HÍREK
A Rovatból

Átlátszó: 30 ezer beteg van a várólistákon, egyes műtétekre közel két évet kell várni

Több mint 30 ezer beteg sorakozik a műtéti várólistákon: a betegek száma a koronavírus-járvány óta nem állt vissza a pandémia előtti állapotra. Annak ellenére sem, hogy a kormány évente több milliárd forintot költ a várakozás csökkentésére.


Tavaly egy cikksorozatban mutatta be az Átlátszó, hogy milyen problémákkal szembesülnek azok a betegek, akik az állami egészségügyben várnak operációra. A lap most annak járt utána, hogyan változtak azóta a kórházi várólisták számai. Egyes beavatkozásokra nem ritkán több mint 200 napot kell várni, de a régiók között is jelentős eltérések lehetnek abban, hogy mikor kerül sorra a páciens, derül ki a cikkből.

Az egészségügyi intézmények által vezetett várólistáknak két típusa létezik. A kötelező várólisták vezetését a törvény valamennyi szolgáltató számára előírja. A kapacitáshiány miatt vezetendő várólisták ezzel szemben nem kötelező érvényűek, csak azokban az intézményekben kell vezetni, ahol a várakozási idő az adott pillanatban meghaladja a 60 napot.

A lap tavaly áprilisi cikkében olvasható adatok szerint akkor negyvenezer beteg volt a várólistákon. A betegek száma 103 százalékkal volt magasabb, mint a pandémia előtt. Egyes műtéteknél pedig nem ritka az sem, hogy a betegeknek több mint fél évet kell várniuk, mire sor kerül a beavatkozásra valamelyik állami kórházban.

Műtétfajtától függően jelentős különbségek lehetnek abban, hogy mikor kerül sorra egy beteg. Akkor a leghosszabb, átlagos várakozási idő a térdprotézis (230 nap), csípőprotézis (130 nap), valamint gerincműtétek (223 nap) esetében volt.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) friss, 2024. augusztus 9-i adatai szerint jelenleg összesen 30 416-an várnak valamilyen műtéti beavatkozásra, ebből 27 ezren a kötelezően vezetett várólistákon voltak. A betegek közel fele térdprotézis-műtétre vár, őket követik a csípőprotézis-műtétre várakozók. Erre a két műtétre összesen a betegek 60 százaléka vár.

Az elmúlt félévben közel 25 ezer beavatkozást végeztek el állami intézményekben, ebből majdnem 10 ezer szürke hályog műtét volt. Csípőprotézis-műtétből nagyjából 5 ezret, térdprotézisből pedig kevesebb mint 4 ezret végeztek, ami jóval kisebb szám, mint ahányan jelenleg sorban állnak a beavatkozásra várva.

Nemcsak a várakozók száma releváns, ha a kórházi várólistákról van szó. Az is árulkodó, hogyan alakul az átlagos várakozási idő, azaz mennyi idővel érdemes kalkulálnia a betegeknek, hogy sorra kerülhessenek.

2022 februárjától a várható várakozási időre vonatkozó adatok (minimum, illetve maximum, valamint átlagos tervezett várakozási idő) lekerültek a NEAK honlapjáról. Jelenleg csak az látható, hogy az elmúlt fél évben mennyi volt a medián és az átlagos várakozási idő.

A most elérhető adatok alapján elmondható, hogy műtétfajtától függően jelentős különbségek vannak abban, hogy mikor kerül sorra egy beteg. A leghosszabb idővel a térdprotézis műtétnél kell számolni, az elmúlt fél évben az átlagos tényleges várakozási idő a NEAK adatai szerint 324 nap volt, azaz majdnem egy teljes év. Több mint félév várakozással kell számolnia azoknak is, akik jelentős kiterjesztett gerincműtétre, vagy szaruhártya-műtétekre várakoznak.

Tavaly áprilisban a féléves átlag alapján a lista tetején a térdprotézis-műtét volt 230 nappal, mögötte a jelentős kiterjesztett gerincműtét állt 223 nappal, majd a csípőprotézis-műtétek következtek 130 nappal. Vagyis azóta a térdprotézis-operációra 94 nappal (bő 3 hónap), kiterjesztett gerincműtétre 55 nappal (majdnem 2 hónap) többet kell várni, mint tavaly. A csípőprotézis-műtét most ugyan „csak” a lista ötödik helyén áll 159 napos várakozási idővel, de ez is 29 napos (majdnem egy hónapos) növekedést jelent 2023-hoz képest.

Térdprotézis-műtétnél két vidéki kórházban, Kiskunhalason és Kaposváron is 600 nap feletti volt az elmúlt 6 hónapban az átlagos várakozási idő. Ez azt jelenti, hogy jellemzően több mint másfél év alatt kerültek sorra a betegek. Ezzel szemben ugyanezt a műtétet a fővárosban, az Uzsoki utcai kórházban általában 154 napos várakozási idő után végezték el.

Szürkehályog-műtétre legtöbbet, 166 napot a kisvárdai kórházban kellett várni, ezzel szemben a Békés Vármegyei Központi Kórházban 15 nappal a várólistára kerülés után el is végezték a műtétet.

Tavaly tavasszal a lap azt is megnézte, hogy az európai országokban mennyire jellemző a hosszú várakozási idő, és mennyire volt sikeres a járvány után a várólisták rövidítése. 2023. májusi cikkük alapján más európai országokkal összevetve nem olyan tragikus a helyzet nálunk. Ugyanakkor vannak olyan beavatkozások, ahol hazánk a sereghajtók között szerepel a hosszú várakozási idővel – különösen a koronavírus-járvány óta.

A lap megjegyzi, hogy a betegek egy része hónapokig várakozhat titkos nyilvántartásokban, mielőtt felkerülnének a hivatalos kórházi várólistára. Sokan ráadásul nem is tudnak arról, hogy nem a hivatalos listán várakoznak. A nem hivatalos listákról több, az ország különböző pontjain élő beteg számolt be az Átlátszónak, és egy egészségügyi területen dolgozó szakember is megerősítette a létezésüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Fekete-Győr András: De nagy lett itt valakinek a mellénye, Mészáros „úr”! Látom, megfogadta a saját tanácsát, és „bátorabb lett”
A politikus szerint a magasról lehet a legnagyobbat esni. Azt üzente a milliárdosnak, hogy „az igazság legkésőbb 2026-ban be fogja nyújtani a számlát – kamatostul”.


Mészáros Lőrinc és barátai szombaton Münchenbe látogattak, hogy megnézzék a BL-döntőt. A 444.hu munkatársai a szállodánál találkoztak a magyar milliárdossal, aki nem válaszolt arra a kérdésre, hogy valóban luxushelikopterrel és magánrepülővel utaztak Németországba. A riporter kérdésére pedig elutasítóan válaszolt.

A rövid interjúra a TISZA Párt vezetője is reagált:

Mészáros Lőrinc megnyilatkozása kapcsán Fekete-Győr András is a közösségi oldalán írta meg a véleményét:

"De nagy lett itt valakinek a mellénye, Mészáros „úr”! Látom, megfogadta a saját tanácsát, és „bátorabb lett”. Ahhoz a pofátlansághoz ugyanis, amit ön és a kedves felesége művel, valóban nem kevés bátorság kell.

Nem érti, mi bántja az emberek szemét? Hadd segítsek. Például az, hogy helikopterrel repked Ferihegyre, onnan egy 22 milliárdos magánrepülővel utazik tovább Münchenbe, hogy a BL-döntő előtt ugyanabban a luxushotelben lakjon, ahol a világ legjobban fizetett focistái" - írja a Momentum alapítója és volt elnöke.

Szerinte Mészárosék azért utazhatnak így, mert "egyelőre még! – megteheti. Mert egy olyan korrupt rendszer legfőbb haszonélvezője, ahol ezt meg lehet tenni – a tisztességes magyarok pénzéből, mindannyiunk kárára, és Magyarország szégyenére.

Ez az, ami felnyomja a pumpát a magyar emberekben. Ez, és az a mérhetetlen arrogancia, amellyel annyit válaszol a jogos kérdésekre: „Én nem gondolok semmit.”

Mondjuk, ebben kivételesen legalább igazat mond".

Majd hozzátette:

"Hiába az egyre bővülő jachtok, magángépek, sportautók és luxusvillák: jómodort, tisztességet, becsületet nem lehet pénzen megvásárolni. Ahhoz nem pénz kell ugyanis, hanem gerinc. Maga erre a legjobb példa. Ha az nincs, akkor csak a rikító hivalkodás, a gőgös fölényeskedés, a kivagyi fenyegetőzés marad.

A magyarokat viszont nem lehet a végtelenségig kiröhögni, hülyének nézni. Közeleg az igazság napja. És amikor eljön, nem lesz az a helikopter vagy luxusrepülő, ami megemenekítse magukat a következmények elől.

Jobb, ha már most az eszükbe vésik: magasról lehet a legnagyobbat esni. Az igazság legkésőbb 2026-ban be fogja nyújtani a számlát – kamatostul.

- üzente a politikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egyre nagyobb a baj Parajdon: kitelepítik a Sóháton élőket, mert több helyen is megsüllyedt a talaj – Fotók és videó
A szakemberek szerint az ott élőknek csak ideiglenesen kell elhagyniuk az otthonaikat. A biztonság miatt rendelték el a kitelepítést, megelőzésként döntöttek így.


Ideiglenesen

kiköltöztetik azokat a parajdi lakosokat, akik a Sóháton megjelent süllyedések közelében élnek

- közölték a hivatalos szervek. Közleményük szerint ez egy megelőző intézkedés, még nincs baj, de mivel kiszámíthatatlan, hogy milyen természeti változások következhetnek be, ezért óvintézkedésként a Sóháton élőket kiköltöztetik. Azt ígérték, hogy ez az állapot addig marad fenn, amíg a szakértők ezt javasolják. A parajdi Sóhát Dózsa-bánya környéki lakóktól megértést és együttműködést kértek.

A bánya fölötti részen több helyen is megsüllyedt a talaj, erről a helyszínen készült fotókat és videót is megosztott a helyi tévé a közösségi oldalán.

VIDEÓ: A Sóhátról

FOTÓK: A helyszínről


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Hamarosan” – Orbán Viktor sejtelmes videóval üzent, nagy bejelentés készül
A miniszterelnök egy amerikai sztárvendéggel készül látványos beszélgetésre. Orbán a CPAC színpadán már belengette, merre tart szerinte Európa jövője.


Orbán Viktor egy rövid videót osztott meg az Instagram-oldalán, amelyhez

mindössze annyit írt: „hamarosan”.

A felvétel arra utal, hogy a közeljövőben Ben Shapiróval, az Egyesült Államok egyik legismertebb konzervatív politikai kommentátorával folytat majd beszélgetést. Shapiro a napokban Budapestre látogatott, és részt vett a CPAC Hungary rendezvényen, írta a Blikk.

A CPAC Hungaryt május 29-én és 30-án tartották meg, immár negyedik alkalommal. A találkozót a világ egyik legjelentősebb jobboldali politikai eseményeként tartják számon. A konferencia nyitónapján Orbán Viktor is felszólalt, és ismertette négypontos politikai tervét.

A miniszterelnök beszédében szembeállította a liberális és a hagyományos, keresztény alapokon nyugvó Európa jövőképét. Úgy fogalmazott, hogy Brüsszel háborúpárti, míg ő a békét és a kulturális gyökerek megőrzését képviseli.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hatalmas dróntámadást hajtott végre Ukrajna: négy orosz légibázison, több mint 40 stratégiai repülőgépet semmisítettek meg, köztük nukleáris bombázókat is
A támadás során titokban becsempészett drónokat és álca-faházakat használtak, a művelet előkészítése másfél évig tartott. Az ukrán hadműveletet maga Zelenszkij felügyelte.


Ukrajna több mint 40 orosz bombázót semmisített meg mélyen az orosz hátországban végrehajtott dróntámadásban - írja a BBC.

Ukrajna jelentős dróntámadást hajtott végre négy orosz katonai repülőtér ellen, amelyek mélyen az orosz területen helyezkednek el.

Az akció során több mint 40 katonai repülőgépet, köztük nukleáris csapásmérésre alkalmas Tu–95-ös bombázókat, gyors csapásmérésre tervezett Tu–22M3-asokat és A–50-es légtérellenőrző repülőgépeket semmisítettek meg. A műveletet az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) hajtotta végre, és „Pókháló hadművelet” fedőnéven emlegetik.

A támadás során az SZBU először FPV drónokat csempészett be Oroszországba, majd ezeket mobil faházakban rejtették el, amelyeket teherautókra szereltek. A megfelelő pillanatban a faházak tetejét távirányítással felnyitották, és a drónok felszálltak, hogy csapást mérjenek az orosz bombázókra.

A támadás során célba vett repülőterek közé tartozott a szibériai Irkutszki területen található Belaja légibázis, az északnyugati Murmanszk közelében fekvő Olenya, valamint a közép-oroszországi Rjazany és Ivanovo régiókban található Gyagilevo és Ivanovo légibázisok. A legnagyobb távolságra lévő célpont, a Belaja légibázis, több mint 4000 kilométerre található az orosz–ukrán határtól. A támadás során megsemmisített repülőgépek között voltak Tu–95-ös és Tu–22M3-as bombázók, valamint A–50-es légtérellenőrző repülőgépek is. A támadás során készült felvételeken látható, amint a bombázók lángolnak, és sűrű fekete füst száll fel. Egyes repülőgépeket gumiabroncsokkal fedtek le, hogy megzavarják az ukrán célzó rendszereket, de ez nem akadályozta meg a támadást.

Az SZBU szerint

a támadás során okozott kár meghaladja a 2 milliárd dollárt. Az orosz védelmi minisztérium elismerte, hogy támadás érte a repülőtereket, de azt állította, hogy minden támadást visszavertek.

Az Irkutszki terület kormányzója, Igor Kobzev megerősítette, hogy a Szrednyijben található Belaja katonai bázist ért dróntámadást teherautóról indították. Kobzev a Telegramon azt írta, hogy az indítás helyszínét biztosították, és nincs veszélyben senki élete. Orosz médiumok szintén arról számoltak be, hogy más támadásokat is hasonló módon hajtottak végre, amikor a drónok teherautókból indultak.

A támadás időzítése különösen figyelemre méltó, mivel egy nappal azelőtt történt, hogy az ukrán és orosz tárgyalók Törökországba, Isztambulba utaztak a béketárgyalások második fordulójára. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök személyesen felügyelte a műveletet. A támadás után Zelenszkij megismételte Ukrajna követeléseit: azonnali és feltétel nélküli orosz tűzszünetet, a hadifoglyok szabadon bocsátását és az elrabolt ukrán gyermekek visszatérését.

Néhány ukrán állampolgár is megszólalt Kijevből, miután kiderült, hogy az ország nagyszabású dróntámadásokat indított orosz bombázók ellen. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó építőmunkás, Pavlo Feszenko így fogalmazott: „Szerintem ennek óriási hatása lesz… visszarángathatja [Oroszországot] a valóságba, és adhat nekünk valamiféle szünetet”.

Ugyanakkor nem gondolja, hogy a támadásoknak azonnali eredménye lenne Ukrajna számára. „Nem hiszem, hogy most azt a hatást érjük el vele, amit szeretnénk. Ez csak egy lépés, amely később olyan tárgyalásokhoz vezethet, ahol mi szabhatjuk meg a feltételeket” – mondta. Hozzátette, reméli, hogy ez a nyár lesz Ukrajna „utolsó háborús nyara”. „Remélem, nem lesz új csodafegyverük, vagy valamilyen forrásuk a semmiből, és végre összeomlanak. Akkor majd más tárgyalások jönnek, más feltételekkel.”

VIDEÓ: A támadásról

Forrás: BBC, Telex, BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET: