Amerika ma választ - így dől el, hogy Donald Trump vagy Kamala Harris lesz a következő elnök
Amerikában ma hajnalban megindulnak a sorok, de nem egy új iPhone miatt. Az ország választ. És nem akárkit: a világ legnagyobb hatalmú emberéről döntenek. Hacsak nem dőlt el máris a választás, mivel sokan már korábban leadták szavazatukat.
Az amerikai elnök szerepe és hatalma
Az elnök nem csupán a végrehajtó hatalom képviselője. Ő az Egyesült Államok hadseregének főparancsnoka, és ő nevezi ki a Legfelsőbb Bíróság bíráit, akik élethosszig tartó mandátumot kapnak. Ezáltal
Az elnök jogkörei közé tartozik a vétójog, amivel megakadályozhatja a kongresszus által elfogadott törvények hatályba lépését. A kongresszusnak ugyan lehetősége van felülbírálni az elnöki vétót, de ehhez kétharmados többség szükséges mindkét házban, ami ritka.
Miért fontos az amerikai választási rendszer a világ számára?
Bár az amerikai választók elsősorban saját nemzetük elnökét választják meg, az USA elnöke gyakran a világpolitika egyik legbefolyásosabb alakja. Az amerikai elnöknek lehetősége van dönteni a globális katonai beavatkozásokról, meghatározni a nemzetközi kereskedelem irányvonalát, és befolyásolni a világ legnagyobb gazdaságainak kapcsolatait. Az Egyesült Államok választási rendszere tehát olyan esemény, amelyre nemcsak Amerika, hanem az egész világ figyel, hiszen az elnökválasztás eredménye hatással van mindenkire.
A szökőévente ismétlődő procedúra nagyjából úgy néz ki, mint egy régi hollywoodi klasszikus: vannak nagy nevek, sötét háttéralkuk, hatalmas kampányköltségek, és persze az izgalmas végkifejlet, amikor kiderül, ki is lesz a következő amerikai elnök.
Amerikában azonban nem közvetlenül a választók szavazatai döntenek, hanem úgynevezett elektori rendszer működik. Legyszerűsítve:
Ezek az elektorok együttesen döntenek az elnökről, a „győztes mindent visz” alapon, tehát függetlenül attól, hogy kire mennyien szavaztak, kivéve, ha Maine-ben vagy Nebraskában vagyunk, ahol arányosan osztoznak.
Így fordulhat elő, hogy egy jelölt országosan több szavazatot kap, mégis elveszti a választást, ha nem nyeri meg a kulcsfontosságú államok elektori szavazatait.
A döntést hivatalosan az elektori kollégium hozza meg, ami decemberben ülésezik. Az elektorokat az államok fővárosaiba hívják, hogy hivatalosan leadják szavazataikat az elnökjelöltjükre. Bár elvileg megvan a lehetőségük arra, hogy eltérjenek a választók akaratától, ez a gyakorlatban ritkán fordul elő, és az úgynevezett „hűtlen elektorok” kérdése mindig nagy vitát vált ki.
Az elektori kollégium összesen 538 elektorból áll. Ez a szám megegyezik a Kongresszus két házának (a 100 szenátori és a 435 képviselői hely) mandátumainak, valamint a Columbia kerület számára kiosztott három mandátumnak az összegével.
Miért ilyen bonyolult az amerikai választási rendszer?
Az Egyesült Államok politikai rendszere alapvetően eltér az európaitól. Az USA elnöki szövetségi köztársaság. A szövetségi rendszer célja, hogy kiegyensúlyozza a központi hatalmat a tagállami önállósággal, így biztosítva, hogy a kisebb államok lakói is kellőképpen hallathassák a hangjukat.
Ám sokak számára pont ez az egyik legzavaróbb és leginkább vitatott része az elnökválasztásnak. A mai politikai viszonyok között sokan megkérdőjelezik ennek az igazságosságát. Az elektori rendszer miatt ugyanis előfordulhat, hogy
míg a biztosan „kék” vagy „vörös” államok lakóinak szavazatai kevésbé számítanak.
A választási rendszer decentralizáltsága szintén komoly kritikákat vált ki, különösen a választási csalásokra és a szavazatok megszámlálására vonatkozó kérdésekben. Az egyes államok saját választási szabályaik szerint bonyolítják le a voksolást, ami gyakran kaotikus szituációkat szül.
Előválasztások: Ki kerülhetett egyáltalán a szavazólapra?
Mielőtt az elnökválasztásra sor kerülne, a potenciális elnökjelöltek hosszú kampányfolyamaton mennek keresztül, amely során saját pártjuk támogatását kell megszerezniük.
Az előválasztási időszak az év elején, januárban kezdődik az iowai caucusszal, és hónapokon keresztül tart, júniusig. Minden államban megrendezik az előválasztásokat vagy caucusokat, ahol a pártok szavazói eldönthetik, melyik jelöltet szeretnék az adott párt elnökjelöltjeként látni. A folyamat államonként és pártonként eltérhet, de mindkét nagy párt – a demokraták és a republikánusok – megválasztja saját jelöltjét egy hosszú sorozat-szavazással és konvencióval.
Igaz, most ezt a folyamatot alaposan felforgatta, hogy Joe Biden a nyomás hatására menet közben úgy döntött, mégsem indul újra. A hivatalban lévő elnököknek általában nincs ellenjelöltjük, ha a második ciklusra is vállalkoznak. Így volt ez most is, így utólag kellett jelöltet találni, amit a demokraták Kamala Harris személyében gyorsan meg is tettek.
A végső lépés egy nagy pártkonvenció, ahol formálisan kihirdetik az elnök- és alelnökjelölt párosokat. A hivatalos kampány ekkor veszi igazán kezdetét, és az elnökválasztásra készülő jelöltek a konvenciók után országos körútra indulnak, hogy minél több támogatót szerezzenek.
Az elnökválasztás napján, november első hétfőjét követő kedden az amerikaiak az urnákhoz járulnak, hogy leadják szavazatukat. Az időpont azért lett ilyen faramucin meghatározva, hogy elkerüljék, hogy a választás napja november 1-jére essen, amely szövetségi ünnepnap.
De lehetőség van arra is, hogy az amerikaiak már előzetesen leadják a szavazatukat, ezzel idén példátlanul sokan, több tízmillióan éltek is.
Mikor születik meg a hivatalos eredmény?
Az elnökválasztás után a választók hivatalosan tehát még nem az elnököt választották meg, hanem ezt a döntést az elektorok hozzák meg az elektori kollégiumban.
Ettől függetlenül a választás utáni napokban már kiderül, ténylegesen ki lesz a következő elnök. Vagyis magyar idő szerint valószínűleg szerdán, vagy legkésőbb csütörtökön eldől: Donald Trump vagy Kamala Harris vezetheti az Egyesült Államokat a következő négy évben.