A magyarok nagyon szűk többsége támogatja Ukrajna uniós csatlakozását – teljesen megosztott a társadalom
A legújabb közvélemény-kutatás szerint a magyarok 47 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, míg 46 százalékuk ellenzi azt. A kutatásból az is kiderül, hogy a támogatók többsége 7–10 éves időtávlatban,
de jelentős azok aránya is, akik gyorsított eljárással és könnyített feltételekkel támogatják a csatlakozást.
A Republikon Intézet elemzésében (amit a 24.hu közölt) az is szerepel, hogy a kormányzati kommunikáció hatása jól megfigyelhető a Fidesz és a Mi Hazánk szavazóinál. A Fidesz támogatóinak 82 százaléka ellenzi Ukrajna csatlakozását, míg a Mi Hazánk szimpatizánsainál 73 százalék az ellenzők aránya. Ezzel szemben a baloldali pártok szimpatizánsai inkább támogatólag viszonyulnak Ukrajna belépéséhez: a Tisza szavazóinak 79 százaléka, míg az ellenzéki pártok támogatóinak több mint kétharmada az ukrán csatlakozás mellett áll.
A kutatás szerint a bizonytalanok körében is egyre inkább az ukrán tagság ellenzői vannak többségben: 55 százalékuk inkább elutasítaná Ukrajna uniós belépését, míg 45 százalékuk támogató. Az elemzés alapján a vélemények megoszlásában fontos szerepet játszik a kormányzati kommunikáció.
Ahogy arról nemrég mi is írtunk: bár a kormány már egyértelműen a csatlakozási tárgyalások megkezdése ellen teszi le a voksát, három éve, a háború kitörése után nem sokkal Szijjártó Péter nemcsak jó ötletnek tartotta Ukrajna uniós tagságának előkészítését, de egyenesen felszólította Brüsszelt, hogy gyorsítsák fel a tárgyalási folyamatokat.