken lakók 8 méteres magasságú vízállást várnak.

Kollégánk TikTok-videója a helyszínről:

@szeretlekmagyarorszag.hu #árvíz #duna #dunaalmás #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: