HÍREK
A Rovatból

„A propaganda fegyver, a hazugság öl” - az MTVA székházánál tüntetett az ellenzék

A demonstráción „a választások kimenetelét befolyásoló hazugságok, hírhamisítások és az agresszor Putyint támogató orosz propaganda terjesztése ellen” tiltakoztak a szervezők és a résztvevők.


"A propaganda fegyver, a hazugság öl" néven szerveztek tüntetést az ellenzéki pártok vasárnap kora estére az MTVA Kunigunda úti székházához.

A demonstráción "a választások kimenetelét befolyásoló hazugságok, hírhamisítások és az agresszor Putyint támogató orosz propaganda terjesztése ellen" tiltakoztak a szervezők és a résztvevők.

"Tiltakoznunk kell, mert az ellenzék politikusai csak lejárató, hírhamisító anyagokban tűnhetnek fel a közpénzen fenntartott TV-kben és rádiókban. A közéleti műsorokban is csak a kormány és a Fidesz-közeli megmondó emberek adják egymásnak a kilincset Orbánt és Putyint dicsőítve, az ellenzéket szapulva. Eközben az ellenzékből évek óta senki nem mehet be élő adásba!

Az ellenzék mellett le van tiltva a legtöbb felelősen gondolkodó magyar értelmiségi, tudós és művész is. Mindazok, aki Orbán rendszeréről akárcsak puha kritikus véleményt mondtak, vagy mondhatnának. Közismert, hogy jeles előadóművészek, színészek, zenészek, vagy kortárs íróink és költőink egész sora van letiltva, egyszerűen nem kerülhetnek adásba. Ennek véget kell vetni!" - írták a Facebookon meghirdetett esemény leírásában.

Hozzátették, hogy tiltakoznak az ellen, hogy "a magyar közmédia háborús propagandát folytat Oroszország mellett", és összességében "az állami propaganda elfogult oroszpártiságával és háborús uszításával szemben".

A tüntetés házigazdája Hadházy Ákos, az Egységben Magyarországért korrupcióellenesség és elszámoltatás szakpolitikai kabinetvezetője volt. Az eseményen beszédet mondott

• Szél Bernadett, független országgyűlési képviselő

• Varju László, DK

• Szabó Tímea, Párbeszéd

• Brenner Koloman, Jobbik

• Polyák Gábor, médiakutató

• Ujhelyi István, MSZP

• Kanász-Nagy Máté, LMP

• Hajnal Miklós, Momentum

• Márki-Zay Péter, Magyarország miniszterelnök-jelöltje.

Élőben rögzített közvetítésünk a tüntetésről:

Az esemény egy perc néma csenddel kezdődött a koronavírus-járvány eddigi 45 ezer áldozatára és az orosz-ukrán háborúban elhunytakra emlékezve. Először Hadházy Ákos szólt a demonstrálókhoz. Beszédét azzal kezdte, hogy már többször is tüntetett az MTVA székházánál az ellenzék, de "nem elégszer és nem elegen, mert a propaganda székháza él és virul". Emlékeztetett, hogy míg Orbán Viktor hetente többször is "papolhat élőben a közmédiában, addig az ellenzék miniszterelnök-jelöltje még egyszer sem tehette be a lábát az MTVA épületébe". Majd arról beszélt, hogy Oroszországban most ugyanúgy iktatják ki a szabad sajtó elemeit, mint most az ukrajnai repülőtereket a háborúban. Hadházy szerint ha engedjük, hamarosan Magyarország is oda fog jutni, hogy elzárják a független sajtótermékeket, majd leállítják a legnagyobb közösségi oldalakat, és már csak a sötétség marad. Az ellenzéki politikus viszont úgy véli, hogy már azt sem lehet demokráciának nevezni, ahol most tartunk.

"Egy bűnszervezet által egyre biztosabban felépített diktatúrában élünk, aminek április 3-án véget kell vetnünk"

- jelentette ki.

Mint mondta, hiába "eteti" Orbán évek óta azzal Európát, hogy milyen nagy demokrácia van itt, csak meg kell nézni, hányszor szerepelt a közmédiában a miniszterelnök, és hányszor az ellenzék.

"Orbán 200-szor beszélt itt, ellenzéki vezető egyszer. Nincs több kérdés."

Hadházy ezután arról beszélt, hogy azért is tüntetnek most, hogy jelezzék: ilyen körülmények között "ez a választás nem tiszta, nem fair, nem demokratikus, nem szabályos". Ahhoz hasonlította a helyzetet, mint "amikor kiállunk egy meccsre és tudjuk, hogy hülyére doppingolja magát az ellenzék, hogy a bírót lefizették, tudjuk, hogyan fognak minket rugdosni, de elindulunk, mert a szabályokat is ők hozzák".

Elismerte, hogy az ellenzék is felelős azért, hogy Orbán Viktor eljuthatott idáig, de szerinte "mindannyian kaphatunk feloldozást, ha az utolsó pillanatig megteszünk mindent, amit tehetünk". Arra kért mindenkit, hogy vegyenek részt az ellenzék nagygyűlésén március 15-én, április 3-án - amikor szerinte Európa és Moszkva között kell majd választani - pedig szavazzanak rájuk.

A tüntetés ideje alatt az MTVA székházának tetején megjelentek a közmédia munkatársai kamerákkal, mire a tiltakozók többször is azt kiabálták nekik, hogy "gyertek le".

A második felszólaló Szél Bernadett volt, aki emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltáskor a Fidesz pártoktól független szabad sajtót követelt, ehhez képest 2010 után a lakosság adójából elfoglalták a közmédiát és a médiahatóságot is. A képviselő szerint a közmédia arról sem számolt be, hogy ellenzéki előválasztás volt Magyarországon, és azóta sem szólaltatta meg a megválasztott miniszterelnök-jelöltet. Mint mondta, még őt is előbb kérdezi a holland, a német vagy a francia közmédia, mint a saját hazája közmédiája. Szerinte, miután Putyin megindította a támadást Ukrajna ellen, a köztévében "feltekerték a potmétert", és többek között arról beszéltek benne, hogy az orosz katonák szakszerűen vonultak be az országba.

Szél arról is beszélt, hogy Orbán a keleti nyitással elszakította Magyarországot a Nyugattól, ebben pedig hatalmas segítségére volt a közmédia. Hozzátette, hogy a választás után viszont a magyarok visszakaphatják a közmédiát, az ország pedig a helyét az Európai Unióban.

Utána Szabó Tímea lépett színpadra, aki azzal kezdte beszédét, hogy őt országgyűlési képviselőként 2013 óta nem hívták be a közmédiába, de még Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere sem járhatott itt 2019-es megválasztása óta.

Elmondta, hogy Papp Dánielnek, az MTVA vezérigazgatója igaza van abban, hogy ez a közmédia nagyon független. "Független az összes ellenzéki politikustól, a kritikus civilektől és a több millió magyar állampolgártól, akiket az elmúlt 12 évben magára hagyott a Fidesz-kormány" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a köztévé már olyannyira átlépte a határt, hogy veszélyezteti a magyarok biztonságát.

Ezután azt mondta, hogy bár Orbán "stratégiai nyugalmat" emleget, ez igazából azt jelenti, hogy gőze sincs, mit kellene mondania ebben a helyzetben. Ugyanis évek óta azt hajtogatja, hogy Európa rossz, Putyin jó, és ezt most hirtelen nem tudja megfordítani. "De mi tudjuk, hogy Európa a jó és Putyin a rossz, ezért kell elmenni szavazni április 3-án" - mondta a Párbeszéd politikusa.

"Putyin egy új Szovjetuniót akar építeni, és Orbán ehhez asszisztál. De mi ebből nem kérünk. Mi nem Oroszországot, hanem Európát és szabadságot akarunk"

- jelentette ki.

Varju László arról beszélt, hogy a köztévé már nem csak hazudozó, állampárti tévé, hanem a putyini propaganda európai központja. Szerinte "56 mártírjai forognak a sírjukban" amiatt, hogy a köztévében elhangzott, hogy Ukrajna felelőtlen, amiért harcol a szabadságáért, és nem adta meg magát Oroszországnak.

"Mi, magyarok pontosan tudjuk, milyen az, amikor harcolni kell a szabadágért, mindent megteszünk, hogy a magyar szabadságot visszaszerezzük a bitorlóktól. Ukrajna mellett állunk, bármit is hazudoznak ebből a tévéből. Ebből elég volt"

- jelentette ki.

Brenner Koloman azt mondta, Orbán Viktor kétkulacsos külpolitikája végérvényesen megbukott, a közmédiában mégis kitartanak az orosz propaganda mellett. A jobbikos nemzetbiztonsági kockázatnak tartja, hogy a közmédia az orosz propagandát terjeszti. Az ellenzéktől viszont nem kell félteni a magyar televíziót és Magyarországot sem, hiszen "nagyon fogunk rá vigyázni, mert a miénk".

Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke azt emelte ki, hogy az a köztévé, amely az orosz propagandát hangoztatja és a Paks2 legnagyobb támogatója, évente 130 milliárd forintba kerül.

Hajnal Miklós úgy fogalmazott, a magyar propagandamédia Putyin szócsöve is, és ez nem most, az ukrajnai háború kirobbanása után kezdődött. Azt is elmondta, hogy úgy tudja, bár négy évvel ezelőtt az ellenzéki politikusok még kaptak öt percet a közmédiában, idén már nem lesz lehetőségük erre.

Ujhelyi István azt hangsúlyozta beszédében, hogy Magyarország útja nem Moszkva, hanem Európa felé van. Megismételte azt is, hogy a putyinizmus már egy évtizede ott van az MTVA székházában.

Polyák Gábor, az Egységben Magyarországért médiapolitikai szakreferense arról beszélt, hogy

a kormány hiába foglalta kormányhatározatba, hogy sajtószabadság van Magyarországon, szerinte amiben élünk, az nem sajtószabadság, hanem "a gyűlölködés és a megbélyegzés szabadsága".

Úgy véli, az egész ország tele van jól megfizetett propagandistával, ezért köszönetet mondott azoknak a független újságíróknak, akik kitartottak az elmúlt 12 évben. Ezután felsorolta, hogy az ellenzék milyen intézkedésekkel állítaná helyre a sajtószabadságot. Például valódi közszolgálatot építenének tisztességes újságírással, helyreállítanák a médiapiac működését, és független médiafelügyeletet hoznának létre.

Utolsóként Márki-Zay Péter állt a tömeg elé, akit színpadra lépésekor hosszan éltetettek a tüntetők. Beszédével külön cikkben foglalkoztunk.

A demonstráció azzal zárult, hogy a felszólalók a tiltakozókkal együtt elénekelték a Himnuszt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Ruszin-Szendi hazudott, és vissza kell fizetnie a zsírleszívás árát, ez a legkevesebb
A miniszter szerint a KEHI jelentéséből egyértelműen kiderült, hogy a TISZA szakértőjeként dolgozó tábornok nem mondott igazat. A kormányinfón Gulyás Gergely ízléstelennek és gusztustalannak nevezte a történteket.


Gulyás Gergely szerint a KEHI jelentés két dolgot tett világossá. Az első, hogy a korábbi vezérkari főnök hazudott. Hiszen nem igaz az, hogy ez egy általános egészségügyi beavatkozás volt, egy olyan beavatkozás volt, ami nem TB-támogatott, amit kifejezetten az utasítására hajtottak végre, és amire jogszerűen, törvényes keretek között nem kerülhetett volna sor.

A miniszter szerint ebből az következik, hogy Ruszin-Szendi Romulusznak ezt a pénzt vissza kell fizetnie. Ez a legkevesebb.
Ritka ízléstelen és gusztustalan eljárásnak tartom, amit ebben az ügyben a vezérkar főnöke megengedett magának. Az utolsó közkatonához is méltatlan a beavatkozás formája is. Az pedig, hogy egy szépészeti beavatkozást állami pénzből, más névre könyvelve, erre a célra létrehozott TB-számon elszámolva az ő utasítására végrehajtsanak, ez egyedülálló törvénysértés, és egyedülálló önszeretet.
Gulyás Gergely kérdésre válaszolva arról is beszélt, szerinte nem sérettek adatvédelmi elveket, mert „nem egy TB-támogatott beavatkozásról van szó, hanem egy jogellenes közpénzköltésről.”

Szerinte Ruszin-Szendi Romulusznak semmilyen egészségügyi problémája nem volt, így ez nem lehet egészségügyileg szenzitív adat.

„Nem arról van szó, hogy valakinek volt egy szükséges egészségügyi vizsgálata, vagy egészségügyi beavatkozása, ami valóban különlegesen szenzitív személyes adat, hanem arról, hogy valakinek semmilyen egészségügyi szüksége vagy probémája nem volt, hanem katonaként vagy a vezérkar főnökeként a saját zsírját leszívatta. Ez szerintem nem tartozik abba a körbe” - fogalmazott a miniszter.

Gulyás Gergely szerint a villa-vizsgálatnak is nemsokára meglesz a végeredménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Varga Judit Schadl Györgyről a bíróságon: Néztem is mindig, hogy ki van gyúrva
Több mint két év hallgatás után tanúként hallgatták meg Varga Judit volt igazságügyi minisztert a Schadl–Völner-perben, amelynek középpontjában az áll, vajon tudott-e arról, hogy minisztériuma alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kaptak kinevezést.


Több mint két év hallgatás után tanúként hallgatta meg a bíróság Varga Judit volt igazságügyi minisztert a Schadl–Völner-ügyben. A tárgyaláson kiderült többek között az is, amikor Völner Pált meggyanúsították, majd lemondott, bement Vargához, de nem a korrupciós ügyről beszéltek, hanem a gyerekeikről.

Varga elmondása szerint nem tudott arról, hogy a minisztérium felügyelete alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kapták meg pozícióikat.

Azt viszont fájlalta, hogy a sajtó részletesen beszámolt a nyomozati anyagokról. Emiatt jogi lépések lehetőségét is vizsgáltatta a kollégáival. A volt miniszter neve egyébként több nyomozati dokumentumban is előkerült, hangfelvételeken is szerepel, és a bíróság előtt most először beszélt részletesen az ügyről. Korábban rendre elkerülte az erre vonatkozó kérdéseket.

A Völner–Schadl-ügy tárgyalásán új bizonyítékokat mutattak be, amelyeket Völner Pál és ügyvédje nyújtott be a bíróságnak. Papíralapú, kinyomtatott üzenetváltásokról van szó, amelyek szerintük azt mutatják, hogy Varga Judit igazságügyi miniszterként követhette a végrehajtói ügyeket. Az üzenetek között például az alábbi beszélgetés szerepel:

Varga: Szia, Pali, XY beszélt veled vh-ügyben?

Völner: Szia, igen, szeretnék erről majd a héten egyeztetni.

Varga: Rendben, beszéljünk majd holnap az államtitkári előtt.

A per középpontjában az áll, hogy Völner Pál – aki korábban az Igazságügyi Minisztérium államtitkára volt – a vád szerint hosszabb időn keresztül kenőpénzeket fogadott el Schadl Györgytől, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől. Az ügyészség szerint a több mint 80 millió forintos vesztegetési pénzért cserébe Völner segített a végrehajtói kinevezések elintézésében. Az ügyészség nyolc év börtönt kért rá.

A csütörtöki tárgyaláson Varga Judit azt mondta, hogy

csak miniszteri kinevezése után ismerte meg Schadl Györgyöt. Úgy fogalmazott: „Nem akarom megbántani a végrehajtó szakmát, de nem a prioritásaim közé tartozott, hogy a karuk vezetőjével találkozzak.” Azt is kijelentette, hogy ha találkozott Schadllal, akkor „ő mindig ott volt”, utalva Völner Pál jelenlétére.

Kiemelte továbbá azt is Schadllel kapcsolatban:

„Dinamikus ember volt, jól tudott érvelni, néztem is, mindig milyen jól ki van gyúrva”.

A nyomozati anyagok is tartalmaznak olyan üzeneteket, amelyek szerint Schadl időpontot próbált kérni Varga Judithoz Völneren keresztül. Az egyik ilyen üzenetben az áll: „valamikor esetleg, úgy hétfő-kedd-szerda körül tudunk beszélni egy tíz percet jó miniszter asszonnyal?”

A volt miniszter szerint a végrehajtói terület nem tartozott a szakterületei közé, és ezért nem is érdekelte mélyebben. Elmondása szerint nagy önállóságot adott az államtitkárainak, így ebbe a területbe is csak annyira látott bele, „amennyire egy miniszter egy államtitkárra átruházott feladatkörre rá kell, hogy lásson.” Hozzátette:

„Megbíztam abban, hogy az emberek itt tudják a dolgukat. Nem is nagyon érdekelt, mert nem voltam specialistája a területnek.”

Varga Judit arról is beszélt, hogy kötelessége volt a hivatásrendek vezetőivel találkozni. Schadl például még a letartóztatása előtti napon is járt a minisztériumban. Bár akkor Varga nem volt bent, elmondása szerint nem sokkal korábban ő is találkozott vele. A bíróságon így fogalmazott:

„Arra emlékszem, hogy biztos, hogy ott volt a Völner Pál. Hogy mi volt a téma, azt nem tudom, de nekem kötelességem volt a hivatásrendek vezetőivel találkoznom. Majd ők biztosan elmondják, hogy konkrétan miről van szó.”

Azt is elmondta, hogy – Trócsányi Lászlóhoz hasonlóan – ő is a sajtóból értesült Schadl letartóztatásáról.

Korábban Varga Judit volt férje, Magyar Péter is megszólalt az ügyben. Azt állította, hogy Varga már a Schadl-ügy kirobbanása előtt le akarta váltani Völnert, de ezt Orbán Viktor megakadályozta. A volt miniszter korábban kevéssé kommentálta az ügyet. 2022 májusában úgy nyilatkozott, hogy szerinte annyi volt a felelőssége, hogy biztosítsa „a léket kapott hajó”, vagyis a minisztérium vezetését. Ugyanakkor hangsúlyozta: „a minisztériumban tisztességes és kiváló szakemberek dolgoznak.”

(via 444, Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely a Pride-büntetésről: A résztvevők alapvetően más megítélés alá esnek, amikor az állam két különböző része egészen mást kommunikál
A miniszter szerint a résztvevők esetleges büntetésekor figyelembe kell venni, hogy mást mondott a kormány, és mást az önkormányzat arról, hogy jogszerű vagy nem a Pride felvonulás.


A rendőrség még mindig nem válaszolt arra, számíthatnak-e büntetésre a Pride résztvevői. Gulyás Gergely azt mondta, kormányülésen nem került szóba a felvonulás, de a büntetés kérdése nem egyértelmű.

„A résztvevők alapvetően más megítélés alá esnek egy olyan helyzetben, amikor az állam két különböző része - az önkormányzat is az állam része - egészen mást kommunikál. Az egyik azt, hogy ez egy jogszerű gyűlés, amin bárki részt vehet, a másik pedig, hogy ez jogellenes.”

Gulyás Gergely szerint teljesen egyértelmű, hogy a kormánynak vagy a rendőrségnek, és nem a fővárosnak van igaza, de ez teljesen mindegy, „a résztvevők résztvételének jogi minősítésekor ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.”

A miniszter egyetértett azzal is, hogy nem történt rendőrségi felszólítás a felvonuláson, amivel a résztvevőket tájékoztatták volna, hogy tiltott rendezvényen vesznek részt. „Ennek relevanciája van, de nem nekem kell ebben döntenem. Kétségkívül, felszólítás nem hangzott el.”

Az RTL kérdésére Gulyás Gergely elismerte, ha nem tiltják be a Pride-ot, valószínűleg kevesebben lettek volna rajta, de szerinte így visszafogottabb volt a rendezvény.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely szerint Azahriah politikai gondolkodásában még kialakulatlan, és a Tisza Párt uszításának áldozatává vált
A miniszter Azahriah posztjára reagált, amiben azt írta, a Fidesz-szavazók értelmileg és mentálisan is visszamaradott véglények. Az énekes utóbb bocsánatot kért a bejegyzése miatt.


A minsztert megkérdezték Azahriah szerdai posztjáról is, amiben azt írta, "már csak az igazán szektás, értelmileg és mentálisan is visszamaradott véglények maradtak, mint Fidesz-szavazók."

Az énekes aznap este már bocsánatot is kért a bejegyzése miatt, amit sokan bíráltak. Azt írta, már bánja, hogy olyan embereket minősített, "akik nem szándékosan az ország leépítéséhez akartak asszisztálni, szimplán hittek egy évtizednyi hazugságban."

Gulyás Gergely a kormányinfón azt mondta, Azahriah Magyar Péter pártjának áldozata.

"Azt látjuk, hogy egy tehetséges, fiatal zenész, aki talán politikai gondolkodásában még kialakulatlan, elsősorban a Tisza Párt uszításának áldozatává vált" - fogalmazott a kormányinfón Gulyás Gergely.

Ez a hangnem a miniszter zerint ismeretlen volt a magyar politikában korábban, a Tisza Párt megjelenésével vált általánossá.

"Úgy tűnik, hogy azok, akik nem kellően gondolják végig a szavaikat, hajlamosak abba a hibába esni, hogy úgy tesznek, mintha a Tisza Párt politikusai lennének, noha itt egy tehetséges, fiatal zenészről van szó."


Link másolása
KÖVESS MINKET: